Reklamace bot – jak na to?

Po sepsání recenze na boty Adidas Terrex Fast R GTX se kolega rozhodl je reklamovat. Jak je zvykem, reklamace byla zamítnuta s tím, že se jedná o běžné opotřebení. Zvláštní byla formulace: „Reklamaci Vám zamítáme, ale pokud to někde opravíte, proplatíme Vám to.” Kolegovi se to nezdálo a tak to zkusil řešit. Tady je vyjádření, které to celé odstartovalo:

 

A takto reagoval kolega:

„Dobrý den,

Četl jsem Vaše vyjádření k reklamaci a bohužel s ním nemohu v několika bodech souhlasit. Nejdřív se podívejme na tu ověřitelnější část.

1.

Výrobní vada – může být skrytá a může se projevit právě až používáním. V takovém případě se hovoří o konstrukční vadě, kterou nelze předem předvídat a která se projeví právě až při běžném užívání.

 

Pokud se na botu podívám, vidím, že horní šněrovací očko je umístěno pouze ve tkanině (nikoliv uchyceno pomocí pásků, jako je tomu u ostatních oček). To dle mého názoru, přenáší nadměrné pnutí právě na tento jeden díl, který se začíná z tkaniny vytrhávat. Pokračujícím nošením by se tato vada jistě prohloubila, proto výrobek reklamuji už v začátku a zároveň v momentě, kdy se to začalo projevovat i na druhé botě -> jedná se tak zřejmě o chybu na obou botách.

 

2.

Toto vyjádření na mě působí spíše tautologicky. Na botě nejsou žádné další známky oděru, na svých dalších botách také žádné nevidím, nohama při chůzi ani běhu nešoupám. Prosím o zamyšlení se nad tímto vyjádřením. Zároveň pochybuji, že bych nohama o sebe šoupal tak, aby se látka začala trhat ve směru, kterým se trhá.

 

Ano, samozřejmě souhlasím. Výše uvádím, proč se nejedná o opotřebení materiálu ale skrytou konstrukční vadu. Opotřebení se může týkat např. Gore-texu, u kterého se jeho vlastnosti snižují s mechanickým opotřebením, ale šněrování boty by mělo být řešeno tak, aby se v žádném případě nezačalo trhat.

 

Dále tu mám pár připomínek. Boty jsem začal nosit až po Vánocích a střídám je s dalšími třemi páry. To znamená, že jsem je nenosil 10měsíců, ale spíš tak 8 měsíců, na čtvrtinový úvazek.

 

To, co píšete je pěkné, ale od outdoorové obuvi v cenové relaci přes 3 500,-Kč čekám, že vydrží několik let. Pokud to Adidas jako značka myslí s botami do extrémních podmínek vážně, musí si uvědomit, že k nim nemůže přistupovat jako k módní vycházkové obuvi. Tam si můžete dovolit po půl roce říct, že boty se rozpadají a že je to opotřebením materiálu. Nicméně kvalitní boty určené do terénu mají vydržet podstatně déle, materiály a konstrukce tomu musí být uzpůsobeny. Pokud si někdy pořídíte kvalitní boty od značek jako Bates a Meindl, zjistíte časem, že je můžete odkázat synovi. Záleží, jak moc to Adidas s Terrexem myslí vážně a nakolik chce být považován za kvalitní značku.

A co se 24měsíční záruční lhůty týče, je to minimální záruční lhůta a do té doby lze podobné vady reklamovat. Konstrukční vady samozřejmě taky. Běžným opotřebením je myšleno, že bych například přišel reklamovat ochozený vzorek nebo zablácenou špičku. Určitě ne případ, kdy v botě normálně chodím, a začne se vytrhávat horní očko šněrování.

Zkuste prosím dané body projít a přehodnotit tak Vaše stanovisko. Jako neodstranitelnou konstrukční vadu, která brání užívání věci (integrita boty je narušena a hrozí vážný defekt šněrovacího systému), můžeme celou záležitost řešit odstoupením od kupní smlouvy nebo výměnou věci. S botami jsem byl spokojen, jsem ochoten vyměnit je za jinou řadu Adidas Terrex, ale pokud na tom budete trvat, sepíši odstoupení od smlouvy.

Ještě nakonec dopisu, zkuste mi prosím vysvětlit, proč reklamaci zamítáte, když mi obratem nabízíte proplacení opravy? Tím dle mého, de facto uznáváte reklamaci jako uznanou, ačkoli navrhujete způsob řešení, který zákon neuvádí.

Děkuji za odpovědi a pochopení.

S pozdravem,“

Jaký byl výsledek? Celkem pozitivní:

„Dobrý den, celou věc jsem znovu projednal s reklamačním technikem a i na základě vašeho stanoviska Vám reklamaci uznáme jako oprávněnou. Prosím tedy o návštěvu naší prodejny, kde Vám při vrácení obuvi vrátíme peníze zpět.“

Jak vidíte, stačilo se bránit a vše najednou bylo jinak. Kompletní komunikace vypadala takto:

Proto se nebojte odporovat a jako mustr klidně použijte tento článek.

Počet komentářů: 3

 1. Prizrak napsal:

  Hezká práce. Stačí se jen vzepřít systému. Už několikrát se mi stalo, že zakoupenou věc jsem byl nucen reklamovat, ale takhle vychytrale jsem na to ještě nešel. Palec nahoru autorovi.

 2. TheMelin napsal:

  Já takto řešil reklamaci bundy nord blanc, kde mi odešel zip. Na rukávu jsem měl flek tak mi reklamace nebyla uznána. Koupil jsem si tedy přípravek na praní membránových oděvů a vypral.
  Co nevidět jsem byl na prodejně , kde mi jistá slečna řekla, že bundu nepřevezme protože silně zapáchá. Když jsem oponoval tím že byla vyprána v přípravku zakoupeném na jejich prodejně tak mi bylo řečeno že SMRDÍ. Sebral jsem bundu a šel jinam. tam řekli že je to vše v pořádku, ale reklamaci nemůžou převzít, protože se jedná o outletové zboží. přeš telefonování sem se dostal až k manažerce a ta mi osobně reklamaci zkontrolovala a převzala. Najednou problém nebyl…

  • MV napsal:

   Aneb jak zákazníka odradit od toho, aby vůbec uvažoval o tom, že by chtěl zboží reklamovat. Známá písnička v mnoha českých obchodech:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget