Akční kamery všichni známe. Co když ale takovou kameru na trh pošle světoznámý výrobce GPS navigací? Začíná to hraničit s anti-utopickým románem 1984 od Orwella, nebo rovnou filmem Matrix. A nám se to líbí! Natáčet si při jakýchkoliv činnostech akční kamerou je dnes naprosto nezbytné. A záběrů je všude tolik, že by se to chtělo nějak odlišit.

 

A proto se stačí napojit do Matrixu… Teda G-Matrixu. G-Matrix je pojmenování Garminu pro hromadu senzorů, které do akčních kamer VIRB napěchovali. Díky nim vaše video nemusí být jen další klip, který zapadne mezi tucty jemu podobných. Videa z VIRBu vypadají nadčasově a jako každé správné sci-fi jsou našlapaná podrobnými technickými údaji.

 

Garmin VIRB XE

Kamerka VIRB XE je nejvyšším modelem této produktové řady. Oproti starší generace VIRBu přešla na běžnější tvar a přinesla spoustu zajímavých vylepšení. Samotný VIRB XE je potom volbou pro profesionály, nižší varianta VIRB X uspokojí většinu požadavků běžných uživatelů. K profi modelu VIRB XE uvádí výrobce tyto vlastnosti:

  • Materiál: černý odolný plast
  • Video: 1440p/30fps, 1080p/60fps, 720p/120fps a 480p/240fps
  • Foto: 12Mpx, až 30fps
  • Funkce: Gyroskopická stabilizace obrazu, G-Matrix, Wi-Fi 802.11 b/g/n, ANT+ synchronizace, vodotěsnost do 50m, USB 2.0
  • Paměťové karty: MicroSD až 128GB (Class10)
  • Výdrž baterie: až 2h při 1080p/30fps (980mAh Li-Pol)
  • Hmotnost: 151,7g
  • Cena: 11 990 Kč

VIRB XE oproti zbytku kamer na trhu neobsahuje žádné vodotěsné pouzdro. Samotné tělo kamery je odolné a vodotěsné do 50 metrů, takže nemusíte mít nikdy strach z náhodného poškození. Díky chytře řešenému mikrofonu nemusíte ani řešit zda používat dvířka s otvory pro lepší záznam zvuku nebo se držet těch vodotěsných jako u podobných kamer.

 

Konektor pro nabíjení a datový přenos je umístěn zvenku a VIRB se tak dá kdykoliv připojit k počítači nebo do nabíječky.

 

Jedinou „otvírací“ částí kamery je rámeček kolem čočky objektivu. Pod ním najdete slot na MicroSD paměťovou kartu a Li-Pol akumulátor. Dlouho jsem si lámal hlavu, co je ta vakuově zabalená věc v krabici od kamery a nadchnulo mě zjištění, že to jsou sáčky pohlcujících vlhkost, které se vloží pod rámeček a eliminují tak jakoukoliv možnost mlžení v prostoru mezi objektivem a průzorem víka.

 

Samotný kryt čočky je určen pro natáčení ostrých podvodních záběrů, což umožňuje jeho speciální „protikapková“ povrchová úprava.

 

Montáž použitá na VIRBu je kompatibilní s většinou dostupných přípravků na trhu, nicméně Garmin používá speciální rychloupínací systém, takže při použití originálních držáků nemusíte nic šroubovat, stačí přehodit páčku, vyjmout z jednoho, nasadit do druhého a páčku zaklapnout.

 

Ovládání kamerky je navrženo maximálně jednoduše. Chcete nahrávat? Otočte přepínačem. To zvládnete i v rukavicích, nemusíte předtím kameru zapínat a po zastavení přehrávání se VIRB opět vypne. Pokud chcete cokoliv jiného, stačí dlouhým stiskem šipky dolů kameru zapnout, stiskem velkého tlačítka na otočném přepínači fotit, nebo dlouhým stiskem šipky nahoru vlézt do Menu a nastavit vše potřebné. K tomu se hodí i 1“ displej, který přehledně zobrazuje stav baterie a použité režimy focení/natáčení.

 

Pokud je kamerka mimo váš dosah, stačí si do mobilu nainstalovat aplikaci Garmin VIRB a přes Wi-Fi kameru nastavit, nebo pořizovat snímky a videa. Okamžitý náhled v mobilu také řeší absenci barevného displeje.

 

Kvalita pořizovaných fotografií je vcelku nadprůměrná. Sice zrcadlovku nenahradí, ale místy jsem bral jen kameru a fotil na ni.

 

G-Matrix a další technologie

V možnosti uchování velkého množství dodatečných informací spatřuji nejsilnější stránku VIRBu. Kromě přednastavených hodnot, si můžete i pohrát a vytvořit si svou vlastní infografiku, kterou do videa vložíte.

 

Kromě GPS senzoru a akcelerometru přímo v kameře, můžete připojit přes ANT+ i další senzory, jako třeba měřiče tepu, teploty, cyklometry a další. Speciální funkce kamera nabízí i pro letce, jachtaře a auto-moto závodníky. Pro ně stačí spárovat VIRB se speciálním měřičem, které najdete v nabídce Garminu.

Co se mi na VIRBu XE opravdu líbí, je gyroskopická stabilizace obrazu. Záběry z kamery vypadají naprosto neskutečně – pokud tedy vyrážíte na cvičení taktiky, nebo airsoftovou akci, nemusíte se bát, že byste si přivezli jen rozmazanou kaši barev. Video, které z kamery získáte, je opravdu špičkové a jelikož kamera chytře pracuje i s nastavením kompozice, nemusíte prakticky nic upravovat. Sestřih pár záběrů z testování najdete v našem videu:

 

Pro porovnání s první GoPro kamerou a rozdílem v kvalitě získaných záběrů jsme znázornili na tomto krátkém porovnání:

 

A poslední video, které nás bavilo, je “TIMELAPSE ZA BARÁKEM”. Je jen trochu smůla, že střihací program VIRB Edit neumí timelapse z fotek vytvořit sám. Nicméně VIRB připojený k powerbance zvládne v pravidelných intervalech pořizovat snímky a s těmi si potom můžete dělat, co je libo:

 

Výrobce udává výdrž na jednu baterii při nahrávání videa v kvalitě 1080p kolem 120 minut. Naše testování tento závěr potvrzuje, nicméně musíte vypnout většinu dostupných rozšíření. Při ovládání kamery přes Wi-Fi se čas radikálně snižuje na zhruba polovinu, nicméně možnost připojit kameru při nahrávání k powerbance, nebo jednoduše vyměnit baterie za čerstvou, dokážou v terénu snadno pomoci.

 

Resumé

Garmin VIRB XE nemá ambice stát se šedým průměrem v žádném ohledu. Vyšší cena, za kameru se špičkovými parametry a možností širokého rozšíření je naprosto adekvátní. Záběry z kamery jsou špičkové samy o sobě a možnost je ve stříhacím programu VIRB Edit obohatit o podrobné statistiky, posouvá celý koncept VIRBu o dalších několik úrovní nahoru.

 

Pokud si chcete udělat radost a nehodláte vyhodit peníze za další levnou kamerku nevalné kvality z Asie, rozhodně VIRB od Garminu doporučujeme.

 


VIRB X vs. VIRB XE

VIRB X VIRB XE
Foto: 12Mpx / 7Mpx 12Mpx / 7Mpx
Video: 1080p/30fps až 480p/120fps 1440p/30fps, 1080p/60fps až 480p/240fps
Počet snímků v sekvenci: 10 30
Gyroskopická stabilizace: X ANO
Rozšířené nastavení X ANO
Cena: 10 490,-Kč 11 990,-Kč

 

Za zapůjčení kamery do testů děkujeme českému zastoupení Garmin.cz