Recenze: JP 75 – Jednorázová protichemická pláštěnka

Jednorázová protichemická pláštěnka vz.75 je poměrně dobře dostupný prostředek ochrany před vnějšími vlivy. Je vyrobena z tlustého polyetylenu v univerzální vojenské olivové barvě.

                                                              jp751

V sadě se nachází pláštěnka, rukavice a návleky na boty. Je určena k ochraně vůči kapalinám s výjimkou rozpouštědel. V případě ochrany před chemickými vlivy je počítáno s jednorázovým použitím, až v případě nemožnosti sehnání jiných a lepších ochranných prostředků je možnost vícenásobného použití s možností dekontaminace oplachem. Dá se ale mnohonásobně používat pro ochranu před deštěm a návleky na nohy lze také úspěšně využít pro brodění ve vodě.

Návleky se upínají popruhy k opasku, u noh se fixují zaškrcením tkaničkou kolem kotníku. Spodní část je gumotextilní a částečně tedy protiskluzová, zbytek návleků je ze stejného materiálu jako pláštěnka. Do návleků se dá obléct v botách jakékoli velikosti, zaškrcením výše zmíněné tkaničky kolem kotníku dojde k zajištění přední části a přizpůsobení na vloženou botu, takže noha v návleku „neplave“. Taktéž velikost pláštěnky je univerzální, pro většinu lidí se zdá hodně velká, ale výhoda je ta, že se pod ni vejde plně naložený batoh či velká polní, které díky krytí pláštěnkou nezmoknou.

Kromě návleků na nohy pláštěnka neposkytuje žádnou ochranu proti proniknutí vlhkosti z povrchu země nebo proti proniknutí aerosolových BCHL zespoda, tento problém se ale dá vyřešit jednoduše: Spodní konec pláštěnky nenecháme viset přes nohavice ale rozdělíme jej na dvě půlky které zastrkáme do jednotlivých návleků, ty pak neupneme k pásku, jak již bylo zmíněno výše, ale omotáme nad kolenem kolem nohy a zavážeme. Prostřední část mezi dvěma půlkami zastrkanými do nohavic stačí srolovat a pláštěnka tímto těsní i od nohou. Toto je znázorněno na druhé fotce:

jp752

Rukavice jsou tříprsté, tedy s nasazenými lze ovládat přístroje i zbraň, jsou stahovací kolem zápěstí pomocí gumiček a jsou umístěny v pláštěnce vepředu zevnitř, v jedné ze dvou kapes, které se později dají využít na uložení drobností. Pohyb v pláštěnce se nezdá nějak omezován. Nevýhodou materiálu je velká šustivost, takže při každém pohybu se nositeli zdá jako by „stěhoval celé igelitové království“, nedá se tedy použít na nenápadné přesuny v případě VP. Je použitelná s jakýmkoli typem ochranné masky, otvor kolem obličeje v kapuce je spíš větší než menší, takže je vhodné opět použít nějaké zarolování pro dobré utěsnění.

Cena je více než dobrá, dá se sehnat od 30 do 40 Kč v kompaktním balení, takže by neměla chybět v žádném nouzovém evakuačním zavazadle už jen díky kompaktnosti balení a možnosti použití jako obyčejnou pláštěnku v případě deště.

Proti chemickému zamoření bude použitelná opravdu jen dočasně, takže doporučuji přikoupit i něco lepšího.

Plusy:

+ Kompaktní balení-skladná

+ Velký univerzální rozměr-kryje i batoh

+ Vnitřní kapsy

+ Cena

Minusy:

– Nutnost improvizace pro dobré utěsnění

– Hlučnost

– Velký rozměr

– Krátkodobá odolnost vůči BCHL

Celkové hodnocení: 5/10

Pro PostApo.cz sepsal Artifex

Počet komentářů: 1

 1. Vojtěch Vizner napsal:

  Dovolím si trochu odporovat…
  JP-75 nemá univerzální velikost, velikosti jsou odstupňovány.
  Velikost 1 je do 170 cm
  velikost 2 je od 170 do 185 cm a
  velikost 3 je nad 185 cm.
  Ne všechny přezůvky mají gumotextilní podrážku, některé sady nají místo přezůvek jen jakýsi pytel se zdvojeným dnem, takže po pár krocích v horším terénu jsou na maděru.
  Materiál pláštěnky v mínusových teplotách tuhne a křehne.
  Na Šumavě jsem při -20 zjistil, že pláštěnka praská při jakémkoli pohybu (nácvik protichemického poplachu)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget