Co je to vlastně „Taktické vybavení“?

Přátelé a nepřátelé, fanoušci a nefanoušci, musím se vám všem s něčím svěřit. Jsem zmaten. A čím déle testuji různé věci, tím jsem zmatenější…

 

Poslední dobou totiž mám pocit, že všichni kolem vědí něco, co jsem nějak zmeškal či prošvihl, a já každou svou recenzí ze sebe dělám většího a většího hlupáka. Posuďte sami.

Testoval jsem nedávno Boty Rothco Deployment, které se u dodavatele (Militarsklad.cz) nachází v rubrice Taktická, polní obuv. Výrobce (Rothco.com) o nich pak tvrdí, že „Rothco Forced Entry Desert Tan 8″ Deployment Boots with Side Zipper features a running shoe Comfort with the durability and style of a military boot.” A už po měsíci běžného nošení ve městě se mi začaly rozlepovat. Podotknu, že nebyly za celou dobu vystaveny ani takové brutální zátěži, jako je třeba doběhnutí tramvaje! Přece bych si tím neničil boty… Pak přišla 20km procházka polní a lesní cestičkou a to už byl v podstatě začátek konce. Tu recenzi můžete vidět ZDE.

Myslel jsem si, že to je asi holt vadný výrobek. Jenže pak mi bylo vysvětleno toto:

 

Když jsem se snažil zjistit víc, můj dotaz zůstal bez odpovědi.

 

Hodinu po mně se přidal další člověk a ani tomu nebylo zodpovězeno… :(

 

Příznačné je, že tento „znalec pravdy” zmínil jistou „recenzi taktických pískových rukavic, kdy v nich autor dělal na stavbě s lopatou (sic)”. Jde totiž o další moji recenzi, cca rok a půl starou. Psal jsem tehdy o taktických gelových rukavicích Impact Heavy Duty od Helikon-Tex. Dle dodavatele (Top-armyshop.cz) jsou tyto rukavice „navrženy pro extrémní zátěž” a když Prahu ničily záplavy, neztrácel jsem čas se sháněním a nákupem speciálních pracovních rukavic, popadl tyto IHD od Helikonu a vyrazil „na barikády” jako dobrovolník. A jak na potvoru, po dvou dnech povolily švy. A samozřejmě jsem tehdy dostal od čtenářů čočku, protože tyto úzce specializované taktické rukavice, určené pro těžkou službu a extrémní zátěž, používám zcela nevhodně. Je přece naprosto jasné, že práci s lopatou a přenášení pytlů s pískem zvládnou jen a pouze pracovní rukavice.

S Helikonem obecně mám nějakou smůlu. Pořídil jsem si perfektní termo prádlo LVL1/Gen3 (ACCORDING TO U.S.ARMY SPECIFICATION – nápis na krabici), které jsem si nemohl vynachválit. Vzdorovalo ohni, nosilo se naprosto pohádkově a ani nestálo moc peněz. Jenže po pěti vypráních se začalo rozpadat. Psal jsem o tom ZDE. Názor internetových expertů byl jasný. Jsem opět za vola :(

 

Užuž jsem si začínal myslet, že to chápu, že vím, co je to vlastně taktické vybavení. Používám ho nevhodně, protože nejsem voják ani policajt a tudíž nikdy nepochopím, jak úzce specializované tyto věci jsou.

Velitel vejde do místnosti, řekne: „Kluci, čeká vás mise. Připravte se na asfalt, ale vezměte si raději i nějaké turistické boty, jsou tam prý nějaké okrasné zahrady. Běžecké brát nemusíte, bastardi jsou obklíčení, tudíž honit dnes nikoho nebudeme. Ruce si budete jako obvykle chránit kevlarem, ale vezměte si i pracovní rukavice na případné odstranění zátarasů. Jo a samozřejmě nezapomeňte na tenké střelecké, pokud se situace vyhrotí, budou se hodit také.”

To přece dává smysl, ne?

Jenže pak se mi vybavila moje další recenze. :( Psal jsem o taktickém peru UZI Tactical Defender, které krom značně nepohodlného psaní nabízí také hromadu dalších možností, jako například rozbíječ skla, použití jako kubotan a dokonce i speciální žlábky na odebrání vzorku DNA nepřítele. Což mi do výše popsaného konceptu „Tactical” vybavení moc nezapadá…

Zcela zmaten jsem kontaktoval společnost Rothco, výrobce a prodejce nejen výše popsaných bot, ale i jiného taktického vybavení, a požádal o názor. Chtěl jsem vědět, kde že jsem vlastně udělal chybu a k jakému přesně účelu se mají používat jejich boty, aby se netrhaly po měsíci nošení. Následovaly tři dny mlčení. Napsali jsme tedy rovnou CEO firmy. Odpověď přišla do hodiny. Pracovník odpovědný za kvalitu je do čtvrtka mimo office a oficiálního vyjádření se tedy dočkáme ve čtvrtek nebo v pátek. Dnes jsme je kontaktovali znovu. CEO firmy nám extrémně slušně (výraz mého kolegy, který s ním komunikuje) poradil, abychom zaklekli a odebrali mu vzorek DNA 😀 odepsal, že odpovědný pracovník je stále mimo office a že si máme počkat do příštího týdne.

A tak mě napadalo… Co když (vím, je to scifi, ale jen si to na chvíli představte) chyba není na mé straně. Co když za všechny ty povolené švy, rozlepené okraje apod. mohou výrobci? Co když všechny ty helikony, rothca a další mil-tecy řídí pánové, kterým nejde o budování dobrého jména firmy, ale především o zisk, a kteří proto objednávají v Číně co nejlevnější modely, které pak prodávají s 500% marží? Pánové, kteří nám čůrají na záda a tvrdí, že se potíme, přepočítávaje přitom výdělky za další čtvrtletí?

 

Já vím, já vím. Je to blbost. A tak už si opravdu nevím rady a proto se ptám vás:

 

Tedy, co je to „Ultra Tactical Survival Defence Anti Terrorist Destroyer” vybavení, jak moc a vůči čemu vlastně má být odolné a v jakých přesně situacích se má používat? :)

Počet komentářů: 17

 1. Petr napsal:

  Všechno je dělané na cenu a tomu odpovídá i kvalita. Touto větou si můžeme ušetřit dlouhodobé přemýšlení „expertů“ z fb Ovšem v našem ziskuchtivém kapitalismu se toto moudro posunuje na vyšší level,tedy že i za vysokou cenu nemusíte mít vždycky nejlepší kvalitu X)

  • Adam napsal:

   Njn, jaká nespravedlnost :(, za socializmu byla vždycky kvalita za rozumnou cenu na prvním místě (obzvlášť u sortimentu, který se tu recenzuje-jo počkat, nic z toho nešlo sehnat, aha).

   • Petr napsal:

    jestli reaguješ na můj příspěvek,tak o kvalitě v socialismu jsem neřekl jediné kladné slovo. Jde o to,že takových firem které vyrábí kvalitní výrobky za přijatelnou cenu je jako šafránu.

    • Adam napsal:

     S kvalitou to vždycky bylo, je a bude tak, že něco stojí a najít produkt kvalitní s roumnou cenou chce nějaké úsilí, ale zase na druhou stranu takové produkty existují. Reagoval jsem především na výkřik do tmy se smyslu ziskuchtivého kapitalismu, naznačil jsem to, že za socializmu bysme se tu těžko přeli, protože 99% sortimentu, co se tu recenzuje, by bylo v říši snů…každý, kdo něco vyrábí, je ziskuchtivý-> chce tím vydělat a mít co na talíř, i vy, v případě, že chodíte do práce, jste ziskuchtivý.

 2. Algernon napsal:

  pro plchy, to nemůžeš myslet vážně, ty ty ultramegahyperlůnární taktické věci POUŽÍVÁŠ? ty se na ně jen nedíváš ve vitríně? 😀 kdybys s tím akorát machroval, tak se boty ani rukavice nerozpadnou. 😀 ne, vážně, označení ‚taktické‘ raději ignoruju, výrobci si očividně zvykli ho užívat čístě na název, za chvíli budou v kaufu nebo albertu prodávat taktické silonky a taktické rohlíky a taky to nepřečká týden. ale bude to kůl, jako explodující auta v akčních seriálech a filmech. 8)

 3. Lego napsal:

  To máte tak, když vám někdo vypočte životnost vojáka v akci na pár hodin, tak proč se patlat s výbavou co vydrží dýl jak dva týdny =)

  • Bob napsal:

   A tak s tímto bych asi souhlasil.Něco jako takticky obětovat pěšáky.

   A pokud ho vysadí do hor tak si vezme ty turistická boty a pracovní rukavice na stavbu přístřešku.

 4. Matej napsal:

  ale noooooooo ked sa na dakom vyrobku pise tactical tak to znemena len jedno jedine vyzera to ako vojenske vybavenie a sluzi to na ukazanie sa pred ludmi ze mam na sebe vojenske vybavenie ale zaroven to nesluzi na pouzitie ako vojenske vybavenie ale len na prechadzku pomeste a ukazovanie sa ze by som to mohol takticky pouzit 😀 aj ked len raz 😀
  to by sa malo pisat asi aj na navode 😀
  a mam pocit ze na ziadnom original armadnom vybaveni co mam sa nikdy nepisalo ze je to takticke 😀

 5. Marek Lenard napsal:

  Logotyp hlasa pravdu o >kvalitnim< vybaveni, zatimco autor testuje Helikony, Rothca a Mil-tecy… jsem jediny, komu tady neco nesedi?

  • admin napsal:

   Pardon, Vy máte přesný seznam věcí, které v tuto chvíli testujeme? Nebo čím je podložené Vaše tvrzení? Testujeme celkem na 30 značek, jen ty špatné odhalíme téměř hned, kdežto recenze na kvalitnější věci sepisujeme i po roce/dvou používání.

 6. Honza napsal:

  V armádě se za mě stav ohledně výstroje řešil tak, že když chtěl někdo něco pořádného, šáhl po civilní botě v nenápadných barvách, spacáky šité na zakázku, věci co se sháněli na doporučení. Každému sedělo něco jiného. Tyhle označení by měly něco znamenat, tyhle značky- ALE jsem přesvědčený, že výstroj vojáka je chápana jako spotřební zboží. Když to prodávají civilům, nebo do ochranek atd. je to prostě byznys. „Ti blbci za to vyhodí majlant, aby měli to co SEAL“ atd..

 7. Adder napsal:

  Bože, to jsou problémy… já myslím, že jsi to vážně vůbec nepochopil. Vůbec nechápeš, co znamená, když je něco taktické.

  Myslíš, že vojáci v terénu jsou nějací taktici? Ale kdepak.

  Já ti to vysvětlím.

  Podívej, taktické boty (a nejen boty) jsou určeny pro ty, kteří se zaobírají taktikou. Takže logicky, jedná se o taktické vybavení, které jsou určeny pro lidi, kteří sedí za stolem a zaobírají se taktikou bojů. Kreslí do map, telefonují, vydávají rozkazy a šťourají se taktickým perem v uchu.

  Jasné?

 8. Roman napsal:

  Za prve, obdivuji autora za velmi klidny pristup k problemu, ja bych spoustu tech „chytrych“ lidi co psali komentare ve kterych vi vse, asi okamzite poslal nekam …
  Za druhe, jsem v armade uz nejaky ten patek a kdyz se rekne takticka vystroj, znamena to vystroj urcena ke cvicenim pod taktickym nametem (od presunu pres preziti, prohledavani oblasti a domu az k vedeni boje). Proto nazory ze takticke rukavice nejsou pracovni nebo ze takticka obuv neni turisticka jsou zcela mimo misu… Jak uz tu nekdo podotkl takticka vystroj je pro kazdeho jedince jina protoze kazdemu vyhovuje neco jineho. Bohuzel musim priznat ze dnes se slovo takticky cpe vsude a opravdu jde predevsim o zisk a o to aby vystroj vypadala jako soucast vystroje ozbrojenych slozek …
  ps omlouvam se za diakritiku jsem na mobilu …

 9. Goose napsal:

  Tak môj názor na „taktické vybavenie“
  Venujem sa týmto veciam už pár rokov a ešte stále sa učím, tož nie som dokonalý. Aj mňa ale prekvapuje to obrovské množstvo nekvalitného „zboží“ na trhu.
  Toto je profil cieľovej skupiny výrobcov:
  – muž, slobodný
  – vek do 30 rokov
  – záujem o „vše tactical“ (survival, army,…) = veľká chuť, malé znalosti :-(
  – dostatok zbytočných peňazí a chuť kupovať veci, ktoré nikdy nebude potrebovať
  a to najdôležitejšie: svoje tactical vybavenie používa IBA a JEDINE ako módny doplnok = fotky na fb, hranie sa na niečo, ukazovanie sa pred kamarátmi, ženským pokolením či pred rovnako postihnutými tactical jedincami.
  áno, priatelia nekvalitné tactical vybabenie je iba na „modelkovské“ fotky, na nič iné.
  Pár takýchto ľudí (asi 2-3) vo svojom okolí poznám.

  autorovi článku:
  Ja som tiež uvažoval nad kúpou taktických rukavíc (mechanix) ale načo? načo by mi boli? A to podotýkam, že Mechanix sú o niekoľko tried lepšie než helicon. Naozaj nevidím zmysel, kde by som tie rukavice mal používať? Strieľam bez rukavíc (pracujem so zbraňou a strieľam iba pár krát ročne – taká je realita). Na čo iné? Aby som mal cool a „in“ fotky na nete? Ďakujem. Neprosím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget