YKK – nejslavnější zipy světa

Každý z vás má určitě doma alespoň jeden výrobek firmy YKK. Každý výrobce oblečení, kterému alespoň trochu záleží na kvalitě jeho výrobků, používá zipy YKK. Nejčastěji se s nimi setkáme u džín, ale i řada výrobců outdoorového oblečení se spoléhá na tyto zipy. Kde se ale světoznámé zipy YKK vzaly?

Je to už osmdesát let, kdy byla v Tokiu založena firma San-es Shokai, která se zaměřovala na výrobu zipů, patentek a knoflíků. Zipy se v té době vyráběly ručně a kvalita výrobků byla dosti kolísavá. Druhá světová válka rozvoji značky taky příliš nepomohla a navíc v roce 1945 výrobní závod vyhořel. Jeho majitel Tadao Yoshida ho vzkřísil až po roce, zato ale s automatizovanou výrobou a registrovanou obchodní značkou YKK. Od té doby už nabírá rozvoj firmy na obrátkách a po pár letech se budoucí YKK (písmena YKK se do jména firmy oficiálně dostávají až v roce 1994) rozšiřuje na Nový Zéland, do USA a Kanady.

 

V současnosti se už ale nejedná pouze o jednu firmu. YKK dnes má pod sebou více jak sto přidružených společností s pobočkami ve více jak sedmdesáti zemích světa a zaměstnává více jak 40 000 lidí. Nevěnují se pouze výrobě zipů a dalších spojovacích komponentů, ale i průmyslových strojů a architektonických prvků z hliníku.

Firma se drží na první pohled krásnou filozofií s názvem „Cycle of goodess“, kterou reprezentuje heslo „prosperuje jen ten, který pomáhá prosperovat ostatním“. Mají k tomu i líbivý obrázek, který ukazuje, že na prvním místě je pro ně kvalita a férový přístup k zákazníkům.

 

S kvalitou by určitě většina lidí souhlasila, ale minimálně Evropská komise už tolik nesouhlasila s tou férovostí. V roce 2007 firma YKK obdržela spolu s dalšími výrobci zipů pokutu v celkové výši 328,6 milionu eur za kartelovou dohodu při stanovování cen. Firmy se dohodly na koordinovaném růstu cen, na zafixování minimálních cen, rozdělily si zákazníky a trhy a vyměňovaly si další důležité a důvěrné informace. Jak je vidět, ani výrobci tak triviálních věcí, jakou jsou zipy, nehrají fér.

Jak už ale bylo řečeno, z hlediska kvality se nedá této firmě nic vyčítat a své místo na světovém trhu si právem zaslouží. Navíc YKK neusnulo na vavřínech a stále pracuje na vylepšení svých produktů. Novinkou jsou například vodoodpudivé zipy AquaGuard, nebo ekologicky šetrné zipy Natulon, vyrobené z recyklovaných plastů.


Pro Vybaven.cz píše Zuzana Dvořáková

 

Zdroje:
http://www.ykk.com/english/corporate/g_outline.html
http://www.ykk.com/english/corporate/m_principle.html
http://byznys.ihned.cz/c1-22056130-vyrobci-zipu-maji-zaplatit-328-6-milionu-eur-za-kartel

Počet komentářů: 3

 1. Tenktery napsal:

  Dají se tyto zipy někde v Brně koupit – neví někdo o nějakém obchodu, švadlence či něco v tom smyslu? Potřebuji vyměnit zip na zimní bundě a tady u nás na maloměstě v místní švadlence nemůžu sehnat konkrétní zip, mají jen nějaké noname.

 2. Pavel Šejna napsal:

  Hezký den,
  sháníme plastová spirálová zdrhovadla s krytým zapínáním v metráži,
  v jakých délkách a barvách nám můžete toto nabídnout?
  Předem děkujeme za zprávu
  Příjemný den
  Ing.Pavel Šejna, Letohrad

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget