Výsledky testování: Obranné spreje Pfeffer KO JET od Ballistolu a STOPER od A1 Security

Za rok provozu Vybaven.cz jste si asi zvykli, že naše testy a recenze nejsou moc podobné těm publikovaným jinde. Ve stejném duchu budeme pokračovat i nadále a dnes se zaměříme na obranné pepřové spreje, konkrétně na porovnání amerického Stoperu od firmy A1 Security products (pěnový obranný sprej) a německého Pfeffer KO JET (tzv. tekutá střela) od firmy F.W. KLEVER GmbH, vám spíše známé pod názvem Ballistol. Za cíl jsem zvolil to (alespoň dle mého) nejdůležitější – pohodlnost nošení a zacházení a také rychlost spolehlivého zasažení útočníka.

Pro začátek trocha teorie ze stránek prodejce Marines-shop.com.

Pepřový obranný sprej STOPER (pěnový 50ml)
Mezi obrannými spreji jsou jedny z nejoblíbenějších pepřové spreje STOPER. Jejich obsah tvoří PĚNA, která je nejlepší volbou při použití v uzavřených prostorech jako jsou auta, výtahy nebo jiných místech, kde by použití klasického aerosolového obranného spreje hrozilo zasažení i samotného obránce!!! I přes svou malou velikost je tento obranný sprej STOPER velice účinný, a dobře mířeným zásahem do obličeje dokáže zpacifikovat jakéhokoliv agresora nebo zvíře!!


 

Proč právě obranné spreje STOPER? Jeho tekutá střela je odolná vůči větru, takže nehrozí zásah obránce. Má praktickou pojistku, takže nehrozí nechtěné zmáčknutí v kapse. Jeho dosah je 2 až 4 metry (dle velikosti spreje) a proto Vám umožní udržet si bezpečný odstup a možnost útěku! Tvar uzávěru je navržen tak, aby i podle hmatu nedošlo k záměně směru výstřiku látky.

Navíc má obranný pepřový sprej Stopper jednu z obrovských výhod a tou je příměs speciální látky, která je viditelná v UV spektru (ultrafialové). Tento prvek může hrát rozhodující roli v identifikaci útočníka při vyšetřování trestného činu.
Pepřový Sprej STOPPER
• -Složení: (Oleoresin Capsicum)
• -UV spektrum pro indenifikaci pachatele
• -Zdravotně nezávadný
• -Dostřik 4 metry
• -Pěnová Náplň

Pepřový obranný sprej KO-JET (tekutá střela 50ml)
Na trhu se objevuje mnoho různých sebeobranných pepřových sprejů, většinou na principu aerosolu, tedy mlhy. Ta je nebezpečná i pro obránce, kdy jej při použití ve větru nebo uzavřených prostorách může zasáhnout a to je rozhodně nežádoucí účinek, pokud bojujete o kabelku nebo dokonce o vlastní život. Námi nabízený Pepřový obranný sprej KO-JET funguje na principu ,,TEKUTÉ STŘELY“. To znamená, že na agresora směřuje proud velice agresivní látky, která si poradí i s opilci, feťáky či nebezpečným zvířetem. Jeho dostřel téměř 5ti metrů v kombinaci s velice účinnou látkou OC (Oleoresin capsicum) dělá z tohoto spreje prvotřídní nástroj jak odrazit útočníka i přes fakt, že je větší a silnější než vy a nehraje roli ani to, pokud by měl potlačený práh bolesti.


 

Proč právě pepřový obranný sprej KO-JET? Jeho tekutá střela je odolná vůči větru, takže nehrozí zásah obránce. Má bezpečnostní pojistku kterou musíte promáčknout, takže nehrozí nechtěné zmáčknutí v kapse. Jeho dosah až 6 metrů (dle velikosti spreje) a proto Vám umožní udržet si bezpečný odstup a možnost útěku! Tvar uzávěru je navržen tak, aby i podle hmatu nedošlo k záměně směru výstřiku látky. Sprej disponuje i klipem na opasek, takže jej můžete nosit nejen v kase a bude lépe dostupný v případě potřeby.

Pepřový obranný sprej KO-JET (tekutá střela 50ml)
• -Složení: (Oleoresin Capsicum)
• -Zdravotně nezávadný
• -Dostřik 6 metrů
• -Tekutá střela

A teď zpátky do reality.

Ze všeho nejdříve považuji za nutné napsat, že výrobcem udávaný obsah OC ve sprejích Pfeffer-KO naprosto neodpovídá realitě, což bylo mnohokrát potvrzeno v laboratořích.

Toto se tvrdí na webu Ballistol.de:

 

Realita je trochu jinde:

 

A tady jsou výsledky měsíčního testování na zvířatech při udělení licence pro ruský trh (z roku 2005, platné dodnes). Jedná se o spreje KO-FOG 40ml a 50ml, KO-JET 40ml a 50ml a také o Anti-Hund Abwehrspray. Pokud umíte rusky, doporučuji kouknout, je to zajímavé čtení. Pokud neumíte, nevadí. Kromě chemického rozboru se tam v jednotlivých časových úsecích popisuje vliv na testovaná zvířata.

 

Obecně se většina testerů na netu shoduje na tom, že spreje Pfeffer-KO obsahují kolem 7% slabšího, potravinářského 6,6% OC (kolem 1milionu SHU).

Ale přeměření a další rozbory nechám na Honzovi Tunovi a jeho pořadu „A DOST!“, kterému jsem už hodil echo. Možná z toho přece jen udělá nějaký ten díl.

Samozřejmě i toto množství látky bohatě stačí k odvracení útoku, zvlášť jde-li o netrénovaného jedince. Jen se obránce musí dobře trefit. A to je přesně ono.

Je totiž rozdíl mezi „použitím“ obranného spreje a „zásahem“ útočníka. Je sice fajn, že postříkáte nepřítele od hlavy až k patě, ale pokud jasně a spolehlivě netrefíte sliznice a dýchací cesty, moc platné to nebude. Přirovnám-li to k palným zbraním, je lepší jasně zasáhnout nepřítele do hlavy projektilem .22LR, než se zavřenýma očima poslat někam jeho směrem pár 9mm Lugrů a děj se vůle boží.

Přiznám se, že jsem se ze začátku nechal ovlivnit vzhledem sprejů a také cenovkou. Pěnový STOPER je totiž skoro dvakrát dražší a slibuje až pohádkově pohodlné ovládaní a pekelné následky pro každého, koho trefí. Po měsíci neustálého nošení v kapse jsem už nemohl vydržet. KO-JET znám, několik jsem jich už vystříkal, ale pěna, to je něco jiného, to je lahůdka! Šel jsem ho zkusit. Výsledek mě „lehce“ překvapil. Zmáčknutí, chvilková prodleva (opravdu na velmi krátký okamžik, ale byla) a pak oblak oranžových kapek cca metr přede mnou. Rozptyl… Lidově řečeno – jako kráva. A to jsem si vždy myslel (sám nevím, kde jsem to vzal), že pěnový sprej je určen hlavně do uzavřených objektů. No ok, svedl jsem to na to, že sprej dlouho ležel v kapse a nebyl řádně protřepán. Mimochodem, také jste už slyšeli doporučení jednou za čas sprej protřepat, aby se jeho obsah lépe promíchal?

Nevadí, v plánu byl velký test, tak jsem to už neřešil. Nosil jsem ho v kapse dál. A samozřejmě, když máte v kapse sprej, tak vám to nedá. Pořád jsem otáčel jeho otočné tlačítko, které slouží zároveň i jako pojistka. Nevím, zda to byla chyba konkrétního spreje, nebo je to nemoc všech sprejů, ale to tlačítko mi začalo po čase povolovat. Několikrát jsem si všiml, že (zřejmě, nevylučuji, že jsem to nevědomky otočil sám) tlačítko je napůl otočené a tudíž skoro připravené k použití, jen to zmáčknout.
Konzultoval jsem to přímo na prodejně Marines-Shop a tam je to také překvapilo.
Pak přišel samotný test.
Byla simulována nejklasičtější situace – žena seznámená s teorií používání sprejů drží sprej v dlani schované v kabelce. Když se útočník octne ve vzdálenosti cca dvou metrů, co nejrychleji ruku vytáhne a útočníka zneškodní mířeným zásahem do obličeje.

Jako první na řadu přišel KO-JET.

Během okamžiku je sprej namířen na útočníka.

 

A následně dochází k zásahu v oblasti jeho obličeje. Jak vidíte, (omluvte mi to slovní spojení :D) výstřik je dostatečně mohutný na to, aby došlo k zásahu očí i přes brýle. Pojistka spreje nebyla před použitím odstraněna a žena si jí během použití ani nevšimla. Tlačítko se promáčklo bez problémů a ovládání bylo naprosto přirozené a intuitivní. Všimněte si klasického „a la osvěžovač vzduchu“ držení. Jinak ale není co řešit. Vše proběhlo rychle a bez problémů

 

Pak přišel na řadu STOPER.

Tasení spreje, zamíření a… Problém. Otočná pojistka. Co udělá žena v podobné krizové situaci? No jasně. Dá sprej blíž k sobě a druhou rukou začne otáčet pojistku. To už jsem test zastavil a donutil testerku chvíli zkoušet odjištění.

Pokus číslo dvě.

Vytažení odjištěného spreje z kabelky a zamíření.

 

Hlasitý „pfffrrm“ a oblak kapiček cca metr před ženou, tzn. stejný výsledek jako v mém případě. Omluvte mi mizernou kvalitu fotky. Stál jsem celkem blízko a natolik mě to překvapilo, že jsem cukl foťákem. Ten rozptyl do stran je opravdu divoký. Však to vidíte sami.

 

A zde vidíte výsledek. Oblak opadá, terč téměř nezasažen, kolem něj jsou vidět kapky pěny.

 

Pokus číslo tři.

Rezignoval jsem na doporučené „krátké dvou tři vteřinové výstřiky“ a požádal testérku, aby vyprázdnila celý obsah směrem na terč. Asi tím předchozím pokusem došlo k promíchání směsi, nebo teprve tlačítko bylo zmáčknuté do konce, ale teprve teď směs dostříkla na terč. Ale nějakou tu vteřinu trvalo, než se podařilo proud pěny umístit správně na terč.

 

A takto to vypadalo zblízka. Opět by množství spreje stačilo k zasažení i přes brýle.

 

Pěna však také byla na ruce testérky a na samotném obalu.

 

Proč takový rozdíl?

Pokud pominu rozdílnou náplň, svou roli hraje také rozdílný průměr trysky sprejů. KO-JET má necelý milimetr širokou trysku, která je směrována mírně vzhůru.

 

Kdežto STOPER má otvor daleko větší. Ten je navíc umístěn šikmo do jinak rovné stěny. Takže při pohledu přímo do trysky vidíte spíše „vejce“. Což asi vede k výše popsanému efektu.

 

A na závěr ještě několik slov k pojistkám.

 

Pojistku KO-JETu v krizové situaci bez problému protlačí jak žena, tak třeba i dítě. Ano, spreje jsou od 18 atd., já vím. Ale přece jenom.

Pojistku STOPERu dítě samozřejmě otočí také, ale pokud se sprejem nemanipulujete denně, dost to přetáčení mate. Podívejte se, co mám na mysli.

 

Když položím palec na tlačítko zajištěného spreje, což je zcela intuitivní pohyb, sprej směřuje někam doleva.

 

Sprej je odjištěný, palec se opírá o hranu spreje, což ve stresu může zabránit dostatečně silnému zmáčknutí.

 

Poznámka pod čarou:

KO-JET má integrovaný klips pro snadnější nošení třeba na opasku, avšak reálně slouží pouze ke snadné orientaci směru trysky spreje při nahmatání v kapse. Jinak je bohužel k ničemu.

Co říct závěrem? Ani nevím. Pro sebe jsem si udělal jasný závěr a zůstanu i nadále věrný (již 10 let) KO-JETu. Pokud sprej pořizujete pro svoji drahou polovičku, dceru, maminku apod, neexperimentujte. Jděte na jistotu a kupte si ho také. Další doporučení: Kupte rovnou dva nebo tři a donuťte budoucí majitelku je vyprázdnit na terč. Aby si zvykla na to, co že se to vlastně děje po zmáčknutí a kam ten paprsek vůbec letí. A samozřejmě nečekejte na datum expirace, spreje střídejte alespoň jednou za rok a ten starý opět použijte jako tréninkový. Proč střídat tak často? Protože každý sprej pomalu pouští plyn (mimochodem i ty hasicí spreje co asi máte doma/ v autě) a je lepší mít jistotu, že v případě nouze neselže. Koneckonců dvě stovky ročně není zase tak moc za (byť možná falešný) pocit bezpečí.

P.S. Ještě nám něco málo zbylo a proto chystáme test na živém útočníkovi. Jen je to organizačně velmi náročné a tak nějakou chvíli budete muset počkat. :)

P.P.S. Za poskytnutí sprejů ještě jednou děkuji e-shopu Marines-shop.com, kde tyto spreje můžete zakoupit. Tady je KO-JET a tady zase STOPER.

Počet komentářů: 23

 1. Constantin napsal:

  Jako subjekt na testování doporučuji Čokla 😀 za krabičku možná za dvě by do toho šel 😀

 2. lvytn napsal:

  Pracuji v BA již nějakou dobu a vybavujeme lidi poslední dobou už jen STOPERem, s tekutou střelou. Nic lepšího jsme zatím nenašli.
  Náplň letí čárou, tudíž se dá krásně ve chvíli použití zamířit, a když se dostane agresorovi do očí, agresor se nezmůže na nic, krom slepého mávání rukama (v nejhorším případě). Vytření očí, ať rukou nebo hadrem, nemá vůbec žádný vliv, ba naopak – někdy i zhoršuje účinky. Ve chvíli kdy je osoba zasažená, nejeví buď žádné, nebo minimální riziko.
  Podle vlastních zkušeností vím, že KOčka znám jako rozprašovače (ale jde asi o vybavení „military shopů“ (které tu nemají moc velký výběr) a překvapivě mají kratší dobu použitelnosti. Navíc, na podnapilé osoby mají menší vliv než pepřáky STOPER. Možná se jedná o složení, možná o náhodu. S STOPERem se mi nikdy osobně nestalo, že by zasažená osoba si látku z očí vytřela a pokračovala v hrozbě. U všech ostatní (i KO) co jsme zkoušeli, se toto minimálně jednou stalo.
  Pojistky proti dětem bych neřešil, protože tohle je věc, která je pro starší 18i, a každý starší 18i má zodpovědnost, aby se podobné zařízení dětem do ruky nedostalo. Ty pojistky tam mají více méně funkci toho, aby se vám to v kapse při sedu či pohybu samo nespustilo.
  Ono taky mít nějakou extra složitou pojistku na pepřáku je blbost, protože když je třeba ho použít, je třeba ho použít rychle a jednoduše!
  A ceny jsou koukám taky pěkně nadsazené. Nevím jak kde, ale tady v JČ se STOPER kupuje od 100Kč do 150Kč, a u druhého už nevím.
  Docela jednostranná a zvláštně napsaná recenze (neříkám že špatná). Připadá mi, že autor o problematice ví spíše teoreticky, než prakticky.
  P.S.: Každý pepřový sprej má jinou použitelnost, ty s čárou, nejlépe pěnové, jsou spíš na jednoho, max dva útočníky, kdy chce člověk přesně trefit oči. Platí stejně tak na podnapilé osoby a feťáky. Ty co rozprašují se hodí na více útočníků najednou, kdy platí moment překvapení a prvotní účinek. Ovšem na dlouhodobý účinek bych se nespoléhal, a při použití rozprašovače bych utíkal :)

  • admin napsal:

   (VL) Prakticky o pepřových sprejích může mluvit snad jen ten, kdo je používá minimálně jednou týdne, takže ano, dvakrát do roka je teorie :). Není to recenze, ale výsledek nějaké zkoušky sortimentu eshopu. Jiné druhy tam zatím nejsou, takže alespoň takto. Účinnost na člověka je v plánu, jak píšu, bude to točené na rychloběžnou kameru.
   K té pojistce: Zrovna u STOPERu mi přijde zbytečně komplikovaná.
   Každá recenze je jednostranná a subjektivní, nedá se nic dělat :). V tomto testu šlo o snadnou použitelnost nepřipravenou ženou.
   A co se tyče opakovaného použití, tak logicky by se sprej po jednom použití měl být vyměněn, protože jednak nedá se určit, kolik toho tam zůstalo a jednak plyn z jednou načatého spreje (PRÝ) utíká rychleji.
   Jinak děkuji za přínosný komentář, jsem rád, že se tu sdílí i reálné zkušenosti. Jen tak dál!

   • lvytn napsal:

    U STOPERu zbytečně složitá? Stačí otočit a zmáčknout :) To je tak akorát.
    K té výměně, logická úvaha to není, ale chápu, že když není jak zjistit zbytek obsahu, tak je bezpečnější koupit nový. Ovšem, je to finančně náročnější.
    A u nás si zatím nikdo nestěžoval :)

    • admin napsal:

     Ano, stačí otočit a zmáčknout. Ale jak ukázala zkouška, pro nepřipravenou ženu to může být zbytečná prodleva. A co si budeme povídat, spreje jsou dnes v podstatě jediným obranným prostředkem pro ně. Doporučuji rozdat pár sprejů ženám v okolí a vyzkoušet si to také. Pak sem třeba napište, jak to dopadlo.
     Jinak skutečně nevidíte logiku v řetězci – použiji sprej – nevím, kolik zbývá – pro jistotu koupím nový? A skutečně jednorázový výdaj 159,-Kč tak moc zatíží rodinný rozpočet, že je jednodušší to jaksi risknout a chodit s poloprázdným (či téměř prázdným) sprejem? Kolikrát ročně ho dnes člověk použije? Resp. je otázkou, zda-li ho vůbec někdy použije alespoň jednou.

    • lvytn napsal:

     Jo takhle. Vy to berete vše z pohledu ženy (možná proto, že jste žena?). Tudíž chápu Vaše názory a myšlenky. U BA to funguje trochu jinak.

     Jinak, obranné pepřové spreje jsou zase u BA jediným prostředkem, kterým se bránit v velkém rozsahu a nezpůsobit velkou (nebo žádnou) škodu útočníkovi.
     Většina nezainteresovaných lidí si myslí, že sekuriťák může vše a že vše se řeší fyzickým kontaktem. Ale opak je pravdou. Když máte zakázku, kde jsou kamery nebo velké množství civilistů (svědků) či kombinace obojího, není prostě možné, nežádoucí osobě zpacifikovat fyzickým protiútokem. Tudíž zde, je pepřový sprej kvalitním prostředkem jako obrana.
     Kde nelze použít pepřový sprej, používám teleskopické obušky, ale to už je věc jiná :)

    • admin napsal:

     Žena nejsem, stále jsem ten jízlivý a drzý VL, ale tento test použitelnosti je brán z pohledu ženy, ano. Protože jednak to tak zatím nikdo neřešil, jednak pro ženu je použitelnost a pohodlnost při ovládání je daleko důležitější, než pro muže a jednak také proto, že většinou spreje kupují a nosí ženy. Resp. nechávají si koupit, aby už měli od přítele pokoj. Takové to „tak mi něco kup a už neotravuj”. Ale samozřejmě nesmí to být objemné, těžké, hlučné apod. Takže sprej. A pokud takových sprejů nevystříkají najednou několik, tak s pojistkou STOPERu budou pravděpodobně ve stresu mít problémy. To je to, na co jsem chtěl poukázat. A fakt, že pěna takto zlobí, mě samotného zaskočil, proto mám v plánu vyzkoušet všechny pěny, které zvládnu najít v ČR a podívat se, co z toho vyleze.

     A jinak práci a specifiku BA znám z první ruky, máme tu mezi fanoušky a diskutéry majitele BA, který je zároveň vášnivým postapákem :)

  • Tomáš napsal:

   Dobrý den,

   nevím u jaké BA pracujete a jak jste v oblasti bezpečnosti vyškolen a vzdělán, jak teoreticky tak prakticky, ale použití obranného spreje z rukou ´´securiťáka´´ je někdy zcela zbytečné a velmi nešťastné. Velká část takovýchto lidí pracuje v uzavřených budovách (většinou veřejnosti přístupných-banky, hotely, diskotéky, nádražní haly, atd.) a umíte si představit, co bude následovat po aplikaci takovéto látky? A pokud půjdeme ještě dál, umíte si představit reakci zákazníka, který si Vás jako BA platí a díky níž musí na nějakou dobu přerušit provoz/produkci a budovu nechat minimálně důkladně vyvětrat? A to už nemluvím o tom, že se tam nachází někdo se zdravotními problémy a takovýto sprej mu rozhodně dobře neudělá.
   Z Vašich reakcí soudím, že obranné spreje používáte často a rádi. Mluvíte o takovém množství zkušeností se spreji, že mám dojem, jestli spíš nejste skupina sprejerů a ne ´´securiťáků´´… Já jsem ovšem toho názoru, že kvalitní lidé z ochranky (což je v mnoha případech, vzhledem k finančnímu ohodnocení problém) si musí ve většině případů umět poradit jiným způsobem.
   Jinak můžete být ubezpečen, že mnoho zde diskutujících má osobní zkušenosti, takže pravděpodobně nebudete sám, kdo se pohybuje v reálném životě a navíc má zkušenosti s prací v bezpečnostních složkách. Ať už státních, nebo soukromých, a nebo je to prostě jeho hobby. A abych rozptýlil Vaší obavu o mojí kvalifikaci v oblasti práva a bezpečnosti, tak Vás mohu uklidnit-tímto oborem se již bezmála 15 let živím a moje zkušenosti jsou opravdu různorodé. Další Vaše úvahy komentovat nebudu. Byl by to dlouhý odstavec a nikdo by ho nečetl.
   Jen poslední věc: pepřové spreje mají v sebeobraně zcela jistě své místo a jsou vhodné. Zrovna tak i u profesionálů je tento prostředek vhodný používat, ale vyžaduje to daleko větší odpovědnost za své jednání. To je ovšem na zcela jinou a obsáhlejší diskuzi, než na co jsem chtěl reagovat. Přeji Vám hodně vystříkaných sprejů, ale jen tam kde je to dovolené, abyste nebyli někde popotahováni…:-).

 3. passco napsal:

  Inak neviete niečo o takých tých taktických baterkách? Kedysi som o tom čítal, že nejaka armáda to používa.. má to stroboskopický efekt a rôzne farby, ktoré vraj dosť ochromia, vraj nejaký špeciálny mix farieb a rýchla frekvencia blikania preťaží mozog

  • admin napsal:

   Tak stroboskopický efekt má snad každá baterka dneska a funguje to jednoduše. Když někomu v naprosté tmě bliká do očí 200-300lumenů navíc třeba na několika zbraních, tak to hodně rozhazuje, znemožňuje orientaci v prostoru, brzdí atd. Zkuste to, není to nic příjemného :). A když během zásahu rozhodují vteřiny, tak ty se tím stroboskopem získají snadněji. Ale je to pouhá teorie výrobců takových baterek, co jsem tak slyšel, třeba policie ČR to nemá moc v lásce :). Ty „obranné“ fungují na stejném principu, jen mají (možná) víc lumenů a dobrý marketing :)

   • passco napsal:

    Dakujem za odpoveď :) Jasne viem z party ze to nie je nic prijemne 😀 Kazdopadne som myslel ze to s tými farbami a „paralýzou“ je aj niečo viac okrem marketingu :)

 4. Tibor napsal:

  Nedávno som riešil, čo kúpiť priateľke na sebeobranu, tak som sa radil s kamarátom od PČR, kt. používal denne aj kaser aj elektrický paralyzér. Bolo mi povedané, že sprej je super ako donucovací prostriedok, ale na sebeobranu je naprd. Niečo v tom zmysle, že väčšinou k napadnutiam neprichádza tak, že je útočník 2 metre predo mnou a viem, že ma ide napadnúť. Zaútočí až z bezprostrednej blízkosti, prípadne vyskočí spoza rohu alebo také niečo. A vtedy už sprej/tekutá strela nie je ideál…

  • admin napsal:

   Problém je, že paralyzér skoro žádná žena téměř jistě nosit nebude. Je velký, neskladný, musí se dobíjet atd. Možná ji donutíte, ale bude se snažit ho odložit, zapomenout v jiné kabelce apod. Žena je žena. A tak sprej jaksi nemá konkurenci.

  • Filip napsal:

   Tak snad nenechám cizího cloveka aby se ke mně přiblížil na méně jak 2 metry (výjimka je možná v MHD)

 5. Constantin napsal:

  Máš v plánu otestovat i gelové spreje?

  • admin napsal:

   Jo, rád bych. Zajímá mě, jak se asi chovají :)

  • Jaroslav napsal:

   To by mě zajímalo taky:) A nebudete testovat i pěnový pepřový sprej? Díval jsem se na ty spreje a nevím, který z nich vybrat. Myslíte si, že je lepší gel nebo pěna?

 6. Tata napsal:

  Stoper jsem měl. Jeho účinky jsem v reálu naštěstí ověřovat nemusel. Jen jsem po koupi zkoušel dosah a rozptyl. V tom problém nebyl. Ale po expiraci jsem si ho už znova nepořídil. Vadila mi právě ta pojistka. Ve stresu by měl být sprej jednoduše použitelný. Pojistka je zároveň spoušť, je příliš malá (použití v rukavicích nejisté) a nikdy jsem si nebyl jistý, jestli se náhodou v kapse nepřesunula do jiné pozice. Nyní nosím Tornado se integrovanou svítilnou. Je sice o kus větší, spoušť ale nahmátnu lépe a podle kamaráda sloužícího u PČR je i účinek v pořádku. Uvažuji ale o vyřazní svítilny z provozu (vyjmutí baterie). Mám obavy, že když člověku zasvítíte do očí, instinktivně si zacloní tvář rukou a sprej se mu nemusí dostat kam má. Na druhou stranu ale může být do jisté míry oslněn a zakrytím očí rukou může do jisté míry ztratit přehled o situaci. Takže jsem na vážkách.

 7. M. Šedivý napsal:

  Dobrý večer,

  reálný test Stoperu je zde: https://www.youtube.com/watch?v=6ENyUQIo_0A .
  Od poloviny roku 2014 je na trhu nový STOPER2, který má jinou konstrukci spouštěcího ventilu bez nutnosti otáčet pojistku.

 8. Richard napsal:

  Dobry den, i ja pracuji u dvou soukromých BA. U jedné hlidam ambasadu a diplomaty a u druhé osobního strážce. Peprovy sprej je pro obranu dobra volba, tam, kam nemůžete tahat zbraň střelnou. Sprej a teleskop je ideální kombinace, sprejem pozastavite útočníka, abyste mohli vzít Vip a odklidit ho do bezpečí. (stále se ale bavim o situacich, kde je zbraň nežádoucí.) Při jednom doprovodu dvou slečen na diskotéku jsem se domluvil s provozovatele klubu a zbraň jsem tam dostal. Na vnitřní použití kde je tolik lidi jsem byl ale vybaven i peprovym sprejem.

  Použití v praxi: Me se nejvíc osvědčil peprovy sprej hurricane, s naplni 10 procent oc, fungoval OKAMZITE. Je to střela, takže okolo byly jen ty spory a ja to nedostal. To byla situace, kdy mi bylo čerstvých 18 a hlídal jsem zatím pouze vlakové nádraží. Další situace byla následující: Hádka cikana s holkou. Ten ji ale zatahuje do vchodu do baráku, kde ji skopne na zem. Vykopl jsem dveře a cikana jsem zalil peprovym sprejem Tornado, vytáhl jsem ho ven a pomoci juda, které cvicim už 12 let, jsem ho hodil na beton. Účinek peproveho spreje Tornado se začal projevovat až po několika dlooouhych vterinach, cikan byl spis překvapen a došlo mu co jsem mu nacakal do obličeje tak držel zavřené oči… Navíc mu po útoku dokonale stačilo, aby se oplachnul vodou a byl vpohode. NAVIC me strasne nastalo, ze ty spory z toho Tornáda chytla i ta holka, ale to je hold riziko použití pepraku. Počkal jsem až se oba vzpamatujou (asi 15 minut, kupodivu policie neprijela ani kvůli cikanovi, ani kvůli magorovi s peprakem, obličej si zalili vodou a během 15 minut byli VPOHODE. Ja pak vklidu odešel. Budu ted kupovat obranný sprej s novou CR látkou, tak jsem zvědavý. Dopirucuju koupit Hurricane a nebo CR EXTREME, na ytube jsem viděl human test, který me překvapil, chlap sel hned do kolen. Koupim ho a otestuju na sobě :) Mějte hezky den a přeju vám abyste měli vše pilne natrenovano, ale nemuseli nikdy pouzit zbraň nebo donucovak – precejen, konflikty mají rádi jen vymatlanci. :)

  • MV napsal:

   Díky za skvělé zkušenosti! my jsme už také pokročili a dali si human test pepřových sprejů Sabre Red. Musím říct, že účinek je instantní, ale žádný pepřový sprej nezastavý útočníka na déle než 15-20 minut. Určitě se ozvěte, jak funguje CR Extreme, ale pokud byste chtěl, najdete u nás i dva další články o různých pepřových sprejích: http://vybaven.cz/?s=sabre+red

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget