Recenze: Perkusní Derringer Great gun

Prováděli jsme test GG perkusní dvouranné pistole:

Derringeru GG  s optimální navážkou černého prachu a těžkou ogivální střelou v ráži .45 odhaduji energii z hlavní standardní délky= 3,5′ přes 120J, pokud budu vycházet z černoprachého náboje .45 Long Colt

Energie .22 z 4′ hlavně je 90-95J

Energie 6,35br z 3′ hlavně je 95-100J

Energie 7,65br z 3′ hlavně je 150-160J

7,65browning je ale kvůli malému průřezu střely při dané energii schopna člověka prostřelit v případě zasažení trupu bez interakce s kostí takže nepředat veškerou energii. Oproti tomu těžký „letící knedlík“ v ráži .45 s 4/5 energie výše zmíněného náboje bude tvořit nádherná traumata v tkáních.

Obavy že střelu zastaví kabát jsou mylné, praktické testy provedené mnou osobně jsou takovéto: GG derringer vs. 2,5cm dřevotříska: na výstupu opravdu velká díra, střela hluboko v zemi nenalezena:

vlcsnap-2011-09-20-03h31m32s131

Taktéž 10l PET naplněná vodou (zde bohužel nefoceno): skrz, střela hluboko v zemi nenalezena.

Aby bylo ale porovnání opravdu objektivní, zde je dokumentace střelby do olověného bloku. Díra z GG derringeru je o 3mm mělčí než od 7,65br, rozdíl v efektu na materiál je ale značný. Celý blok měl přes 25kg, 7,65br s ním nepohnula, energie byla věnována do větší hloubky průstřelu, střela z GG derringeru jej poposunula o necelý centimetr dozadu, energie byla tedy předána rychleji, navíc olověná neplášťovaná střela se rozvinula na dvojnásobek svého průměru, 7,65br plášťovaná střela neprojevila žádnou deformaci.

cimg3694

Taktéž jsme testovali dvojstřely: obě zápalky klepnuté kohoutem naráz s voličem hlavně ve středové pozici, soustřel a výsledek taktéž přesvědčivý:

vlcsnap-2011-09-20-03h57m53s230

Celkový verdikt GG derringeru je dle mého názoru velice pozitivní, doporučil bych ho na obranu pro lidi bez ZP.

Škoda, že GG nedělá nějaká kožená opasková pouzdra, zatím jsou majitelé, kteří derringer nosí, odkázáni na vlastní tvořivost či na místní řemeslníky, to by mohli kluci ušatí ještě vychytat.
Jako vsuvku ukážu dva kousky, které se nacházejí v mém trezoru:

img_5096

Další poměrně čerstvé info z GG je to, že se prý připravuje cal.36 verze, která je celkově oproti cal.45 menší, tu je foto prototypu:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krátké video z testování, slow motion výstřel:

Na závěr: Čestně prohlašuji, ať mne hrom na místě smete, že nejsem zaměstnancem GG ani nijak spřízněn s touto firmou, dokonce i derringery jsem kupoval přes dalšího prostředníka, tedy tento článeček berte jako uživatelskou recenzi s praktickými ukázkami a úvahu nad perkusními pistolemi jako prostředkem sebeobrany.

Jelikož ale ZP vlastním a taktéž i spoustu ostrých zbraní, naštěstí se mne dilema v nošení perkusností netýká.

Plusy:

+ Možnost získat bez ZP

+ Dostatečný výkon při střelbě na krátkou vzdálenost

+ Přehledná mířidla

Minusy:

– Nedostatečný výkon při střelbě na delší vzdálenost (15m+)

– Tvrdší spoušť

– Malé střenky

Celkové hodnocení: 8/10

Pro PostApo.cz sepsal Artifex

EDIT:

Takže konečně někdo objektivně prohnal hradly derringery a jsou tu objektivní hodnoty energií, které jsou velice pozitivním překvapením, dovolím si citovat:
Jimi:
ráže 45, lauf 4″ střela ogivál (GG) 200gr, prach 1,7g rychlost 176m/s = 201J

ráže 45, lauf 4″ střela ogivál 250gr, prach 1,7g rzchlost 181m/s = 265J (po několika ranách a dosti tuhém zasunutí 250gr střely byla rychlost 202m/s = 331J

Prach = obyč. Vesuvit LC

Měřeno ve vzdálenosti 2m přes vypnutý balící papír

B52:
prohnal jsem 9mm přes hradla váha střely 9.2g rychlost 260m energie 310.96J

Pro porovnání, 9mm Makarov má z pistole PM Makarov energii 310J.

Omlouvám se za předchozí hrubé odhady v článku, výsledky měření byly překvapením pro všechny a opakovanými měřeními potvrzeny. Tato měření tedy dokazují, že dobře nabité derringery jsou účinné ve všech rážích a více než dostačující pro obranu.

Počet komentářů: 5

 1. PSV; napsal:

  http://bondarms.com/shop/product-category/holsters/ by mohlo sedět, dle videí, co mají na stránkách je to pěkně pohotové pouzdro

 2. Danko napsal:

  no, na takovou tu domácí obranu to určitě je….jen nevím, jak je to u derringerů se spolehlivostí výstřelu. Vzhledem k romu, že jsem v hist.vojenské jednotce, tak mám perkusní voj.pušku a kdybych toto někdy použil v sebeobraně,tak vím,že bude díra ještě na chodbě….zatímco odvážlivec u soudu už nepromluví. Co se kabátu týče – jsou zdokumentovány případy, kdy skutečně kabát střelu z větší vzdálenosti vychýlil a došlo tedy jen ke škrábnutí dotyčného…Stejně tak je sporná ta kinetika vůči lidskému cíli – u pekusních střel vystřelených z větší vzálednost obecně dochází při styku např. s lebkou k rychlému úbytku energie (např. osoba zasažená kulí z perkusní zbraně ráže 17,8 měla kompletně rozšvihanou přední část lebky a část čelní kosti ….ale po tomto devastujícím zranění kule ztratila tolik energie, že nedokázala dále pokračovat v trajektorii …prakticky se sklouzla po temenní kosti a zapadla někam ke spodní části kosti týlní).

  • Artifex napsal:

   Ohledně spolehlivosti: když se to umí dobře nabít, spolehlivost je dostatečná, dobré nabití pro dlouhodobé nošení je základem věci: vyčištěné od oleje, vypráskaných pár zápalek z každého pistonu aby se vyhnaly i poslední blechy z kanálků, pak dobře nasypat prach= vhodnou dávku nasypat do hlavní, ucpat vhodně namazanou střelou, chytnout derringer za hlavně a párkrát profackovat přes pažbičku, tím prach zapadá i skrz dlouhý kanálek ze spodní hlavně k pistonu. No, a zápalky pořádně nasadit a domáčknout. Takto jsem neměl selhávku ani po půl roce a více (mám derringerů více, takže je vždy po vyčištění nabiju a uložím, pak si nějakou dobu hraju vždy s jinými… no a nosím ostré)
   Ohledně větší vzdálenosti nemá cenu řešit, je to zbraň na obranu přes stůl na skorokontaktní vzdálenost, to, že s tím jde trefovat i na 25-50m poppery se spolehlivým zásahem a že i s těmito prcky lze střílet perkusní soutěže pistolářů je už jen bonus pro fajnšmekry, nemůžeš to srovnávat s puškou. Ohledně účinnosti je navážka a střela u .45verze srovnatelná s černoprachým nábojem .45LC, při navážce 28grainů pod GG střelu je to jako u vojenského provedení .45LC, přičemž původní navážka byla 40grainů černého prachu. Tedy s nějakými 2g prachu je .45 verze výkonná dostatečně. 9mm verze pak létá energií cca 300J, což je plus minus srovnatelné s 9mm Makarov, přičemž makarov má pouze při stejné energii lehčí střelu a letí rychleji. 9mm verze ale překonává díky váze střely svůj mateřský černoprachý náboj .38LC, který začal být na obranu nedostatečný o cca 75J nahoru. S .54 verzí zatím moc naměřeno nemám, ač nastříleno už docela dost.

 3. lasky napsal:

  Kabat a dřevotříska je velký rozdíl. Kabát je mnohem težší prostřelit než nějakou přiblblou dřevotřísku na pevno v zemi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget