Špatná zkušenost: Nůž Mcusta a nákup u The Kencrest Corporation – Never more

Na fóru se před měsícem objevil rozsáhlý příspěvek popisující špatné zkušenosti s nožem Mcusta a nákupem u společnosti  The Kencrest Corporation (web – japaneseknifedirect.com). Jelikož jsem to byl já, kdo uživateli nákup tohoto nože na Japaneseknifedirect.com doporučil, považuji za nutné vše zveřejnit i na hlavní straně webu, abyste náhodou takovou chybu neudělali také.

 

Dál pokračuje Vondraa:

Když jsem loni na podzim v jedné akci nešťastnou náhodou přišel o svůj EDC zavírák a začal se poohlížet po jeho nástupci, dostal jsem se vinou jednoho podobně „postiženého“ (zejména pokud jde o nože a chladné zbraně obecně) kamaráda až k nožům pro mě do té doby neznámé japonské značky M-Custa. Co vám budu povídat, všichni to dobře znáte, láska na první pohled byla na světě. Protože naprostá většina jejich nožů nemá klips na kapsu, z poměrně širokého sortimentu do užšího výběru postoupily jen dva:

Mcusta MC-13D

 

nebo

Mcusta MC-121 Tactical

 

A protože jsem podvědomě vždy chtěl vlastnit kvalitní nůž z damaškové oceli, konečná volba padla na model M-Custa MC-13D (VG-10 core 33 layered Nickel Damascus Blade).

Těchto nožů po České republice moc neběhá, pokud se pro něj rozhodnete, musíte počítat s poměrně dlouhou dodací lhůtou. Máte na výběr – český distributor s aktuální cenou okolo 3 700,- Kč plus poštovné anebo zkusíte štěstí s celníky a nůž objednáte přímo z Japonska od společnosti The Kencrest Corporation. Cena 139 USD (cca 2 780,- Kč), poštovné 7 USD (cca 140,- Kč) a pakliže budete mít stejnou smůlu jako já, připočtěte dalších cca 800,- Kč za celní poplatky.

Ač mám s nákupy za hranicemi četné a v naprosté většině případů dobré zkušenosti, nákup jakéhokoliv nože od The Kencrest Corporation vám N E D O P O R U Č U J I, následuje několik holých fakt.

Nůž jsem si coby dárek k Vánocům objednal a pomocí Paypal zaplatil dne 13. prosince 2013, doručen byl prostřednictvím České pošty v týdnu po 6. lednu 2014, kdy proběhlo celní řízení.
Naneštěstí s výrobní vadou – ostří nebylo nabroušeno souměrně a zjm. hrot byl z jedné strany cca o 1 až 2 milimetry ubroušen přes středovou osu. Spokojili byste se s něčím takovým u takto drahého nože? Navíc u nože „made in Japan“? Já nikoliv.

 

Dalším, i když ne tak zásadním, nedostatkem bylo nesouměrné zalícení hlaviček šroubů ve střenkách, kdy některé nepříjemně řezaly do dlaně a dotáhnout nešly.

 

Vzhledem k uvedenému jsem se rozhodl nůž reklamovat (kdybych já **** jen tehdy tušil…).

Plný optimismu jsem tedy obratem společnosti The Kencrest Corporation napsal v angličtině email, kde jsem podrobně popsal, co je podle mého názoru s nožem v nepořádku, doplnil pár fotografií a vzhledem k malým rozměrům a nedostatku kvalitní fotografické techniky pro lepší ilustraci raději také o stručný nákres problematického ostří.

 

Co následovalo? Velmi zdlouhavá komunikace, celkem přes 40 emailů, během kterých jsem od předmětné společnosti nedostal ani jeden konstruktivní návrh, jak situaci vyřešit. Diplomatickou cestou (velmi zjednodušeně řečeno) jsme se nakonec domluvili (návrh vzešel z mé strany), že jim nůž zašlu zpět, oni mi jej vymění a také že uhradí veškeré náklady spojené s jeho přepravou do Japonska a zpět (tyto peníze jsem samozřejmě již nikdy neviděl). Nůž byl odeslán zpět dne 19. března 2014.

Po jeho navrácení do Japonska jsem obdržel stručnou odpověď, že nůž dorazil, a že nechápou, v čem vidím problém. Emailový vysvětlovací maraton se tedy opět roztočil, kdy pobídkou k celkovému dořešení mé reklamace byla až informace, že vzhledem k negativním zkušenostem se celou věc chystám v České republice zveřejnit. Asi nejpřínosnější byla korespondence s manažerem kvality společnosti SEKI, tj. přímo s výrobcem nože, který nakonec svou chybu uznal a napsal, že se z jejich strany jedná o chybně seřízenou linku, kdy se věc snaží dodatečně řešit ručním „ubroušením“ sporné části hrotu. Vyjma tohoto mi také sdělil, že podobný problém mají aktuálně všechny jejich nože. Nabídl mi také, zda chci čekat na novou sérii MC-13D, která, jak doufal, bude zcela v pořádku anebo zda si v jejich portfóliu v odpovídající cenové hladině vyberu jiný nůž.

Zaujal mě MC-12D Tactical, tedy zcela nová damašková varianta původně zamýšleného MC-121 Tactical, o kterou jsem jej požádal.

 

Nůž coby opožděný vánoční dárek dorazil 2. června 2014.

Happy end? Nikoliv, naprosto stejný problém nesouměrného ostří/hrotu jako u původně reklamovaného kusu. So, never more, thank you very much!

fu

Počet komentářů: 10

 1. Adder napsal:

  Pokud chceš ručně dělaný japonský nůž, tak jedině Muramasa. Ale tady mluvím spíše o parádním noži do kuchyně. Pochybuji, že bys z nich vyrazil něco s kvalitní zálesáckou střenkou.

 2. Retard napsal:

  Mě se ten příběh zdá nedůvěryhodný a to hlavně protože nevěřím tomu, že si někdo koupí nůž za víc jak 3000 místo toho mu údajně přijde něco co má být zpracované hůř než Enlan za 2 stovky a on není schopen ten nůž ani vyfotit?
  A jediný „důkaz“ co ukáže je rozmazaný náčrtek focený kalkulačkou (a popravdě mě takhle nabroušené přišli i dražší nože a nijak mi to nevadilo, broušením se to srovná)
  A nesnažte se mi tvrdit, že za tu dobu co mu nůž ležel doma, si nemohl sehnat foťák, aby to vyfotil místo toho to popisoval do 40 mejlů.
  Ale třeba mu křivdím a mohl by vyfotit alespoň ten druhý nůž a ukázat fotky.

  • Vondraa napsal:

   Vzhledem k tomu, že ho měli fyzicky k dispozici, ho přece nebylo třeba lépe fotit, mohli se bez problémů sami podívat in natura. Navíc když jsem ho tam posílal, ani v nejhorším snu jsem netušil, že si s nimi budu muset takto i nadále dopisovat, neboť jsem tím původně pokládal celou věc za vyřešenou (velká chyba).

   Čemu ale nerozumím, proč bych měl takhle drahý nůž hned po nákupu přebrušovat? To byste opravdu udělal a věc neřešil? Smysl celé eskapády byl právě v tom, že se jednednalo o zmetek Made in China, ale o nůž vyrobený v SEKI v Japonsku, což (alespoň pro mě) tak nějak odjakživa něco znamená…

   Jakmile bude příležitost, nový nůž vám nafotím a příspěvek doplním.

   • Retard napsal:

    No spíš než o to aby vám uvěřili oni, jsou ty fotky dobré jako „důkaz“ pro čtenáře (i když dobře uznávám, asi jste nečekal, že se stane to samé znova) a já osobně považuji fotky i za lepší k ukázání problému prodejci (ale to je jen můj osobní názor) ale asi jste čekal, že to dopadne, jak to dopadne.
    Já nože (pokud je tedy nekupuji jenom do sbírky, ale chci je používat) hned přebrušuji, protože výrobci většinou brousí nože na poměrně velký úhel a já mám nože radši řezivější ale uznávám, že ne každý je na tom stejně jako já a asi očekává, že nůž přijde použitelný a v perfektním stavu (co se fazety týče).
    Ale ten problém se zapuštěním šroubů bych řešil, protože pokud tlačí do ruky, stává se pro mě nůž prakticky nepoužitelným a ani ve sbírce by mě netěšil (zajímavé je že problém co vy považujete za méně důležitý (alespoň soudím podle článku) by pro mě byl zcela zásadní  ).
    Nejzajímavější mi ale přišlo to, co vám měl napsat výrobce o tom, že mají špatně seřízenou výrobní linku a defakto tedy mají stoprocentní zmetkovost O_o .
    Možná jsem byl přehnaně skeptický k vašemu textu, ale je to asi tím že na tento obchod jsem četl samé kladné reference a o nožích Mcusta jsem také nikdy neslyšel nic vyloženě negativního (až do teď).
    Abych to shrnul hlavním důvodem mé nedůvěřivosti je absence fotek problémového nože (nebo přesněji nožů) protože negativní zkušenost může napsat kdokoli na cokoli, ale musí se smířit s tím, že pokud se jeho zkušenost vymyká standardní situaci někdo (třeba já) mu nemusí úplně věřit.

  • Tomáš napsal:

   Proste si perfekcionista, nic ve zlém a ked je firma z Japonska neznamená to automaticky, že nemožú vyrábať šlendriansky, ale inak celkom vzhľadné nože.
   via Retard :Vačśí uhol je ochrana proti vyštrbovaniu ostria a jeho namáhaniu.

   • Vondraa napsal:

    Ano, přesně tak, jsem perfekcionista, ostatně proto jsem se vámi o svou zkušenost podělil… :)

 3. tasgum napsal:

  Hehe, to je takovy problem si ten nůž přebrousit na lanskym? Ono platí pravidlo – muž má mít jen takovy nůž, jaký je schopen si sám nabrousit :))

 4. Radek napsal:

  Zdravím, né vše japonské, musí mít jejich kvalitu :-) ale když už, zde je vidět výhoda nákupu v ČR, popřípadě když už v zahraničí tak na nějakém lepším serveru. Už jen screen těch webovek.

  Osobně, bych nikdy po komunikaci v jiném jazyce neposílal za prachy reklamaci přes půl světa a doufal v něco.

  Buď se tedy spokojit (pokud to má být EDC na práci) nebo si to pěkně vytelefonat, s následnou tiskovou komunikací pro nějaké doložení a se zárukou pak něco řešit. Je štěstí, že se někdo vůbec bavil se zákazníkem přímo. Smutné jee, že pro Vás, to měl být vánoční dárek, místo toho jste s etrápil přes půl roku s výsledkem Čínské produkce.

  • Vondraa napsal:

   To je obecný nešvar lokálních japonských stránek, alespoň pokud má zkušenost sahá, šlo mi o produkt, nikoliv o stránky (upřímně jsem byl rád, že jsou alespoň v angličtině). Pokud jde o reklamaci samotnou, řekněme, že umím být velmi výmluvný :) ale i tak, houby platné mi to bylo…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget