Jak se dostat z 0 shybů na 20? Mariňáci ví…

Jste u nás zvyklí číst jen o vybavení? Tak se nebojte, ale my si myslíme, že svaly mohou být také považovány za „výbavu“, a tento program od US Marines nás natolik zaujal, že ho s vámi chceme sdílet. Přeci jenom být „fat bastard“ není pro treking, vojenská cvičení či jiné military sporty úplně ideální a shyb je právem považován za krále cviků. Podle něj se dá fyzička celkem snadno odhadnout.

Pokud neuděláte ani 10 shybů, tak nezoufejte. V americké armádě mají spoustu vojáků a vojákyň, kteří se potýkají se stejným problémem. Právě pro ně vznikl Pull Up program, za kterým stojí instruktorka major Misty Posey. Dokonce prohlásila, že se nikdy nesetkala s vojákem, se kterým by shyb natrénovat nedokázala. Je to jedno na kolika shybech začínáte a není to rozhodně otázka let, dostat se na bájných 20.

Sama mjr. Posey se ke shybům dostala tak, že měří pouze kolem 150cm a často se na překážkových dráhách nedokázala dostat přes překážky. „Nějak to vymysli Posey“, to je věta instruktora, která jí nakopla a ona začala shybovat.

Pojďme se mrknout, jak ale budovat sílu a trénovat shyby. V tomto programu narazíte na shyby s dopomocí, skákané či negativní shyby a cvičení jednotlivých fází samotného shybu.  Samotný program je rozdělen na úseky po 5dnech, víkendy máte volné :-).

1. Zahřejete se (Warm-Up)

2. Uděláte maximum shybů najednou (Pull-up assessment)

3. Cvičíte podle plánu: hollow-rock (taková kolébka), stahování lopatek, skákané či negativní shyby, planky, výdrže ve visu, sprinty a další cviky. Většinu z nich najdete podle jména vysvětlenou na YouTube.

asdfsadf

Rozpis jednotlivých cvičení po dnech naleznete tady: Rozpis Pull Up programu

Pokud si nejste jisti u jednotlivých cviků, můžete si správnou techniku najít v tomto průvodci. Také tam naleznete, kolik shybů byste měli cvičit ve vaší kategorii: Průvodce Pull Up programem

A samozřejmě u cvičení shybů dávejte pozor na správné technické provedení, ať opravdu posilujete zádové svaly a netaháte vše zbytečně rameny a bicepsy:

 

Kolik shybů dáte? Máte chuť se zlepšovat?

 
Zdroje: 

marines.mil

 

 

Počet komentářů: 10

 1. Drbo napsal:

  Tak jedná se o shyby nebo o přítahy?

  • MV napsal:

   Shyb je „přítah na hrazdě“, takže bych to asi nepitval…

   • Hadrr napsal:

    Jaký je rozdíl když se držím opačně?Dlaněmi k sobě?

    • MV napsal:

     Posilujete jiné svalové partie – méně široký sval zádový a více paže (ramena, bicepsy). Je vhodné to tedy kombinovat.

     Nejsem si jistý českou terminologií, ale v AJ to je:
     * pull up – širší úchop nadhmatem (asi shyb)
     * chin up – užší úchop podhmatem (asi to, co kolega myslel přítahem)

 2. Gime napsal:

  U nás se cvičilo, že pokud chceš zvládat shyby, shybuj! :-)

 3. Hadrr napsal:

  Děkuji za odpověd.

 4. Kožak napsal:

  Vypadá to dobře. Zrovna jsem hledal nějaký vzor dalšího tréninku a chci se vylepšit ve shybešch. Aktuálně jich dám čistých tak 4-5 max., takže jsem zvědav, co udělá 6 týdnů tohohle drillu.. Včera jsem měl první den a cítil jsem to dobře :-) Jsou tam fajn kombinace cviků, vypadá to, že to má hlavu a patu, tak uvidíme…

  • MV napsal:

   Rozhodně nás pravidelně informujte, jsem zvědavý, jak to bude fungovat :-)

   • MV napsal:

    OK, budu informovat já. Odjel jsem ten plán a posunul jsem se z maximálky 5-7 na 10-12 a navíc jsem si masivně zlepšil techniku a svůj vnitřní dojem ze shybu – už to neškubu a nemrskám se tam jako kapr, ale táhnu to plynule správnýma svalama. Jedu teď jednoduchý program, kdy 3x týdně shybuji každý 50-80reps v různých kombinacích – 3×3, pyramida 12321, žebřík 123 a někdy to prokládám i negativníma, skákanejma a se zátěží (batoh s flaškama s vodou). A dá se :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget