Recenze: Kalhoty Helikon Outdoor Tactical Pants (OTP) – po 4 měsících nošení

Tak tu máme další Helikon :-). Jedná se o kalhoty, které volně navazují na sérii UTP a posouvají tento model blíže civilnímu sektoru. Kalhoty OTP (Outdoor Tactical Pants) tak míří na všechny z nás, kdo nechtějí za každou cenu vypadat „takticky“, ale preferují civilní vzhled při zachování vychytaného střihu a praktických kapes.

 

Materiály

Použitý materiál (93% nylon, 7% spandex) je ošetřený certifikovanou technologií Teflon od výrobce DuPont. Tato látka je Helikonem prezentována jako elastická, odolná, vodoodpudivá a prodyšná tkanina. S tím mi nezbývá než souhlasit, s malou rezervou u té odolnosti.

 

 

Kalhoty OTP jsou opravdu velice elastické a na rozdíl od ripstopových UTP, budete mít pocit, že jste trochu jako v legínách. Nemůžu říct, že bych to hodnotil negativně. Díky této vlastnosti všechno v kapsách má svou stabilní pozici a nepoletuje to při každém kroku.

 

Teflonový zátěr je další velice praktickým vylepšením. Kapky deště po kalhotách stékají a opravdu zůstanete dlouho v suchu. Pokud ale začne na vodu působit vyšší tlak (kleknete si do mokré trávy, …), voda látkou samozřejmě projde – není to neprostupná membrána, ale jen povrchová úprava. Po cca 6 vypráních zátěr stále na většině míst drží.

 

 

Střih

Střih kalhot si ponechal svou maximální pohodlnost. Elastický pas se zapínáním na velký suchý zip v kombinaci s YKK zipem nebude pod opaskem (do 5cm) překážet.

 

Sedlový sed nijak neomezuje a chytře řešená kolena jsou velice pohodlná i v případě opakovaného zaklekávání či plazení. Na kolenou naleznete i kapsy pro vložení chráničů.

Přední kapsy s vyztuženým lemem na klip nože/svítilny jsou dostatešně veliké, síťované a velmi praktické.

 

Zadní kapsy jsou dostatečně vyříznuté a dají se tak prý používat i jako odhazovák. Nachází se v nich také malé tunelové kapsičky na zásobník do pistole či svítilny.

 

Boční kapsy jsou složené ze dvou částí. Přední vysoká kapsa na suchý zip slouží k uložení mobilu, či zásobníku do AR15, druhá je potom na zip YKK a slouží na vše ostatní (jsou v ní i dvě gumová očka na obvaz/pistolový zásobík/svítilnu/multitool/už mě nic nenapadá.

 

Lemem nohavice si potom můžete protáhnout provázek pro stažení, ale já to nevyžadoval.

 

Kritika

Obvykle jsme si na Helikon stěžovali ve spojitosti s jejich šitím. Nejspíš už jsou ale doby vlajících nití a haluzně prošitých částí definitivně pryč. Všechny stehy vypadají smysluplně a nejsou tu žádné chaotické spletence z dřívějších dob. Nicméně by stehům slušela trocha preciznosti, přeci jen rovné čáry se často zvláštně kroutí apod.. Po pár měsících (asi jako vzpomínka) vylezlo pár nitek, ale nejde o nic velkého. Ani jedno nijak neomezuje funkčnost kalhot.

 

Druhou výtkou je použitý materiál. Zátěr od DuPontu je výborný, ale nylon není tak odolný, aby snesl dlouhodobé používání v drsnějších podmínkách. Na látce se začínají objevovat žmolky a další útvary, vnitřek látky potom také degraduje. Myslím, že po roce se v OTP odvážím už opravdu jen do přírody.

 

Resumé

Kalhoty hodnotím velice kladně, nosil jsem opravdu intenzivně a to jak do redakce, tak na spoustu různých výletů a výprav do přírody.

 

Helikon může být pyšný na vychytaný střih a funkční aspekty kalhot, ale ocenil bych jisté úpravy použité tkaniny a šití.

 

Rychlá degradace nylonového materiálu mě docela mrzí, protože teď už to nejsou úplně kalhoty do města (otázka, jestli byste je chtěli nosit do města) a počítejte s tím, že po čase budete začišťovat nitky. Nicméně tady asi mluvím spíš o obecně vlastnosti nylonu, kde jsou jednotlivá vlákna opravdu jemná a opakované mechanické odírání se rychle projeví.

Každopádně si myslím, že Helikon-Tex kalhoty OTP jsou zajímavou alternativou k čistokrevně taktickým UTP. Cena se potom pohybuje od 2 034 do 2 250 Kč.

Počet komentářů: 3

 1. Bodo.10 napsal:

  Dat tolko za nohavice, ktore nevydrzia vzhladovo ani zaruku?

  • MV napsal:

   Je fakt, že je intenzivně používám, strávil jsem v nich hodně času v přírodě a ušel jsem v nich opravdu mooc kilometrů. Pohodlná látka pro nošení (což nylon na OTP určitě je) bude nějak degradovat. Ty žmolky jsou čistě estetická záležitost, zátěr v těchto místech stále funguje a nikde nejsou díry, nebo jiné vady.

   Se zárukou bych to vůbec nedával do souvislosti, zubní kartáček asi také nebudu po dvou letech reklamovat, že se roztřepil…

   • Bodo.10 napsal:

    Rychlá degradace nylonového materiálu mě docela mrzí, protože teď už to nejsou úplně kalhoty do města (otázka, jestli byste je chtěli nosit do města) a počítejte s tím, že po čase budete začišťovat nitky. Moja reakcia bola na toto. Rad by som zohnal novacie, ktore by som mohol aj po roku zobrat do mesta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget