Garmin už před rokem uvedl na trh novou verzi hodinek Fenix. Třetí generace se doslova zrodila z popela svého velmi povedeného předchůdce a dotáhla celý koncept kombinující hodinky s GPS navigací a sporttesterem k dokonalosti. V současnosti na ně můžete narazit u každého, kdo žije aktivně a naplno sportuje.
Výrobce sebejistě tvrdí: „Fenix 3 je to nejlepší, co se na trhu dá v současnosti sehnat.“ Rádi taková tvrzení vyvracíme, ale v tomto případě jsme nepřišli na jediný pádný důvod k rozporům a hodinky jsme si upřímně zamilovali. Pojďme se tedy podívat, čím si nás Fenix 3 tak získal.
Aktivní životní styl pro všechny
Nezáleží na tom, že Fenix od začátku mířil na ultramaratonce a triatlonisty, protože dokonale poslouží každému. Málokdo dokáže využít potenciál těchto hodinek na 100 % a pravděpodobně si vyzobete jen to, co vám individuálně vyhovuje. Stačí, pokud běháte, plavete, jezdíte na kole, účastníte se třeba vojenských pochodů nebo přímo cvičíte v armádě pěší přesuny – pořízením hodinek se efektivita vašeho tréninku posune hned o několik úrovní výše.
Hodinky Fenix 3 nekompromisně motivují k aktivnímu životnímu stylu, kde se vše důležité odehrává v řídícím centru s názvem Garmin Connect.
Hodinky nejprve u každého výkonu změří rychlost, váš tep, řeknou vám, ať zrychlíte, ať zpomalíte nebo ať po pár hodinách sezení zvednete kruci zadek a uděláte pár kroků.
Všechna data z hodinek se do datového centra dostanou připojením k počítači přes USB, Bluetooth synchronizací s mobilním telefonem nebo připojením hodinek k wifi síti.
Mobilní aplikace je mírně ořezaná, ale pro základní přehled postačuje.
Webová aplikace je potom plnohodnotým mozkem Garminu, který si můžete poskládat přesně podle svých představ.
Po přihlášení do Garmin Connect jste za veškerou námahu odměněni elegantně zpracovanými statistikami, kde jsou vaše výkony přetavené do přehledných grafů. Dále máte možnost vytvářet vlastní cíle, získávat odměny za splněné výzvy a soutěžit s ostatními uživateli. Garmin Connect se prakticky okamžitě stane správcem vašeho sportovního života.
Redukční dieta zabrala
Fenix 3 jsou velmi elegantní hodinky s rozumnými rozměry. Materiály použité na výrobu působí už na první pohled kvalitně a ani při drsnějším zacházení nejeví známky poškrábání nebo jiného poškození. Tělo je z odolného polymeru a námi testovaný model má navíc kvalitní safírové sklíčko. Volitelné kouřové zbarvení kovového rámečku kolem displeje se bude zamlouvat všem militantně založeným nadšencům. Zapřísáhlým vojákům by mohl vadit lesklý displej a několik dalších plošek.
Co je ovšem nejpříjemnější změnou oproti druhé generaci je snížená výška budíku. Pokud tedy máte hodinky na ruce, nejsou na obtíž a s výškou do 15mm nebudou překážet ani rukávům.
Gumový řemínek určený na sport je pohodlný a hezky doplňuje osobitý styl hodinek. Není problém mít hodinky nonstop, jen si člověk vychytá, které dvě dírky bude používat – jednu volnější na pohodlné nošení a druhou těsnější na sport. Variantou je potom řemínek kovový, jehož nasazením hodinky sice ztěžknou o téměř 100 gramů, ale získají na serióznosti, takže skvěle padnou i k obleku.
Zajímavostí je kovový kroužek kolem displeje, který je zároveň funkční GPS anténou. U všech ostatních hodinek najdete GPS anténu zabudovanou přímo v těle hodinek nebo řemínku, což má vliv na nižší pohodlí při nošení. Vzít funkční součástku a zakomponovat ji do designu hodinek je přesně to, co umožnilo Fenixu 3 zhubnout pár přebytečných gramů, a dokonce vylepšit příjem GPS signálu.
K ovládání hodinek potřebujete celkem pět tlačítek: Šipky nahoru a dolů, třetí tlačítko potvrzuje volbu, čtvrté vrací zpět a pátým rozsvítíte podsvícení. Ovládání je intuitivní a všechna tlačítka jsou rozumně velká, takže se nebudete trápit ani v rukavicích, ale ani se sami od sebe přiliš často nezmáčknou.
Vodotěsný konektor je klasicky zvenku na zadní straně těla, hodinky můžete dobíjet i za pochodu z powerbanky, aniž byste museli přerušit měřené aktivity.
Sportuj, abys žil
Na barevném displeji 218x218px naleznete kromě obrazovky s časem, kterou si můžete libovolně přizpůsobit, tyto volitelné informace: záznam výškoměru, barometru či teploty a krokoměr.
Krokoměr je funkce, která běží neustále na pozadí a počítá kroky, jež za den ujdete. Přímo v hodinkách vidíte, kolik kroků zbývá k dosažení denního cíle. Můžete si zapnout pravidelné upozornění, které vás po hodině nicnedělání zdvihne ze židle pípáním a vibracemi. Potom, co přidáte zhruba stovku kroků, se protivný hlídač vynuluje. Jelikož kroky měří gyroskop, je možné ho vhodným houpáním ruky trochu ošálit, ale na většinu pohybů nereaguje. Údaj o ušlé vzdálenosti (symbolická silnička) je také čistě orientační – krok je násob nějakou konstantní vzdáleností a přičítá se k němu vzdálenost z aktivit daného dne.
Téměř vše jde na hodinkách nastavit přesně podle vašich představ. To se týká i aktivit, po jejichž spuštění hodinky vyhledají signál GPS, připojí se ke snímači srdečního tepu (volitelně lze oboje přeskočit) a začnou měřit danou aktivitu. Ke každému sportu se řadí jiné obrazovky, a máte tak po ruce přesně ty informace, které potřebujete. Na jedné obrazovce můžete mít souhrn celé aktivity, na druhé aktuální kolo a potom graf srdečního tepu a třeba plánek navigace. U každé aktivity máte až deset obrazovek a na každou se vejde jeden až pět různých ukazatelů či grafů. Je potřeba si uvědomit, že čím více polí, tím menší písmo a tím víc se na přečtení údajů musíte soustředit.
Podsvícení displeje je dostatečné a jeho intenzitu si můžete zvolit v nastavení. Nicméně při normální světle není potřeba hodinky rozsvěcet, všechny údaje jsou dobře čitelné. Vychytávkou je pak automatické rozsvěcení při pohybu ruky, který používáte při pohledu na hodinky.
Podívejme se na tři příklady
1. Chůze
Na jakémkoliv výletu nebudete muset odhadovat, kolik jste ušli. Fenix 3 to podrobně změří a vyhodnotí. Kromě toho, že se dozvíte ušlou vzdálenost, dostanete informace i o rychlosti, převýšení, teplotě a v případě, že máte srdeční pás, i o tepu během zátěže.
Doménou Garminu jsou GPS navigace, a tak i tady můžete do hodinek nahrát z Garmin Connectu přesnou trasu, po které se chcete vydat. Cestou si jen kontrolujete svou pozici vůči naplánované trase – hodinky vám oznámí výchylku i návrat na správnou trasu. Druhou variantou navigace je TrackBack, tedy možnost nechat se navést po cestě, kterou jste přišli.
2. Běh
Tady jsou hodinky jednoznačně nejsilnější a vmžiku nahradí jakýkoliv GPS tracker, který máte nainstalovaný ve svém smartphonu. O hodinkách na ruce prakticky nevíte a neustále vám na nich svítí informace, které jsou užitečné pro konkrétní trénink. Může to být vzdálenost, rychlost, průměrné tempo, informace o aktuálním kole, rychlost stoupání, celkově nastoupané metry či tepová frekvence.
Kolo si můžete nastavit buď automaticky po jednom kilometru, nebo manuálně tlačítkem. Na základě naměřených výsledků hodinky vypočítají potřebnou dobu regenerace, důležitý běžecký ukazatel VO2max a předpovědí nejlepší časy na 5 km, 10 km, půlmaraton a maraton.
3. Plavání
Pro plavce přináší Fenix 3 další zajímavé funkce, které jim pomůžou s tréninkem. Během plavání hodinky automaticky počítají bazény a jednotlivá tempa.
K tomu umějí rozlišovat i plavecké způsoby. Speciální hodnotou, kterou průběžně vypočítávají, je hodnota SWOLF (počet temp + čas jednoho bazénu), což jasně vypovídá o tom, jak efektivně plavete.
Zkušenost s hodinkami Fenix 3 se u každého z nás bude diametrálně lišit. To bude navíc umocněno tím, že můžete navštívit obchod Connect IQ a do hodinek si stáhnout speciálně vyvinuté aplikace. Toto prostředí umožňuje obohacení hodinek o aplikace jako třeba crossfit timer, trenér půlmaratonu, nebo dokonce i pokročilé vzhledy samotných hodinek. Nový firmware dokonce přinesl možnost časomíry mezi výstřely či balistickou kalkulačku.
Poslední vychytávkou je počítadlo vypitého alkoholu, kam můžete celý večer naklikávat vypitá piva, panáky, jejich cenu a nenechat se pak u placení natáhnout 🙂
Cena fenix3
Hodinky Fenix 3 se dají pořídit v několika variantách. Nejnižší verze má gumový řemínek a normální sklíčko a její cena začíná zhruba na 12 990 Kč. Nejvyšší verze Fenix 3 Sapphire Performer je za cenu kolem 17 490 Kč, obsahuje kovový i gumový náramek, displej je chráněn safírovým sklíčkem odolným proti poškrábání a v sadě najdete i hrudní pás HR Run.
Začátkem roku vyjde i verze s optickým senzorem pro měření srdečního tepu – pro bližší informace sledujte web garmin.cz.
Resumé
Sportovní hodinky Garmin Fenix 3 jsou opravdu skvělým doplňkem pro všechny, kdo mají rádi sport a chtějí žít aktivně. Cílí na technicky založené uživatele, kteří se nebojí si s hodinkami trochu pohrát, prozkoumat všechny funkce a vše si precizně nastavit. Cena hodinek je ve srovnání s konkurencí férová a celému konceptu nejde prakticky nic vytknout. Je tedy jen na vás, zda dovolíte bájnému fénixovi řídit svůj život.
UPDATE 6/2016: Jak jsem křápnul sklíčko na svých Fenixech….
… nebo ne? 🙂 Jel jsem v BVP 2, vše kolem lítalo, hlava v helmě mi mlátila o strop a železnou konstrukci otočné věže vlevo ode mě. No, byl jsem prostě jen bigoš, který se vezl v roji.
Sesedli jsme, dobyli jsme danou kótu a po akci jsem mrknul na hodinky. OMG!
Díra a brutální škrábanec. To nedám… Ale naštěstí mi zadek zachránila fólie nalepená na původním sklíčku 🙂 Na skle ani stopa po tomto kousanci od bevka a stačilo nalepit novou a hodinky vypadají jako nové.
Tímto tedy potvrzuji teorii, že se vyplatí koupit hodinky bez safírového skla a za pár dolarů si měnit jen fólie. Vydrží fakt hodně!
Cele to ma jednu zasadnu chybu. Cely Garmin Connect odosiela citlive informacie o tom kedy, ako dlho, kde, atd…do cloudu.
Povazujem to za obrovsky zasah do sukromia a obrovsku nevyhodu, ktora na prvy pohlad je pomerne nevinna, ale vzhladom aj na zverejnene dokumenty Edwardom Snowdenom to tak nie je.
Vlastnim aj podobny produkt od fa. Sigma (cyklo-hiking) a ta pouziva offlinovu aplikaciu. Vsetky data (vratane grafov a statistik) sa spracuju a vyhodnotia priamo v PC, takze sa nikam nic neodosiela a appka funguje aj offline, napr. na chate, alebo mimo dosahu internetu.
Ja len ze detail ktory sa nikde nespomina.
Musíte mít zábavný život 🙂 Ano, data jsou v cloudu, účet ale můžete použít jakýkoliv a jediné vodítko tam mezi vámi, vaší pozicí a výkonem vaší tělesné schránky bude konkrétní model hodinek.
Jak je to s výdrží baterie?
Pokud to používáte jako hloupé hodinky, vydží 14dní. Mě v normálním provozu s 5 tréninky týdně tak 8-9dní. Pokud budete používat gps trackování při delší túře, vybijí se po dvou dnech (2x10h chůze). Nabíjí se cca hodinku a zvládám je dobíjet i z powerbanky.
kde ste zohnali foliu na fenix3 aby pasovala?. uz som objednaval asi od 3 cinanov a ani jedna nebola dobra.
vdaka za odpoved