Ultra lehkou karimatku Klymit Inertia XL pro testování poskytla společnost HQH SYSTEM. Testování samotné pak proběhlo v listopadu 2014 v průběhu 30 denní offroadové expedice v Maroku a Západní Sahaře.
Protože jsem něco takového na vlastní oči nikdy neviděl, nemohl jsem se dočkat, až právě tenhle kousek otestuji v praxi. Ptáte se proč? Tady je důvod!
Ne, to není vtip, tohle je opravdu karimatka – „nejlehčí, nejkompaktnější a technicky nejpokročilejší karimatka ve své kategorii“, použijeme-li slova distributora.
hmotnost: 489 g
složená: 10,16 cm x 20,32 cm
nafouknutá: 198,1 cm x 63,5 cm x 3,81 cm
Z dalších (marketingově?) technických parametrů se karimatka dále chlubí následujícím:
inovativní systém vzduchových kapes „Loft Pockets“, podle kterého spacák přirozeně vyplní prázdné otvory v konstrukci karimatky, což má zabraňovat proudění vzduchu a ochlazování a dojít k zachycení (akumulaci) tělesného tepla při zachování dobré prodyšnosti
tvarování „Body Mapping“, podle kterého je materiál pouze tam, kde je ho potřeba pro správné podpírání vašeho těla a který stojí za již zmiňovanými minimalistickými rozměry a nízkou váhou
integrovaný polštář
využití přímo ve spacáku anebo pod ním
kapacita vzduchu 5-7 nádechů
použitý materiál: 30D Ripstop Nylon (vrchní část) a 75D Polyester (spodní část)
obsah balení: pumpička, sada pro rychlou opravu a ochranný obal
A to je vše, přátelé, táádydááádytadááááá!
Ne opravdu, zazvonil zvonec a pohádky je definitivní konec, vyjma výše uvedeného vás tu již pranic pěkného nečeká, měníme žánr…
Jak už tomu ve všech správných hororech bývá, nástup je pomalý, plíživý a místy dokonce úsměvný, stejně tomu bylo v našem případě. Vše začalo krátce před mým odjezdem a to v den, kdy jsem poprosil mého kolegu redaktora Matyáše o výpomoc s nafocením veškerého (v té době nového) vybavení určeného na testování v Africe.
Jako první nás pobavil přiložený návod k použití, který je zcela zjevně přeložený googletranslátorem?
Pobaveni a přiloženým „návodem“ dokonale zmateni jsme se pustili do vybalování:
Dalším krokem bylo nafouknutí, nic zlého netuše, rozhodli jsme se k tomu použít přiloženou „pumpičku“.
Poměrně brzy – tedy asi po 500 zbytečných zmáčknutí balonku 🙂 – nám došlo, že tudy cesta opravdu nevede. Protože s podobnou karimatkou neměl ani jeden z nás žádné předchozí zkušenosti, co a jak jsme pochopili až originálních popisků v angličtině.
Pro větší dramatičnost situace jsme dokonce zadokumentovali i proces nafukování, kde „pumpička“, jak sami vidíte, má poněkud menší objem než plíce redaktora Matyáše. Důvod je prostý – NENÍ TO PUMPIČKA, ale něco jako „komfortní balonek“, kterým si můžete lehce upravit tlak v již nafouknuté karimatce.
A tady máme výsledek – na první pohled vše v naprostém pořádku, karimatka je pohodlná (jak vleže na zádech, tak na boku), váha vašeho těla je opravdu precizně rozložená tak, abyste se nikde nedotýkali potenciálně studené země.
Další co nás zajímalo, jestli se opravdu vejde dovnitř spacího pytle a ano, bez problémů vejde.
Zapnout dovnitř se pokusně nechal Matyáš a poznámkou, že karimatka je i nadále pohodlná, ale že výrazně ubírá místo ve spacáku (kdybych já *** jen tehdy tušil, jak velkou měl Matyáš pravdu!)
Tím suché testování skončilo a já po několika málo dnech odjel do Afriky.
Se štěstím mě vlastním jsem se k ostrému testu karimatky v Maroku poprvé odhodlal ve Vysokém Atlasu cca 2 500 metrů nad mořem a to na místě, kde jsme zažili první a paradoxně i poslední noční sněhovou bouři.
Teplota vzduchu té noci nebyla nijak zvlášť extrémní – podle senzoru Garmina se pohybovala v rozmezí -2⁰C až 2⁰C, ale silný ledový vítr byl řekněme „nepříjemný“. Konkrétně jsem té noci (výjimečně) spal uvnitř upraveného nákladového prostoru našeho expedičního speciálu Land Rover Defender.
Když už mě před mým rozhodnutím nevarovala výše zmíněná pravda redaktora Matyáše, měly mi dojít významné pohledy jednoho mého expedičního kolegy… Ten, když mě viděl předmětnou karimatku nafukovat a cpát dovnitř spacáku, se začal velmi významně usmívat. Sice jsem se ho ptal, co je na ní špatného, ale odpovědí mi byl jen další úsměv a strohé sdělení, že něco podobného už zkoušeli v ruské válce v Afghánistánu, ale víc že mi k tomu neřekne, že si to musím vyzkoušet sám. Snažil jsem se, ale víc jsem z něj ten večer už nedostal.
Velmi zjednodušeně, noc byla příšerná, ve spacáku jsem se tu noc cítil nějak takto:
Úvodem konstatuji, že nehnutě na zádech prostě spát neumím a jak správně konstatoval Matyáš, místa ve spacáku ubylo opravdu hodně, nejhorší na celé noci ale bylo to, že karimatka funguje jako jeden velký chladič. Pokud bych jí podobným způsobem testoval v poušti o dva tisíce kilometrů jižněji, pravděpodobně bych jí za tuto vlastnost poděkoval, ale takhle?
Představte si, že se pokusíte ohnout klasické lehátko do tvaru kolébky a takto ohnuté jej uzavřete do spacáku. Co udělá lehátko? Jakmile bude mít tu možnost, okamžitě se narovná zpět. A co na to spacák? Ano, správně, otevře se, konkrétně otvor pro hlavu, který karimatka umí podržet otevřený naprosto dokonale a to pokaždé, když vysílením konečně usnete a povolíte v zoufalém snažení udržet spacák před chladem zavřený.
Výsledek? Ač jsem spal navlečený v zimním goretexu v čtyř-sezónním spacím pytli s limitní teplotou -27⁰C (komfortem při -4⁰C), ve kterém jsem podobné následující noci zvládal naprosto bez problémů oblečený jen v trenýrkách a tričku s krátkými rukávy – co hodinu jsem se budil zimou, a to velkou zimou, kterou navíc karimatka umí spolehlivě dovést od hlavy až k palcům u nohou. A aby toho nebylo málo, asi v půl šesté ráno karimatka praskla. Kdy a jak konkrétně se tak stalo, nevím, probudil mě opět až lezavý chlad. S důkladným procvičením mé rozsáhlé vulgární slovní zásoby letěla ze spacáku ven a já sice na tvrdém, ale konečně v teple bez dalších problémů spal až do rána.
Co říci závěrem, když mě ráno viděl zmiňovaný do růžova vyspinkaný kolega, usmíval se ještě víc. Sice opět neříkal vůbec nic, ale to už vlastně ani nemusel – velmi stručně řečeno, tím testování této karimatky v Africe jednou pro vždy skončilo.
Poslední třešničkou na pomyslném dortu pak bylo její poměrně složité balení do přepravního obalu, které ale, jak alespoň předpokládám, půjde praxí nacvičit.
Pro Vybaven.cz testuje a píše Vondraa.
BONUS: NÁZOR ODBORNÍKA NA TÉMA: Karimatka do spacáku, nebo pod něj.
Nejak nechapu proc jste ji cpal do toho spacaku, nebylo by lepsi ji pouzit normalne?
Protože je k tomu určená…
Ahoj,já tedy nemám s takovou karimatkou skušenost,kamarád jí má a nemůže si jí vynachválit,ale cpe ji mezi ždárál a spacák. Ale jestli je určena přímodo spacáku,tak to slyším poprvé. Nechci radit ,jen se ptám:-) Díky
Nebyla ta karimatka přefouknutá? Přijde mi, že na reklamní fotce (ta úplně první, je to doufám reklamní fotka?) je méně nahuštěná.
Ano první fotka je “reklamní”, zbytek je můj. Nemyslím si, ten náústek vás to přefouknout prostě nenechá (soudím tak podle její mnohem zdařilejší sestry, kterou jsem tam používal zbylých 29 nocí, podrobně viz další plánovaná recenze), čistě podle lokalizace toho defektu jsem ji nejpravděpodobněji ve spánku ve snaze zahřát se rozthl loktem, který se zachytil v jejím otvoru? Obecně je to spíše trhlina než prasklina, ale nevím, prospal jsem to.
Jste si jist že jste správně pochopil návod k použití? Karimatku používám delší dobu, spal jsem v ní v mnohem horších podmínkách a v mnohem horším spacáku a nejsem si jist že jste návod pochopil sparávně, ať už jde o CITUJI: kapacita vzduchu 5-7 nádechů
Později: Poměrně brzy – tedy asi po 500 zbytečných zmáčknutí balonku
Takže pokud nejste podle návodu schopen ji ani nafouknout?????
Jak si můžete být jist že jste ji správně použil a nezničil vlastní chybou?
Možná bych na spaní ve voze doporučil spíše slamník, do toho se dají maximálně myši.
Pokud jde o proces nafukování a “500 zbytečných zmáčknutí balonku”, samozřejmě se jedná jen o drobnou ironickou poznámku zacílenou na špatně vyvedený překlad návodu k použití, nemůžete jí brát doslova. Přečtete si prosím příslušnou pasáž znovu, jistě jí pochopíte. Pokud vám tento překlad (návod) v této podobě připadá srozumitelný, máte můj neskonalý obdiv! (oprostěte se prosím ale od skutečnosti, že karimatku máte, používáte a přesně víte, jak s ní zacházet).
P.S. děkuji za doporučení, slamník přidávám na seznam věcí k dalšímu testování.
Tuto karimatku jsem si koupil rok zpátky takže s ní jisté zkušenosti mám. Vaše recenze mi tedy přijde spíše jako výčet chyb které jste s karimatkou udělal. Souhlasím že přiložený návod k použití je spíše komický než užitečný, ale také pochybuji, že to bude důvod proč by někdo nebyl schopen karimatku plně využít.
K nafukování balónkem, to může být způsobeno výše zmíněnou chybou špatně přeloženého textu, ale každý snad po pár minutách přijde na to, že tento postup není nejvhodnější.
Dát karimatku do spacáku jsem ani nezkoušel, prvně často používám spacák jen jako deku (v teplém počasí), a za druhé vím, že můj spacák není natolik prostorný, což asi nebyl ani ten Váš. Karimatka k tomu ani není určená, jak píšete v komentářích, pouze nabízí tuto možnost, takže pokud na to máte vhodné vybavení je to způsob. To že jste karimatku ve spánku rozerval (díra není prasklina od vysokého tlaku uvnitř, plus vím, že se na ní, při plném nahuštění, může vyspat 120kg vážící člověk) je pouze dalším důsledkem Vašeho rozhodnutí umístit ji do spacáku, kde nebylo dost místa.
Balení opravdu chce trochu praxe, ale ve finále až to zmáknete to nebude o nic delší než sbalení samonafukovací karimatky, spíš naopak, protože nemusíte vytlačovat vzduch z pěny.
Abych pouze nechválil, i já jsem našel pár nedostatků či závad. Nejvýraznější bylo, že spoj karimatky a ventilu pro dohušťovací balónek přestal po asi půl roce těsnit, neměl jsem moc čas na reklamaci a tak jsem opravoval, stačila obyčejná elektrikářská páska nalepená pod ventil a bylo po problému, ale je to něco co by se rozhodně nemělo stávat. Další drobný detail je čepička na ventilu, velice malé věci, které je potřeba pokaždé sundat a odložit z hlavní velké části produktu, jsou jako stvořené k tomu aby se ztratili, a tato čepička je přesně jednou z nich.
Za sebe bych karimatku určitě doporučil, je malá a lehká při zachování velkého komfortu při spánku (troufl bych si tvrdit, že i přes svou děrovanost je díky stavbě pohodlnější než normální rovná samonafukovačka), a komfort si zachovává i při ležení na boku či břiše, kdy se vám sice může stát, že vám propadne koleno nebo ruka dírou na zem, ale to zase není až tak náchylná část těla. Budete si na ni muset určitě dávat pozor a chránit ji před propíchnutím či protržením o podklad.
Děkujeme za obsáhlou kritiku. Kolega vám k tomu asi poví svoje, ale já bych bral jeho “zápolení” s použitím karimatky jako nadsázku – ono to s ním není vůbec lehké, má opravdu na vybavení jistou karmu, což z něj dělá naprosto unikátního testera.
Víte, co je nejvtipnější? Ta karimatka asi nemá vůbec jít dovnitř spacáku a díry neslouží k chlazení, ale naopak! Mají umožnit spodku spacáku plný loft a právě v těchto místech by měla být vyšší izolace. Toto výrobce upravil v popisku na svém webu teprve nedávno, asi šlo o reakci na uživatelské zkušenosti 😉 Nám se k tomu vyjádřil uznávaný vědec, třeba vás to bude zajímat: https://vybaven.cz/bivakovani-v-prirode/karimatky-a-podlozky/nazor-karimatka-do-spacaku-nebo-pod-nej/
Co se týče roztržení, tak je to smutná shoda náhod, nicméně nekoresponduje s tvrzením výrobce, že nejde zničit. Jsou i zkušenosti, kdy ji někdo trhl palcem u nohy… Takže je to jako s každou věcí – chovejme se k ní opatrně, ať potom nemusíme zběsile reklamovat. O nafukovacích karimatkách platí dvojnásob.
Abych se přiznal, návody moc nečtu a na stránkách výrobce jsem také nebyl, takže mé prvotní informace byly pouze z popisu na e-shopu kde jsem si ji kupoval. Tam právě bylo řečeno, že možnosti jsou obě, jak uvnitř tak vně spacáku, moje rozhodnutí bylo používat ji zvenčí, hned pro několik důvodů, především málo místa ve spacáku a to že spacák není konstruovaný pro přímý styk se zemí tak jako karimatka a žďárák nepoužívám.
Chlazení nebo izolace je závislá na tom jak své vybavení použijete. Článek jsem četl, je velice zajímavý, a naprosto s ním v této konkrétní situaci, jež je popisována, souhlasím, ale jakmile si spacák otevřete a použijete jen jako přikrývku, díry vás opravdu začnou chladit, protože se vzduch ochlazuje od země a navíc má volný průchod teplo, které z vás odchází zářením. To asi nebyl záměr výrobce, ale funguje to skvěle.
K té inzerované nezničitelnosti. Mně přijde dostatečně odolná aby se dala využít pro běžné outdoorové situace. Zatím jsem nebyl nucen hnát ji do extrémů jako je ostrý štěrk či podobné, tam už bych byl ohledně její odolnosti skeptický. Na druhou stranu, náhodné protrhnutí palcem u nohy si také nedokážu dost dobře představit.
Všichni víme, že výrobce radši trošku přikrášlí skutečnost a tak skutečná nezničitelnost nebude až taková, přeci jen je to pytel na vzduch. Takže s Vámi můžu jenom souhlasit, chovejme se k vybavení opatrně.
Tyhle karimatky jsem měl celkem tři. První dvě neudržely vzduch, takže ráno jsem spal pokaždé na tvrdém, naštěstí je šlo vrátit. Tu třetí jsem omylem roztrhl prstem u nohy jako krepový papír. Teprve pak mě ta urputnost přešla a pořídil jsem si něco normálního. Takže pozor – JE TO STRAŠNÝ KSINDL!