Recenze: Lékárnička „AFAK“ – Aegis First Aid Kit – první seznámení

Stejně jako v případě EDC tašky FatBoy od Maxpedition, kvalitu a promyšlenost této lékárničky od Akademie Aegis rozpoznáte až při delším používání. Proto recenzi zveřejním ve dvou částech. Poprvé nyní, kdy vás s lékárnou AFAK prozatím jen stručně seznámím, a podruhé za půl roku/ za rok, kdy ukážu, jak bude vypadat po dlouhodobém použití a upozorním na případné problémy. Vypadá to totiž na až příliš dobrý výrobek.

Na úvod již tradičně informace od distributora S-Gear.cz:

„Lékárnička „AFAK“ – Aegis First Aid Kit

Vytvořeno v Akademii Aegis na základě dlouhodobé zkušenosti s nošením různých typů pouzder pro vybavení první pomoci, absolvování a pořádání kurzů neodkladné první pomoci systémů TCCC (Tactical Combat Casualty Care) a TECC (Tactical Emergency Casualty Care) ve spolupráci s Czech Association of Combat Medics.

– pouzdro na prostředky první pomoci

– vyhovuje pro doporučené vybavení standardu TCCC/TECC

– univerzální využítí v civilním sektoru i v ozbrojených složkách

– malé rozměry(19x14x7cm) i pro nošení v běžném zavazadle

– přehledné rozmístění vybavení – vše je viditelné a dostupné ihned po otevření

– intuitivní rychlé otevření

– pomocí zvýrazněného (červeného) madla jednou rukou (při upevnění na molle vazbu)

– úchopem za hlavní a pomocné madlo (při samostatném nošení) dvěma rukama (nebo jednou rukou a zubama)

– více možností umístění/nošení

– na molle vazbě ( vesta, stehenní platforma, batoh atd. )
– na opasku
– v zavazadle – přenosná lékárnička
– ve vozidle – jako autolékárnička

– modifikovatelný vnitřní přední díl – pružné úchyty se suchým zipem

– nezadrhávající zipy – bez klasických tahátek – “tiché provedení” (při nošení na výstroji nic necinká)

– dvě vnější plochy se suchým zipem pro identifikaci (dodáváno v sadě) nebo pro další nášivky (krevní skupina atp.)

– kvalitní odolné materiály a zpracování v profesionální kvalitě (S.P.M. Liberec)

– vyrobeno v ČR !

– sada obsahuje: pouzdro, 1ks vnitřní úchyt dlouhý, 2x vnitřní úchyt krátký, označení (červený kříž na suchém zipu)

Určení a vhodnost jednotlivých kapes a úchytů:

Hlavní vnitřní kapsa (1) – primárně pro velký tlakový obvaz – 6” Olaes, 6” Izrael, Olaes Blast bandage nebo pro hemostatikum, hrudní krytí atp.

Vnitřní boční kapsy (2) – primárně pro CAT turniket nebo pro NPA nosní vzduchovod / značkovač / dekompresní jehlu

Vnější malá kapsa (3) – primárně na gumové rukavice nebo na turniket SWAT-T

Vnitřní pružné úchyty (4+5)

2x krátký úchyt příčně umístěný – pro velký tlakový obvaz (6” Olaes/ 6” Izraelský)

1x dlouhý úchyt svisle uprostřed předního dílu – např. pro turniket SOFTT-W, malý tlakový obvaz (4”Izraelský/4”Olaes), gáza, gum.rukavice …

Vnější boční molle vazba (7) – možnost umístění velkých nůžek (s dodávaným úchytem – č.6), pouzdra s řezákem (např.Benchmade), turniketu samostatně nebo v držáku

Zadní molle vazba – pro přichycení na vestu, batoh atp. nebo pro vytvoření průvleku na opasek, možnost umístění velkých nůžek“

Výše uvedený výpis hlavních funkcí a možností této lékárničky počítá s využitím moderního zdravotního materiálu. Velmi dobře však poslouží i obyčejným smrtelníkům, kteří nemají potřebu investovat tisíce korun do armádních zaškrcovadel a atraumatických nůžek. I přes to, že do ní nacpete jakkoli velké množství obyčejných obvazů a náplastí, léků, roztoků a mastiček, vždy budete mít přehled o tom, kde co leží a vždy potřebný lék budete moct použit během několika málo vteřin. Pokud pominu akutní případy typu záchvatů, infarktů apod, podobná snadná dostupnost je především o velkém pohodlí. A takové pohodlí za těch pár stovek (660,-Kč) opravdu stojí.

Byl jsem dohodnutý jak s prodejcem, tak přes něj i se samotným tvůrcem, že v případě jakýchkoli nejasností a dotazů se na ně mohu obrátit. Jakožto laikovi mi to dávalo možnost ověřit si nějaké své domněnky a vyvarovat se případných chyb v recenzi. A musím říct, že nakonec jsem toho nevyužil. Nějak to není potřeba. AFAK je malá a nenápadná taštička. Každý detail tu má jasný smysl a opodstatnění. Vše je na svém místě, nic nechybí ani zbytečně nepřebývá.

Solidní kvalita výroby je myslím na fotkách vidět. Nechci to nějak zbytečně rozepisovat, prostě je vše tak, jak má být.

Pro Aegis Team tyto lékárničky vyrábí dobře známá v úzkém kruhu tactical nadšenců firma SPM Liberec, o čemž se dovíme z malé cedulky přišité uvnitř.

Tady máte AFAK v porovnání s mým Fat Boyem.

Na přední straně najdeme menší kapsu, dle popisu výrobce určenou pro turniket či rukavice. Nemusíte tak krvavou rukou přehrabovat obsah hlavní kapsy a hledat, kam že jste vlastně co dávali.

Mimochodem, cca před měsícem jsem měl možnost sledovat práci účastníků Combat Life Saver kurzu, kteří využívali podobnou lékárnu od Kerberos Tactical (skoro dvakrát dražší Tasmanian Tiger) a bohužel s AFAKem nešla (alespoň na první pohled) srovnávat ani omylem. Bylo tak trochu zvláštní pozorovat, jak někteří účastnici přehrabovali obsah svých lékárniček ve snaze najít potřebnou položku, mezitím co jim vedle smutně krváceli z tepen a utržených končetin jejích spolubojovníci. AFAK takový problém nezná. Po zatáhnutí za madlo se vám nabídne celý obsah lékárny. Přehledně a srozumitelně seřazený. Seřadit ho v této lékárně nepřehledně a nesrozumitelně se vám totiž nejspíše nepovede.

Díky několika snadno odnímatelným pružným modulům můžete vytvarovat vnitřní uspořádání lékárničky zcela podle vašich představ.

Díky suchému zipu tuto lékárničku můžete snadno sbalit zpět bez nutnosti zapínání postranních zipů. Věřím, že během bojových akcí to může ušetřit i několik desítek drahocenných vteřin.

P.S. Pořádně jsem se na tuto lékárničku podíval až druhý den po převzetí na poště. První večer jsem ji totiž bohužel ukázal tátovi, který má za sebou vojenskou službu v Asii. Nepustil ji z ruky, prohlížel si ji ze všech stran několik hodin v kuse a stále do kolečka opakoval, že to je přesně to, po čem kdysi dlouho toužil a snažil se zkonstruovat jeho nejlepší kamarád po návratu z Afghánistánu. Myslím si, že to je docela solidní tečka na závěr.

souhlas

V recenzi jsou použity fotky a informace od S-gear a Akademie Aegis.

Pokračujte na recenzi miniAFAKu, který nás po této bombě trošku zklamal.

Počet komentářů: 18

 1. Kritik Obecný napsal:

  „NE-Vytvořeno v Akademii Aegis na základě dlouhodobé zkušenosti s nošením různých typů pouzder pro vybavení první pomoci“, ale díky konceptu kvalitnějšího originálu 😉

  http://www.itstactical.com/store/medical/its-eta-trauma-kit-pouch-fatboy-coyote/

 2. Constantin napsal:

  Na to že to vyrábí S.P.M Liberec… je to slušná cena.

 3. Churchill napsal:

  No ADMINe, to ses vyznamenal, žes to smázl

  • admin napsal:

   Ehm… Zaprvé, prosím o připomenutí, odkdy si tykáme. Zadruhé, co že jsem měl smazat?

   • Churchill napsal:

    Komentář o tom, že srovnávat I(A)FAK s lékárnou je cypovina. U komentu byla hláška, že čeká na autorizaci. No a teď tu není

    • admin napsal:

     A to z důvodu? Na kurzu to měl každý z účastníků jako IFAK, je to nositelné na těle a složí jako základní individuální lékárnička.

     Co je AFAK? Dle samotného vývojáře je to LÉKÁRNIČKA. Neboť „AFAK“ – Aegis First Aid Kit. Překládat First Aid Kit snad nemusím.

    • Churchill napsal:

     Překladu netřeba. Velikostně jsou obě First Aid Kits úplně někde jinde. Takže to srovnání není košer.
     A co říká „vývojář“ je, v tomto kontextu, celkem jedno.

    • admin napsal:

     A kdo že to vlastně jste, že je Vám jedno, co říká vývojář produktu, o kterém se bavíme?

 4. Charonii napsal:

  Vážený příteli. Že srovnáváte nesrovnatelné, jste omluvil už v začátku Vašeho článku. Jste opravdu laik. Proto mi dovolte obohatit Vás o informace k taktickému vybavení armádních CLS a opravit Vaší mýlku.

  A(I)FAK (Improved First Aid Kit), o kterém zde píšete jistě nezaujatou recenzi :-D, je lékarnička OPRAVDU PRVNÍ POMOCI a má, nebo měl by ji mít u sebe každý bojovník!

  (AFAK je JEN kopie ETA Trauma Kit!) Zatím co tzv. SMALL MEDIC PACK od TASMANIAN TIGER, které z části věnovala na kurz společnost KERBEROSTACTICAL, je jak již název napovídá malá lékárna určená především medikům družstva. O jejím předepsaném obsahu se můžeme pobavit příště.
  Obsah IFAKu je Vámi odněkud správně opsán:)

  Na tom zmíněném CLS kurzu jsem, pro zopakování si návyků zdravotní přípravy v bojových podmínkách byl a opravdu jsem si nevšiml Vámi zmíněného zmatku při ošetřování zraněných. Navíc lékárna byla vždy pro dva členy v tymu a ne že jí měl každý. Možná, kdyby jste věnoval větší pozornost v teoretické části, tyto rozdíly byly vysvětleny hned na úvod, při fasování zdravotnického materiálu pro výcvik:)
  Snad Vám tyto informace pomohou lépe se v této problematice orientovat, při psaní budoucích „recenzi“.
  PS: Mazat z reakcí, co Vám „nevoní“, je opravdu trapné a smutně úsměvné. Tohle mohl být dobrý a web při troše soudnosti.

  • admin napsal:

   Dobrý den. Jsem velmi rád, že tu máme odborníka Vašich kvalit, vítejte.
   ČR je malý rybníček, který je dávno rozdělený mezi pořadatele kurzů, výrobce a dodavatele taktického vybavení, kteří z místní „i wanna be a soldier“ komunity těží solidní finance. Moc dobře si uvědomuji, že se nezalíbím všem a pokud skutečně chci přinášet pravdivé informace, byť je to stále můj čistě subjektivní názor, dojde i na takovéto laciné útoky mým směrem. Ať už ze strany oficiálních zástupců, nebo skalních fanoušků firmy/značky. Chápu to a dopředu s tím počítám. Je to totiž daleko snadnější, než vést rozumný a konstruktivní dialog.
   Mám-li se vrátit k tomu kurzu, kde jsem Vámi zmiňovanou lékárničku viděl… Měl jsem daleko víc času na pozorování, než vy, neboť jsem nebyl účastníkem, ale pouhým asistentem během praktické části. A vzhledem k tomu, že mě tehdy firma Kerberos Tactical docela zaujala, trávil jsem volný čas právě pozorováním toho, jak se s těmi lékárničkami zachází, jak rychle se v nich účastníci kurzů orientují atd. Čím se lišil obsah lékárny na kurzu od běžné výbavy IFAK? Konkrétně v položkách?
   Dále co se tyče mé nezaujatosti. Chápu, že je to nejjednodušší terč útoků v případě, že se někomu na tomto webu něco nelíbí. Nicméně i tento web, i tři moje další, jsou pouhým mým koníčkem, relaxem po práci. Tudíž dělám to jen a pouze pro svoji vlastní zábavu. A píšu své „recenze“ tak, jak považuji za vhodné. A ne, ani v tomto případě, ani v případě recenze miniafaku a dalších věcí od S-Gear jsem rozhodně nebyl zaujatý. Psát někomu PR článek, zabíjet x hodin svého času výměnou za levnou tašku? Ale no tak :). Peníze mi za to také neplatí, nebojte.
   Stejně tak nemám vůbec nic proti Kerberosům a moc se těším na „recenze“ jejích výrobků. Baví mě kvalitní vybavení a nemám problém poukázat na chyby u toho nekvalitního. Pokud výrobky Kerberos Tacu obstojí, velmi rád o tom napíšu. Stejně tak, jako nebudu mít sebemenší problém napsat pravdu, pokud se AFAK ukáže jako nekvalitní věc. Sám musíte uznat, že je to promyšlený výrobek, co má hlavu a patu. Pokud je to kopie, tak to bude kopie výborného originálu. Jaké budou reálné výsledky používání, ukáže čas. Což mimochodem právě nyní s kolegou řešíme dokonce přes pana majitele společnosti, která výše zmíněné kurzy pořádala. Má nějaké ty použité AFAKy na „pískovišti“ a až se na přelomu ledna/února vrátí, jistě se dočkáme i nějakého toho komentáře z reálného bojového prostředí.
   No a poslední věc, ke které bych se chtěl vyjádřit. Chápu, že se nemůžete dočkat, až se Váš názor zobrazí v komentářích, ale místní systém vyžaduje ruční schválení moderátorem prvního příspěvku od každého nového uživatele. Pokud nový uživatel svojí zprávu zkopíruje dvacetkrát a vloží tři komentáře najednou, jak jste to udělal Vy, automaticky padá do spamu. Nemám potřebu mazat podobné komentáře, byť mě nebaví na ně reagovat. Ale upřímně, stejně jako nikdo mi nemůže určit obsah recenze, nikdo mi nemůže zakázat mazání čehokoli a blokaci kohokoli. Je to můj soukromý blog a budu si tu dělat vše, co budu chtít. Nikoho sem netahám násilím. To, že moje „recenze“ jsou čím dál víc vidět a chodí sem čím dál více lidí, svědčí o tom, že to asi dělám dobře, byť naprosto laicky. Ale nebojte, učím se rychle, nějakou tu soudnost snad také posbírám a věřím, že časem se tu bude líbit i Vám.

 5. Charonii napsal:

  Tak uvidíme. Hodně štěstí.

 6. Martin Šavel napsal:

  Zdravím pánové, dovolte mi přispět svou troškou do mlýna sporu ohledně TT Small Medic Pack a AFAK od Aegisu.

  Předesílám, že jsem součástí týmu kolem Kerberos Tactical, což, vzhledem k tomu, nejsem zvyklý psát pod anonymním nickem, není problém pro zkušenějšího uživatele dohledat.

  Tolik úvodem. AFAK je beze všech pochyb velice zajímavý produkt. Je-li něčí kopie nebo není, pro mě není v zásadě podstatné, jelikož v dnešní době už je svým způsobem více či méně všechno kopie něčeho. Kdybych stál u pultu a měl bych před sebou originál od ITS a AFAK, sáhl bych pravděpodobně raději po českém výrobku od kluků z Aegisu. Nicméně AFAK není důvod mé reakce. Dokonce ani TT Small Medic Pack ne. Pravdou je, jak zde již bylo napsáno, že v recenzi srovnáváte nesrovnatelné. Je to, jako bych srovnával malého Fiata a náklaďák s tím, že Fiata nemám problém zaparkovat, zatímco náklaďák je ve měste problém. AFAK by snad snesl srovnání s Personal Medic Rip Off od Warriora nebo s IFAK od Clawgear, pokud bych měl hledat v produktech naší nabídky, nicméně výrobek německé firmy Tasmanian Tiger je poněkud jinde a jeho účel je jiný.

  Neberte můj příspěvek, prosím, jako důvod k nějakému sporu. Vaše recenze a celkové pojetí webu se mi líbí, nicméně tvrzení „kteří využívali podobnou lékárnu od Kerberos Tactical (skoro dvakrát dražšíTasmanian Tiger) a bohužel s AFAKem nešla (alespoň na první pohled) srovnávat ani omylem. Bylo tak trochu zvláštní pozorovat, jak někteří účastnici přehrabovali obsah svých lékárniček ve snaze najít potřebnou položku, mezitím co jim vedle smutně krváceli z tepen a utržených končetin jejích spolubojovníci.„ mi připadá neobjektivní a je nehezkou skvrnou na jinak velm povedené recenzi. TT Small Medic Pack nabízí široký prostor k vnitřní organizaci. Pakliže tam frekventanti kurzu měli bordel, ať již z jakéhokoli důvodu (stres, neznalost, nedostatek času, jiné okolnosti – nevím, nebyl jsem tam) je věc, kterou my, jakožto dodavatel a Tasmanian Tiger, jakožto výrobce nedokážeme ovlivnit. Bohužel, z vašeho textu skutečně vyplývá, že Tasmán je prostě k ničemu, to tvrzení je jednoznačně dosti negativní a argumentace je dosti pečlivá. Nechci se pouštět do slabých míst obou výrobků, nicméně TT Small Medic Pack, jakožto lékárnu pro družstvo, nikoli jako osobní IFAK, používá poměrně široká skupina profesionálů a to bez sebemenšího problému.

  Každopádně, držím palce v dalších recenzích a serveru přeju hromady návštěvníků, protože kvalitní výstrojovej web tu dlouho chyběl.

  • admin napsal:

   Dobrý den.
   Děkuji za perfektní komentář, kéž by i ostatní zástupci firem zvládali komunikovat v podobném stylu.
   A teď k věci. Stejně jako celá tato recenze (a stejně i jako celý zbytek webu), porovnání neporovnatelného je jen mým subjektivním názorem. Viděl jsem TT v akci, viděl jsem vystresované lidi a to, že se v nich občas ztráceli. Obsah lékáren odpovídal běžnému IFAK. A v tu chvíli mě právě napadlo – „S AFAKem by to asi bylo o hodně jednodušší.“ Byl to kurz pro začátečníky, tzn. se nejednalo o profíky, ale o nadšence z řád IZS, kaskadérů apod. Tudíž pravděpodobně tyto lékárny viděli poprvé v životě (alespoň většina) a nedokázali plně využít možností, které TT nabízí.

   Nicméně nabízím logické ukončení této debaty. V případě, že nám poskytnete TT na testy, rád ho všemožně otestuji, sepíšu kompletní recenzi, představím Váš výrobek široké veřejnosti a uveřejním odkaz na recenzi i pod tímto článkem.

 7. Bart napsal:

  AFAK jsem dostal k vánocům a od té doby má své místo v městském batůžku, který nosím každodenně. Mám ho naplněný běžným vybavením ze Zdravotnických potřeb, protože nepředpokládám, že bych se zničehonic ocitl v bojové zóně a nechtělo se mi investovat do špičkového vybavení.
  Jsem jen trochu poučený amatér, takže moje spokojenost nemá možná takovou odbornou váhu, jako jiné příspěvky, ale tento výrobek mě zcela vyhovuje, jen co vymyslím, jak ho rozumně zainstalovat přechodně do auta aby byl po ruce, i když tam mám velkou lékárnu.

 8. Filip napsal:

  Dobrý Den
  Velmi mě vaše recenze zaujala.
  Kdy bude dodatek po roce používání?
  Bylo by možné, kdyby to bylo do konce září?

  Předem Moc Děkuji za odpověď.

  Filip

 9. Lubomir Klačko napsal:

  Dobry den
  Lekárničku AFAK.Dlho som ju chcel a včera to prislo ked ze ju mam 24 hodin tak neviem este povedat o praktickom vyuziti a co vlastne do nej dam zatial som ju naplnil kompletnym obsahom s beznej auto lekarničky určite časom pomenim kde co a jako bude najlepsie umiestnene.Skušal som ju otvarat jednov rukov ako bolo na jednom videu no neslo to muselsom tym zipom pomoct prve 3cm neviem co som robyl zle ale zipi sa proste zaseknu a hotovo.Inak som s vyrobkom spokojny.Ak bi mal niekto neaky napad ake prakticke zakladne vybavenie dat do lekarnicky tak to rad uvytam.

 10. Lubomir Klačko napsal:

  Po dalsom skumani som nato prisiel ako lekarničku otvorit jednou rukov červene putko treba tahat hore a odseba a nadol pri prvom pouziti som tahal hned putkuo dopredu preto sa to zasekavalo snad to niekomu pomože tento miny navod vrd nikto nieje dokonaly a stale sa učime.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget