Opinel 12 – foto recenze

Do rukou se mi dostal největší z nožů značky Opinel.

Jedná se o velký zavírák za nižší cenu, který lze sehnat např. v obchodě pro rybáře atd.

                                   dscn0428

 

Nůž je v zavřeném stavu dlouhý asi 16cm a po otevření měří cca: 28cm.

dscn0435

Samotná čepel je dlouhá 12cm.

Už na první pohled jsem věděl, že mi nůž nesedne, ergonomie rukojeti není nějak závratná a proto se mi při práci Opinel špatně drží.

Bukové dřevo má špatnou povrchovou úpravu a pokud necháte nůž delší dobu v dešti, nebo ho důkladně umyjete, tak rukojeť silně nabobtná, čímž ho zbavíte funkce otvírací čepele.

Díky tomu se dostáváme k další části nože a to části řezné. Na výběr máte totiž máte bud’to mizernou nerezovku, nebo silně korodující uhlíkovku. Pokud nůž po práci dobře neočistíte, čepel podlehne značné korozi a bude to cítit i na krájených produktech. Tímto hodnotím celkové zpracování nože pouze jako dostatečné.

Pokud budete chtít nůž otevřít a zažít testovat jeho ostrost, možná některé z vás zarazí otočná pojistka, která jde lehce, jen pokud se pod ní nedostane např. písek, hlína atd. Což u nože do přírody je trochu nepochopitelné.

dscn0433

Pokud však nůž otevřete a pojistkou zase otočíte, čepel se ani nehne. Přece jen ta pojistka drží dobře.

dscn0434

Jak jsem již psal, nůž se mi špatně drží, což hlavně pocítíte při drobnějších pracích. Ty však s tímto nožem, díky tenké špičce čepele, budete dělat nejčastěji. Na těžší úkoly typu štípaní dřeva zapomeňte.

dscn0436

Opinel je spíše určen pro práci v kuchyni, kde díky své dostatečné ostrosti vynikne.

dscn0498

Někomu se může zdát, že tento Opinel je nůž k zahození, ale není tomu úplně tak.

dscn0498

Ano, má spoustu nedostatků, avšak v poměru cena/výkon je to dobrý pomocník.

Pro Bushcraft.cz Pavel L. alias Pawelos

Počet komentářů: 2

 1. Kristián napsal:

  Měl jsem menší, nějaký dárek, používal jsem ho potom co jsem urval pojistku u Mikov vyhazováku. Zčernal rychle, musel jsem mazat, aby šel otvírat, ale na řezání jsem to nepoznal (jsem obyč uživatel a po dlouhých letech pokusů nůž stále pořádně nenabrousím). Držel se mi dobře a s trochou cviku šel ovládat jednou rukou. Byl tenoučkej, takže krájel pěkně a na svačinu byl vynikající, ale tu špičku jsem ulomil. Celkově nemám Opinel rád, jsou to lehký a „houbařský“ nože, nezapadal do mojí představy „nože“. 😀

 2. Daniel napsal:

  Ahoj, má zkušenost s Opinel carbon:

  Mám tento nůž velikosti čepele 12cm již několik let, používám ho na běžné věci na vandru, krájení chleba, cibule atd., přípravu třísek na oheň a jsem s ním maximálně spokojen, je to jednoduchý zavírací nůž a za přijatelné peníze (250,- Kč), když ho ztratím nebude mě to tak bolet, vydrží dlouho ostrý, čepel nože získala našedlou patinu, která mi nevadí, po použití ho jen otřu do ubrousku nebo kalhot a nemám žádný problém se zde zmiňovanou korozí.
  Nosím ho volně v kapse batohu nebo kalhot a ještě se mi nestalo, že bych ho neotevřel, i když někdy jde trochu ztuha.
  Špičku u nože mám také stále. Podle mne, když se k němu budete chovat, jako k noži a nebudete ho používat místo otvíráku nebo sekery, tak Vám bude dlouho sloužit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget