Recenze: Boty Lowa Zephyr GTX MID TF

Boty Lowa Zephyr jsou ikonou ve světě taktického vybavení.‭ ‬Pokud přijdete na jakékoli airsoft/tactical/military fórum a zeptáte se na kvalitní obuv,‭ ‬jedním z prvních tipů budou Zephyrky.‭ ‬A samozřejmě je nešlo přehlížet.‭ ‬Objednali jsme proto rovnou‭ ‬4‭ ‬páry.

 

Než se dostanu k samotnému testování,‭ ‬musím rozebrat věci platné pro všechny Zephyry,‭ ‬tzn.‭ ‬všechna ta tvrzení,‭ ‬co se nejčastěji uvádí v internetových diskuzích,‭ ‬protože to je přesně ten důvod,‭ ‬proč jsem ty boty kupoval.‭ Chtěl jsem si to sám ověřit.

 

Musíte volit o půl‭ ‬čísla,‭ ‬nebo o‭ ‬číslo větší velikost.

Jde o dost‭ ‬často zmiňovaný fakt na fórech.‭ ‬Ze‭ ‬4‭ ‬párů‭ ‬nám sedly‭ ‬2,‭ ‬já jsem si rovnou bral o půl‭ ‬čísla větší a jeden pár jsme museli měnit.‭

 

Boty jsou úzké.‭

Od fanoušků vím,‭ ‬že to platí v podstatě pro všechny modely značky Lowa,‭ ‬ale potvrdit to mohu jen u Zephyru,‭ ‬jiné jsem zatím neměl.‭ ‬Ano,‭ ‬skutečně jsou celkem úzké.‭ ‬Roznášet se ale rozhodně nemusí,‭ ‬jsou velmi pohodlné od první chvíle.‭ ‬Úzké kopyto mi nevadilo,‭ ‬ale pokud máte‭ ‬široká chodidla,‭ ‬doporučím jiný model,‭ ‬či rovnou jinou značku.‭ ‬Například třeba Bates má opačný extrém,‭ ‬všechny modely,‭ ‬co jsem zatím viděl,‭ ‬jsou spíše‭ ‬široké,‭ ‬než‭ ‬„normální‭”‬.‭

 

Sportovní střih a zvednutá‭ ‬špička.

Ano,‭ ‬v prvních chvílích je to znát a připouštím,‭ ‬že to někomu může vadit.‭ ‬Při chůzi bota‭ ‬„roluje‭”‬ a jakoby nutí do dalšího kroku.‭ ‬Nicméně už po‭ ‬15-20‭ ‬minutách chůze si zvyknete a přestanete to vnímat.‭

 

Přesun výroby z Německa do‭ ‬Číny,‭ ‬či jinam.

Velmi vzácně se objeví i tvrzení,‭ ‬že Zephyrky už nejsou co kdysi,‭ ‬protože už to není německá kvalita,‭ ‬ale‭ ‬čínský‭ ‬šmejd.‭ ‬Jde ovšem o blbost.‭ ‬Boty se dlouhodobě vyrábí na Slovensku.


 

Vyštipování vzorku podrážky.

Tvrdí se to a na netu najdete i nějaké fotky zdemolovaných podrážek. Nicméně se přiznám,‭ ‬že tady v tom bodě si nejsem zcela jistý.‭ ‬Ano,‭ ‬vyštipování se objevilo,‭ ‬ale nevím,‭ ‬zda za to nemůže spíše terén.‭ ‬K tomu se ještě vrátím.

 

Jak už jsem‭ ‬říkal,‭ ‬koupili jsme rovnou‭ ‬4‭ ‬páry.

 

Všechny jsou model Lowa Zephyr MID GTX,‭ ‬tedy střední výška‭ (‬kotníkové‭) ‬s Goretexovou membránou.

 

3‭ ‬ze‭ ‬4‭ ‬párů jsou v barvě Sage,‭ ‬jedny v Desertu,‭ ‬protože oficiální dodavatel ProSportShop.cz neměl danou velikost v Sage.

 

3‭ ‬páry dostávaly na zadek během výprav do Rumunska‭ ‬či při velkých paintballových bitvách.

 

Kdežto já svoje‭ ‬šetřil.‭ ‬Nosil jsem je pravidelně,‭ ‬avšak spíše ve městě.‭ ‬Výjimkou pak bylo týdenní soustředění v Adršpachu.‭ ‬Tam jsem je měl na nohou skoro pořád.‭ ‬Jak při ranním běhání a outdoorových aktivitách…

 

Tak i v tělocvičně.

 

A byl jsem relativně spokojený.‭ ‬Nepřišly mi nijak zvláštní a rozhodně bych je nepovažoval‭ ‬za‭ ‬„par excellence‭”‬,‭ ‬jako někteří jiní testeři.‭ ‬Prostě obyčejné membránové boty pohodlností srovnatelné například s dvakrát levnějšími Condoriri od Prabosu.‭ ‬

Byl tu však jeden důvod,‭ ‬kvůli kterému jsem měl v plánu Zephyry doporučit všem‭ ‬čtenářům.‭ ‬Jsou extrémně nenápadné‭! ‬Vnitřně jsem si je zaškatulkoval jako‭ ‬„Dokonalé boty pro případ Velkého Průseru‭”‬.‭ ‬Nepůsobí jako vojenské kanady.‭ ‬Nepůsobí jako dost drahé značkové boty.‭ ‬Nepůsobí jako extra kvalitní trekové boty.‭ ‬Nepůsobí absolutně nijak‭! ‬A v tom je to kouzlo.‭ ‬Jste-li operatér někde v jednom ze‭ ‬-stánů a naskytne se problém,‭ ‬můžete během minuty vyměnit taktické oblečení za džíny‭ ‬či tepláky,‭ ‬ale těžko budete mít po ruce jiný pár vyšších bot,‭ ‬než ten,‭ ‬co máte na nohou.‭ ‬Pokud máte na nohou Lowa Zephyr,‭ ‬nikdo nepozná,‭ ‬že jste voják.‭ ‬Spíše učitel tělocviku,‭ ‬turista z Evropy,‭ ‬zkratka běžný civil.‭ ‬Skloubí-li se tato enormní nenápadnost se‭ ‬špičkovou kvalitou,‭ ‬pak není jediný důvod kupovat si cokoli jiného.‭

Problém nastal po‭ ‬50‭ ‬dnech nošení.‭ ‬Cestou do práce jsem si všiml dvou podivně vyhlížejících fleků na pravé botě.‭ ‬Skrze roztřepenou kůži na mě vykoukla membrána.‭

 

Teď udělám malou vsuvku a vysvětlím,‭ ‬proč u nás v týmu nejvíce bot testuji zrovna já.‭ ‬Jednak proto,‭ ‬že mě to jednoduše baví…‭ ‬:‭) ‬No a pak také proto,‭ ‬že denně chodím pěšky‭ ‬7-8km z/do práce po asfaltovém chodníku,‭ ‬tudíž pořádně zatěžuji testovanou obuv a nehrozí tak,‭ ‬že bychom něco zanedbali.

Po několika kilometrech se tedy díra zvětšila.‭

 

Porovnával jsem to s jiným párem,‭ ‬který tam zrovna ležel.‭ ‬Ten se zdál být v pořádku.‭ ‬Místo děr měly boty‭ ‬pouze odtlačení od plastových rámů.‭ ‬Což asi také‭ ‬není‭ ‬nejlepší,‭ ‬ale nemohu tvrdit,‭ ‬že ty rámečky‭ ‬narušují‭ ‬kůži při dlouhodobém nošení.‭ ‬Uvidíme za rok/dva.

 

Po několika dalších kilometrech zpět domů už bylo jasné,‭ ‬že jsem to‭ ‬nikde neroztrhl a‭ ‬že se jedná o vadu kůže.‭ ‬Boty totiž vypadaly takto.

 

Pro lepší pochopení si pusťte video.‭ ‬Docela masakr.

 

Mimochodem,‭ ‬podrážka po‭ ‬50‭ ‬dnech chození po asfaltu na první pohled nevykazovala ani náznak opotřebení.

 

Pak jsem se ale podíval důkladně.‭ ‬Je to drobnost,‭ ‬pár milimetrů,‭ ‬ale je to tam.‭ ‬Již zmiňované vyštipování vzorku.‭ ‬Když se podíváte na klenbu‭ (‬prostředek boty‭)‬,‭ ‬pod logem Lowa uvidíte trojúhelník,‭ ‬který má levý roh‭ ‬uštípnutý.‭

 

Dáme to zblízka.

 

O pár centimetrů blíž ke‭ ‬špičce se našel i náznak většího naprasknutí.‭

 

A také mírné rozlepení polyuretanového‭ ‬švu.

 

No a právě tímto poškozením si nejsem jistý.‭ ‬Ano,‭ ‬tvrdí se,‭ ‬že podrážky Zephyrů mají tendence k vyštipování.‭ ‬Jenže během týdenního soustředění jsme každý den běhali po lesních stezkách se spoustou ostrých kamenů,‭ ‬tudíž klidně jsem to mohl poškodit tam.‭ ‬Nenapadlo mě to kontrolovat před soustředěním,‭ ‬protože jsem opravdu neočekával,‭ ‬že mi boty za‭ ‬4,5k odejdou za‭ ‬50‭ ‬dnů.

Kontaktoval jsem proto jednatele společnosti ProSport,‭ ‬který nám na boty poskytl testovací slevu,‭ ‬a požádal o reakci.

Zde je jeho odpověď:

Bota byla vyreklamována pro vadnou useň, což bylo zcela evidentní. Na pryžovém běhounu nebyla pozorována žádná materiálová vada, 2 malé odlomené kousky pryže byly způsobeny mechanicky asi o kamenitý terén. Na polyuretanovém rámu byly zjištěny zboku ve stejném místě škrábance a všechna zfotografovaná poškození jsou ve stejném místě. K žádnému loupání pryže nedochází.

Rozlepení švu nejde do hloubky a kdyby bota nebyla reklamovatelná z jiného důvodu, bylo by opraveno. Bota není lepená, běhoun je k polyuretanové tlumící vrstvě „přivulkanizován“ při vstříknutí polyuretanu do formy. Nepatrné oddělení běhounu je také jen v místě, kde došlo k mechanickému namáhání.

Domníváme se, stejně jako příslušný kontrolor v LOWĚ, že zmíněná nepatrná poškození nejsou způsobena chybnou výrobou nebo materiálem. Běžný postup, kdyby bota nebyla reklamovatelná z jiného důvodu, by byl vytmelení povrchové štěrbiny mezi běhounem a mezipodešví. Uvedený stav by byl z naší strany evidován a kdyby se během dalšího užívání závada znovu projevila, došlo by k novému posouzení.

S pozdravem

Jan Čermák“

 

Co‭ ‬říct závěrem‭?

Na jednu stranu je jasné,‭ ‬že‭ ‬šlo o výrobní vadu,‭ ‬které se prostě stávají.‭ ‬Navíc oceňuji velmi vstřícný přístup dodavatele.‭ ‬Moc se mi líbil i popis,‭ ‬jak by se‭ ‬řešilo to rozlepení‭ ‬švu,‭ ‬nebýt té vady usně.‭ ‬Je vidět,‭ ‬že‭ ‬české zastoupení Lowy za svými výrobky opravdu stojí a pokud se vyskytne problém,‭ ‬uznají to a udělají maximum pro jeho nápravu.‭

Na druhou ale já osobně cítím jakési mírné zklamání.‭ ‬Lowa Zephyr pro mě byl (i vzhledem k poměrně vysoké ceně – 4490,-Kč) modelem bot do nepohody,‭ ‬takový ten držák,‭ ‬který snese vše.‭ ‬A když se pak rozpadnou na asfaltu,‭ ‬tak už nemám chuť pokračovat v testování.‭ ‬Zvlášť když mám několik jiných bot ve frontě.‭ ‬Vyměněné Zephyrky jsem‭ ‬proto měl na nohou asi‭ ‬6krát a nic dalšího k nim neřeknu.‭ ‬Možná se k nim vrátíme,‭ ‬až ostatní testeři budou schopní udělat nějaké své závěry z dlouhodobého nošení,‭ ‬rozhodně to ale nebude letos.‭

P.‭ ‬S.‭ ‬Dovětkem ještě přidám‭ ‬čistě subjektivní poznámku‭ ‬-‭ ‬boty mají dost pevnou podrážku,‭ ‬a proto např.‭ ‬na mokrém asfaltu ze začátku trochu podkluzovaly.‭ ‬Což v kombinaci s nízkou výškou nebylo úplně nejlepší.‭ ‬Během testování mi boty podklouzly rovnou několikrát a kotníky pak dostávaly nehezky zabrat.‭ ‬Proto bych možná volil spíše ten vyšší model.‭ ‬Ale jak‭ ‬říkám,‭ ‬je to subjektivní a Vám to třeba vadit nebude.

Počet komentářů: 10

 1. Štefan Exocet napsal:

  Nosím ich už asi 5 mesiacov zhruba 12 hodín denne každý druhý deň a jediná nepekná vlastnosť, ktorú som si na nich všimol je veľmi tvrdá podrážka, ktorá robí problémy keď je treba presúvať sa potichu.

 2. Pavel napsal:

  LOWA Z8N GTX, mám od loňského prosince. Černé, vysoké, proti výše testovaným jsou s minimem švů a z „hladké“ kůže. Po necelém roce nošení, a to v zimě jsem je nosil skoro denně, v létě na akce, turistiku, střelnici, poměr asfalt/terén zhruba 60/40, můžu říct že zatím to jsou nejlepší „kanady“ co jsem kdy měl. (bude zajímavé porovnání s kolegou který si teď na zimu pořídil Prabosy Baracudy GTX, takže to bude takový CZ/SK souboj :-) )
  S čím můžu souhlasit, jsou „úzké“, teda pro někoho. Na moji nohu a to mám velikost 46 sedly od prvního obutí jak prdel na hrnec. Kdo má širší tlapku, asi bude muset jít o dům dál. Lowy se díky své navulkanizované podrážce nahoru do strany se asi moc neroztáhnou. Řada Z proti Zephyrům ztrácí tu „civilní nenápadnost“ výše testovaných Zephyrů. Prostě na první pohled to jsou army boty bez kompromisů.
  S vyštipováním podrážky jsem se nesetkal, jen s malými „kráterky“ na povrchu boků podrážky, nejvíc vpředu, ono to jde vidět i na fotkách Zephyrů nahoře.
  Zhrnutí: Po desíti měsících nošení nikde nic nepraská, ani podrážka, ani švy, ani kůže, opotřebení podrážky minimální, (jo, je trdší, na ledu si člověk musí trošku dávat pozor), vlastně mám jen trošku jen ošoupanou hranu paty. Na to čím ty boty zatím prošly jsem 100% spokojen. Na jaře si hodlám pořídit Z6 v desertu. (středně vysoké) …takové moje „doporučení“ pro člověka který uvažuje že do nich půjde. Asi bych se díval místo Zephyrů po řadě Z. Míň švů, všechna poutka kovové, zdají se mi krapet lepší. Cenový rozdíl minimální :-)

 3. Sedlo napsal:

  Na Slovensku ich fasovali policajti vo všetkých variantách v čiernej farbe. Zaujímalo by ma ako sú s nimy spokojný oni. Ja mám verziu GSG REVO čiže čierne vysoké. Jediný problém som mal prvý týždeň, keď my zbrúsily 3mm kože na pätách čo by sa nemalo stávať ale mám atypickú pätu a robia my to všetky nové topánky, musím však uznať že to bol rekord. Môže za to vysoká podrážka na päte. Čo sa týka pohodlia, tak môžem len chváliť. Skvelá je rýchlosť viazania šnúrok, zephyry sú totiž vhodné aj na „padák“ takže majú len oká. Moje zatial nemajú žiadnu vadu a to si zažili všetky terény a pre mňa typickú zlú starostlivosť a nemjú jedinú vadu. Po pol roku užívania takmer každý deň ich odporúčam každému ale s podmienkou že ich pred kúpou vyskúša.

 4. sx02 napsal:

  Jakožto outdoorák jsem vždycky na Lowy dost trpěl. Bohužel jejich odolnost je prachmizerná. Měl jsem nízké Zephyry, a dvakrát Renegady mid a všechny končily životností někde u roku a půl. A to nemyslím denní používání, spíše 1-2 za měsíc + týdenní letní akce.
  Poměrně rychle se mi ochodila podrážka, od počátku na mokru i docela klouzala.(Vibramová na tom byla líp). U obou typů podrážek to pak končilo prasklinou a dále rozpáranými švy. Za ceny okolo 4500 si představuju něco jiného. Pokud člověk občas sežene tyhle boty v akci za 2500 pak je to OK, ale jejich normální cena je opravdu nadnesená

 5. Olda napsal:

  Koupil jsem si je jako co nejlehčí kotníkové boty na střelnici, které jsou dost ohebné k bezpečnému řízení auta (rychlému řízení :-)), takže si je nemusím přezouvat. K tomuto účelu lepší botu jsem v českých obchodech osobně nenašel (Innoxy jsem k vyzkoušení nesehnal). Jsou pro mne skoro dost úzké a po doplnění tlustou anatomickou vložkou Spenco akorát a velmi pohodlné. Nevýhodou je klouzání podešve na tvrdém hladkém povrchu a celkově lacinější vypracování odpovídající levnější(!) botě. Taky se v nich trochu víc potím proti Meindlům Lhotse, ale ty stály o cca 50% víc a na konstrukci je to poznat. Řešení vytažených bočnic mi nepřijde moc dobré, v mezerách se useň odírá a časem mi asi taky praskne. Okraj komínu mohl být taky víc měkčený. Bublinky v polymeru (někdo psal „kráterky“) jsou jen optická vada, asi už měli problém vystříknout takhle komplexní formu.

  Trochu se divím kolegům, kteří si tyhle a podobné botky nejlehčí kategorie „kotníkové tenisky“ pořídí jako primární pohory pro pohyb se zátěží v těžším terénu a navíc se o ně vůbec nestarají (sprej fakt není péče o useň), pak se nelze divit, že odejdou. Nářky na cenu nechápu, v kontextu nabídky slušnějších výrobců typu Lowa/Meindl/Hanwag/Asolo/La Sportiva apod. je to naprostý low-end. Jsem na boty bohužel háklivý, mám plochou a citlivou nohu a ač bych si levnější boty přál, sportovní boty pod 4k neseženu.

 6. Zdeněk Šípek napsal:

  Tyto boty jsem si koupil zhruba před měsícem a od té doby jsem v nich ušel pěknou řádku kilometrů jak ve městě tak v přírodě.
  Z hlediska pohodlí jsou perfektní ale mám k nim dvě výhrady, z nichž jedna je poměrně zásadní. To co mě zaujalo je „vrzání“, při každém kroku boty charakteristicky a docela nahlas vržou, takže na nějaký tichý pohyb zapomeňte. Zásadní věc je ale podrážka: na mokrém povrchu velice klouže a pak se pohyb stává tak strašně nejistý – hlavně třeba na mokré dlažbě máte pocit, že můžete okamžitě spadnout.No a právě díky této poslední věci bych je nedopuročoval jako taktické boty, cena je poměrně také vysoká, i když zase ta je trochu vyvážená servisem u dovozce v ČR.

  PS: po měsíci poměrně neustálého používání jsem nezaznamenal žádné defekty jako autor článku

 7. Marek napsal:

  Já jsem měl problém přesně opačný. Musel jsem si koupit o půl čísla menší boty.Zatím je jen tak malinko tahám na procházky do přírody, ale chystám se jim dát na 3 denní túře v horách na prdel. Tak uvidíme jak si povedou.

 8. Petr napsal:

  Já jsem s nimi spokojený, až na jednu věc a to že i po impregnaci propouští vodu. Hlavně tím nylonovým vrchem na špičce. V podstatě už neprojdu suchou nohou ani nízkou orosenou trávu, takže si je beru jen když je fakt sucho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget