Nové alternativní zdroje energie vyskakují na outdoorovém trhu jako houby po dešti. Už můžeme svou elektroniku dobíjet pomocí slunce, tepla nebo kinetické energie. Na Kickstarteru nyní běží další projekt, který by měl generovat elektřinu pomocí vzduchu.

 

Přesněji MetAir Solstice obsahuje baterii naplněnou práškovým zinkem a elektrolytem. Po odstranění pečeti se do baterie dostane vzduch a chemická reakce kyslíku a zinku začne produkovat elektřinu.

 

MetAir pak může nabíjet telefony, tablety, a další zařízení, která se dají nabíjet přes USB. Kromě nabíjení může MetAir Solstice sloužit i jako nouzové osvětlení. Solstice vyprodukuje 60 000 mAh při napětí 0,5 voltu. Můžete si tedy vybrat mezi 28 nabití telefonu, 6 nabití iPadu nebo 125 hodinami „ultrasvítivého“ světla (které je tak „ultra“, že se ani neuvádí jeho výkon).

 

Samotná baterie váží přibližně jedno kilo, spolu s obalem z odolného plastu váží MetAir kolem dvou kil. Baterie by měla vydržet skladování až tři roky v originálním balení a až tři měsíce by měla poskytovat elektřinu, jakmile je pečeť odstraněna. Rozměry tohoto zařízení jsou 15 x 9,5 x 14,5 cm, což rozhodně není drobeček, kterého bych mohla nacpat do svého EDC batohu a zbylo mi tam moc místa.

 

Což mě přivádí k zamyšlení se nad využitím tohoto zařízení.

Podle výrobce je zařízení určeno pro milovníky outdooru, preppery, rodiny a studenty. Jakožto student můžu s čistým svědomím říct, že bych si takové zařízení rozhodně nevzala do školy nebo na dobíjení mobilu v parku, jak je ukázáno na fotce výše. Jako milovník outdooru si zas jsem poměrně jistá, že bych to nechtěla tahat na tůry v batohu. Solární panely jsou přece jenom skladnější a lehčí. Sice jsou závislé na slunečním světle, ale některé panely (například tento Xtorm AP 150 Solarbooster) poskytují v menší míře elektřinu i když je zrovna pod mrakem.

A pokud je zkombinujete s powerbankou, která vám energii na nějakou dobu uchová, takže můžete nabíjet i ve tmě. Přijde mi to jako rozumnější řešení než velká baterie, která sice vydrží dlouho, ale jednou ji stejně budete muset vyměnit. Solárním panelům totiž slunce nedojde.

Zůstává tedy použití pro preppery pro případ výpadků proudu, živelných pohrom atd. Tady nastává otázka, jak moc budete zrovna při živelných pohromách potřebovat nabíjet svůj iPad nebo telefon. Pokud dojde k blackoutu, tak se stejně nikam nedovolám a hry na telefonu budu muset prostě oželet.

Pro případy nouze mi tak přijde mnohem smysluplnější jiný produkt MetAir – Ranger. Ten můžete používat jako klasickou zásuvku se 110 volty, takže máte mnohem větší rozsah elektroniky, kterou tím můžete napájet a máte tu výhodu, že zatímco se ostatní lidé budou honit za zbytky fosilních paliv, vy budete mít zcela jiný zdroj energie. MetAir Solstice mi ale přijde jako nešťastné řešení. Není dost skladný na to, aby ho člověk chtěl nosit s sebou a pro nouzové případy má zase příliš specifické použití, když je schopný napájet jen zařízení na USB.

Co si o tomto produktu myslíte vy? Přehlédla jsem nějaký zásadní způsob využití tohoto produktu?

Pro Vybaven.cz sepsala Zuzana “Zipy” Dvořáková.