U elektroniky často vyvstává otázka, jestli se u velkých „evropských“ značek (které ale stejně mají často výrobní kapacity v Asii) platí opravdu za kvalitu anebo jenom za značku a mohutnou marketingovou kampaň. Když telefon za vyšší částku nabízí něco navíc, je rozumné si připlatit, ale „papírově“ jsou parametry levných čínských telefonů často srovnatelné s mnohem dražšími značkovými telefony. Od obchodu GearBest se nám dostal do rukou odolný telefon Blackview BV7000 Pro a tak vám můžeme alespoň částečně odpovědět na otázku, jak to tedy s čínskými telefony je.
Co dostanete v krabici?
Samozřejmě telefon. Sklo Gorilla Glass 3. generace je už od výrobce navíc chráněno fólií. Další ochrannou fólii najdete v krabičce s telefonem. Dále se zde nachází brožurka, která spíš než jako návod, slouží jako stručný přehled funkcí telefonu. K telefonu je nabíječka s koncovkou USB-C, u které ale nabíjecí kabel neslouží jako datový – nebo alespoň ten můj nefunguje, ozkoušeno na více počítačích. Naštěstí je v krabici i adaptér z micro USB na USB-C, takže jestli se vám doma válí datové kabely nebo nabíječky pro micro USB, nemusíte hned běžet do obchodu, ale stačí použít adaptér. Přiložený je i USB OTG kabel, sluchátka a malý nástroj na otevření krytu SIM karty (a v mém případě i na vydloubávání nečistot z reproduktorů). Jako poslední se v krabici nalézá náhradní krytka na SIM kartu.
Maskovaná odolnost
Odolné telefony obvykle poznáte podle vzhledu. Mají často agresivní hrany a žlutou nebo červenou barvu, takže vypadají, jak když patří do nářaďového kufříku na stavbu. BV7000 Pro jde poněkud jiným směrem. Většina těla telefonu je pogumovaná a na bocích je odhalený kovový rám. Zadní část je lemovaná kovovými šrouby, které drží telefon pohromadě. I čočka foťáku je obklopená kovem. Vše je ale čisté, hrany jsou zaoblené a telefon působí skoro až elegantním dojmem. Když ho položíte vedle jiných smartphonů, tak jeho vzhled není tak výrazný, jako u jiných odolných telefonů.
Rozhodně ale jeho odolnost poznáte podle váhy. Kovové prvky si vybraly svou daň a telefon váží úctyhodných 223 gramů. Chvíli trvá, než si na to člověk zvykne, ale zase máte uklidňující pocit, že se telefon nezkroutí sotva ho strčíte do kapsy.
Všechny konektory jsou tradičně schované pod krytkou a utopené poměrně hluboko v telefonu. To je trochu nevýhoda, jestli chcete používat k telefonu jiná sluchátka, než která dodává výrobce (a která nemají moc dobrý zvuk, stačí leda tak na volání, na poslech hudby ne). Moje KOSS Pathfinder například do telefonu nezapojím, protože mají moc širokou koncovku.
Aby byl telefon voděodolný, musí být všechny krytky dobře zavřené. Dle výrobce má telefon krytí IP-68. Samozřejmě mi to nedalo a mobil se šel koupat.
Asi půl vteřiny po vyfocení tohoto záběru se telefon rozhodl odplavat a skončil ve zhruba půl metru hluboké tůňce, zabořený do bahna na dně… Přežil! Takže jestli se vám už někdy podařilo utopit telefon, tak u BV7000 Pro se toho bát nemusíte. Pokud se s ním teda nechcete jít potápět.
Co se skrývá pod kapotou?
BV7000 Pro rozhodně patří mezi výkonnější telefony. Není to pověstná špička ledovce, ale má co nabídnout.
- Velikost displeje 5 palců, rozlišení 1920×1080
- Operační systém Android 7
- Paměť RAM 4 GB
- Frekvence procesoru 1,5 GHz
- Počet jader 8
- Úložný prostor 64 GB
- Baterie 3500 mAh
- Dual SIM (můžete použít buď dvě SIM karty nebo jednu a paměťovou kartu)
- 13 Mpx zadní foťák s bleskem
- 8 Mpx přední foťák
- GPS a GLONASS
- Digitální kompas
- Proximity sensor, gyroskop, akcelerometr, světelný senzor
Komu tyhle čísla nic neříkají, tak v praxi to znamená to, že telefon je svižný, žádné zasekávání, dělá bez řečí hned to, co se mu řekne. Úložný prostor je pro telefon více než dostatečný, nemusíte se bát, že po stažení dvou aplikací bude telefon plný. Operační systém je čistý, výrobce vám necpe v základu hromadu nesmyslných aplikací. Nejvíc aplikací v telefonu najdete od společnosti Google, která měla na starost překlad operačního systému (o překladu se ještě zmíním později). Většinu věcí, co se vám v telefonu nelíbí ale můžete bez problémů vyházet.
Baterie je jednou ze silnějších stránek telefonu. Při běžném provozu, kdy se denně vyřídilo pár hovorů, poslalo několik sms a na chvíli se člověk připojil na internet, vydržela baterka telefonu osm a půl dne. Samozřejmě, že když budete půl dne surfovat na internetu a přehrávat videa, tak baterie odejde mnohem dřív, ale jestli sháníte telefon, který s sebou vezmete na dlouhý trek a nemusíte řešit, jestli se vám po jednom dni vybije baterka, tak BV7000 Pro v tomhle exceluje.
Nyní k tomu zmíněnému překladu. Na českém trhu se telefon objevuje ve dvou verzích. Ta, kterou máme my, je z čínské distribuce a najdete ji pod názvem Blackview BV7000 Pro. Druhá verze je od oficiálního českého distributora a prodává se pod názvem iGET BLACKVIEW GBV7000 Pro. Hlavní rozdíl je v dokonalosti překladu operačního systému. V telefonu přímo z Číny máte možnost si nastavit jako jazyk operačního systému češtinu. A když se v telefonu moc nehrabete, tak je lokalizace v pořádku. Jakmile ale zabrousíte trochu hlouběji do některých nastavení, začne na vás vyskakovat lámaná a těžko srozumitelná angličtina.
Telefony z české distribuce by měly být plně lokalizované a slibují i českou příručku. Navíc nebudete mít takové problémy při případné reklamaci. Pochopitelně se to ale projeví na cenovce a telefon z Číny vás vyjde na polovinu ceny telefonu z oficiální české distribuce.
Foťák u BV7000 Pro patří mezi šedý průměr. Za normálních světelných podmínek dělá obstojné fotky, ale za šera už pokulhává (což je ale shodný rys u většiny foťáků v telefonu) a donutit ho zaostřit na detail je občas taky umění. Pro fanoušky fotografování bude foťák nejspíš zklamáním také ze softwarového hlediska, protože nenabízí žádná pokročilejší nastavení, jenom pár barevných filtrů a nepříliš povedené HDR. Prostě zrcadlovku kvůli tomu nezahodíte. Ale na fotky z dovolené nebo focení rodinných událostí vám bude bohatě stačit.
Co dalšího telefon (ne)nabízí?
Kromě klasických tlačítek na ovládání hlasitosti a na vypnutí má telefon i jedno programovatelné tlačítko, které můžete například nastavit tak, že po zmáčknutí se vám zapne přehrávač hudby nebo se spustí jiná aplikace.
Na zadní straně telefonu se pod foťákem nachází čtečka otisků prstů. Ta funguje, ale mám k ní několik doporučení. Zaprvé uložte si do paměti víc svých otisků. Nejpraktičtější je uložit si do paměti telefonu otisk ukazováčku a můžu vám zaručit, že když si uložíte jen ukazováček pravé ruky, tak v polovině případů budete chtít odemknout telefon levou rukou a nepůjde to. Zadruhé, nespoléhejte se jen na čtečku. Občas se stane, že přiložíte ke čtečce část prstu, kterou jste nenaskenovali a když to uděláte víckrát, tak vám telefon po několika neúspěšných pokusech řekne, ať si chvíli počkáte anebo použijete jiný způsob odemčení. Stalo se mi to jen jednou, ale je lepší nebýt odkázaný jen na jediný způsob odemykání. Navíc při „plaveckém“ testu mi telefon také hlásil neúspěšný pokus o odemknutí. Takže se zdá, že čtečka je citlivá i na kontakt s vodou a kdybyste ráchali svůj telefon častěji, můžete si ho dočasně zablokovat i tím.
Telefon se dá dle výrobce ovládat i v rukavicích. To je pravda, ale jen v některých případech. Displej mi reagoval na dotyk v slaboučkých pletených rukavicích a v slabších kožených pracovních rukavicích. Špičkou prstu to většinou nejde vůbec, protože tam má spousta rukavic šev. Musíte telefon ovládat dotykem bříška prstu. A to už je v rukavicích náročnější, trefit se tam kam chcete. Zvedání hovorů je bez problému, ale na SMS už máte jednodušší a rychlejší si ty rukavice sundat.
BV7000 Pro nemá NFC. To znamená, že s ním třeba nezaplatíte za nákup v obchodě. Osobně mi u outdoorového telefonu tahle možnost nechybí, ale jestli jste zvyklí používat mobil místo peněženky, tak by vám tahle technologie mohla u Blackview scházet. Jinak co se týče konektivity telefonu, tak telefon je klasicky vybavený technologií Bluetooth, Wi-Fi a 3G/4G.
Telefon má poměrně silnou LED diodu, která primárně slouží jako blesk k foťáku, ale můžete ji použít i jako svítilnu. Ani nespořádá moc baterie, takže si s ní člověk může posvítit i delší dobu.
Shrnutí prvních dojmů
Telefon působí robustním dojmem a je to spíš přístroj pro chlapy než do drobné dámské ručky. Zároveň má ale jistou eleganci, takže se za něj nemusíte stydět ani na obchodním jednání. Spíš je to ale parťák do dílny nebo do přírody, kde mu nevadí nějaká ta koupel ve vodě nebo protáhnutí špínou a nemusíte moc často řešit dobíjení baterie.
Z hlediska programového vybavení dostanete velmi čistý telefon, který si musíte zezačátku trochu přizpůsobit vašim potřebám, ale nemusíte zase hned po spuštění odinstalovat hromadu zbytečností.
Čínský původ se projeví hlavně v jazykové lokalizaci, jinak se mi zatím nepodařilo narazit na nic, co by se dalo telefonu oproti jeho „evropským“ protějškům vytknout. Rozhodně zatím Blackview odporuje představám o nekvalitní elektronice, která se rozsype hned po vybalení z krabice. Uvidíme, jak telefon obstojí z dlouhodobějšího hlediska.
Jaké zkušenosti máte s telefony od méně známých značek z Číny vy?
Mal som BV5000, mam BV6000 a ten ide ako tank, 3 dni pouzivania = internet, sms, hudba. Ked len volam tak skoro vydrzi 11dni. Za mna je to super znacka. Na dlhsie cesty to je paradna vec. Pofotim si snim pozriem mapu ked som na ture a po 3 dnoch v lese mi doma este ukaze okolo 50% baterky.
Já jsem si pořídil BV8000Pro a naprostá spokojenost. Má i NFC. Předtím jsem měl odolný Aligator RX 400, který byl také Číňan. Tam byla velmi dlouhá výdrž baterie, ale po 4 letech se začal sám spouštět fotoaparát a dělat sekvence fotek. Takže za mě Čínské telefony v pohodě. Za málo peněz hodně muziky. 😉
dobry den telefon se mi liby ale jak poznam ze je od oficialniho vyrobce pair snese vsechno hlavne mi de o priadny servys dekuji za odpovet
Oficiálně to prý dováží I PATO… Je to od nich dražší, než na čínských shopech, ale já si ho od nich koupil… Ubezpečili mě, že mají náhradní díly, baterie atd.
Jinak, nechci rejpat, ale co ta gramatika???
Mám BV6000(i přítelkyně) a ted ještě BV8000Pro a oba se pohybujeme v náročných prostředích(příroda,stavebnictví…)naprostá spokojenost!Vzhledem k tomu,že baterie vydrží opravdu hodně dlouho,výkon procesoru a kapacita paměti je více než dostačující a možnost mít dve simky v telefonu.Sice už je na trhu i BV9000 a pokud kupujete i přímo (z Číny-cca 6000kč) vyjde vás zhruba na polovinu než u nás a vzhledem k ostatním outdoorovým telefonům nemá na trhu konkurenci(pokud pominu termokameru u CATepillaru)
Celkem často kupuji výrobky(at už elektroniku či průmyslové zboží) přímo z číny a když vidím,že je mezi výrobkem z Číny a “naším” minimálně jednou takový,raději nakupuji u “číňana” než abych živil hromadu “překupníků”,ale takový je kapitalismus =D Každá věc má svého kupce
Mám ho dva měsíce a v porovnáním se Samsungem X Cover je to dělo!!! Ještě jsem ho vylepšil nerozbitným sklem a přídavným gumovým obalem (koupeno v SRN). Dobře se drží v ruce ale, baterka by mohla vydržet víc… Ještě mě nespadl, ale pro sichr ta guma
…
Taky mám čínu,”voděodolný” Mann, plasty po 3 letech trochu praskají, je to “jenom” quadcore, ale zatím pořád funguje, takže nemám důvod kupovat nový…Navíc má duální podporu GPS/Glonass, což jej pasuje na téměř ideální expediční telefon… Jen ta voděodolnost vydržela asi půl roku, pak do telefonu nateklo a odešel hlavní reproduktor… Telefon mi nezvonil asi 3/4 roku než se mi na aliexpress.com podařilo sehnat celý modul i s repoduktorem, oprava pak byla hračka, ale do bazénu už s telefonem nechodím… 😛
Zdravím mám blackview bv7000.Byl jsem nadšený z jeho koupě,ale po chvíli jsem zjistil že má strašně citlivé ovládání.Da se to nějak seřídit? Protože jestli ne tak jsem úplně nespokojen.Dela si v podstatě co chce.
Nemáte náhodou nahozený “Glove mode”? Tj. zvýšenou citlivost pro ovládání v rukavicích? Můj BV 6000 Pro to defaultně měl.
Prosím o radu, máme týden doma bv 7000pro, dnes se omylem vypnul v kapse a od té doby hlásí: Chcete-li spustit Android,zadejte heslo.PIN ani heslo pro odemceni telefonu není správné. Při vrácení SIM do starého mobilu nic takového nepožaduje, pouze PIN, který tam funguje.. nemáte prosím zkušenost?? Děkuji moc.
Nejsem ajťák, ale řekl bych, novou simku, obnovit tovární nastavení… Mobil mám od prosince 2017 a funguje super… Máte mobil z české distribuce, nebo z Číny???
George
Mám BV6000, celkem spokojenost, akorát ten nabíjecí kabel mnoho nevydrží. Jinak je ale telefon velmi odolný, baterie vydrží dost. Fotky jsou ovšem nic moc.
Mám BV 7000 z ofic. ČR obchodu. Nemám žádné podstatné výhrady, jenom mi vadí že nejde (nebo já to neumím?!?) stahování fotek přes kabel do PC. Všechny předešlé mé telefony to mají zavedené a tady to nejde nebo neumím. A posílat každý záběr přes google se mi zdá nepraktické – alespoň pro mojí potřebu. Máte někdo nějakou fintu jak na stahování fotek přes kabel??? Předem díky pokud tomu tak je a prozradíte mi toto sladké tajemství…:-)
Telefon tu možnost má. Když ho připojíte k pc, měla by Vám na displeji vyskočit hláška “nabíjení zařízení přes USB” a možnost přepnout na “přenos souborů” nebo “přenos fotek (PTP)”. Mě osobně ale původní kabel od telefonu dost často zlobí a telefon se k pc nepřipojí. Takže jsem si v elektru pořídila nový kabel a už to běhá jak má. Vyzkoušejte tedy propojit telefon přes jiný kabel, než který byl přiložený k telefonu, třeba to pomůže. Pokud by to bylo opravdu kabelem, tak při nákupu nového dejte pozor, blackview má zdířky usazené hodně hluboko, takže ne každý kabel k telefonu sedne. Já si pořídila kabel k telefonům Samsung a musela jsem z něj odlámat kousky krycího plastu, aby se koncovka kabelu do telefonu vešla.
Samozřejmě, že to jde, tady je podrobný návod: http://www.iget.eu/sites/data/mobily/navody/iget%20manual%20pro%20android%207.pdf
zdravim mam bv 7000 bohuzel pri volani se stava ze dotycna osoba me prestane obcas slyset,musim bud prerusit hovor a zavolat zpet nebo poklepat,ale dela to jen obcas dekuji Monika
měl jsem iGET Blackview, kupovaný cca dva roky zpět.
povedlo se mi ho nechat v zadní kapse džín a při sednutí se ozvalo slabé křupnutí, které rozdělilo display prasklinou napůl. Telefon ale fungoval dál dalších 6-7 měsíců, než po celkem nevinném ťuknutí zmizel signál SIM. Reklamoval jsem to a dostalo se mi odpovědi, že je třeba vyměnit prasklý display v hodnotě 2/3 telefonu. Prošla komunikace mezi mnou a servisem, kdy jsme odmítl výměnu displaye, protože i s prasklým tel fungoval dlouhou dobu.
Po přehlídce arogance ze strany servisu jsem si nechal telefon poslat zpět, rozebral a našel vycvaklý konektor k anténě – zacvakl a světe div se, fungoval jsem i s prasklým displayem dál.
Po nějaké době ukončil naše soužití pád od pasu na dlaždičky, který display rozdrtil na střípky ukazující chaotickou barvenou mapu.
neřeším odolnost proti pádu, ale zkušenost se servisem byla natolik negativní, že jsem se zařekl se této značce navždy vyhnout – Xiaomi RedMi Note 5 s robustním pouzdrem se stalo víc než plnohodnotnou náhradou.
Servis Intelek se v PR článcích o Blackview chlubí jak každý telefon doslova rozeberou do posledního šroubku a kontrolují kvalitu než produkt pošlou do prodeje. Zkušenosti uživatelů, kteří zasílají neustále přístroj s tou samou chybou a natáčejí videa, aby tím servis hlouběji zabýval. Můj přístroj vykazoval závadu a přestal fungovat ihned po prvním nabití a to bez jakékoliv jiné manipulace tzn. bez SIM bez uSD. Servis se vyjádřil, že se jedná o mechanické poškození motherboardu nešetrným vkládáním SIM karty a reklamaci zamítl. Díky, nechci více ani slyšet.
Ale věřím tomu, že v počátcích při pronikání na trh se snažili kvalitu nějak kontrolovat, ale byznyz je holt byznyz – přebalit a šup s ním do světa.