Reklama

Armyshop Armytrade - outdoor vybavení, army zboží pro každého

O nás

Vybaven.cz je první a jediný český projekt zaměřený na rozsáhlé testování tacticool, survival, military a outdoor výrobků. Od roku 2013 ukazujeme skutečnou kvalitu značkového vybavení.

V roce 2015 poprvé vydáváme i tištěnou verzi. Již na stáncích!

Archivováno Národní knihovnou

Reklama

Army-sulrplus.cz

Často se stává, že pro účely vesmírného výzkumu je vyvinut materiál, který se pak začne komerčně využívat a slaví velké úspěchy. Jedním takovým materiálem by mohl být aerogel, který bude součástí řady outdoorového oblečení s názvem Orion.

 

Aerogel je materiál, který NASA používá jako izolaci pro raketoplány, sondy a skafandry. Jak už název napovídá, jedná se o gel, ze kterého byla odstraněna jeho kapalná část. Až 99,98% jeho objemu tvoří vzduch, což dává aerogelu jedinečné vlastnosti. Je extrémně lehký, má velmi nízkou hustotu a je to výborný izolant. Jeho izolační vlastnosti můžete vidět na následujících fotkách, kde pouze pár milimetrů tenká vrstva aerogelu dělí plamen hořáku od předmětů, které by jinak žár příliš dlouho neustály.

 

Firma Oros využívá vlastností aerogelu k výrobě oblečení, které vás udrží v teple i při teplotách hluboko pod nulou. Podle výrobce jsou 3 mm aerogelu stejně efektivní v zadržování tělesného tepla jako 40 mm vrstva peří. Takže už nebudete v zimní bundě vypadat jako panáček Michellin.

 

 

Aby dokázali, jak dobře aerogel v jejich oblečení funguje, lidé z Oros svou bundu Orion s oblibou předvádí tak, že člověka navlečeného do bundy postříkají tekutým dusíkem.

 

Při takovém pokusu je prý na povrchu bundy teplota skoro -200 stupňů Celsia a uvnitř bundy 31 stupňů. Musím říct, že to vypadá působivě, ale těžko uvěřit, dokud to člověk nevyzkouší na vlastní kůži.

Kromě bundy budou ze stejného materiálu k dostání ještě kalhoty, rukavice a čepice.

 

Pokud vás oblečení Orion zaujalo, můžete jeho tvůrce podpořit v kampani na kickstarteru. Bundy jsou tam nyní k dostání za 275 dolarů (6800 kč), po skončení kampaně se cena zvedne na 400 dolarů (10000 kč).

Přidejte se k nám na Facebooku!

Reklama

Armyshop E-Army.cz

Reklama

Pracovní, armádní a outdoorová obuv

Reklama

Hodinky Traser

Reklama

Reklama

armyshop