Recenze: Boty BlackHawk Black Ops – první dojmy po 2 měsících nošení (+BONUS)

Tyto boty jsou krásným příkladem toho, jak se s používáním konkrétního kusu vybavení může váš názor na něj měnit. Posuďte sami.

 

Boty BlackHawk Black Ops se mi navždy vryly do paměti s několika NEJ, a obávám se, že v budoucnu budu další taktické boty srovnávat pravě s nimi.

 

První NEJ vás asi rovnou odradí, ale čtěte dál.

NEJvětší bolest při roznášení.

Jednoznačně.

Když jsem tyto boty zkoušel na centrále HQH, strašně mě zaujal pocit, který jsem u jiných nikdy nezaznamenal. Kordurový popruh vedoucí přes bok boty a také vnitřní polstrování při utažení tkaniček vyvolaly pocit zcela totožný tomu, když se vám nafukuje manžeta při měření krevního tlaku.

 

Najednou jsem měl nárty zafixované tak, že první myšlenkou v tu chvíli bylo „Sakra, to je jako kdybych měl exoskeleton.” Přiznávám, dětinská hloupost. Ale je to tak. Přesně tak jsem si to vždy představoval.

 

Když jsem druhý den ráno pospíchal do redakce, už to nebylo tak zábavné. Naopak. Zcela nové a neroznošené boty mi obvyklou pětiminutovou procházku ze zastávky do kanceláře proměnily v půlhodinovou cestu peklem. Kdyby všude neležel sníh, šel bych bosky. Takto mi nezbývalo nic jiného, než zatnout zuby a plazit se jako Alexej Maresjev.

V redakci jsem je nechal na noze a asi po půlhodině si uvědomil, že už vlastně ani moc netlačí. Večer jsem domů došel absolutně v pohodě.

Druhý den ráno se proces opakoval. Krutá bolest, slzy v oku, modlitba před každým dalším krokem, hodina, a vše je najednou OK.

Třetí a následující dny vše bylo v naprostém pořádku. Materiály povolily a sedly přesně na nohu.

Z toho vyplynulo druhé NEJ.

NEJpohodlnější nošení. A za tím si stojím. Opravdu se v tuto chvíli jedná o nejpohodlnější boty, které jsem kdy měl v životě.

Ten „exoskeletonový” pocit zůstal, a ať jdu po zmrzlém asfaltu, běhám po schodech, nebo v kopcovitém terénu, vždy mi pevně fixují nárty. Těžko se to popisuje, ale věřte, že to je velmi, opravdu velmi pohodlné.

Může za to pochopitelně i vložka OrthoLite, která je hodně vysoká a perfektně pruží.

 

Mimochodem, dobře také saje pot, takže není absolutně problém strávit v těchto botách 12 a více hodin.

Příklad z minulého týdne. Byl jsem na návštěvě u Frogmanů, kousek od Zlína. Cesta z Malenovic do Tečovic, kde mají prodejnu, má nějakých 4 km, chvíli jsem tam ještě bloudil, takže to na cestě tam-zpátky vyšlo na nějakých cca 10km, které jsem ušel velmi rychlou chůzí.

Po příjezdu domů (a tedy po celodenním nošení) mi nedělalo absolutně žádný problém ještě skočit na nákup do LIDLu vzdáleného dvě zastávky. Jednoduše jsem ty boty neřešil a chůzi si užíval.

A takto poslední dobou těch 10-15km nachodím skoro každý den.

Ano, pro sportovní či běžecké boty to je normální. Ale my se teď bavíme o vysoké vojenské obuvi.

Třetí NEJ stojí poněkud zvlášť, ale je potřeba na to upozornit všechny zájemce o koupi. Jde o olejivzdornou podrážku Vibram TC4+. Jedná se o NEJagresivnější podrážku, kterou jsem zažil.

 

Jo, na čistém ledě klouže. Ale pokud se v něm najde byť sebemenší náznak nějaké špíny, kamínků, písku, čehokoli jiného, tak se bota zachytí a zafixuje. Klouzat se jako v dětství na zamrzlém chodníku v těchto botách prostě nejde. 😀

Vtipné bylo, když v MHD na mě zavolal starý známý a já se jako obvykle v jiných botách pootočil na bříšku chodidla. Resp. chtěl se pootočit. Podrážka se zadrhla o štěrk nalepený na podlaze a nejslabším článkem se tak stalo mé nemocné koleno, které mi s lupnutím povyskočilo z pantů. 😀 Nemám tam moc chrupavky a občas se to prostě stává. Vinou agresivní podrážky však poprvé. Takže jsem místo potřesení rukou musel chvíli mávat nohou, abych to koleno „nahodil” zpět… 😀

Jistě čekáte i nějaké negativum, což už je takovou milou tradicí Vybaven.cz. Mám pouze jedno jediné.

 

Vypadá to hrozně, že? Rozlepená bota, po dvou měsících…

Ve skutečnosti však jde o přečnívající neupravený okraj podrážky, který nebyl dolepen/dolisován a po velmi drsném zacházení se uvolnil. Jednoduchá zkouška ukazuje, kde až začíná lepidlo.

 

Kdežto očekávané prodření tenké látky vevnitř se zatím nekoná ani náznakem.

 

Je těžké hodnotit obuv po dvou měsících nošení. Rozhodně je nehodlám šetřit a budu i nadále zatěžovat nejvíce, jak to jen půjde. Pokud takové zacházení vydrží alespoň rok, pak je téměř jisté, že při běžném nošení a troše péče vydrží daleko víc. Prozatím ale jde o ty NEJlepší boty, které jsem kdy měl. Absolutní jednička a nějak ani nevím, jak by se je dalo překonat. Snad opravdu tou životností, protože pohodlí zaručují těžko popsatelné.

 

Boty na testování poskytla společnost HQH.cz. V prodeji je najdete například ZDE

 

P.S. A teď výše zmiňovaný bonus.

Kolega z týmu, který se na podzim chystal na měsíční expedici 5 Jeepů napříč Afrikou, tou dobou zjistil, že nemá doma žádné boty, které by mu nebylo líto vzít na cestu. Koupil proto nové dva páry, dle hesla „Zničím – vyhodím”.

Ty první byly napodobeniny Crocsů z Kauflandu za 150,-Kč.

Těmi druhými se shodou okolností staly zakoupené boty z druhé ruky za 600,-Kč BlackHawk Desert Ops. Tedy stejný model, jako mám já, jen v pouštním provedení. A jeho názor na ně je velmi podobný tomu mému.

 

Dál tedy pokračuje Vondraa:

Pokud jde o boty BlackHawk! Desert Ops – od těch jsem původně nečekal vůbec nic.

Koupil jsem je doslova náhodou v době vrcholících příprav na expedici na africkou Saharu z druhé ruky a to jen proto, že na mě doslova vyzbyla má velikost.

Druhým faktorem pak samozřejmě byla velmi příznivá cena, která se pohybovala okolo 600,- Kč včetně dopravy.

Nic od nich nečekal ani zbytek našeho redakčního teamu, kdy se mi kluci doslova smáli, že mě jejich původní majitel „Ross“ (který je poctivě podepsal fixou) bude po nocích chodit strašit, protože za tuhle cenu ty boty určitě stahují z mrtvol amerických vojáků v Afghánistánu (odkud boty původně pocházely).

Absolutně netuším, co ty boty mají nebo nemají za sebou, proto na ně ostatně nemá cenu psát plnohodnotnou recenzi, ale veškerý černý humor mě přešel, jakmile jsem si je poprvé obul…

 

Král je mrtev, ať žije král – pohodlnější kanady jsem na nohou prostě nikdy neměl, z pomyslného trůnu dokonce sesadily i jinak velmi pohodlné Adidas GSG 9.2 (ke kterým naneštěstí začínám být skeptický čím dál více, neboť námaze nepřiměřená devastace podrážky i nadále pokračuje).

Dalším a snad ještě větším překvapením se pro mě ale stal fakt, že ty boty expedici přežily (což v plánu rozhodně nebylo). A co víc, s výjimkou několika málo nových skvrn od nafty jí přežily v naprosto totožném stavu, v jakém do ní odjížděly! Sice z nich tu a tam již kouká nějaká opotřebením prodřená nitka, ale podrážka drží a vnitřek je prozatím také doslova netknutý. Na jejich další výkon a osud jsem tak zvědavý čím dál tím víc.

 

Pokud v obstojném stavu vydrží sloužit ještě alespoň rok (ideálně dva), mám o příštích botách jasno…

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Vondraa.

Model BlackHawk! Desert Ops v prodeji najdete ZDE.

Počet komentářů: 29

 1. Kohis napsal:

  Měl jsem Desert Ops Coyote a bohužel takovou dobrou zkušenost s trvanlivostí těchto bot nemám. Boty vydržely něco přes rok a to jsem je nijak extra nezatěžoval. Do terénu jsem je bral cca 1-2 měsíčně, mimo terén, když třeba hodně pršelo. Reklamace u českého prodejce samozřejmě zamítnuta. S čím ale 100% souhlasím, je pohodlnost. Nikdy jsem nenosil pohodlnější vysoké boty. Jen bych klidně vyměnil trochu toho pohodlí za lepší kvalitu. Hlavně za tu cenu, jsem nečekal, že to budou takové čínské s*áče.

  • admin napsal:

   Tak to je nemilé, za ty peníze… Co se přesně stalo? Rozlepily se? Neměl byste fotky?

   Jo a ještě, kdy to zhruba bylo?

   • Kohis napsal:

    Jinak teda někde se rozlepily a na některých místech praskla podrážka na boku v těch prohlubních.

    • admin napsal:

     Pardon, teď to tak počítám – opravdu jste je měl na nohou pouze 20-30 krát a už odešel Vibram?

 2. Kohis napsal:

  Přesně tak, za ty peníze..

  Po fotografiích poškozených bot jsem se díval, ale už jsem je nenašel. Kupoval jsem je nejspíš v květnu 2009.

  • Vondraa napsal:

   Ou, o to víc mě zajímá jak (a kdy) nakonec dopadnou, uvidíme, za chvíli začíná jejich „sezóna“…

 3. firstblood napsal:

  Mel jsem, pouzival 2,5 roku, jediny problem bylo utrhle poutko na nazouvani.. No a po tech letech oslapana podrazka, kterou jsem nechal vymenit a uz to nebylo ono..jinak nejlepsi boty co jsem mel.. Takze doporucuju.

 4. Ike napsal:

  Byl jsem požádán abych sem přidal také pár řádek o tomto parádním kousku obuvi a tak tak činím.
  Boty mám již několik let. Používám je především v přírodě.
  Největší rozdíl oproti mnou dosud vyzkoušené obuvi tohoto typu je naprosté pohodlí a komfort nošení. Obojí do té doby spojované výhradně s atletickou obuví předních značek.
  Nějaké to poškození na sobě už mají. Jedna niť mrcha povolila. Foto mohu případně poslat.
  Za mně každopádně dobrá volba kvalitní lehké a pohodlné obuvi.

 5. danekrobert napsal:

  Mam obe verze a poustni typ je pohodlnejsi, a pouzival jsem ho i v zime s dvoujitou ponozkou v -10 a bez problemu. Poustni mam pres rok a zatim jen same pozitiva a jak pise nekdo nahore, nejpohodlnejsi vysoke boty co jsem kdy mel. Druhy model, s membranou, jsem mel na sobe zatim jen 3x a jsou o neco tuzsi ale zase takove peklo jako mel recenzent jsem s nimi nemel. Za me zatim nejlepsi boty tohoto typu a cas ukaze kolik vydrzi. Ale jsem optimista.

 6. Bushman napsal:

  Osobně již 4 roky používám boty BlackHawk 7 side zip, jejichž základní prvky jsou shodné se zde recenzovaným typem. Poslední dva roky je denně nosím v práci – tvrdá betonová podlaha velkoskladu – a pohodlně v nich na nohou vydržím celou 8,5 hod. směnu. Pracovní obuv, kterou jsem vyfasoval od zaměstnavatele jsem hned druhý den vyhodil. Po směně v tvrdých křuskách mě bolela chodidla a hlavně záda, uvolněná podšívka mi rozedřela patu. V blekhókách to prostě neexistuje a já už dneska vím, že až mi tenhle pár doslouží, koupím si je znova. Je pravda, že zpočátku jsem zažíval stejné pocity jako píše Vondraa. Po čtyřech letech už vykazují určité opotřebení,ale to už patří k věci. Tak třeba původní šněrovadla jsem musel vyměnit až minulý týden, kdy se mi jedno konečně podařilo poškodit něšťastným zakopnutím o přečnívající plech a přetrhnout. Tož tak

 7. Fero napsal:

  Zdravím. Potreboval by som od Vás radu. Práve vyberám taktické topánky a rozhodujem sa medzi tu recenzovanými Blackhawk desert ops a Bates M9 desert. Chcel by som tie topánky používať na airsoft a turistiku. Z toho čo som sa zatiaľ dočítal, tak sa mi zdajú tie Blackhawk ideálne na toto využitie.

  P.S. Dnes mi prišli boty Army tactical od BOSP, ale keďže spracovaním nie sú to čo som čakal, hľadám nového adepta.

  • admin napsal:

   Já bych rozhodně volil Blackhawk. U Batesu mi po roce začala odcházet ta jejich ultra zázračná vložka.

 8. MM napsal:

  Mohl bych se zeptat jestli se dá na Blackhawk black ops používat limmer impregnace na koženou část boty? Díky za odpověď.

  • MV napsal:

   Rozhodně ne! Alespoň ne ze začátku. Black Ops mají membránu SympaTex (alt. Gore-texu) a včelí vosk obsažený v Limmer Grease by ucpal její póry, což byste velice brzy poznal zvýšeným skleníkovým efektem v botě (někdo to označuje jako gumáky).

   Používat impregnace na bázi včelího vosku má smysl až ve chvíli, kdy použitá membrána v botě odejde a začne protékat (tzn je rozedřená, mechanicky poškozená).

   Pro vaše účely doporučuji podívat se po krému určeném na koženou membránovou obuv – např. Revivex či další, na těchto výrobcích to bude speciálně zmíněno. Já třeba kupoval černý krém v nějakém obchodu s obuví typu Baťa/CCC, který fungoval velice dobře (zkušenost založená na 6t armádního výcviku v lednovém marastu).

   • MM napsal:

    takže nějakou impregnaci ve spreji ? Jednu právě používám na moje blackhawk desert ops a jsem spokojený.

   • Olda napsal:

    To jsou naprosté nesmysly. Membrána není na povrchu kůže, ale zevnitř boty součástí podšívky. Přiměřeně nanesené množství čehokoli ze z povrchu nemá dovnitř jak dostat, zejména pokud je to pastovité konzistence. Naopak pokud někdo boty promočí impregnací tak, že se dostane k podšívce, je úplně jedno, co použije. Výjimkou budiž chlor-flor uhlovodíky, které bývají ve sprejích a do kontaktu s membránou mohou přijít. Prostředky na bázi vosků a tuků jsou nezbytné pro udržení poddajnosti usně, která pak nepraská – jak je vidět na většině fotek nošené obuvi na tomto serveru. Sprejíčky a vosky na polobotky od Bati nejsou dost mastné pro outdoor použití. Mj. tento způsob údržby je doporučen gramotnými výrobci typu Meindl, Hanwag, Lowa atp. Moje Meindly jsou po 8 letech nošení neopotřebované, nikdy nenamokly a prodyšnost je limitovaná jen membránou. Negativním efektem je jen kosmetika – výrazné ztmavení a zahlazení povrchu voskem, takže to moc není na semišové desert boty. Tam bych volil prostředek přímo na semiš Saphir, Loake, možná Kiwi z těch, co se u nás dají sehnat.

    K membráně – ucpává se časem působením nečistot (kožní maz, nečistoty, textilní prach) zevnitř. Ona je vůbec membrána v botě dost nahovno (resp. způsob, jak ve výrobě ušetřit na kvalitě usně), většina větracího efektu zůstává pumpováním při chůzi shora, ev. transportem potu ponožkou. Membrány odvozené od teflonové fólie (originální Gore a většina napodobenin) fungují na bázi teplotního gradientu, nikoli vlhkosti, jak si lidé myslí, takže v mrazu v horách fungují, ale v létě ve 30°C je z *texu igelit.

    V civilu chodím v polobotkách na míru, kdybych se o ně staral takhle, chodím za chvíli bosky.

    • MV napsal:

     Nesmysl myslíte ohledně včelího vosku a použití na membrány? To jsem slyšel i od lidí s mnoha lety zkušeností. Rozhodně se nemají používat prostředky na bázi silikonu, nicméně já vždy hledám krém přímo určený na membrány, protože věčím tomu, že se přípravek skrz kůži může prosáknout.

     Kolega ošetřuje boty SnoSealem, ty pouštní jsou použité armádní, takže tam to asi už nic nezachrání :-)

     Jinak díky za super komentář, nabitý informacemi. Budeme rád, když klidně některé z těch témat trochu rozvinete…

 9. Ervín napsal:

  Ahoj, nebude doplněna recenze po cca 1 roce nošení? Dík

 10. LN napsal:

  Minulý týden jsem koupil Desert Ops Coyote a i když jsem neměl čas je před náročnou akcí pořádně rozchodit (víc než 3 km procházku se psem jsem nestihl), tak dojmy z bot jsou fantastické. Pohodlí, jistý krok, prostě paráda. Jedinou výtku mám k tkaničkám, které se mi opakovaně rozvazovaly. Přijde mi že jsou příliš měkké, nebo nevím.

  Chtěl bych se zeptat na nějake doporučení v kostce, jak se o tyto boty starat. Hned na první akci dostaly pořádně pokouřit – brodění bahnem i vysokou vodou a podle toho taky vypadají. Nemám s údržbou takových bot žadné zkušenosti, můžete mi prosím poradit, jak se o ně starat aby mi sloužily co nejdéle v dobrém a funkčním stavu?

  • MV napsal:

   Kožené plochy je potřeba impregnovat, ideálně něčím na bázi včelího vosku, případně můžete sáhnout rovnou po tom „nejlepším“ – SnoSeal.Textilní plochy lze potom ošetřit jakoukoliv impregnací na textil, ale to už je opravdový bonus po ošetření kůže.

   • LN napsal:

    Ok, děkuji za radu. Ještě se zeptám na vhodný postup základního očištění od největšího „bordelu“ (bahno apod.), tedy na postup očištění před impregnací. Stačí na to voda a nějaký hadr či vhodný kartáč?

    • MV napsal:

     Mně se osvědčilo nechat bahno oschnout, pak ho odrbat kartáčem (suché jde dolů snadno a nerozmatláte si ho hadrem všude). Když je to nejhorší dole, tak párkrát otřu hadrem. Pokud je to jen menšěí špína, tak to jde hadrem i za mokra.

 11. LN napsal:

  Ok, díky!

 12. kuťafas napsal:

  Belleville nebo tady tyto Blackhawk? Do lesa, na turistiku, atd., česká klasika 😀

 13. MV napsal:

  Jsou otázky, na které vám nikdo neodpoví…. I kdyby sebevíc chtěl 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget