Velký test filtrů a jiných prostředků na úpravu vody

Spolu s týmem vědců z katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze jsme provedli několik testů outdoorových filtrů a prostředků na chemickou úpravu vody. A jak jistě dávno víte z našeho Facebookového profilu, dopracovali jsme se k velmi zajímavým výsledkům.

 

Jak to začalo?

Vše začalo přesně před rokem. Tehdy nás oslovil tým mladých vědců z PřF UK se žádostí o konzultaci ohledně vybavení na několikatýdenní cestu po Indonésii. Spolu s výběrem vhodného oblečení, obuvi a jiného vybavení jsme za pomoci našich obchodních partnerů sehnali i několik outdoorových filtrů. Frogtac.cz poskytl filtr Sawyer MINI, Top-Armyshop přislíbil pumpovací Katadyn Hiker Pro. Kdyby to byla obyčejná výprava, a ne zvídaví vědátoři, pravděpodobně by se celý příběh tím uzavřel. Jenže nebyla. A za dva dny mi přišla SMS: „Ahoj, je možné, že ten filtr nefunguje, jak má?“… 😀

JohStewartBOOM

Okamžitě jsem volal nazpět.

Vědci se nejspíše ve své laboratoři trochu nudili báli o své zdraví, vzali proto bakterii E. Coli (vyskytuje se v lidských výkalech), geneticky ji modifikovali na odolnost proti antibiotiku kanamycin, prohnali filtrem Sawyer MINI a pro srovnání i svým laboratorním filtrem Millex, který má papírově dvakrát větší póry.

 

A v bakteriologických miskách, v kanamycinovém prostředí (vylučujícím růst jiných bakterií), pak zkusili vypěstovat něco z toho, co prošlo filtry. A ukázalo se, že Sawyer pouští.

 

Pro představu, toto je velikost E.Coli ve srovnání s póry ve filtrech Sawyer MINI a Millex.

 

Byl to samozřejmě poprask! Mezitím od Top-Armyshopu dorazil slíbený Katadyn Hiker Pro, ze svých zásob jsme pro ně vytáhli další produkty a rozhodli se udělat velký test, znovu a pořádně.

 

Trocha teorie

V přírodě není vždy možné mít s sebou dostatečné množství pitné vody a není-li po cestě studánka s průzračnou horskou vodou nebo nějaká studna, je dobré umět využít jakoukoliv vodu. Ovšem v nepitné vodě se vyskytuje množství sajrajtu, kterého je potřeba se zbavit. K tomu máme v dnešní době hned několik prostředků, z nichž jeden z nejpohodlnějších je vodní filtr.

Princip vodních filtrů spočívá v protlačení vody skrze síto, jehož póry jsou mnohokrát menší, než je velikost nejmenších bakterií (všimněte si, že pouze bakterií – viry nebo těžké kovy jsou násobně menší a filtem projdou bez problémů). Takový filtr je obvykle součástí lahve, nebo je možné ho připevnit na běžné PET lahve. Výhodou filtrů a filtrovacích nádob je, že neužívají k dezinfekci žádných chemikálií, jak tomu je u tablet na čištění vody. A proto, pokud filtrace proběhne správně, je voda zbavena nežádoucích nečistot. Oproti klasickému převařování vody, je filtr pohodlnější a rychlejší možností.

My jsme se rozhodli otestovat hned tři modely vodních filtrů: Sawyer MINI, Katadyn Hiker Pro a LifeStraw Go.

 • Sawyer MINI: je malý a lehký model firmy Sawyer, která inzeruje, že velikost jeho pórů nepřesahuje 0,1 mikrometru, dokáže přefiltrovat až 100 000 galonů (cca 370 000 litrů) a filtruje 99,99999% všech bakterií. Je to jeden z modelů, který nepotřebuje vlastní speciální lahev a je možné ho použít s PET lahví, hydratačním vakem nebo přímo na hladině zdroje vody. Údržba je také snadná, je potřeba ho pouze vyplachovat pitnou vodou.
 • Katadyn Hiker Pro: se také dá řadit do lehkých modelů, je vyráběn firmou Katadyn, která garantuje velikost pórů maximálně 0,2 mikrometru, schopnost přefiltrovat 1150 litrů vody a rychlost filtetrace 1 l/min. Model Hiker Pro postrádá flexibilitu, kterou má MINI, a nelze ho připojit k PET lahvi. Má poměrně složitý systém použití, kdy je třeba ponořit jednu hadičku do vody a pumpovat vodu přes filtr. Čistit pouze vypláchnutím je možné jen vnější hrubší filtr, který chrání ten vnitřní před největšími nečistotami. Vnitřní filtr se musí měnit za nový.
 • LifeStraw Go: je lehký a kompaktní model. Výrobce uvádí schopnost odstranění 99,9999% bakterií. LifeStraw má vlastní nádržku (kapacita 0,65 litru) a není tedy možné ho použít s PET lahví, ale na rozdíl od Hiker Pro nemá žádný systém hadičky a pumpování, a je tedy uživatelsky přívětivější. Funguje prostě jako brčko (z angličtiny „STRAW“)
 • Jako kontrolní vzorek pro potvrzení správného provedení testu byl použit profesionální laboratorní filtr Millex.

Ani jeden z výše zmíněných filtrů není schopen odfiltrovat těžké kovy a viry. Velikosti pórů sít jsou u testovaných filtrů cca 0,2 mikrometru velké, běžná bakterie (např. E.coli) má 1-3 mikrometry, viry jsou mnohokrát menší, v desítkách nanometrů, částice těžkých kovů do sta nanometrů. Z toho nám jasně plyne, že filtry používáme k odstranění bakterií.

Součástí našeho testu byly kromě filtrů i další dezinfekční prostředky: přístroj H2GO Purifier, tablety Arpol Javel Aqua,  a známý čisticí prostředek Savo jako kontrolní vzorek pro tuto skupinu.

 • H2GO Purifier: je malý a lehký přístroj. Funguje na principu elektrolýzy a vytváří roztok, který obsahuje chlór, ten pak stačí smíchat s vodou, kterou chcete vyčistit. Chlór má 100% dezinfekční (antibakteriální) účinnost. Je nutné přístroj dobíjet a ve speciální lahvičce mu míchat slaný roztok (stačí obyčejná kuchyňská sůl). Na jedno nabití je H2GO schopen vydezinfikovat 300 litrů vody a za celou svou životnost alespoň 60000 litrů.
 • Javel Aqua: je tabletový přípravek. Jedna tableta obsahuje 8,5 mg dichlorisokyanurátu sodného a do vody uvolní 5 mg chlóru. Aplikace je jednoduchá, stačí tabletu vhodit do 1 litru vody a za půl hodiny je voda vhodná k pití.

 

Průběh laboratorních testů

V laboratoři byl připraven testovací roztok s geneticky upravenou bakterií kmene E.coli, odolnou vůči antibiotiku kanamycin. Každým filtrem byl profiltrován roztok se stem milionů bakterií (10 až 100 milionů bakterií se běžně vyskytuje v 1 litru říční vody). Stejný roztok byl vyčištěn i chemickými prostředky.

Voda, která prošla filtry, nebo byla vyčištěna chemickými prostředky, byla vyseta na bakteriologické misky s kanamycinem, který vyloučil, že by na miskách vyrostly jiné bakterie. Na miskách pak z každé bakterie, která nebyla zlikvidována dezinfekcí, vyrostly kolonie, které byly poté spočítány. Tímto způsobem byla určena úspěšnost jednotlivých testovaných prostředků.

 

Výsledky

Všechny chemické přípravky (H2GO, Javel Aqua) fungovaly na 100%. Bohužel to ale neplatí o filtrech.

Nejdražší Katadyn Hiker Pro (bežná cena 2340 Kč) vyšel nejhůře a propustil okolo 10 000 bakterií ze 100 milionů (účinnost 99,99%).

Výrazněji lepší byl Sawyer MINI, ale stále neměl perfektní výsledek. jeho účinnost byla navíc přímo ovlivněná sílou tlaku vody. Tedy čím větší tlak, tím víc bakterií filtr propouštěl.

LifeStraw Go byl jako jediný 100% účinný a vyrovnal se tak laboratornímu filtru Millex. LifeStraw Go je tedy důkazem, že je možné vyrobit kvalitní filtr a výrobek může zároveň být uživatelsky přívětivý.

 

Sawyer MINI a Katadyn Hiker Pro, se i přes slabý výsledek v testu, blíží k inzerované kvalitě (Katadyn Hiker Pro 99,99%, Sawyer MINI 99,9943%), tyto hodnoty však podle našeho názoru nejsou dostačující. Proč? To si hned řekneme.

 

Kolik bakterií stačí k vyvolání nemoci?

Za příznivých podmínek se bakterie množí exponenciálně a v průběhu 9 hodin se z jedné bakterie stane sta milionová kolonie. Pokud tedy vodu přefiltrujete a vypijete, je jisté (nevymyjete-li lahev ihned pitnou vodou), že v lahvi nějaká voda zůstane, v ní se bakterie namnoží a při dalším použití lahve se kontaminovaná voda smíchá s tou nově přefiltrovanou a problém je na světě.

 

Pár příkladů:

U E.coli může onemocnění vyvolat již 100 bakterií, u Listerie a Salmonelly je to 1000 bakterií a V. Cholerae jich potřebuje alespoň milion. Voda z Japonské řeky Oyodo obsahuje zhruba 10 000 000 bakterií v litru. Evropské řeky jsou na tom místy podobně. Počítáme-li s účinností filtru, už po vypití 1 litru riskujete průjem. 

 

Filtry jsou tedy schopny snížit riziko nákazy, ale úplně vás neochrání. Plně spolehnout se lze jen na chemické přípravky, které ale škodí zdraví uživatele, protože chlórové přípravky jsou vlastně velmi zředěné Savo.

H2GO Purifier vyrábí chlornan sodný elektrolýzou solného roztoku a u tablet Javel Aqua vzniká chemickou reakcí po rozpuštění ve vodě.

 

Sawyer MINI a nesrovnalost v udávaných číslech

Společnost Sawyer udává, že jejich filtr má síto s maximální velikostí otvorů 0,1 mikrometru (=100 nanometrů). Nicméně laboratorní Millex má otvory dvakrát větší (0,2 mikrometru) a obstál v testu na jedničku, což se o Sawyeru říct nedá. Jak je tedy možné, že filtr, který by měl být lepší než ten laboratorní, je ve skutečnosti neúčinný? Kontaktovali jsme přímo výrobce a snažili se zjistit, kde se stala chyba. Jak jsme pochodili a k jakému výsledku jsme se dobrali, se dočtete v druhé části tohoto článku.

Naprosto stejné otázky jsme kladli i společnosti Katadyne, jejíž výsledky byly taktéž špatné, ale Švýcaři se k tomu postavili po svém – naprosto nás ignorovali. Otázkou je, zda to nebyla spíše výhra, protože Sawyer komunikaci s námi nevzal za úplně dobrý konec.

 

Sawyer MINI do podrobna

Výrobce inzeruje, že jeho filtr má síto s maximální velikostí pórů 0,1 mikrometru, je schopný odfiltrovat 99,99999% všech bakterií a 99,9999% prvoků. Při našem testu jsme ale odhalili, že tomu tak zřejmě není, a proto bylo nasnadě provést samostatný test, který by potvrdil, nebo vyvrátil naše obavy.

Test probíhal obdobně, jako ten pro všechny prostředky na čištění vody, které jsme zkoušeli výše. Byly připraveny dva roztoky obsahující 100 milionů bakterií E.coli, které byly opatřeny rezistencí vůči antibiotiku kanamycin, aby je bylo možné rozeznat od případného znečištění vnějšími vlivy. Roztoky byly protlačeny skrze Sawyer MINI a laboratorní Millex. Přefiltrovaná voda pak byla centrifugací stočena na dno zkumavek a vysazena na bakteriologickou misku obsahující kanamycin. Druhý den bylo spočteno, kolik ve vzorcích vzniklo kolonií bakterií, a tak se určil počet propuštěných bakterií.

Millex, který má póry o velikosti 0,2 mikrometru, nepropustil jedinou bakterii, zatímco Sawyer 5700. Jeho účinnost tedy vyšla na 99,9943%, což se sice blíží údajům, které výrobce udává, ovšem logicky není možné, aby póry filtru byly velké 0,1 mikrometru, protože Millex, se svými dvakrát většími otvory, měl 100% úspěšnost. Výrobce tedy evidentně udělal jednu ze dvou chyb: lhal o kvalitě filtrů a velikosti pórů, nebo filtr obsahuje konstrukční vadu a nefiltrovaná voda se dostává do té přefiltrované nějakou oklikou. Zeptali jsme se výrobce, zda nám s tímto dovede poradit.

Pokus o získání vyjádření výrobce byl úspěšný a zde je jeho shrnutí v podobě výňatků z rozsáhlé emailové konverzace.

Vybaven.cz: „Zdravím týme Sawyer, uskutečnili jsme několik laboratorních testů Vašich filtrů a výsledky jsou sporné. Nejsme si jisti, jestli je to způsobeno vadným kusem, tlakem vody, výdrží filtru nebo něčím jiným. Pro nalezení odpovědi bych Vás rád požádal o spolupráci a případně poskytnutí dalších vzorků, abychom mohli provést dodatečné testy…“

Sawyer: „Všechny filtry jsou 100% otestovány třikrát, než opustí továrnu, abychom se ujistili o jejich kvalitě. Prosím, poskytněte nám Vaše protokoly z testů, abychom Vám mohli ukázat, kde jste udělali chybu.“

Vybaven.cz: „Děkuji za Vaši sebevědomou reakci, protokoly naleznete v příloze. Hlavní otázkou je, jak je možné, že filtr s dvakrát většími otvory (Millex) odvedl lepší výkon než Sawyer? A také: jak je možné, že změnou tlaku protékající vody, se signifikantně mění efektivita filtru? … Byl bych radši, kdybyste nám pomohli dobrat se odpovědi, než nám „ukazovali, co jsme udělali špatně“. Od začátku naší konverzace bylo Vaše chování vcelku agresivní. Pokud chcete, abychom se snažili nalézt pravdu a napsat něco jiného než „Udělali jsme několik testů, jejichž výsledky jsou v tabulkách, a jediné, čeho se nám od Sawyeru dostalo, bylo, že se mýlíme.“, tak vězte, že Vás kontaktujeme, abychom Vám pomohli vytvořit dialog s naší komunitou, s uživateli Vašich produktů. Pokud Vás to obtěžuje, můžeme postupovat, jak jsme popsali výše.“

Sawyer: „Omlouváme se, pokud jsme zněli agresivně. Když hlouběji zkoumáme nesrovnalosti s výkony našich filtrů, vždy je na vině chyba v postupu, nedostatek kontroly vzorků nebo obyčejná kontaminace. Chápeme, že Vás zmátlo zjištění o účinnosti, ale kontrolní, dvakrát větší, filtr je efektivnější. Je jisté, že musel vzniknout nějaký problém. Vše co nabízíme, je pomoc s jeho identifikací.“

Na vyžádání podrobnějších protokolů z testování, jsme Sawyeru tyto materiály poskytli a požádali je o vyjádření.

Sawyer najednou otočil a odpověď obsahovala ujištění, že i když jsme zjistili účinnost jejich filtrů 99,9943%, tak výstupní testy stále odpovídají normám americké agentury pro ochranu životního prostředí a není tak co řešit. Pokud požadujeme 100% účinnost, máme si pořídit dražší model s 0,02 mikrometrovým sítem.

Vybaven.cz: „Jak je tedy možné, že se změnou tlaku se mění efektivnost Vašich filtrů a že filtr s dvakrát většími póry byl účinnější? Chápeme, že naplňujete své marketingové tvrzení, ale aspoň velikost otvorů nemůže být udávána správně, to napovídá zdravý rozum. Pokud trváte na tom, že máte pravdu a nemáte, co dodat, poděkuji Vám za odpovědi a téma uzavřu. Chystáte se v březnu navštívit IWA expo? Mohli bychom se tam potkat.“

Poslední odpověď ze strany Sawyeru obsahovala další útoky na náš postup a naše testy, obviňování z chyb, bylo doprovázeno arogancí výrobce, která nás jen utvrdila v tom, že Sawyer nemá zájem na zjištění a nápravě vad na svých výrobcích. Rozhodli jsme se tedy rozseknout jeho mlžení na vlastní pěst. Bylo nutné uskutečnit ještě jeden test, který sice zdržel sepsání tohoto textu o více než půl roku, ale pomohl nám určit opravdovou kvalitu filtru.

 

Skutečná velikost pórů Sawyeru MINI

Tento test probíhal následovně. Filtr Sawyer MINI je tvořen vlákny. Část jednoho vlákna byla vyjmuta a prozkoumána pod elektronovým mikroskopem.

 

Zjištění jsou patrná na fotodokumentaci a vyplývá z nich, že některé póry jsou mnohonásobně větší než 0,1 mikrometru a umožňují části menších bakterií proniknout za filtr.

 

Tento a předchozí testy dokazují, že testovaný filtr Sawyer MINI obsahuje póry větší než výrobcem deklarovaných 100nm. Je proto neúčinný a není možné se na něj v terénu spolehnout, obzvlášť při pití opravdu znečištěné vody (velké řeky pro průtoku asijským městem apod.).

 

Resumé

Samozřejmě je tento test celkem snadno napadnutelný. Netestovali jsme desítky kusů od každého produktu, nezahrnuli jsme do výzkumu více nezávislých laboratoří apod. Brali jsme to celou dobu jako odrazový můstek pro další pravidelné výzkumy a navázání spolupráce s jednotlivými výrobci. Veškeré naše výsledky lze tedy hravě odepsat tvrzením, že šlo o kusovou vadu z dávno rozprodané a zapomenuté série.

Nicméně!

Testovaný filtr Sawyer MINI se sice blíží inzerovaným hodnotám účinnosti, ale jeho kvalita v reálném životě není dostačující a skutečná velikost pórů neodpovídá té slibované. Arogantní a útočná komunikace, nekvalitní výrobek a absence snahy o nápravu odsuzují filtry Sawyer k neúspěchu minimálně na českém trhu.

Je potom otázkou, zda se k tomu firma Katadyn postavila lépe. Její filtr také vykazuje naprosto mizerné hodnoty a je násobně dražší než konkurence, nicméně výrobce nepovažoval za nutné se o tom s námi bavit. Jednoduše strčili hlavu do písku! Rozhodně je ale zkusíme ještě párkrát prošťouchnout a dáme vědět v dalších článcích.

Z našich závěrů tak vyplývá, že pokud se nenecháte strhnout módní vlnou filtrů, které svým způsobem částečně fungují, ale vsadíte na osvědčenou chemii, budete moci pít vodu bez obav. Jen to asi nebude úplně nejlepší řešení pro dlouhodobé přežívání v divočině kvůli agresivitě přijímaného chlóru na vnitřní mikroflóru v zažívacím traktu.

Pokud tedy chemickou desinfekci z nějakého důvodu odmítáte a trváte na filtrech, pořiďte si filtry od značky LifeStraw. Nebudou vám slibovat nesmyslnou životnost filtru, miniaturní póry či jiné propagační hodnoty, které ve finále ohrožují jen a pouze vaše zdraví. Mimochodem, společnost LifeStraw jako jediná nám nabídla plnou podporu při dalších testech, spolupráci s jejich R&D týmem a zahrnuli naše testy do své „důkazní složky od externích laboratoří“, kterou vedou ke každému svému produktu. A to už něco znamená.

 

Poděkování

Závěrem bychom chtěli moc poděkovat Mgr. Ivanu Kulichovi Ph.D. z katedry experimentální biologie rostlin PřF UK v Praze a také celému jeho týmu, s většinou kterého jsme nepřišli do styku, ale kteří nám pomáhali provést tyto testy, opakovali je, ověřovali data a sepisovali vědecké zprávy o chodu výzkumu na žádost Sawyeru a LifeStraw. Moc vám všem děkujeme, přátelé, bez vás by nic takového nevzniklo!

 

Použitá literatura

 1. Kang, J.-H. & Kondo, F. Effects of bacterial counts and temperature on the biodegradation of bisphenol A in river water. Chemosphere 49, 493–498 (2002).
 2. Momba, M. N. B. & Kaleni, P. Regrowth and survival of indicator microorganisms on the surfaces of household containers used for the storage of drinking water in rural communities of South Africa. Water Res. 36, 3023–3028 (2002).
 3. Daschner, F. D., Rüden, H., Simon, R. & Clotten, J. Microbiological contamination of drinking water in a commercial household water filter system. Eur. J. Clin. Microbiol. Infect. Dis. 15, 233–237 (1996).
 4. Lautenschlager, K., Boon, N., Wang, Y., Egli, T. & Hammes, F. Overnight stagnation of drinking water in household taps induces microbial growth and changes in community composition. Water Res. 44, 4868–4877 (2010).
 5. Schmid-Hempel, P. & Frank, S. A. Pathogenesis, Virulence, and Infective Dose. PLoS Pathog 3, e147 (2007).

Počet komentářů: 43

 1. Pavel D napsal:

  Dobrý den,
  Velice mě zaujal Váš článek o filtrech. Osobně mám Katadyn Pocket a zatím jsem s ním neměl problémy. Pokud by jste ho chtěli odtestovat, rád Vám ho zapůjčím, protože jsem sám zvědavý jestli funguje tak jak má.
  Pokud by jste měli zájem stačí mě kontaktovat na tomto mailu.
  S pozdravem,
  Pavel Drexler

  • admin napsal:

   Dobrý den.

   Děkujeme moc za ochotu a nabídku, ale v rámci čistoty experimentu budeme se snažit dávat dohromady nové filtry/přístroje/prostředky. A teprve v případě, že se nám nepovede sehnat nový (zabalený), bychom oslovili Vás. V textu by se pak uvedlo, jak dlouho ten filtr používáte, kolikrát celkem cca apod.

 2. Robo napsal:

  Zdar. Vdaka za nemile zistenie :) Pred tym ako som kupoval svoj Sawyer ma zaujala recenzia http://www.urbanstalker.eu/recenzie/130-test-filtra-sawyer-point-one. Vratil som sa z tyzdnoveho prechodu hor kde som vodu filtroval cez zmieneny filter, ale asi tyzden ma trapili hnacky ktore som pripisoval cudzokrajnej strave. Dnes som si ale neni tak isty povodom. Vratit ho v obchode asi nepojde a na zahodenie stal zas dost euracikov. Nie som chemik a neviem aku velkost mozu mat castice chlorovej zluceniny, tak mozno polozim hlupu otazku, ale nie je mozne filter pouzit aspon na odstranenie chloru z chemicky vycistenej vody? Nech je z neho aspon nejaky uzitok …

  • Vojtěch napsal:

   Moc ne. Chlor je sice relativně velký atom, ale většinou se u desinfikované vody bude jednat o slabý roztok chlornanu sodného (nebo vápenatého při desinfekci granulátem) (samotné desinfekce), kyseliny isokyanurové (běžný vedlejší produkt čištění) a dalšího bordelu, který je ale i oproti bakteriím naprosto droboučký. Chlorová pachuť z přečištěné vody se krom odstátí a převaření dostává těžko. Chemicky by to sice šlo, ale bylo by to vyhánění čerta ďáblem, jak říkávala moje babička.
   Průšvih je, že pro důkladnou desinfekci musí koncentrace aktivního chloru přesáhnout určitou úroveň a tato úroveň většinou zároveň znamená, že je voda cítit.

 3. SyrJaryn napsal:

  Tak to je fakt super. Dva litry za filtr a muzu se s nim nechat tak akorat vyfotit :( Vyrobce zatlouka, takze o tom urcite vi.

  Ma nekdo zkusenost se Sanosilem DDW? Neobsahuje chlor a funguje na bazi peroxidu a stribra. Jak ovlivnuje traveni apod.

  Diky za clanek gj!

  • admin napsal:

   Sanosil otestujeme v plánovaném velkém testu všeho, na co dosáhneme. :)

  • Vojtěch napsal:

   Když jsem viděl tu cenu, tak asi kouknu do technických listů, jak nám u nás v práci vyšly rozbory pro OXI granulát pro vířivky nebo OXI šok. To je perkarbonát, což je vlastně granulovaný prostředek pro bazény pro lidi, kteří jsou alergičtí na chlor. Čistota myslím není garantovaná jako potravinářská (spíš jsme jen nesháněli oficiální papíry pro tohle užití, než že by nebyl dost čistý), ale když je to určené pro bazény, kde se koupou malé děti, tak by to mělo být o.k.
   Schválně bych to taky rád nechal zkontrolovat. 😀 Třeba rozšíříme nabídku o kilovky prostředku na čištění pitné vody za necelé tři stovky.

 4. PaKo napsal:

  Právě z výše popsaných důvodů používáme dvoustupňové čištění – vodu přefiltrujeme a poté vysvítíme pomocí UV (steripen), která jakékoliv zbývající bakterie zlikviduje. Věřím, že účinnost bude několikanásobně vyšší, než u použití pouze mechanických filtrů…

  • SyrJaryn napsal:

   To bude asi nejlepší metoda čištění bez chemie. Obě technologie se skvěle doplňují. Filtr aspoň zachytí ty hodně velké breberky co by UV spolehlivě nezabilo.
   Pro okamžitou spotřebu kdy nemáš čas čekat hodiny určitě super.

   Pořád tam je ale „jen“ těch 99,99999% tak bych to hrozně rád viděl v testu jako teď.

 5. Karlos napsal:

  Ahoj, mám také špatné zkušenosti s filtrem od Sawyeru a to přesně s tímto:
  SAWYER SP129 Squeeze Filter

  Použil jsem ho několikrát. Ze začátku (2x použití) bylo vše v pohodě a to jsem pil hodně špatnou vodu. Nic špatného jsem na sobě nezaznamenal. Ovšem po dalších použitích jsem měl vždy střevní potíže (a to jsem se snažil používat opravdu lepší a čistší vodu). Filtr jsem používal a čistil dle rad výrobce.

  Dotázal jsem se prodejce, zda může být vina filtru, zda se dá provézt zkouška a co s tím. Dostal jsem tuto odpověď:

  Na základě komunikace s Tony Malem, zástupcem Sawyer Europe bych doporučil dezinfekci, mohlo dojít k nedokonalému vysušení filtru před zimou, proto filtr propláchněte vařící vodou, a poté ještě slabým roztokem sava nebo octu. Poté znovu důkladně propláchněte a zkuste znovu použít.

  Pokud si nebude jist funkčností, můžeme filtr poslat na test do Anglie, kde provedou laboratorní zkoušku tím způsobem, že do filtru natlačí částice o velikosti 0,11 micron, pokud je filtr nepropustí, jsou dutá vlákna v pořádku, pokud by se stalo, že látka projde, bude se jednat o porušená vlákna. Podle zástupců Sawyer prozatím žádný vadný filtr nebyl prokázán.

 6. Pavel napsal:

  Zdravím,

  děkuji Vám za opravdu kvalitní a hlavně relevantní recenzi, která se opírá o reálné výsledky a literární prameny.

  Problematice filtrace vody se nijak nevěnuji, nad koupí filtru vůbec neuvažuji, ale opravdu ze srdce oceňuji takto kvalitně shrnutou problematiku. Donutili jste mě ji přečíst jen proto, jak je dobře zpracovaná 😀

  Držím celému Vašemu týmu palce při tvorbě takto komplexních recenzí a eliminování nekvalitních a mnohdy zbytečně předražených výrobků…

  Patří Vám moje úcta.

  Pavel

  • admin napsal:

   Dobrý den.

   Za celý tým Vám moc děkuji za takto lichotivé hodnocení. Kolegové se tu nad ním rozplývají už 10 minut. :)

   Mohu slíbit, že rozhodně v tom budeme pokračovat i nadále (i v tom rozplývání se) a kvalita našich recenzí do budoucna jen poroste. :)

 7. Soja napsal:

  Perfektní a přínosný článek chlapi, za mě velká pochvala :-) Se Sawyerem mám taky špatné zkušenosti, bral sem vodu z řeky a s kámošem jsme se v horečkách krásně posrali. Dával sem to za vinu virům nebo kusové vadě, ale tohle bych fakt nečekal.

  Každopádně sem to pořešil po svém a stejně jako „PaKo“ používám sekundární čištění UVčkem + mám v zásobě filtr s aktivním uhlím na vodu z velkých řek či jiných pochybných zdrojů.

  Sawyer ale zatím zahazovat nebudu, na vyčištění vody od bordelu je to pořád asi nejlepší varianta, díky té životnosti a jednoduchému čištění.

 8. Sedlo napsal:

  Zdravím,
  mne napríklad výsledky úplne stačia. Sawyer mám a nijako ma tento test neodradil od používania. Vzhľadom na to že z potokov v lesoch pijem bežne aj bez filtrovania a problémy nemám, je pre mňa kvalita filtrovania dostatočná. Nepijem vodu z mlák a ani som to neplánoval.Asi stačí nežiť, sterilne používať rozum a Sawyer vám bude stačiť. Pre všetkých ostatných sú tu tablety.

  • MV napsal:

   A nebo filtr od jiné značky, který funguje? Proberte se!

   • Sedlo napsal:

    Test ako taký je dobrý. Neodráža však realitu. V litri riečnej vody je síce 10-100 miliónov baktérií. Nie však baktérií E-Coli ale baktérií celkovo. Filter teda prepustí 1000 až 10000 baktérií celkovo, ale nie len E-Coli. Ak sa teda nenapijete z potoka tesne pod miestom kde vyteká kanalizácia alebo uhynulo zviera či miesto kde je viditeľné znečistenie trusom, tak filter prepustí maximálne niekoľko desiatok nebezpečných baktérií. Takéto množstvo, pri bežnom používaní a hygiene, len nepravdepodobne spôsobí zdravotné problémy. Neviem ako vy, ale ja nádoby čistím aspoň prevarenou, zo silne znečistených vôd nepijem, pretože nežijem v Afrike či Ázií ale v Európe.

    • admin napsal:

     Problém je, že pro kontaminaci v některých případech stačí již 100 bakterií, navíc v článku zdůrazňujeme i riziko množení. Což je hlavně problém Katadynu, který svým pumpovacím systémem svádí k tomu, napumpovat si víc vody do zásoby a dál ten filtr nevytahovat z batohu.
     Navíc opakuji, stále to bereme jako odrazový můstek pro mnohem komplexnější testy. Máme tu nějaké výsledky, ale potřebujeme vědět, kde je chyba. Však i v mailech jsme ihned říkali, že potřebujeme radu, že jsme možná chybovali my a žádáme jednotlivé výrobce o další filtry na test.

 9. Jirka napsal:

  mechanicky filtr nikdy nebude spolehlivy,kdo chce mit jistotou pouziva chemku,to vam rekne uplne kazdy survival instruktor…sawyer mini mam dva roky,troufnu si rict ze sem z nej precucnul uz urcite minimalne 100-150 litru..kohoutky,studanky,potucky,louze(!!!!) bez jakehokoliv problemu….zajimal by mne takovy detailni test filtru liwestraw o kterych se zde pise a take bych rad videl originalni komunikaci v anglictine do samotneho konce a rad bych i slysel vyjadreni ceskeho dovozce filtru sawyer

 10. eM napsal:

  Pokud nad tim clovek premysli, jakakoli udavana zivotnost filtru vetsi nez 1000 l je svindl. Filtr se mechanicky opotrebovava a pory se zvetsuji. Laboratorni filtry s pory do 0,2 um ve velikosti pouzite v testu se malokdy pouzivaji na filtraci o celkovem objemu vyssim nez 1 l i proto, ze se snadno zanaseji bordelem. Navic pri aplikaci vyssiho tlaku dochazi k rozsirovani poru a pripadne k potrhani filtru jako takoveho, takze jedno prudsi natlakovani a filtr je na vyhozeni. A samozrejme staci jedna odolnejsi bakterie, ktera ve vysledku vyvola zdravotni potize.

 11. Balu napsal:

  Ahoj,

  rád poskytnu k testu filtr Katadyn Vario. Není sice nový, ale nebyl nikdy použitý. Oproti ostatním má ještě aktivní uhlí, ale to by mělo jen upravit chuť vody.

  • admin napsal:

   Zdravím a moc děkuji za nabídku. Neberte to jako nějakou aroganci, ale chtěli bychom dát dohromady především nové, tedy zabalené filtry. A pokud by se nám to z nějakého důvodu nedařilo, pak bychom oslovili Vás a další fanoušky s prosbou o pomoc. Museli bychom totiž jinak pro objektivnost uvádět, jak jste ten filtr používal, kdy, jak dlouho apod a stejně by to ztrácelo na věrohodnosti v očích výrobce.

   • Balu napsal:

    Jasně, chápu to, už jste to někomu vysvětloval výš. Je zbytečné poskytovat „munici“ pro nevěřící Tomáše.
    V případě potřeby je filtr k dispozici. V nejbližší době ho určitě ještě nepoužiju.

 12. Mike napsal:

  Zdravím vespolek
  Děkuji za Váš test, v minulosti jsem svého „Sawyera mini“ nejednou použil a střevní potíže se i mně nevyhnuly. Konečně mám představu z čeho to bylo způsobeno.
  Držím Vám palce a těším se na další článek.

 13. shadow napsal:

  Chci moc poděkovat za úplně super práci všech zúčastněných osob na tomto srovnávacím testu. Dobrá práce, jen tak dál.
  Ušetřili jste mi zklamání, pravděpodobné zdravotní problémy a peníze.
  Moc díky.
  Jste super i s konfrontacemi dotčených výrobců a zprostředkováváním jejich reakcí-člověk alespoň ví, s kým má tu čest a jak se v budoucnosti postavit k jejich výrobkům.
  Těším se na další recenze. Mějte sílu pokračovat. Držím pěsti.

 14. Milan napsal:

  Výborná práce. Až budete dělat další test, prosím nezapomeňte Steripen s jejich mechanickým filtrem.

 15. kaaja napsal:

  Nekdo dostal srajdu, jiny nedostal… asi to bude stestim na kus, a nevyrovnanou kvalitou u Sawyeru. Sawyer Mini jsem planoval koupit, ale zustanu u klasickeho prevarovani. Usetrili jste mi penize a me zene starosti s pranim trenek:-) Dekuji za recenzi!

 16. Smajdy napsal:

  Zdravím, já dlouho váhal při výběru filtru, protože jsem dost opatrný, přesto jsem si koupil ten filtr Sawyer, musím říct, že jsem ho používal jen jako krizivku na svých cestách, jelikož jsem se pohyboval na kole, tak jsem si vodní toky vybíral a snažil jsem se eliminovat ty největší hnusy, jednoduše tak, že jsem je přejel.. jednou jsem měl ale fakt zkurvenou žízeň a jel jsem kolem řeky Moravy na Slovensku, pustina, nikde nikdo cca 100km v pohraničí, tak jsem prostě šel a nafitroval si přímo vodu z Moravy, tam dole už byla fakt obrovská a měl jsem obavy s ní pít, ale napil jsem se, načerpal jsem zásoby do kanystru a jel dál a nic mi nebylo. Tehdy jsem nabyl přesvědčení, že ten filtr je fakt dobrý.. ale jak teď čtu, tak asi popřemýšlím, jak filtraci vody dovést k dokonalosti, napadá mě, že vyhazovat filtr je asi blbost, když už mě stál tolik peněz, ale třeba by mohlo pomoci ještě použít ten sterioen, jak psal někdo výše, a zakápnout to páru kapkama Dubovek od dědka kořenáře. Ty kapky prý působí nějak na buňky že jim stáhnou póry a omezí tedy do značné míry v vstřebávání toho špatného ale i toho dobrého pro člověka. Zatím jsem je nepoužil pro úpravu vody, ale někde jsem četl, že to v krizi lze. Každopádně na průjem působí skvěle. Je taky pravda, že když se člověk třeba koupe v řece, tak si nechtěně pár hltů vody přímo od zdroje občas dá a většinou to přežije ve zdraví, takže bych zachovával i zdravý optimismus.

 17. _INCOGNITO_ napsal:

  Zdravim ansambl,

  take dekuji za Test filtru. Vcelku prinos pro nekoho, kdo tape.. jen to na me pusobi vice nez nesmyslne a ma to ve vysledku jedno velke ‚ale‘.

  Ja jsem z cele recenze nepochopil, proc pisatel ocividne uprednostnuje mezi mechanickymi filtry LifeStraw nad Sawyer MINI? A kde je logika srovnani s chemickymi preparaty?
  Prijde mi uz podstatne logictejsi srovnavat v testu mechanickych filtru vetsi Sawyer Squeeze SP129. A z praktickych hledisek LifeStraw Mission (5L) pred testovanym, ktery je pro outdoor pouziti vic nez neprakticky a filtrace se jim predrazi o dost vic.

  Slibovany ‚velky test‘ bude snad podstatne mene zavanet zaujatosti a budou v nem mezi mechanickymi filtry kandidati, kteri jsou pro outdoor vhodnejsi.. tedy aspon v to doufam. :)

  • MV napsal:

   Jsou to filtry, které jsme měli k dispozici. Pokud jste nepochopil, že upřednostňujeme LIfeStraw čistě proto, že má lepší výsledky, tak vás možná i v dalších článku zklameme „zaujatostí“. Díky za komentář.

  • eM napsal:

   V cem neni Life Straw vhodne pro outdoor? Jasne, neda se hned ze startu prefiltrovat voda do zasoby (na druhou stranu snizeni rizika kontaminace nez cokoli jineho), nicmene to zas takove omezeni pro pobyt v nekde venku neni.

 18. Em napsal:

  Tenhle článek jsem si vyloženě užila. O filtry se zajímám, protože čím dál tím víc cestuju do míst, kde pitná voda opravdu není dostupná nebo je nesmyslně drahá v balené podobě, a nosit sebou filtr (vlastně klidně i ve městě) dává čím dál tím větší smysl. Líbí se mi, že je ten článek detailní, a přitom naprosto srozumitelný i laikovi – dokonce jsem se u něj pobavila, takže autorovi/autorům sto palců nahoru. Zdá se, že jste za mě rozhodli dilema a už vím, co budu kupovat 😉

 19. kuťafas napsal:

  Ahoj, mám filtr Sawyer Mini a použil jsem ho zatím jen párkrát. Nějaké potůčky v Beskydech – tam jsem se nebál pít vodu i dřív bez filtru a taky jsem to přežil bez následků, a taky vodní zdroje v lese kousek za městem (jelikož jsem z Ostravy, tipuju to na „veselé“ zamoření těžkými kovy)… Zatím jsem neměl problém, ale výsledky pro Sawyer mě zklamaly. Snad máte špatný kus a já dobrý, ale reakce firmy je opravdu ubohá. Bohužel, jak tak čtu vaše recenze, se jedná o klasiku, kdy si výrobce vyskakuje…

  Malý tip pro budoucí testy: Co zkusit zahrnout do srovnání filtry na vodovodní baterie, na trhu jich je dost a v té „pitné“ vodě taky plavou kdejaké srajdy.

 20. Oto Simecek napsal:

  Já mohu nabídnout k zapůjčení MSR sweetwater. Používaný cca 100l. Zajímalo by mě, jak by dopadl s a bez chloroveho přípravku (ktery se k němu prodává).
  Mohl by to být zajímavý zástupce další značky :)

 21. Michal Jakaba napsal:

  Mi jsme používali Sawyer mini v Peru celý měsíc denně. Brali a filtrovali jsme vodu jak v potocích tak z kohoutku a vše oka bez problému. Okolo potoků byli pastviny a občas chcíplá kráva. Jen moje zkušenost

 22. Juro napsal:

  Hmm, poznám jedného čo filter Sawyer v rámci testu rok ani len nečistil a to je každý týždeň vonku…nesťažuje si na nič.. Ale každopádne poučný článok aj test, väčšina ľudí skutočne nemá predstavu o šírení a pôsobení baktérií, za mňa plus.

  • MV napsal:

   Opět podotknu, že to není kritérium. Já třeba piju vodu z potoků bez filtru, jsem taky často venku a nestěžuju si.

   Navíc čištění nemá přímý vliv na účinnost, jen vyplachuje póry a zvyšuje průtok filtrem. Zanášení je ovlivněno množstvím kalu a pevných částic ve filtorvané vodě, takže pokud pije známý „čistou“ vodu není potřeba proplachovat tak často.

 23. armytec napsal:

  Do dalšího testu bych navrhnul i několikrát v diskusi zmíněný sterilpen, je to úplně jiná metoda než filtrace. V případě že by jste nesehnali nový můžu jeden mírně použitý zapůjčit.

 24. Tomáš N. napsal:

  Dobrý den,
  pokud budete dělat velky test jsem zvedavy na svuj
  MSR vodní filtr Miniworks EX Microfilter
  S kterým už dost let dělám a který dokonce při filtraci musí používat předřadnou filtraci…jinak se zanáší.Dělám to dle rady šikovných českých hlav pomocí papírového filtračního sačku na překapávanou kávu.Jinak by se velmi rychle zanesl.
  https://www.makalu.cz/vodni-filtry/msr-vodni-filtr-miniworks-ex-microfilter/

  S pozdravem Tom.

 25. Tomáš N. napsal:

  Ještě jedna maličkost…postoval mi to kolega z team co ma sayera…
  Bratři slovaci s Vámi dle všeho nesouhlasí
  :-)
  http://www.urbanstalker.eu/recenzie/130-test-filtra-sawyer-point-one

 26. Dan Šmíd napsal:

  Zdravím,
  jelikož je Sawyer cenově docela dostupný a je tudíž velmi rozšířen (hned za ním je Katadyn) nebylo by od věcí udělat podrobný rozbor účinnosti na více kusech. Určitě by to mnoha lidem pomohlo, popř. by věděli zda opravdu zahrnout na cesty do vybavení i STERIPEN nebo tablety.
  Dík moc za všechny.

 27. Daniel napsal:

  Dekuji tymu Vybaven.cz za to, ze mi usetril penize za filtr Sawyer. I kdyz bych mohl mit pripadne stesti na spravne fungujici kus, preci jen zdravi mam jen jedno (po tezke salmonele mam streva uz pekne citliva na sebemensi breberku), a tak se radeji poohlidnu po jinem vyrobku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget