Recenze: Taktické gelové rukavice IHD HELIKON-TEX

Nejdříve informace od prodejce:

Robustní taktické rukavice IHD Helikon s gelovými ochrannými zónami jsou určeny pro „těžkou službu“. Rukavice jsou detailně propracované a vyrobené z kvalitního prodyšného materiálu. Nároční uživatelé ocení vyztužení v nejvíce namáhaných oblastech.“Vychytávkou“ těchto rukavic je zpevnění na konci prstů, kromě malíčku. Na dlaních a kloubech prstů jsou ochranné gelové vycpávky. Na prstech jsou praktické větrací otvory a gumové chrániče kloubů. Pomocí suchého zipu lze stáhnout rukavice na zápěstí.


Materiál:
– 60% syntetická kůže
– 15% spandex
– 10% neopren
– 10% eva
– 5% impact gel

Informace jsou ze stránek prodejce Top-armyshop.cz.

Když jsem si objednával svoje první v životě taktické rukavice, polské Impact Heavy Duty od firmy Helikon-Tex, byl jsem natěšený jako malé dítě.
Ještě aby ne, PRVNÍ, TAKTICKÉ, S GÉLOVOU VÝZTUŽÍ! Sice jsem vůbec netušil, pro jakou „těžkou službu“ je využiju, ale říkal jsem si, že se rozhodně v domácnosti neztratí. Po rozbalení pocit nadšení zesílil. Chráněné klouby, chráněné špičky prstů, všude samé výztuže, gumy a gely. O větracích otvorech mezi prsty ani nemluvím. Naprostá paráda.

+10 k ochraně.

+25 k útoku.

Jemná motorika šla sice stranou, ale co už. Zapomeňte na používání škrtacího zapalovače, zavírání LinerLock pojistky nože a na všechny ostatní podobné činnosti. Kůže kolem konečků prstů vám to prostě nedovolí.

Po nahlédnutí dovnitř nadšení trochu opadlo. Uvnitř vás totiž čeká divočinka…

Je mi jasné, že při ceně 575Kč asi nelže čekat ultramegakvalitní taktické rukavice, ale když už se tak prezentují, tak to přece jen naivně očekávám.

Pak přišly povodně a naskytla se možnost otestovat IHD Helikon v praxi. Nevím, pro jakou přesně „těžkou službu“ jsou vlastně určeny, ale po několika dnech plnění pískem pytlů a odstraňování následků povodní to dopadlo takto.

Rukavice se krásně roztáhly a sedly na ruce. Pracovalo se v nich opravdu pohodlně a stěžovat si nemůžu na nic. Kromě švů, které začaly povolovat na dlani jedné ruky…

A hřbetu druhé.

A to jsem vůbec neprasil, nedělal ošklivosti a nežongloval střepy. Vyprány byly pouze jednou, přesně dle návodu a velice šetrně.
Pokud se taktické Heavy Duty rukavice trhají po několika dnech práce s lopatou, jakou vlastně těžkou službu měl výrobce na mysli?
Nevím, co dodat. Snad jen opět divočinku, která je zase o kousek divočejší.

Takže, mám-li poradit, zapomeňte na IHD rukavice od polské firmy Helikon-tex a porozhlédněte se po jiných. Možná o něco dražších, avšak kvalitnějších. Nebo si kupte obyčejné kožené stavební. Sice jsou o něco méně taktické a gelem nadupané, avšak troufám si tvrdit, že vydrží víc.

Počet komentářů: 8

 1. YgY napsal:

  Ono obecně taktické rukavice nejsou na práci s lopatou. Od toho jsou rukavice pracovní. Taktické tě mají chránit před odřením, nárazem, spálením, máš v nich mít jistější úchop. Ale z dlouhodobější prací jako takovou žádné taktické rukavice prostě nepočítají. I vojáci zvlášt fasují zimní, taktické, pracovní, slaňovací a kožené-slavnostní. Je to jak rozdíl mezi kšiltovkou a kulichem, obojí se nosí na hlavě a obojí jindy.

  • admin napsal:

   OK, když jsou rukavice „Heavy Duty“ a jsou natolik robustní, že v nich člověk nemá jemnou motoriku vůbec, k čemu jsou vlastně určené? Mě spíše přijde, že si výrobce řekl – „Vymyslíme nějaký drsný vzhled a název! Stejně v nich nikdo nebude makat a mladí airsofťáci to sežerou i s navijákem. A ještě si k ním pak dokoupí i nějaké lehké z naší řady. Na jemnou práci.“. Připomíná mi to případ nože Fallkniven A1 (Survival), který se zákazníkovi vylámal na vánočním kaprovi. Reklamace byla zmítnuta s tím, že uživatel s nožem prováděl věci, ke kterým nebyl původně předurčen.

 2. Honza napsal:

  S recenzí nesouhlasím, protože vlastním rukavice Helikon USM a bezprsté HFG, rukavice se opotřebovávají a ano, venkovní šití se občas odře a vylezou nitky, ale ani po těch 3 letech co je mám se s nimi nic zásadního nestalo, jen že jsou jeté. Je pravda to, že ty rukavice mají chránit a ve chvíli, kdy se poškodí je prostě voják vyhodí a nafasuje nové. Každopádně mám i rukavice Mechanix a ty se přátelé opotřebovávají rychleji a znatelněji za daleko větší cenu.

 3. Plejk napsal:

  Tak taktické rukavice na tohle fakt nejsou, v tom musím souhlasit s kolegou nade mnou. Taktické rukavice by měly co nejméně omezovat v „jemnosti“ a jistosti úchytu, takže i v rukavicích můžeš prováďět úkony jako vytahování zásobníků ze sumek uzavřených fastexy, případné poskytnutí první pomoci, pyrotechnické práce…

  Na těžkou práci s lopatou, krumpáčem nebo pytly s pískem jsou pracovní rukavice. Ale chtěl bych kohokoliv vidět, jak během 5s v pracovních rukavicích přebije zásobník z uzavřené sumky (občas je i otevřená sumka peklo, pokud není samosvorná) a díky jistému úchopu není problém v taktických rukavicích ovládat pojistku u pistole nebo otevírat grimlock (a to je fakt sranda v tlustých rukavicích).
  Nepotí se v nich ruce a tak ovládání zbraně není limitováno ani v 35+ stupních ve stínu.

  Já používám mechanixky, zkoušel jsem jak M-Pact, tak normální a zvolil jsem tu levnější variantu bez gumové výztuhy a polstrování, právě kvůli té jistotě úchopu. Používám je na airsoft, na kolo, v autě (baví mě to prostě). Jsou skvělé na „modelkové“ fotky.
  Když ale přijde čas na těžší práce, tak jdou mechanixky pryč, protože na tohle prostě nejsou stavěné a kdyby ano, znamenalo by to ústupky v jiných směrech a to budu raději nosit dvoje rukavice.

  • admin napsal:

   Doporučuji někdy sehnat Helikon-Tex IHD a zkusit během 5s přebít zásobník či ovládat zbraně. Ani k tomu totiž tyto rukavice nejsou určeny, i to se s nimi dělá hodně špatně.
   A to, že obecně dnes u většiny majitelů „taktické“ rukavice plní spíše úlohu rekvizit na „modelkovských“ fotkách, je mi také jasné :)

   • Plejk napsal:

    Tak u Helikon bych i věřil, že jsou to prostě šmejdy co se nehodí na nic, ale v mechanixech dokážu i zahrát na kytaru nebo zašít ponožku.

 4. Jamael napsal:

  Takticko pracovní rukavice :( No, to evidentně polákům moc nejde, ale dneska se nálepka „taktická“ dává na všechno od škrabek po vietnamské svítilny bludičky, on to, jak bylo psáno někdo zblajzne i s tím navijákem.
  A ještě k té kudle, co nepřežila kapra: LOL. Mohl bych to rozvést, říct složitě a podrobně, ale myslím, že ty tři písmena postačí.

 5. Karel napsal:

  Kvalita odpovídá ceně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget