Varování: pozor na mačety Camillus Carnivore!

Nedávno jsme psali o řadě mačet Carnivor od firmy Camillus. Krátce po uvedení této novinky na trh bylo dostupné video, na kterém lze vidět, jak kvalitní asi tyto výrobky budou.

 

Ačkoli mají mačety v označení slovo Titanium, jedinou titanovou složkou je nýtek spojující střenky. Přesně u něho testerovi mačeta praskla:


 

Možná šlo o vadný výrobek, ale spíš se nám tu rýsuje zajímavý příběh o přeplácanosti designu a otřesné kvalitě materiálu. Otázkou může být i to, zda je nerezová ocel 440A vhodným materiálem pro výrobu mačet…? (podle mě je to ocel vhodná pro levné šunty z Číny, kvalitní mačety by měly mít nerezovku 440C nebo uhlíkovku 5160)

Smutné příběhy několika uživatelů nás přesvědčují o tom, že jedna z těchto teorií bude správná:


 

A další:

 

[Viděl jsem pár nožů od Camillusu prasknout]

 

Co čekat od mačety, která se prodává ve Walmartu (obdoba Kauflandu, kde mimojiné prodávají i Bear Grylls nože)?

Jak je to tedy se značkou Camillus, o jejíž kvalitách kdysi nebylo pochyb, nyní? Opravdu prodala své jméno, které s původním věhlasem už nyní nic nespojuje?

Pojďme zabrouzdat do historie. Camillus byla založena už na začátku 20. století, kdy pomáhala Němcům žijícím v USA s živobytím. Firma sdružovala silnou a loajální komunitu, která pracovala v továrně a doslova firmou žila.

Společnost v roce 2007 oficiálně zbankrotovala potom, co nebyla schopna z několika důvodů udržet finanční situaci pod kontrolou (Čínský import, zákaz nožů v letadlech, atd.) a kdy propouštění probíhalo ve velmi vyhrocené podobě bojů s odbory, což zničilo ty silné vztahy mezi zaměstnanci a firmou.

Co se stalo s patenty, know-how a značkou poté? Byly sprostě vydraženy a výtěžek použit na splacení dluhů firmy. Původní výrobní prostory byly taktéž prodány a předělávány na parkoviště a lázně. Značka Camillus bylo znovu-představena o 2 roky později ve vlastnictví jiné firmy. V roce 2013 v průběhu demolice staré továrny vypukl požár a celý objekt lehl popelem:

 

Troufám si tvrdit, že s továrnou nadobro shořela i pověst značky Camillus. Kolik takových firem stihl podobný osud? A existují výrobci nožů, kterým se stále daří držet tradici, kvalitu a férovost ve vztahu k zákazníkům?

 

Pro Vybaven.cz napsal Matyáš Vejskal.

Zdroje:

Výše uvedené klipy a web Syracuse.com.

Počet komentářů: 1

  1. passco napsal:

    V prvom rade keď chce človek kvalitu musí si za nu aj zaplatiť.. A pozrieť výrobcu, ktorá ma prvoradý ciel kvalitu a najlepšie ak sa jedný o ručnú výrobu nie vysekavanie mačieť z plechu v tisicoch za hodinu..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget