V tomto článku se podíváme na novinky ve výstroji a další zajímavosti, které byly prezentovány na výstavě IWA 2016.
Výhodou výstav jako IWA je, že si můžete spoustu věcí osahat a vyzkoušet. Mohli jsme si tedy naživo prohlédnout nový Leatherman Tread a to i v černé barvě.
Na stánku Fenixe jsme se mohli podívat, jak svítí taková svítilna se světelným tokem 6 000 lumenů.
A fyzicky zdatnější lidé si mohli zacvičit na kruzích u firmy BeaverFit z USA. Ta zde představila svoje FOB (Forward Operating Base) lockers, což jsou speciálně upravené přepravní boxy, které po rozbalení tvoří mobilní tělocvičnu, nebo třeba modul na nácvik vyrážení dveří.
Také jsme se mohli podívat, jak funguje nová outdoorová termokamera Flir Scout TK, která by měla svou cenou 599 dolarů (přibližně 14 000 kč) být dostupnější širší veřejnosti. Zástupce firmy Flir se nás sice snažil přesvědčit, že primární použití kamery je hlavně pro lovce a lidi, kteří kempují a chtějí svým dětem v noci ukazovat zvířátka. Ale nevymluvil nám, že by to taky mohl být skvělý nástroj pro odhalování pochybných živlů, které člověku v noci pobíhají okolo domu.
Kdo nás ale nenechal své výrobky pořádně prozkoumat, byla firma Source. Ti zde podivným způsobem prezentovali svůj nový nosný systém DWD (Dynamic Weight Distribution). Jejich prezentace spočívala v tom, že měli nosič navlíknutý na opěradlo židle, vedle něj opřený batoh a když jsme si chtěli celý systém prohlédnout blíže, tak nám bylo vysvětleno, že pro nás v tomto ohledu nemohou nic udělat. Asi jsme nevypadali jako někdo, z koho by vypadla dostatečně velká vládní zakázka… nebo nás podezřívali z průmyslové špionáže?
Naopak nás velmi potěšila vstřícnost německé firmy TriTac s jejich prototypem ultralehkého nosiče plátů, který jsme si mohli i vzít na sebe. Nosič má dost futuristický vzhled a váží necelých 600 gramů. Základ nosiče a zároveň i „vazba“ na kterou se připevňují sumky je z kydexu. Nosič je speciálně zprohýbaný, takže by měl být kompatibilní s valnou většinou balistických plátů. Sumky k nosiči jsou taky vyrobené z kydexu.
Další německou firmou se zajímavými produkty byla Hexonia, která prezentovala velmi zajímavě vypadající oblečení pro ozbrojené složky. Zejména nás zaujal jejich combat shirt. Problém byl, že zástupce firmy uměl anglicky pouze pár slov a rozhodně nebyl schopen svoje produkty v angličtině odprezentovat. Asi se spoléhají pouze na německý trh.
Prezentace produktů byla celkově v některých ohledech na IWA zvláštní. Podřadní výrobci jako MFH zabírali obrovské množství prostoru a stánek měli téměř neustále plný lidí (a zdá se, že většina z nich to myslela vážně a nešla se tam bavit nad „kvalitou“ výrobků jako my). A hned vedle byl stánek špičkové značky Carinthia, který vypadal jen jako kumbálek, kde se sotva vešli dva lidi vedle sebe.
Když už jsme u našich oblíbených značek Miltec a MFH, jedním z trendů letošního IWA byla Laser Cut Molle vazba. Nejvíce byla bohužel vidět právě u těchto značek (a vsadím se, že podoba některých kousků s výrobky Direct Action není čistě náhodná).
Batoh s touto vazbou jsme viděli i u First Tactical. Z jejich výrobků jsme měli velmi smíšené pocity, protože u nich bylo vidět několik zajímavých nápadů (například úchyty na kompresní popruhy jsou rozepínatelné, takže si můžete vybrat, odkud kam popruhy povedou), ale zároveň na nás sem tam vykoukly dlouhé přebývající nitě, takže kontrola kvality asi nebude silnou stránkou této značky.
Do výroby batohů s laser cut vazbou se pustil i SOG Knives a přišli s poměrně zajímavým designem, kdy má batoh místo víka poměrně velký hard case.
Mezi novinkami jste ještě mohli vidět multitool ve tvaru loga SOG Knives.
Další známá nožířská firma CRKT představila novou produktovou řadu pod značkou Ruger.
Pod svým jménem pak uvedli novinky jako nůž pro horolezce, zdravotnické nůžky nebo zavírací nůž Fulcrum 2 se zvláštním systémem otvírání.
Jak můžete vidět na obrázku výše, střenky u Fulcrum 2 se dají posunout proti sobě a tímto pohybem se po liště schované uvnitř nože částečně vysune čepel. Pokud tedy chcete nůž otevřít, zatlačíte na střenky, nůž se pootevře a vy zas musíte střenky stlačit k sobě, aby se čepel plně vysunula a zacvakla se pojistka. Není to příliš intuitivní, a pokud v prvním kroku nezatlačíte dostatečně, čepel se vysune jen velmi málo a vy se při druhém kroku bojíte o prsty. Kandidát na EDC roku to tedy nebude.
Při prohlídce nožů jsme pochopitelně nemohli vynechat značku Mora, kde se nám kromě prototypů nových nožů dostaly do ruky i ručně vyráběné nože jako Mora Exclusive 277.
A opomenout jsme nemohli ani naši oblíbenou značku Kizlyar Supreme.
Svůj nůž by si na IWA vybrali i lovci zombií nebo satanisti – začátečníci.
Zombie tématika je stále ještě velmi oblíbená, takže jsme našli křiklavě zelené barvy i u jinak velmi dobře vypadajících švýcarských hodinek s tritiem značky H3 Tactical.
Další oblíbenou barvou na výstavě byla růžová. Mohli jste v ní najít všechno od oblečení pro lovce, přes kouřové granáty až po obušky. Opravdu by mě zajímalo, kolik se ročně prodá třeba takových růžových boxerů.
Končit se má v nejlepším a tak se na závěr podíváme na vystavovatele, kteří nás nejvíce překvapili. Prvním je česká firma Lasting. Ta se zaměřuje na výrobu prádla a ponožek z merino vlny. Musím říct, že jejich výrobky vypadají opravdu dobře a na dotek jsou na rozdíl od klasické vlny opravdu příjemné, takže se rozhodně těšíme na testy.
Dalším oblíbeným vystavovatelem byla britská firma Stormsure. Měli tak nenápadný stánek, že když nás k nim náš milý šéfredaktor poslal, tak jsme patřičnou halu museli oběhnout třikrát dokola, než jsme Stormsure konečně našli, ale stálo to za to. Po vstupu do stánku jsme si připadali jak u Horsta Fuchse v teleshopingu, protože na nás postarší pán začal chrlit všechny zázračné vlastnosti jeho výrobků na údržbu a opravu outdoorového vybavení. Rozdíl byl v tom, že tady jste si mohli všechno osahat, ozkoušet a prohlídnout si, že to není žádný televizní trik. Dostali jsme na zničení voděodolnou záplatu, a i když ji kolegové po nějaké době zdeformovali a roztrhli, museli na to vynaložit opravdu dost síly, kterou byste při běžném používání na stan nebo nepromokavou bundu nepoužili. Dál se nám do ruky dostalo transparentní lepidlo, které bylo schopné zacelit díry v podrážkách nebo svršku boty a výrazně tím prodloužit životnost boty. Určitě zajímavá věc pro lidi, kteří se těžko loučí se starým vybavením.
A na závěr nám britský „Horst“ představil hmotu připomínající modurit, která se po namoření v horké vodě stane tvárnou a můžete s ní vyvádět neskutečné množství různých věcí od výroby různých držadel, háčků a oček, až třeba po vytvoření vlastního držáku pro telefon na vaše kolo.
A když už nám po tom všem okukování pořádně vyhládlo, tak nás zachránila norská firma Drytech, která už delší dobu prodává lyofilizovanou stravu pod značkou Real Turmat. Nyní rozšiřují svou činnost na výrobu potravinových dávek pro armádu. Paní zastupující firmu trvala na tom, že musíme ochutnat a jídlo vypadalo a vonělo tak dobře, že jsme se do něj pustili málem ještě před rehydratací. Balení je opravdu dobře promyšlené, ale o tom se rozepíšeme až v recenzi.
Nyní už jen pár fotek bez komentářů:
Foto: Jaroslav Böhm a Karel Svoboda pro Vybaven.cz.
Jo mfh….staci se podivat po evropskych armyshopech cim sou zadobene a kdo chce bagl v military stylu a vi hovno resi hlavne cenu…takovej ten sitozni bagl co ste testovali vidam u lidi az nechutne casto