Recenze: Ochranné balistické brýle Bolle Silium – první seznámení

Dnes se podíváme na snad nejlevnější balistické brýle vůbec – Bolle Silium.

Stejně jako já se často divím, jak někdo dokáže pravidelně ztrácet nože, tak i vás možná zaskočí fakt, že ročně spotřebuji zhruba troje sluneční brýle. :)

Už od stráveného ve Střední Asii dětství jsem citlivý na prudké sluneční světlo, což na přelomu jara/léta umocňuje všeobecná alergická reakce na pyly a další sračky. Tudíž sluneční brýle jsou jednou z hlavních položek v mém EDC. A vzhledem k tomu, že je neustále někde ztrácím, topím či mnoha způsoby ničím, obvykle mám doma pro jistotu solidní zásobu do budoucna.

Vždy mě lákalo zkusit nějaké ty „taktické“ sluneční brýle, avšak pokaždé jsem se nechal odradit buďto (pro mě) zbytečně vysokou cenou, nebo zbytečně agresivním „I´m a Soldier of Fortune, Bitches!“ designem.

Když jsem však projednával spolupráci s obchodem Top-Armyshop.cz a procházel jejich nabídku zboží, zaujaly mě brýle Bolle Silium, ve kterých se spojily veškeré moje touhy a požadavky:

Levné! Jen 350,-Kč.

„Taktické“, tudíž možná obtížněji zničitelné, než ty, co nosím obvykle.

S civilním vzhledem!

A tak jsem neváhal a jedny si objednal.

Pojďme si na ně podívat trochu detailněji. Pro milovníky takticko-technických dat jsem našel takovýto obrázek:

Brýle splňují normu ANSI Z87.1-2010 a odstíní 99,9% UVA a UVB záření.

Bolle Silium se dělají ve dvou provedeních, v čirém a kouřovém, a chlubí se třemi Anti.

Anti-fog: ochrana proti zamlžení.

Anti-scratch: ochrana proti poškrábání.

Anti-static: ochrana proti prachu.

Anti-fog mě zarazil hned druhý den používání. Snažil jsem se vyleštit ohmatané brýle klasickým způsobem, dýchnout a setřít páru, na skle však žádná pára nebyla :). Když se mi nepovedlo tyto brýle zadýchat ani během několika následujících pokusů, začal jsem zjišťovat, co že jsem si to vlastně koupil a pak teprve narazil i na popis dalších dvou Anti. Ochrana proti prachu je mi k ničemu, stejně brýle spíš ohmatávám, než na ně nechávám sedat prach. A co se tyče Anti-scratch, to se ukáže časem, zatím drží.

Brýle mají příjemný tvar, dobře sedí na obličeji a spolehlivě zakrývají oči ze všech stran. Zatmavění skel nepřekáží ani za šera, nemusíte je tedy sundávat pokaždé, když zapadne slunce či vejdete do budovy.

Jediné, co mi skutečně vadí při nošení, jsou (a teď možná budu za rýpavého idiota) písmenka „b“ v dolní části skel. Vnímám je periferním viděním a není to moc příjemné. Pokud si v nejbližší době na ně nezvyknu, pravděpodobně nastane příležitost ověřit, zda se ochrana proti poškrábání vztahuje také i na loga firmy.

Kvalita provedení u Bolle Silium bohužel odpovídá ceně.

Od provedení hliníkové (pravděpodobně) obruby.

Přes okraje polykarbonátových výlisků skel

Až po nýtování a klouby.

Lacinost výroby prokukuje v každém detailu.

Není to však nic, co bych nepřekousl. Sluneční brýle jsou pro mě opravdu spotřební zboží, a kdyby mě tolik nerozčilovaly ty písmenka na sklech, asi bych si objednal pár dalších kousků do zásoby.

P.S. Pokud máte tip na další podobné brýle s civilním(!) vzhledem a v „taktickém“ provedení, pište do komentářů.

P. P. S. Na mail přišel naprosto logický dotaz – jak je to s balistickou ochranou. Jelikož nejsem hráč Airsoftu a tyto brýle skutečně vnímám jako odolnější sluneční, vůbec jsem to neřešil. Pokud je to pro vás důležité a norma ANSI Z87.1-2010 vám toho moc neřekne, snad postačí informace ze stránek slovenského distributora (bolle-safety.sk), kde se uvádí: „Balistická odolnosť skla a rámu chráni pred 6 mm 0,86 g projektilom letiacim rýchlosťou 45 m/s“. Takže asi tolik k balistické ochraně :).

Pokračujte na recenzi brýlí Silium ze Sahary, recenzi Bollé Silium po roce používání nebo se podívejte na recenzi nových Bollé Silium+.

Počet komentářů: 8

 1. Thibir napsal:

  Neviem, či sú dostatočne taktické, ale ja do mesta nosím tieto: http://www.forjobprotect.cz/ochranne-bryle-metaliks-zrcadlova-skla :-)

  • admin napsal:

   Jak dobře zakrývají oči? A jak moc jsou zrcadlové? Nepůsobí to zrcadlení trochu „kolotočářským“ dojmem?

   • Thibir napsal:

    Oči kryjú celkom dobre, obavy by som mal pri airsofte možno trocha z oblasti okolo nosa. Ale asi skôr len pocitovo, pretože som zvyknutý na okuliare s jedným zorníkom. To zrkadlenie nie je také strašné. Skôr by som to nazval len leskom.

 2. Jakub Valtr napsal:

  Ta balistická odolnost „6 mm 0,86 g projektilom letiacim rýchlosťou 45 m/s“ je doopravdy symbolická… airsoftové zbraně používají standartně projektily o hmotnosti 0,2 / 0,25 / 0,3 g. Projektil o hmotnosti 0,3 g a rychlosti 130 m/s má kynetickou energii cca 2,5 J u ústí hlavně. Projektil o hmotnosti 0,86 g a rychlosti 45 m/s má energii 0,87 J. Podle Evropské normy EN166 se jedná o druhý nejnižší stupeň balistické ochrany (Low energy impact“ označený jako kategorie F. Pro názornost nejvyšší kategorie počítá se stejným projektilem o rychlosti 190 m/s.

 3. Bob napsal:

  Ahoj snad si vyberes :) LINK ODSTRANĚN.

  • admin napsal:

   Pokud v sortimentu firmy tři značky z pěti jsou tyto: CHINA, MFH, Mil-Tec, tak si moc nevyberu. Link na e-shop odstraněn.

 4. Jerri7 napsal:

  ja nosim do mesta a na normalne nosenie a na bike slnecne okuliare Bolle Solis a som s nimi maximalne spokojny. Mal som v ruke Siluim ked mi nedopatrenim prisli namiesto mamba… ale na airsoft su mamba okuliare fakt super za tu cenu.

 5. Bunny napsal:

  Co takhle brýle od peltoru. Jsou to sice pracovní brýle, ale poměr cena výkon velice dobrý. Co se vzhledu týká, tak mají pár modelů, které se nechají nosit mezi lidi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget