Recenze: Boty Prabos Barracuda GTX – první dojmy

Rovnou uveďme, že kanady Prabos S90794 Barracuda GTX jsou od samého počátku předurčeny k dlouhodobému testu o několika pokračováních pokrývající celou jejich (doufejme dlouhou) životnost. Pro test je poskytl sám výrobce, tedy společnost Prabos.

určení: k celoročnímu užívání při výkonu služby uniformovaných složek

vrchový materiál: hovězinová useň VATUR M GTX síla 2,2 – 2,4

podšívka: membrána GORE-TEX Performance Comfort

vkládací stélka: anatomicky tvarovaná stélka DRY-SOLE

podešev: STEALTH pryž/pu/tpu černo šedá

výrobní způsob: lepení

norma: CSN EN ISO 20347 WR HI CI E FO SRA

rozsah velikostí: 38 – 48

barva: černá

Made in Czech Republic

 

První dojmy? Rozpačitě pozitivní. Prozatím na nich nepozoruji nic, co by mi na nich vyloženě vadilo, ale úplně nadšený z nich prozatím také nejsem.

Tato má rozpačitost ale nepramení z nějakého přímo vypozorovaného problému či nedostatku – je to čistě o zvyku, kdy kanady tohoto typu již velmi dlouhou dobu běžně ve službě nenosím, anebo lépe řečeno, nosit „nemusím“.

Abych vám je co nejvíce přiblížil, typově odpovídají (a pravděpodobně z nich i původně vycházejí?) u nejedné (zjm. pořádkové) jednotky velmi oblíbeným goretexovým botám Prabos S00625 alias ECWCS 2000. Které sice také dlouhá léta vlastním, ale nikdy jsem se s nimi naplno nesžil, neboť jejich opravdové prošlápnutí stojí spoustu energie, potu a krve prolévané po několik dlouhých měsíců, kdy „nejpohodlnější“ jsou pochopitelně až v době, kdy jsou na odpis (nutno ale podotknout, že tyhle boty vydrží opravdu moc!).

 

Po prvním měsíci nošení ale uznávám, že Prabos S90794 Barracuda GTX na tom v toto ohledu bude pravděpodobně lépe. Na žádný delší výlet (15 km +) bych si je prozatím nevzal, ale oproti ECWCS 2000 se přizpůsobují mnohem rychleji – další ukáže čas a nachozené kilometry.

Jak mnozí z vás již jistě zaregistrovali z přiložených fotografií – ergonomie od dob ECWCS 2000 také urazila pořádný kus cesty – a co víc – prozatím to vypadá, že správným směrem.

 

Jedná se prostě o „těžké“ kanady (nikoliv váhově!) účelově navržené pro „těžkou“ práci, ke které vás typicky přivezou i odvezou po 4 kolech anebo helikoptérou. Ač se mnou jistě spoustu lidí nebude souhlasit (protože je v typově podobných botách na dálkových pochodech běžně vídám), na dlouhé přesuny po svých prostě existují mnohem vhodnější alternativy.

Tato v mých očích „nevýhoda“ je ovšem na druhou stranu vyvážena nespočetněkrát lepší ochranou nohy a perfektní stabilitou, kdy podvrtnutí kotníku po prozatímních zkušenostech považuji doslova za nemožné (nejednou jsem se o to cíleně snažil, vždy neúspěšně, ta bota prostě drží jako přibitá).

Poměrně sympatická budiž i má soukromá kategorizace mezi boty, k jejichž nošení je v uvozovkách zapotřebí zbrojní pas, kdy kopy a došlapy budou pravděpodobně lámat/drtit kosti (bez vážnějších následků vyzkoušeno při zákroku hned první den, kdy jsem je vzal do práce. Zřejmě aura? :-)).

Důkazem toho, že Prabos a jeho návrháři o svých botách opravdu přemýšlí a snaží se je neustále posouvat vpřed budiž například řešení jejich zadní části. Jedno z nejproblematičtějších míst naprosté většiny celokožených kanad je zde řešeno výsečí z měkčí kůže a její „ideální“ lom je navíc veden pomocí švu. Bravo! Přesně takhle by to mělo vypadat.

 

Naopak věcí, ze které nejsem právě dvakrát nadšený, je vázání celé holení části za pomoci háčků, je to pravděpodobně jen o zvyku a cviku, ale právě tohle již v několika případech rozhodlo, co že si to ráno vlastně vezmu na nohy. Na závěrečné dotažení nahoře bych jeden dva háčky i pochopil (upřímně, vyjma pohorek je úspěšně ignoruji na všech botách), ale proboha proč celá holeň? Má to snad nějaké další kouzlo, které mi po spoustu let zůstává utajeno? Za mě rozhodně zbytečné „mínus“.

 

Inovativně a velmi dobře řešeno je ale jejich samotné vázání, ač jsem si toho původně vůbec nevšiml, anebo tomu nevěnoval větší pozornost, po prvních pár metrech jsem musel zastavit a boty znovu celé převázat – povolit. Kůže na holeních není střižena klasicky, rovně, ale jak vidíte na následující fotografii šikmo ala rozevírající se nůžky. Výsledek? Aniž bych se o to jakkoliv snažil a boty uvázal jako každé jiné, síla dotažení je obrovská, což v nejedné situaci jistě přijde vhod.

 

A jak jsou na tom boty po stránce zpracování?

Velice dobře. Najít na nich něco, co by se jim dalo vytknout, dá poměrně zabrat. Tu a tam se sice přeci jen něco najde – s ohledem na jejich určení se však jedná čistě o kosmetické záležitosti, po kterých po pár týdnech/měsících nošení neštěkne ani pes (samozřejmě ze předpokladu, že boty po vzoru ECWCS 2000 vydrží a nezačnou se např. rozlepovat, lámat, praskat apod., uvidíme časem).

V blízkých detailech jsou místy vidět stopy po lepidle anebo po jeho setření – za sebe, absolutně neřeším, odjakživa zastávám teorii, že milimetr přesahujícího lepidla je mnohem lepší, než aby někde chybělo a do boty např. začalo zatékat. „Nejhůře“ jsou na tom (jako u každé lepené boty) špičky, které budu i nadále velmi pozorně sledovat.

 

Další „nedostatek” – podešev je místy jaksi „porézní“. Uvidíme, co se s tím stane během používání.

 

K tomuto tématu ještě jedno malé, tentokrát ale pozitivní zjištění – podrážky nešpiní! Prabos S90794 Barracuda GTX jsou tak doslova snem každé policejní/armádní uklízečky, neboť jakýmkoliv jiným kanadám pověstné černé čáry na linu jsou minulostí. I když jsem o to doslova snažil a cíleně sekal hranami po světlém linu… 😀

Vnitřní část? Nemám co vytknout, boty jsou v rámci popisovaných možností pohodlné, nikde nic netlačí, prozatím vše OK.

 

Jediným „skutečným“ doposud vypozorovaným problémem by ale mohlo být jejich chování v zimě. Příšerně kloužou! Velmi mírné náledí = pověstná koza na ledě. Doufám ale, že tento stav je pouze dočasná obdoba zcela nových pneumatik a příští zimu již bude vše v pořádku, uvidíme. V této souvislosti se chci dále zaměřit zejména na pochopitelně mnohem důležitější chování na/ve vodě.

 

Závěrem, něco málo z terénu.

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Vondraa.

Počet komentářů: 19

 1. Wolf napsal:

  Tyto boty už mám rok a půl.Mimo léta je používám denně jako pracovní obuv ve své zednické profesi, takže dostávají opravdu zabrat.Boty zatím drží, nikde se nic nepáře ani nepraská. Jediná věc mě na nich vadí a to horší navlékání tkaniček do oček v nártové části.Výše zmiňované klouzání na náledí je pravda a i po druhé zimě je toto chování bezezměn.Já osobně bych ale tyto boty s čistým svědomím doporučil

  • Vondraa napsal:

   Díky za zkušenost. S tím náledím jste mě nepotěšil, ale jinak samé dobré zprávy, pokusím se jim také pořádně zatopit …

 2. Vojta napsal:

  Zdravím, již dlouho o nich uvažuji a přesvědčil jste mě. Trochu jsem se bál těch tkaniček, ale snad to půjde. Díky za úvodní recenzi, už se nemůžu dočkat další.

 3. David napsal:

  Supr recenze. :-) Doufám, že jich tu botky od Prabosu bude víc.. Zajímala by mě třeba recenze na novější model polních ECWCS 2010. A ještě bych měl malý dotaz. Mám od Prabosu boty Junglee ve velikosti 275 a s thermo ponožkami si připadám jako v bavlnce, ale jen do doby, než mě začnou dřít kousek nad patou.. A to už po půl dni chození. Mám je skoro rok a chodím v nich celkem pravidelně i přes tuto nepříjemnost. Bylo by tedy lepší zkusit větší velikost ( 280 ? Nebo nebyla by nějaká rada ? Díky za odpověď :-)

  • MV napsal:

   Kolega mi nedávno popisoval způsob, kdy se kůže namočí alkoholem, boty se nosí, aby se vytvarovaly a potom prý dokonale sedí. Asi o tom budeme psát, ale víc zatím nevím.
   Jinak někdy pomáhá prozkoumat vnitřek boty a vyladit zbytečně ostrá místa. Ale jsou i lidé, co mají kostní výrůstky kolem achilovky a kolem paty hodně trpí – tam poradit neumím.
   Já budu psát o Prabos vz.2011, ale ECWCS 2010 zatím v plánu nemáme.

   • David napsal:

    Díky za odpověď.. Zkusím nějak doladit, nebo pomocí toho alkoholu. A to je potěšující zpráva, i vz. 2011 by mě zajímali a určitě nejen mne :-)

    • Petr napsal:

     Davide, já mám ty vz.2010 a jsem s nimi velmi spokojen. Chodím v nich prakticky denně jak po městě, tak i po přírodě a zatím jediná (ale ne moc veliká) nevýhoda je patní ohyb. Je tam sice taky změkčení, ale mohli to udělat větší. Jinak můžu doporučit 😉

 4. Roman napsal:

  Zajímalo by mě porovnání s Prabos 2005, které Prabos dělá pro Bundeswehr. http://prabos.cz/cz/11-produkt/3-prabos-uniform/16-armada/357-s90911-field-bundeswehr.html?list=4&eshop=

  Má je někdo? Nebo neplánujete recenzi?

 5. Andy napsal:

  Ahoj,dík za recenzi,přemýšlel jsem,že si Barracudy pořídím.Mám jedny boty od Prabosu,asi tak 5 let,sem s nima spokojen ale trochu náledí a kloužu.Tak se budu muset podívat po jiných botách.S touhle podrážkou bych toho moc na zimním vandru nesvedl.Ahoj

 6. Vojta T napsal:

  tyto boty fasujeme jako zimní na ZZS KHK, a většina z nás je nenosí do práce ale všude jinde, do práce do lesa, na hory a jinam. Pro řidiče je obrovské mínus, že se v nich nedá řídit, ale to se asi není čemu divit. a Pro mě ještě jedno mínus , protože mám vysoký nart musím si povolovat tkaničky až dolů abych vytáhl nohu z boty a spodní očko na tkaničky jsou nějak divně udělaný, že se do nich ta tkanička zasekne a dotáhne a nejdou povolit.

  • Gorivej napsal:

   Pokud jde o očka na tkaničky, tak nevím u těchto konkrétních bot, ale jinak se dělává takové oko záměrně, aby bylo možné dotahovat spodní a horní část bot odděleně – utáhne se nárt, tkanička se zablokuje. Na povolení se musí tkanička stáhnout do druhé (dolní) části toho rozpláclého blokovacího oka, kde to pak povolovat jde.

 7. rychlon napsal:

  Dobrý, jen na noze vypadaj jak obuv pro kosmonauty 😀

  • MV napsal:

   Obuv pro kosmonauty je obvykle bílá. Pokud by byli kosmonauti oblečeni v černém, byli by pravděpodobně snadno ztratitelní, když si představíme, že celý vesmír je dokonale černý:)

 8. Robin napsal:

  Zdravím. Mám tyto boty skoro 3 roky. Tehdy se do nich dávala ještě jiná vložka a tuším, že GTX sportivo. Chůze v botách naprosto bez problémů, jsou pohodlné i na delších tratích. odolnost proti vodě 100%. Neproteče vůbec nic a GTX vrstva celkem slušně odvádí. V terénu drží dobře, i na kluzkých kamenech nebyl problém. Nic méně po 10 měsících nenáročného chozní začala bota při došlapu vrzat a bylo cítit tření v oblasti ohybu podrážky. Pro tento problém jsem boty 3x reklamoval, 2x úspěšně. Momentálně jsou zvuky slyšet i při běžní chůzi a to i kolemjdoucími. Asi 3 týdny zpátky jsem zjistil, že se šedé véčko ve dvou místech odtrhává od zbytku podešve, nejvíce v ohýbané části podešve, tak sem zvědav, jak to bude pokračovat. Na druhou stranu musím uznat, že jsem ty boty nějak nešetřil a že v terénu vydrží opravdu hodně.

 9. Jarek napsal:

  Bezva recenze. Zajímalo by mě jen jestli je tato obuv v AČR povolená. Co jsem zatím četl tak je to celkem složité. Nastupuji v lednu k armádě. Co sem slyšel tak na pěkně debilní termín a ještě s debilnějšíma botama. Právě proto zvažuji koupi nějaké lepší abych si je dopředu prošlápl. Můžete popřípadě doporučit alternativy? Díky za odpověď.

 10. Jiří Stoch napsal:

  Díky za recenze. Za sebe bych dodal, že Barracudy od Prabosu mám a jsem celkem spokojen. Měl jsem Prabosy Predátory, ale asi po roce jsem je prodal, dle mě mají dost tvrdý došlap (zřejmě způsobeno podešví soluň) a nechtěl jsem si ničit klouby. Jinak jsem s nimi byl spokojen, v zimě dobře izolovaly od chladu. Barracudy jsou lehčí a mají i o něco měkčí došlap, ale izolace chladu zespodu je horší. Také se mi trošku prodřely tkaničky, dle paní z Prabosu způsobeno zřejmě nějakým výstupkem v kování, doporučila pilníčkem zbrousit, pokud jej najdu. Teď hledám zimní verzi vhodných vysokých bot, v Prabosu zimní Predátory (podešev vibram foura) a lovecké boty mi už přijdou dost drahé (pod 5 tisíci) a jsou na obednávku 6-8 týdnů. Uvidím.

 11. Tomáš napsal:

  Tak už to byl rok od zveřejnění recenze a docela by mě zajímalo jak si botky za tu dobu vedli. :)

  • MV napsal:

   Kolega hlásí, že jsou snad nezničitelné. Nenosí je denně, ale jen do akce nebo velkého „prů*eru““, protože to jsou prostě těžké kanady, ale drží prý nad očekávání a je s nimi pro toto nasazení maximálně spokojený.

 12. Jarda Klíma napsal:

  Mám ty boty už přes rok, nosím je denně a nemůžu si je vynáchválit. Boty nezapínám až nahoru takže je mám jako takové pohodlné nazouvací pohorky. Nosím je často jak na tůry tak i na práci kolem baráku a dostávají řádně na prdel. Přesto drží a jsem nad míru spokojen… za mě jasné doporučení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget