Model XA Pro je stálicí v sortimentu Salomonu a tak není divu, že byl použit i pro řadu FORCES – tedy na „služební“ verzi bot v barvách olive, černá, burro a písková.

 

Co znamenají všechny ty zkratky v názvu? Obecně stačí vědět, že jde o model XA Pro v provedení FORCES. Potom už jen dodatek označující kotníkové provedení Mid, s voděodolnou membránou Gore-tex GTX.

 

Jaký je rozdíl ve verzi FORCES proti té civilní? Za mě jde hlavně o barvu, kde nejsou žádné barevné designové výstřelky či nápisy a boty tak působí nenápadně. Pro výsadkáře pak budou důležitá i jinak řešená očka, nicméně slaňovat můžete i v civilní verzi.

 

Verze MID nemá asymetricky umístěné očko na nártu. Krevní skupina zůstává stejná – adrenalin, terén, rychlost, akce:

Boty sdílejí většinu konstrukčních řešení s nízkou verzí (doporučujeme si přečíst naši předchozí recenzi XA Pro Low, tam se dozvíte všechno potřebné) – podešev ContaGrip®, systém šněrování QuickLace® s kapsičkou, membrána Gore-tex®, vnitřní výztuha označovaná jako 3D Chasis®, tlumící Heel Foam® i antibakteriální vložka OrthoLite®. Pokud tedy preferujete „registrované“ technologie, budete XAčkami nadšeni 🙂

 

Verze MID je koncipována jako střední kotníková bota, nicméně absolutně neomezuje v pohybu. Proč? Zvýšené jsou hlavně boky, které chrání kotníky. Na patě ale najdete hluboké vykrojení doplněné o nízko končící šněrování, takže máte možnost plnohodnotného pohybu při chůzi, běhu, zaklekávání atd.

 

Provedení boty je v pořádku, na první pohled zde nejsou žádné vady, přebytečné lepidlo ani nitě.

 

Salomon XA Pro 3D v terénu

Boty mám od března a kromě vojenských cvičení s AZ, jsem je nosil i na dlouhé pochody (40+ km) a vícedenní treky. Jsou mi extra pohodlné, vím, že se na ně mohu spolehnout a že snesou i 20kg krosnu.

 

Co se týče armády, tak pokud jste měli tu čest s AČR, tak si umíte představit, jaká obuv se fasuje – hovadsky masivní  tvrdá a těžká, kanada. A proto si spousta vojáků pořizuje svoje boty – obvykle prodyšné, lehké či sportovní nebo bytelné ale stále pohodlné. Salomon XA Pro 3D neposkytuje nijak vysokou ochranu chodidlu (nemá kovovou špičku třeba) a pokud tedy hrozí, že vám něco těžkého spadne na nárt nebo na vás ve službě číhají jiná rizika úrazu, asi to nebude to pravé. Trochu jsem se o nohy bál v bevku, protože tam to je obvykle pořádná bigošská divočina, ale dalo se to v pohodě a nikdy se mi nic nestalo.

 

Ano, špička je vyztužená alespoň plastem, stejně tak boky boty a sekce kolem paty. Z vrchu je ale jen tenká látka s membránou – to není vyloženě špatně, ale předurčuje to boty k „lehkému“ použití. Pokud tedy hledáte náhradu za těžké kanady, ve kterých zvládnete naplno běhat, cvičit taktiku, hodiny patrolovat, tak jste na správné adrese. Obecně mi těžké boty při dlouhých přesunech vadí a armádu nezajímá, jak zdravé to je pro kolena vojáků – prostě vojáci mají pochodovat, tak pochodují.

 

V Salomonech je takový přesun o hodně pohodlnější a proto jsem je zvolil i jako boty na dlouhé přesuny v civilu. Ať už šlo o 50km trek za 9 hodin v lehkém terénu, výlet do hor nebo 5denní výpravu po švédském Sormlandsleden.

 

Membrána na botách stále drží a nateklo mi do nich jen v případě, že jsem hodiny šel ve vydatném dešti – promokly mi kalhoty, od nich ponožka a voda se prosákla až do boty. Výhodou těchto lehkých bot ale je to, že stačilo pokračovat 2h v chůzi s igelitovými pytli na nohách, večer vycpat papírem a ráno byly boty prakticky suché.

 

Prodyšnost bot je stále dostatečná. Nevěřím, že jde o prodyšnost membrány samotné, ale k odvodu vlhkosti dochází i vytlačením vzduchu při kroku kolem nohy vrchem stejně jako u nízkých bot. Ani v létě jsem neměl problém v botách vydržet celý den bez „skleníkového efektu“.

 

Co je nepříjemné, je řešení jazyka. Při kroku se jazyk vyklopí dopředu a tam se zasekne. Tato vychlípenina vytvoří kapsu, která skoro magicky přitahuje veškerý bordel z lesa – plevel, listy, brouky, šutry, hlínu, … Výřezem na patě vám také nějaké to smítko propadne. Je tedy potřeba často boty vysypávat a po čase vnitřek boty vypadá fakt prasácky.

 

Vyřešil jsem to použitím háčků na nohavicích Clawgear Operator kalhot, ale jinak je to jediná věc, která mě na botách štve.

 

Vnějšek se dá suchým kartáčem snadno odrbat a potom mokrým hadrem utřít. Péče o textilní povrch není v tomto ohledu tak pohodlná jako u kůže, ale Salomony nemám na parádu 😉

 

Resumé

Salomon XA Pro 3D Mid GTX splňují naprosto vše, co od nich čekám – jsou lehké, sportovní, pohodlně se utahují, nepromoknou, není potřeba je dlouho roznášet, nesmekají se, dá se v nich běhat, vyrazit do skal a cvičit vojenskou či policejní taktiku.

 

Možná i proto si tento model oblíbil švédský válečník bojující proti ISIS s FB profilem Peshmerganor:

Jedinou nevýhodou MID bot je jejich náchylnost k pochytání jakékoliv špíny z blízkého okolí a případně i nižší odolnost oproti koženým kanadám. Životnost takovýchto bot je při středním zatížení kolem 2 let, potom budou „na hadry“ (jedná se můj subjektivní odhad 😉 ).

 

Střední verzi XA Pro Mid GTX FORCES najdete u HQH za cenu 4 590,-Kč (s 10% slevu pro příslušníky AČR, PČR či IZS), pokud by vám stačila verze bez membrány, připravte si něco kolem 3 690Kč. Za civilní verzi jsou potom ceny přívětivější, model s membránou seženete za cenu pod 3,5tisíce Kč.