Blue Freedom – Vodní elektrárna do batohu

Na světe je další alternativní způsob, jak si v přírodě nabít elektronická zařízení. Jmenuje se Blue Freedom a autoři o něm mluví jako o „nejmenší vodní elektrárně na světě“.

Blue Freedom se skládá ze dvou částí – černého těla, ve kterém sídlí powerbanka o kapacitě 5000 mAh, svítilna (výrobce neuvádí výkon), dva USB porty a jeden Micro USB port; druhou část tvoří modrá turbína, která se stará o výrobu elektřiny. Obě části jsou propojené 1,8 m dlouhým kabelem, takže tělo zůstává na suchu, zatím co turbínu vhodíte do vody a čekáte na úlovek v podobě elektrického proudu.

Celé zařízení má rozměry 20×5 cm a váží 400 g, takže se s přehledem vejde do batohu. Nabíjet s ním můžete cokoliv, co se dá nabíjet přes USB. Při rychlosti toku vody kolem 1.2 m za sekundu se vnitřní baterie zařízení nabije za tři až čtyři hodiny. Mobil by měl Blue Freedom dobít přibližně za hodinu.

Háček ovšem spočívá v tom, že zařízení by se mělo dle výrobce používat maximálně čtyři hodiny denně. Neměli byste tedy nabít baterii zařízení a hned po tom nabíjet GPS či telefon. Zároveň to i vylučuje variantu, že se utáboříte u vodního toku a necháte během noci nabíjet baterky, protože byste museli po čtyřech hodinách vstát a lovit turbínu z vody.

Nápad získávat energii z vody je dobrý, ale provedení se mi zdá v případě Blue Freedom ne příliš šťastné. Abyste si dobili svou elektroniku, potřebujete tekoucí vodu dostatečné rychlosti a hloubky (výrobce sice tvrdí, že turbína nemusí být plně ponořena, ale v polovyschlém korytě potůčku moc nepořídíte). Dále musíte u tohoto zdroje vody trávit alespoň hodinu a zároveň si musíte pohlídat, aby zařízení neběželo déle jak čtyři hodiny. Kvůli tomu jsou možnosti využití Blue Freedom poměrně omezené a když vezmeme v potaz dost vysokou pořizovací cenu 319 dolarů (čili 7700 kč), nedokážu si představit, že by toto zařízení bylo schopno konkurovat například solárním panelům.

Jaký na to máte názor vy?

Počet komentářů: 1

  1. Josef napsal:

    estli dobře koukám tak turbína není propojená „kabelem“ ale „bowdenem“.
    „Turbína“ je jen lopatkové kolo a bowden přenáší jeho rotaci mechanicky dovnitř černé powerbanky .
    Odpadá tím zatěsnění elektrické části včetně dynama.
    IMHO to bude ale ve vodě asi trochu nestabilní, bude to třepotat jako „hadr na holi“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget