Recenze: Filtrační lahev Seychelle USA

Dnes řeším všechny klady zápory a zápory této sexy filtrační lahve od slavné americké firmy Seychelle.

Nejdříve informace od distributora, firmy S-Gear.cz:

„Produkuje až 400 litrů filtrované vody nebo více v závislosti na kvalitě zdroje vody.
Má výklopné brčko plní se přes horní víčko.
Velikost 28 oz je kompaktní, lehká a snadno ovladatelná!
Vyzkoušeno nezávislými laboratořemi pomocí EPA / ANSI protokolu a standardy NSF 42 a 53.
Šetrné k životnímu prostředí!
Opakovaně použitelná, filtr je vyměnitelný.

Typy filtrů:
Naše produkty jsou vybaveny buď standardní, nebo Rozšířeným ( advanced ) filtrem.Typ filtru je označen slovy standardní (standardní) nebo Advanced (Adv.) v názvu produktu.

Součástí této lahve je filtr Standard:

Seychelle Standardní filtr je ideální pro všechny venkovní použití, jako je cestování, turistika, cykloturistika, kempování, rybaření nebo pro nouzové účely. Lze jej použít pro každý typ vodního zdroje s výjimkou slané vody, jako kohoutek nebo dešťové vody, řek, potoků nebo i jezer.

Nyní s BIOSAFE ®, odstraní až 99,99% bakterií, kontaminantů virusů a znečišťujících látek nacházejících se ve sladké vodě, včetně estetiky, jako je chlór, sedimenty a špíny, biopreparátů, jako Giardia, Cryptosporidium, E-coli bakterie, chemické látky (VOC), jako jako DDT, MTBE, benzenu, Chloroforms (THM’S) a rozpuštěné látky (těžké kovy) jako je arzen, olovo, rtuť, měď, zinek, hliník a chrom 6.“

Když jsem začal testovat tuto lahev a poprvé rozbalil obal, vypadal jsem zhruba takto:

dance

Ne, vážně. Mám hrozně rád kvalitní a dobře vypadající věci. Takové ty, co zaujmou hned na první pohled. A tento výrobek skutečně zaujme.

V igelitovém obalu najdeme lahev s poutkem a malý letáček, obsahující, jak je u výrobců zvykem, spoustu nadšených řečí a velmi omezenou záruku.

Jak už jsem řekl, lahev je velmi sexy. Jen se podívejte na ten kvalitně potištěný neopren s vyšitým bílou nití názvem firmy.

V duchu hesla: „Když se sám nepochválíš, kdo jiný tě pochválí?“ poutko slibuje výbornou chuť filtrované vody.

Neopren je ve stejném duchu potištěn údaji o testování a patentech…

A také návodem na správné použití lahve. „Ti Američané na vše musí mít svůj návod“, pomyslel jsem si hned, když jsem to viděl. Kdybyste jen tušili, jak se mi pak ten návod hodil… Ale nebudu předbíhat.

Neopren jde svléknout a vyprat. Což budete dělat po každém použití.

Tady bych udělal krátkou pauzu, a vysvětlil, proč vlastně. Zkuste si zamyslet, v jakém případě byste takovou filtrační lahev použili? Napadá mě několik možností. Pokud zůstaneme v Evropě, pak to bude v případě povodní či jiných živelných pohrom, kdy dojde k výpadkům pitné vody, studny budou kontaminované a balená voda vyprodaná. No a pak samozřejmě, pokud budete chtít se předvést před slečnou, nebo partou na grilovačce či výletě. Toť vše. Ve všech ostatních případech máte dokonale čistou balenou/kohoutkovou vodu na dosah. Pokud jste v Asii, pak je to o něčem jiném. Tam podobnou lahev využijete denně. Ale v Evropě? Takže když už k tomu dojde, bude to voda z rybníku, řeky, znečištěné studny apod. Tudíž značně špinavá a zapáchající. A tuto špinavou a zapáchající vodu náš, bílou nití prošívaný, neopren krásně nasaje. Nejenže budete muset ho po příchodu domu vyprat. Budete se ho dotýkat pokaždé, když se napijete. Opravdu to není nic příjemného, věřte mi. Takže záporná věc číslo jedna – Nepromyšlená ozdoba, která může vést ke kontaminaci a ohrozit tak uživatele. Pojďme ale dál.

Otočný sosáček, promazaný pro lepší otáčivost technickým olejem. Chuťovka, doporučuji :)

Odšroubováním víka dostaneme dvě části. Slámku s víkem a filtrem a samotnou plastovou lahev.

Spodek víka vypadá dobře, žádné kusy plastu, žádné nepřesnosti.

Filtr se dá odšroubovat a případně vyměnit za nový – s rozšířenou účinnosti, protiradiační apod. Za každý si samozřejmě musíte připlatit. Mimochodem, obecná rada. Každé výrobcem udávané hodnoty doporučuji vždy dělit dvěma, nebo lépe čtyřmi. Získáte tak mnohem reálnější představu o tom, kolik ten filtr dá čisté vody.

Vstupním otvorem filtru prokukuje keramika.

V podstatě klasický keramický filtr.

Co najdeme uvnitř? Pravděpodobně nic, alespoň to tak vypadá dle oficiálního obrázku.

Pojďme se vrátit k sosáčku a rozebrat hlavní problém této lahve. Jedná se o otočný sosáček, jehož otvor otočením zapadne do otvoru ve víku.

Pro lepší pochopení jsem ho vytáhl ven. Všimněte si červeně označeného otvoru. Netuším, proč tam je, ale spolu s nepříliš dobře těsnícím těsněním ve víku to tvoří zábavnou kombinaci. Vzpomeňte si na návod, nakreslený na neoprenu. K tomu, abyste dostali vodu do slámky, musíte lahev zmáčknout. Pokud tak neuděláte, nenapijete se. Budete nasávat jen vzduch. Pokud lahev zmáčknete slabě, voda poteče malým courkem a budete muset srkat, abyste se vůbec napili. V případě, že přitlačíte, voda poteče jak těsněním, tak tímto otvorem a pití zkombinujete se sprchou.

Zde můžete vidět, jak to vlastně vypadá. Podívejte se, kudy všude to teče. Malý tlak a první kapky.

Přitlačíme.

A plný proud.

Když se mi to stalo poprvé, jako obvykle jsem si myslel, že za to mohou moje rostoucí ze zadku ruce. Po několika dnech pravidelného používání už to bylo zvláštní. Ano, postupně jsem se to naučil, ale sakra, proč mám několik dní trénovat, abych se mohl v klidu napít? Ověřil jsem to na několika lidech, kteří netušili, o co se jedná. Polil se každý. Dokonce to zašlo tak daleko, že jsem posadil před kameru svého bratra a poprosil, aby se napil. Nebyl na nic upozorněn ani nijak instruován. Měl se napít z drahé americké lahve a posoudit její pohodlnost. Jak to dopadlo, vidíte sami.

Mimochodem, když mi po roce aktivního používání takto květe obyčejný, na všech lahvích vyskytující se sosáček, jak asi zazelená ten od Seychelle, se spoustou úhlů, záhybů, hran a otvorů na něm.

OK, když už lahev Seychelle neohromuje promyšleností konstrukce, třeba ohromí kvalitou filtru. Ten totiž se zbytkem lahve nemusí mít nic společného, protože většina těchto filtrů se vyrábí v Číně na několika fabrikách, od kterých je pak kupují společnosti po celém světě. Když už filtr Seychelle dle výrobce dokáže zázraky, rozhodl jsem se provést dnes již profláklý test a zkusit odfiltrovat hromadu chemických sloučenin, kyselin a barviv najednou. Ano, přichází Coca Cola! :)

Překlopíme obsah plechovky do lahve.

Zašroubujeme. Zmáčkneme. A…

Prd.

Neodfiltrovalo se skoro nic. Chuť koly zmizela, zůstala odporně sladká obarvená voda s chemickým nádechem.

Nutno podotknout, že test s kolou dnes není nic neobvyklého, jiné filtry to zvládají.

Například ÖKO Water Safety:

Nebo Ariix Puritii System:

OK, nevadí. Co se dá dělat. Když už ne kolu, zkusil jsem odfiltrovat chlor. Samotný chlor jsem bohužel jaksi nesehnal, použil jsem proto 4,7 procentní roztok chlornanu sodného, alias Savo. Pět střiků na sklenici vody. Savo je universální desinfekce a v případě Velkého Průseru (apokalypsy, války, revoluce, živelné pohromy) by se dalo použit na ničení breberek v říční vodě. Anebo by se dala čerpat voda z bazénu. Také možnost. Každopádně filtr neodfiltroval zhola nic a ta dokonalá Ambrosia neztratila ani setinu své chutě a vůně. Do teď to cítím na jazyku.

Pokud to celé shrnu, tak tu máme necelou tisícovku stojící lahev s nepromyšleným designem a filtrem, který prokazatelně filtruje jen pevné částice. Což ale za zlomek ceny zvládne i nějaká čínská napodobenina. Jak je to s jeho BIOSAFE ® technologií, netuším. A ani nijak po tom netoužím. Našel jsem totiž na internetu toto video…

Ano, uživatel pak editoval popisek a trochu to za účasti Seychelle vyžehlil, ale samotný fakt, že jejích filtry MOHOU propouštět vodu nahoře u brčka, mi bohatě stačí.

Takže za mě, jedná se spíše o špatný vtip, než o výrobek pomáhající v krizové situaci.

P. S. Pokud se s touto lahví chcete seznámit, napište a rád vám ji v Praze předvedu. Třeba spolu vymyslíme nějaké další testy.

Počet komentářů: 13

 1. Honza napsal:

  Naprosto souhlasím, že je to opravdu nepovedený výrobek, chuť vody z něj je příšerná i když použijete vodu z kohoutku, je cítit po plastu a pije se z toho vážně příšerně… rozhodně nedoporučuji.

  • admin napsal:

   Nezmiňoval jsem to v recenzi, protože by to bylo až moc subjektivní. Ale ano, chuť plastu je cítit a zcela samostatně to zmínili 2 z 5 testovaných, když jsem ověřoval, zda se pocákají také. Po delším použití by to však mělo odeznít, mají to občas i jiné lahve.

 2. taiwi napsal:

  ano, to je problém spousty současných hi-tech gadgetů z usa – vypadá to cool, tváří se, že je to cool…..ale ve skutečnosti to neumí skoro nic. Hodně napovídá i cena – pokud solidní filtr např. Miniworks od Platypusu stojí tři tisíce, a lepší Katadyn stojí skoro devítku, tak prostě od filtru za tisícovku moc věcí čekat nemohu (ano, ne vždy je to o ceně). Recenze ale výborná….

 3. martin napsal:

  A neskusali ste niekto LIFESTRAW.Je to podobne ako tato flaska,ale je to len brcko filtracne..Je to dobre,ci spatne?

 4. Vlado napsal:

  Ja mam doma flasku katydyn a mam pocit ze celkom funguje, ale test s colou som nerobil :)

  • admin napsal:

   Tak ty testy jsem udělal čistě ze zvědavosti, když už mě štvala samotná lahev. Věřím, že běžnou špinavou vodu odfiltruje spolehlivě, jinak by z toho byl v USA průser. A co se tyče Katadyn, tak už samotný název firmy je dnes záruka kvality a ten filtr funguje na 100%.

 5. Domi napsal:

  Ahoj, můžu se zeptat jaký filtr jsi v testu použil? Vím, že jich mají několik a ne všechny jsou určeny pro extrémní podmínky: filtrační lahve z edice life&style, konvice Seychelle a filtry Biosafe R jsou určeny pro použití s kohoutkovou vodou nebo předem dezinfikovanou vodou! (z jejich stránek). Hodlám koupit lahev: VVL Army čutora Biosafe filtr AA, s keramickým diskem a jódovanou pryskyřicí, která je úplně jinak stavěná než ta v testu, snad by i nemusela propouštět, ale tvá recenze mě trochu zklamala v původním nadšení :). Hledám alternativy, ale snad jen u těchto lahví je k sehnání průvodka o nepropustnosti resp. testování na jednotlivé kontaminanty, což mi přijde jako dost zásadní informace.

  • admin napsal:

   Odkaz na lahev je nahoře v článku, jedná se o standardní filtr. A pokud je určen pouze pro použití s kohoutkovou či předem dezinfikovanou vodou, tak je to ještě horší, než se dalo čekat. Zvlášť vezmu-li v potaz cenu této lahve.

 6. Kaapik napsal:

  Zdravím,

  zajímal by mě test, či alespoň názor na tento typ: nerez FVVL s filtrem R od značky Seychelle USA. Jde mi o vhodnost použití hlavně na určenou kohoutkovou vodu, která by měla být podle norem už vhodná k pití. Bohužel koroze trubek a obsah chloru a dalších složek mě dost štve. Děkuji

 7. červa napsal:

  klasickej šmejd hold někdo si chce nahrabat prachy

 8. Petr napsal:

  Zdravím,

  našel jsem to tu po čase a jen mé dojmy. Prozatím jsem nezkoušel filtr (zatím nebylo třeba, kupoval jsem na cestu do asie), ale co jsem zkoušel třeba těsnění toho sosátka, atd, tak jsem neměl nejmenší problém, i když jsem ho zamáčkl a mačkal lahev co to jde, tak pohoda. Stejně tak že bych tam cítil olej nebo chuť plastu říct nemohu.
  Filtr vyzkouším příští týden… a budu doufat, že z toho nelehnu :))

  • Petr napsal:

   + tedy ještě k tomu neoprénu – nemyslím, že by měl jen okrasnou funkci. Imo jeho hlavní funkcí je, že po namočení bude i díky větru proudícímu okolo lahve udržovat vodu chladnější. Jestli se nepletu, tak na podobném principu fungovali staré čutory, které kolem sebe měli nějakou umělinu, která šla také namočit.
   Ale prakticky zatím neotestováno :) Co se týče špíny, přeci jen se spíš nepočítá, že by člověk nabíral vodu z bahnité kaluže, ale spíš aspoň ze zdánlivě čisté vody, ze které chce odfiltrovat škodlivé věci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget