Test: 16 maskovacích vzorů hezky vedle sebe

O maskovacích vzorech toho bylo napsáno mraky. Vzniklo kolem nich mraky diskuzí. Kolují kolem nich mraky mýtů. A my jsme se rozhodli vyložit karty na stůl a zkusit najít maskovací vzor, který do našich podmínek bude opravdu nejvhodnější.

 

Tak snadné to ale nebude, nebojte :-). Testování maskovacích vzorů je vždy ovlivněno několika vlivy, nedej bože, pokud se to snažíte fotit:

 • Okolní prostředí (typ vegetace, terén, materiál, roční období)
 • Světlo (slunce, mraky, mlha, stín)
 • Vzdálenost pozorovatele od maskovaného objektu
 • Tvar a obrysy maskovaného objektu

S těmito proměnnými jsme si zkoušeli pohrát za velkého přispění obchodu FROGTAC.cz, který nám zapůjčil mnoho vzorků, díky kterým jsme tento test mohli zrealizovat. Vybrali jsme kalhoty, jelikož bylo snadné jich dát dohromady opravdu spoustu druhů a zároveň jsou dostatečně reprezentativní, aby fotky z testování dávaly nějaké smysluplné výsledky.

 

Problém je především s fotkami. Stačí, aby přešel mráček či se pohnula větev vrhající stín na focené kalhoty a celá fotka působí diametrálně odlišně. Vše jsme fotili na stejné nastavení zrcadlovky (např. ISO 800, expozice 1/80, clona 7.1) v co nejkratším časovém okně, aby se podmínky samotného testu příliš nelišily. Nicméně ani tak to ne vždy úplně vyšlo – však uvidíte sami. Na fotkách jsme neprováděli žádnou postprodukční úpravu a budeme se tak bavit pouze o viditelném spektru (ne lidským okem, ale snímačem na Nikon D60 a objektivem Nikon 18-105mm 3,5-5,6). V tomto uznáváme, že je náš test snadno napadnutelný, ale i tak si troufáme tvrdit, že nám výsledky něco řeknou.

 

Úvod do světa maskovacích vzorů

Nechceme vás zdržovat nudnou teorií, ale pojďme si to v rychlosti shrnout. Maskovací vzory prošly za posledních 60 let mohutným vývojem, který vše překopal. Původně hráli roli především dva přístupy k maskovacím vzorům. Ten první se obvykle opíral o tzv. makro-vzory, které pomáhají maskovat na větší vzdálenost – typickým příkladem je tigerstripe používaný v džunglích Vietnamu.

 

Druhou skupinou je přístup využívající hlavně mikro-vzory, které tvar rozbíjejí spíše na kratší vzdálenost. Při pohledu z větší dálky se slévají do jednotných skvrn, které obvykle plní funkci makro-vzoru. Zástupcem je například německý flecktarn. Tyto maskovací vzory byly vytvářeny za přispění různých „umělců“, ale samozřejmě svůj podíl měli i armádní odborníci.

 

S rozvojem IT a techniky došlo lidstvo k seznání, že nejlepší přístup ke kamufláži bude ten vědecký. Naskenuje se dost obrázků okolního prostředí, tato data se předhodí stovkám procesorů, které z nich vytvoří dokonalý maskovací vzor pro dané prostředí. Některé vzory používaly letecké snímky (z mého pohledu nepříliš praktické), jiné už šly po reálných fotkách, kde by se uživatel mohl pohybovat. Aby bylo vše jednoduší, tak si rovnou řekněme, že počítače rády pracují s pixely a proto vznikly digitální maskovací vzory. Stačilo, aby počítač vytvořil algoritmus (či funkci), podle které daný vzor bude generován. Oblíbeným zástupcem je například americký MARPAT.

 

Tento trend stále trochu trvá, ale přidává se k němu to, čemu říkám fenomén 3D vzorů a různých „multi“ verzí. Za nejmodernější maskovací vzory bych označil tři rodiny, které jsou patentovány komerčními společnostmi, jež je vytvořily (dle svého tajného know-how) a prodávají je armádám i jednotlivcům po celém světě.

 • Kryptek™ – Nejznámější je asi verze Mandrake. Tento vzor kombinuje přechody barev s jasnými tvary vycházející z obrazců vyskytujících se v přírodě (listy,…).

 

 • Pencott™ – Další rozvětvená rodina maskovacích vzorů, kde budete určitě znát verzi GreenZone. Tento vzor využívá defacto různě velkých pixelů bez jasně ohraničených tvarů

 

 

 • Multicam® – Velmi populární maskovací vzor, který sliboval univerzální maskování do všech podmínek, nicméně dnes je po celém světě ostře kritizován, ale i neochvějně milován. Společnost Crye Precision, která ho vyvíjí, reagovala přidáním dalších verzí Multicamu (horský, lesní, …), aby alespoň nějak tlumila vzniklé vášně. Jde o kombinaci jednobarevných fleků různých velikostí s přechodovými meziplochami.

 

 • A-TACS™ – komerční vzor, který je lehce upozadňován, ale podle mě stojí za zmínku. Jde o různé skvrny, jejichž hrany jsou stupňovité a působí velmi nenápadně.

 

Test 16 různých druhů kamufláže

Trochu nalejvárny máme ve stručnosti za sebou, takže teď budeme všichni přesně vědět, o čem se vlastně bavíme. Do testu jsme vybírali maskovací vzory podle jejich popularity, jejich dostupnosti a také podle našich osobních preferencí (Hanba nám!). Chceme najít vhodný maskáč do našich lesů a luk – nebereme prostě v úvahu pouště, hory, sníh, noc, oceán, ….

 

Seznam testovaných

 1. Vegetato Italiano – stále více lidí se o něj u nás zajímá, ačkoliv jeho nabídka je stále trochu omezená.
 2. Britský DPM (Disruptive Pattern Material) – patří ke stálicím v aukcích na aukro.cz a do ČR ho tlačí spousta „obchodníků“ – kvůli nízké ceně a prověřené kvalitě je stále populární.
 3. Americký AOR2 – tento vzor byl zpočátku opředen mnoha záhadami, ale defacto jde o mladší verzi marpatu používanou speciálními jednotkami US NAVY. Nicméně je určen do lesů a pro mnoho lidí je modlou, tak proč ho nevyužít :-)
 4. Americký UCP (Universal Camouflage Pattern) či ACUPAT – tento maskovací vzor frčel především proto, že ho nosili vojáci US. Málokdo už ale ví, že byl nasazen bez testování v poli, jeho výsledky jsou diskutabilní (i to, kolik stálo jeho použití životů) a již je rozhodnuto o jeho stažení.
 5. Americký MARPAT (MARine PATtern) – ověřený, oblíbený a dostupný vzor. Verze woodland je považována mnohými za jasně nejlepší, často ho nosí Mil-Sim jednotky vydávající se za mariňáky – US Marine Corps.
 6. Německý Flecktarn – ten také seženete na každém kroku, z Německa ho sem proudí stále dost a jelikož je stále užíván i německou armádou, některé společnosti v něm vyrábí i moderní výstroj (Clawgear například)

 

 1. Britský MTP (Multi-Terrain Pattern) – často zaměňován s Multicamem, nicméně jeho vznik byl vskutku Mutlicamem inspirován, leč spolu nemají přímou příbuznost. V bazarech britské výstroje stále hojný, ale je určen spíše pro nasazení v zemích typu Afganistán.
 2. Camogrom – polská verze Multicamu používaná firmou Helikon-tex
 3. Original Multicam – proslulá kamufláž, která kromě nasazení v poli už získala i jistou módní auru, minimálně tedy ve Státech. O účinnosti této kamufláže se přou dva nesmiřitelné tábory – odpůrci a zastánci. Produkty z originálního Multicamu jsou vždy o něco dražší.
 4. Pencott GreenZone – jedna z nejvíc trendy komerčních kamufláží, tentokrát v zeleném / lesním provedení, kterou si zatím pořizují ti, kdo nemají hluboko do kapsy.
 5. A-TACS FG – zelená verze další z komerčních kamufláží. S A-TACSem je jediný problém, a to dodávka originální látky do výroby – proto z něj spousta firem přestává vyrábět a vzniká tak prostor pro různé 90% napodobeniny.

 

 1. Tan – pro srovnání promakaných kamufláží jsme zařadili i jednobarevné pouštní kalhoty.
 2. Olive – a druhé srovnávací kalhoty, tentokrát v olivě
 3. Kryptek Mandrake – oblíbená komerční kamufláž, která sice opět vyžaduje trochu vyšší pořizovací investici, ale majiteli se odvděčí mnoha obdivnými pohledy z jeho okolí.
 4. Multicam Tropic – zelená verze Multicamu, která se blíží naprosto klasickému Vz.95, ačkoliv je tedy o něco dražší. Na druhou stranu v MCP najdete zajímavější výrobky světových značek a váš velitel u AČR by to mohl tolerovat.
 5. Pencott BadLands – kromě zelené verze jsme sáhli i po pískovější verzi, která je citelně dohněda.

 

A teď to přijde. Proč ve vašem testu není TO a TO a TO….?!?! Narovinu. Kalhoty vz.95 jsem zapomněl doma (a také pětaděvky moc nemusím a nevěřím, že mají budoucnost)! Ruská FLORA se liší kus od kusu a stále jí je u nás málo na to, abychom to hodnotili! Slovenský Digital jsme nesehnali vůbec!

 

Srovnání maskovacích vzorů

Ale dost pofňukávání, pojďme na výsledky. Nejprve se podívejte na obrázky v lese:

(…kvůli vyšší kvalitě fotek se může GIF déle načítat, prosíme o strpení… Pokud by na vás byl animovaný obrázek příliš rychlý, navštivte kompletní fotogalerii)

 

A na trávě (slunce / stín):

 

Který vzor vám přišel nejlepší? Nám jednoznačně Pencott GreenZone, u těch dalších umíme říct, zda dobré nebo špatné, ale těžko vytvářet pořadí.

 

Hraje vzdálenost roli? A umístění?

Potom jsme si již spíše hráli. Naházeli jsme kalhoty (už ne ve tvaru kalhot, ale neforemných balíčků) pod strom. Co říkáte na tři různé vzdálenosti?

 

Někde dobré, jinde špatné….hodně špatné.

 

Zkusili jsme to tedy přeorganizovat tak, aby vzor ladil se svým pozadím a případně nebyl tak úhledně čtvercový. Mnohem lepší, že? O Vegetatu jsme třeba vůbec nevěděli…

 

Resumé

Chceme se vyhnout bagatelizování celého tématu na tvrzení, že Pencott GreenZone je prostě nejvhodnější, ale překvapilo nás, nakolik do svého prostředí bez potíží zapadne. Z fotek je to jistě také dobře patrné. Také si všimněte A-TACS FG a Multicam Tropic které, jako zástupci komerčních kamufláží, také dobře fungují. Mimo to za zmínku stojí i MARPAT a Vegetato.

Pro mnoho z vás může být i zajímavé, že samotná Oliva působí tak nějak průměrně a je prakticky jedno s jakým podkladem jí kombinujete. U ní je potom snad jen problém, že při pohybu je vaše „jednobarevná“ silueta snadno rozeznatelná.

 

Kdo naopak propadl? Tak rozhodně UCP, ale to snad nikoho nepřekvapí. Je potom i zarážející, nakolik jsou všechny „multi“ vzory světlé a nezelené, takže v letním českém prostředí docela svítí. Otázkou je, jak to bude na podzim/ v zimě.

 

Počet komentářů: 11

 1. Petr Skopal napsal:

  Velice zajímavý test, zajímalo by mě jak by dopadl náš Vz.95

  • MV napsal:

   O něco málo hůře než Multicam Tropic – je převážně zelený a díky černé barvě i zbytečně tmavý. Velké skvrny navíc budou zblízka dobře vidět. Ale je to moje subjektivní hodnocení.

   • eM napsal:

    Neexistuji „2 pristupy“, ale kazdy vzor se snazi rozbijet siluetu na kratsi i delsi vzdalenost + pri pohledu noktovizorem (divali jste se nekdy nocnim videnim na jehlicky?). Spravny maskovaci vzor ma mikrostrukturu na malou vzdalenost a se zvetsujici se vzdalenosti se jednotlive prvky slevaji do vetsich skvrn.

    Kazdy maskac ma sve prednosti jinde a tim trpi i tzv. univerzalni maskovaci vzory.

    K vz. 95 – zalezi na prostredi, nicmene skrvny nejsou opravdu natolik velke, aby byly z blizka „dobre videt“. Leda by dotycny lezel na detskem piskovisti.

    • MV napsal:

     Ano, je to o kompromisu, to píšeme i v textu. Noktovizor už ale řeší trochu jinou sféru maskování a to tedy i IR odrazivost – testování potom není jen o vzoru, ale i o použitém materiálu a jeho úpravě.

     No, ony ty černě skvrny na vz.95 podle mě jsou velmi dobře rozpoznatelné, samozřejmě záleží na prostředí.

 2. Martin napsal:

  Mockrát děkuji za vynikající recenzi, na podobný článek jsem se dlouho těšil! :))

 3. Lyudek napsal:

  Ruských uniforem není málo kor flory sou odpad sám je nosim jen jako monterky. Spíše bych otestoval cifru- digitalní floru, izlom, flecktarn-D, surpat od SRVV nebo ss leto.

  • MV napsal:

   Tak „málo“ je asi subjektivní – pro mě to je málo :-) Za návrhy děkujeme, uvidíme, co příště vymyslíme!

 4. Tata napsal:

  Před časem jsem objevil youtube kanál člověka, který testuje efektivitu různých maskovacích vzorů a uvědomil jsem si, že spousta maskovacích vzorů je překvapivě tmavá a z postava se prozradí jako nepřirozeně tmavý flek. Včetně 95ek, které budou fungovat v hustém tmavším lese v létě, ale jinak nic moc. Byť jsem jako uživatel tohoto vzoru neměl extra iluze, videa onoho youtubera mi otevřela oči a mým favoritem se nejprve stal A-TACS FG. Ovšem jeho „fleky“ mi příjdou příliš nevýrazné a z větší dálky na mě působí jako jednolitý odstín. A pak jsem narazil na Pencott Greenzone a ten u mě stále vede a nebál bych se jej použít i na podzim, byť by bylo lepší použít jeho variantu Badlands.

  Projděte si videa tohoto člověka: https://www.youtube.com/watch?v=6ZsgyJ5vnQ0

  PS: Nezatracoval bych ale obyčejný flecktarn, který za pár korun odvede zejména na podzim velmi dobrou práci. V listnatém podzimním lese překvapivě dobře funguje i švýcarský maskáč. Nevěřil jsem, že červená barva v něm obsažená může fungovat.

  • Juraj napsal:

   K tej červenej, vraj na púšti je super ružová farba. Treba si pozrieť pink panther, ktorý používala SAS.

 5. LUGA napsal:

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, od jakého výrobce je na fotkách použitý vzor pencott greenzone.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget