V dnešní recenzi se podíváme na několik pozoruhodných kousků od americké společnosti Eagles Nest Outfitters (ENO), která byla založena v roce 1999 a zabývá se výrobou hamak a jiných závěsných lehátek, sedacích pytlů, křesel, slacklinů atd.

Výrobky ENO jsou velmi oblíbené u cestovatelů a všemožných dobrodruhů, ale, jak je u kvalitních outdoorových produktů dávno zvykem, stávají se také součástí výbavy profesionálních vojáků. Určitě jste jejich logo někdy zahlédli při pročítání nějakého seznamu nejnutnějších věcí, kterými se dnes internet jen hemží. Například hamaka ENO je součástí EDC výbavy stopaře Johna Hurta, instruktora TYR Group. Mimochodem, fotka pochází z rozsáhlého a pěkně zpracovaného článku, který John sepsal pro Its Tactical. Doporučujeme k přečtení.

 

Nebudeme teď rozebírat význam hamaky ve výbavě a srovnávat spaní v ní se spaním pod plachtou na zemi. Ostatně, psali jsme o tom kdysi na Bushcraft.cz. Každý způsob má své výhody a nevýhody, ale jak píše ve svém článku John Hurt, hamaka občas bývá jedním z mála způsobů (ne li jediným), jak se pohodlně vyspat a zůstat přitom suchý během lijáku. Můžete namítnout, že tahat s sebou velkou a neskladnou hamaku jen pro případ “co kdyby” je nesmysl. A o to právě v této recenzi jde! 🙂

 

ENO SUB6 Ultralight Hammock

Zrovna v případě ultralehké hamaky SUB6 to smysl má. Podívejte se sami:

 

Sáček o velikosti vašich spoďárů a vážící pouhých 155 gramů můžete mít kdykoli po ruce. U nás v redakčním týmu se tato hamaka spolu se závěsným systémem Helios stala cestovním artiklem, který si půjčujeme na každý větší výlet. Indonésie, Thajsko, Řecko, ale třeba i Tatry. Tam všude se může hodit. Jasně, ve většině případů zůstávala nevybalená v batohu, ale “co kdyby”… Tuto hamaku nevnímáte ani v kargo kapse kalhot, natož v batohu na zádech. 

Přitom jde o hamaku pro dospělého jedince. ENO SUB6 má nosnost 136 kg (300 lbs) a je tkaná z 30D Nylonu v Ripstop provedení. O tom, co znamená těch 30D, si můžete dočíst v NAŠEM ČLÁNKU o hustotě denier. 

 

Lanka jsou z Dyneemy. Tedy z extrémně odolného vlákna, které se využívá i v balistických prostředcích. Jen tak je nepřetrhnete. Konce jsou pak osazeny hliníkovými tyčkami, které dokonale pasují do závěsného systému Helios, ale nebudete pochopitelně mít problém upevnit je jakkoli jinak. Třeba na oka z paracordu.

 

Nějak moc chvály na Vybaven, že? V čem je háček? V tom, že to skutečně vnímáme jako “nouzovku” pro případný relax přes den, či velmi vzácné přespání v noci, pokud nebude jiné, pohodlnější řešení. Jde o ultralight produkt, a to pochopitelně má své mouchy. Do této extrémně tenké a úzce střižené hamaky se docela blbě leze. A zapomenout můžete také na spaní na šikmo, což pro některé může být docela problém. 

 

Máte-li konfekční velikost M až L, ENO SUB6 bude pro vás “tak akorát”, ale žádný luxus rozhodně nečekejte. Pro větší jedince tu je něco jiného.

 

ENO DOUBLENEST Hammock

Hamaka Doublenest je výrobcem koncipována jako dvojlůžko, ale pokud jste někdy spali ve dvou v jedné hamace, klobouk dolů.

Mám na mysli skutečné spaní.

Přes noc.

Celou noc v kuse.

Kolega to kdysi vyzkoušel a druhý den šel objednat druhou hamaku. Pro svou drahou polovičku. To se prostě nedá! 😀

 

Ale jednomu dospělému jedinci bude v ENO Doublenest hamace jako v prezidentském apartmánu hotelu Hilton. Doublenest je totiž násobně větší, než SUB6. 

 

Takto to uvidíte lépe. Vlevo jsou trekové ponožky velikosti 42, pro lepší pochopení.

 

V tomto případě jde o “plnotučnou” hamaku ze 70D Nylonu. 

 

Konce lanka jsou osazeny karabinami o nosnosti 181 kg (400 lbs). 

 

A je to prostě a jednoduše královské lože ve světě hamak. V rozloženém stavu jde o 285 cm x 188 cm. Spaní na šikmo, ve spacáku, s karimatkou apod nepředstavuje žádný problém. Místa je tolik, že to opravdu nemusíte řešit. 

 

Jenže za luxus se platí. V tomto případě mnohem vyšší váhou. Oproti 155 g SUB6 má hamaka Doublenest váhu téměř čtyřnásobnou – 530 g. A to už je ta hranice, kdy si říkáte – “Má to cenu, nemá to cenu? Vzít ji a tahat v batohu, nebo raději se vyspat na zemi?” Jednoznačná odpověď pochopitelně neexistuje, ale svůj názor vám napíšu na konci článku. Nyní pojďme dál.

 

Závěsný systém ENO Helios

Systém Helios tvoří dva velmi lehké (125 g) a kompaktní popruhy, na jejichž koncích se pohybují óčka z pevného lanka.

 

Funguje to jednoduše.

Popruh omotáte kolem stromu a vytvoříte smyčku.

 

Následně posunutím jednoho z konců popruhu nastavujete si potřebnou délku závěsu. Konec s óčkem pro uchycení tyčky hamaky je označen textilním praporkem, takže se opravdu nespletete.

 

Líbí se mi to, že volný konec lanka slouží jako “vodovod” pro případ přeháněk a voda ze stromu tak nepoteče do hamaky.

 

Možná to zní složitě, ale ve skutečnosti jde o primitivní záležitost, byť promyšlenou. Nemusíte nic řešit, vázat uzly z paracordu atd. Celé zavěšení hamaky trvá necelou minutu. Viz video:

 

Závěsný systém ENO Atlas

A opět po ultralightu přichází plnotučná verze (360 g). Systém Atlas nemá žádné tenké pohyblivé lanko, celý systém tvoří 1000D popruhy. Z části jednovrstvé, z části profilované. Něco na způsob švédského Runlocku, pokud si vzpomínáte. Zavěšení hamaky trvá pár desítek vteřin.

 

Popruh omotáte jednovrstvou částí kolem stromu a vytvoříte smyčku. 

 

A pak už zbývá zacvaknout na vybraném místě karabinu.

 

Či vložit kolík, zavěšujete li hamaku ENO SUB6. Ten se fixuje naprosto spolehlivě a rozhodně nemám pocit, že by mohl nějak vyklouznout.

 

Hotovo, hamaka je připravena k užívání. Volně visící konec popruhu opět poslouží jako vodovod pro případ deště.

 

Když to tedy shrnu.

V případě výrobků ENO jde o velmi precizně zpracované produkty ze špičkových materiálů. Nenašli jsme nic, co by se tomu dalo vytknout. 

Sháníte-li něco pro případ “co kdyby”, doporučuji vám kombinaci SUB6 + Helios. Tato hamaka perfektně poslouží k odpočinku přes den, případně nějakému tomu nárazovému přespání. Zvolíte-li oranžové provedení, bude fungovat i jako signalizační plachta o velikosti 266 cm x 120 cm. A spolu se systémem Helios z ní dokážete vytvořit i improvizovaná nosítka, nebude-li k dispozici vhodnější řešení. Společná váha 155 g (Atlas) a 125 g (Helios) této kombinace není cítit ani v kapse, kam se bez problémů vejde díky svým minimálním rozměrům. V turistickém batohu se naprosto ztratí. A může tam ležet dlouhé dny, týdny a měsíce, přesně do chvíle “co kdyby”. A pak dokonale splní svůj účel.

Pro běžné cestování a táboření je tu kombinace Doublenest a Atlas. Velmi pohodlná a snadno ovladatelná. Ale poměrně velká a těžká – 530 g (Doublenest) a 360 g (Atlas). A je na zvážení, zda to skutečně potřebujete. Což vlastně platí i pro první dvojici. Oba sety jsou určeny zcela odlišným cílovým skupinám. Patříte-li do některé z nich, jistě už máte jasno, chápete všechna PRO a PROTI, případně nějakou takovou sadu (třeba od jiného výrobce) hýčkáte doma.

Pokud ani jedno řešení není pro vás, doufám, že jsem vás alespoň moc nenudil. Pokud ano, dejte mi to sežrat v komentářích. 🙂