Recenze: Nůž Cudeman MT-1 – albínek lesní

Tento nůž je pro mě zvláštní kombinací Rat 5, Esee 4 a BK-2. Výrobcem je španělská společnost Cudeman, ale předesílám, že jejich nože na našem trhu asi neseženete – obchodní politika společnosti podle mě jakéhokoliv potenciálního prodejce okamžitě odradí nebo se posune cena do naprostého nesmyslna.

 

Cudeman MK-1 je klasický full tang se střenkami z Micarty G10, dutým výbrusem a špičkou typu clip point (špička se nachází ve středu čepele, pocitově se s takovýmto provedením lépe míří při bodání, a to při zachování pevnosti).

Celková délka: 22,6cm
Délka čepele: 110cm
Šířka čepele: 0,48cm
Hmotnost nože: 261g
Hmotnost nože s pouzdrem: 347g

 

Použitá ocel označená výrobcem jako Molybdenum Vanadium, je celkem netradiční ocelí, která se vlastnostmi blíží k 440C a je méně náchylná ke rzi. S nižší tvrdostí 54-56HRC snese opravdu brutální zacházení. Nicméně rychle ztrácí ostří a jedovatě nabroušený nůž vydrží jen do prvních několika seknutí. V terénu lze nůž snadno nabrousit na malém keramickém kameni.

 

Co se týče provedení, tak je vše přesně spasováno, jen broušené plochy na čepeli nejsou vždy úplně symetrické (nejvíce patrné na špičce). Žádný z těchto nedostatků ale přímo neovlivňuje funkčnost.

 

Rukojeť je pohodlná, bez ostrých hran a zvládnete tak s nožem dlouhodobě pracovat. Na můj vkus tu je celkem nevýrazná záštita, takže musíte dávat víc pozor, aby vám prsty nesklouzly na ostří. Zdrsnění na palec je jednoduché a funkční. Otázkou vkusu je pak použitá bílá barva střenek (existují i jiné verze).

 

Na noži najdete i dva otvory, jeden pro bezpečností šňůrku – tu doporučujeme, jelikož je vše celkem kluzké a kombinace rukavice + vlhko zajistí, že nůž bude hravě vyklouzávat. Druhý otvor potom v kombinaci s prvním můžete použít k přivázání nože k násadě a použití jako oštěpu. Tady oceníte i vycentrovanou špičku, takže budete moci přesně bodnout (ano, jedná se o pomyslný survival scénář).

 

K noži dostanete i propracované pouzdro, které můžete snadno nosit horizontálně nebo vertikálně na opasku. Stahovací pásky na suchý zip se dají samozřejmě sundat a pouzdro potom můžete libovolně přivázat na batoh nebo někam jinam (popravdě moc nevím kam jinam :D). Provedení pouzdra je v pořádku – silná kůže, mohutné švy a podlepené nýtky v místech, kde by mohly odírat čepel nože.

 

Tady je už jen otázkou, zda není kvůli možnostem nošení pouzdro zbytečně předimenzované, jelikož zesílená část je opravdu masivní.

V terénu jsem s nožem zkoušel opravdu vše, co patří k survivalu nebo bushcraftu. Široká čepel se příliš nehodí na vyřezávání, výrobu feathersticku, přípravu potravin nebo jiné detailní práce vyžadující dokonale ostrý nástroj.

 

Každopádně se nůž skvěle hodí k drsnějšímu zacházení – sekání větví, batoning, páčení. Pokud ho přivážete ke klacku, dá se přesně zapasovat zářez ve dřevě do hladké plochy na záštitě a nůž tedy tvoří velice pevný bodec. Pár cvičných hodů zvládl bez problému.

 

Resumé

Nůž Cudeman MK-1 za reálnou cenu kolem 2 000 Kč (v ČR není důvěryhodný prodejce těchto nožů) může být zajímavou alternativou k outdoor/survival nožům od renomovaných značek. Hodnocení ale nechám na vás, za mě tu existují lepší a dostupnější varianty.

 

Počet komentářů: 6

 1. Radoslav napsal:

  v ČR není důvěryhodný prodejce těchto nožů-a čo tu „noze-nuz“.

  • MV napsal:

   To je ten případ „ne úplně důvěryhodného“ prodejce, značku Cudeman mají v nabídce, ale nemyslím si, že ji přimo zastupují. MK-1 nemají skladem, tudíž ho budou odněkud objednávat až ve chvíli, kdy si ho koupíte. Pochybuji, že od výrobce přímo, spíše od nějakého prodejce v Německu. Dodací lhůta se tak může slušně natáhnout. Toto je můj osobní názor, pokud budete nůž kupovat, dejte mi vědět, jak to šlo :-)

 2. Pavel F napsal:

  Nedavno jsem koupil docela podobny nuz od firmy Real Steel – Bushcraft 2.
  Doporucil bych zkusit udelat recenzi na tento nuz za 1500 jsem snad lepsi nuz v ruce nedrzel.

 3. Nobody napsal:

  Núž od značky Cudeman vlastním nějakých 15 let, je to „bowie“ styl kupovaný v „naší“ myslivecké prodejně za dnes neuvěřitelných 250,-, odkud ho vzali netuším… Obchodní politika značky mě moc nezajímá, pouzdro u mého nože není tak luxusní jako u recenzovaného produktu, bylo ze „šusťáku“, nějaké lepidlo uvnitř pouzdra vždycky zamarasilo čepel, což mě hrozně štvalo. Zpracování nože není nic moc, Cudeman mám zafizoxovanou jako fušérskou nic moc evropskou značku, přestože se dá kudla nabrousit tak, že holí…nůž skončil jako „lepší“ kudla do kuchyně, na čundr bych si ho nevzal…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget