Crash test: Bojový nůž finské armády Sissipuukko M95

Představujeme vám novinku na Vybaven.cz – Crash testy. :) Jednou za čas vezmeme nějaký ten pěkný kousek vybavení a se slzou v oku ho brutálně zničíme. Začali jsme slavným finským nožem – Sissipuuko M95.


Veškeré podrobnosti a vysvětlivky ke Crash testu najdete v našem časopise Vybaven, který se objevil včera na stáncích v rámci Outdoor Magazínu za lidovou cenu 59,-Kč (více informací najdete ZDE).

Sem dáváme pouze video záznam samotného ničení. A i tak to stojí za to.

Počet komentářů: 16

 1. Milan napsal:

  Hmmmm, ten test s cihlou mi přijde zbytečný, to už bych radši viděl
  „stoupací test“ , respektive test v ohybu, jak to předváděj Ti m…. z Cold Steelu.Zajímavý by bylo, kdyby jste měli mezi sebou
  nějakýho vrhače, který by zjistil, jak létá a jak je houževnatý při nárazu…
  /kdyby byl zájem, znám jednoho z nejlepších vrhačů…Vy asi také – byl na dnech Mikovu/.

 2. Pítrs napsal:

  V první řadě bych poděkoval za tvrdý ,, Crash test“ tohoto celkem žádaného nože..Myslím, že to byla správná volba a jsem převelice rád, že moje nákupní horečka, dost podporovaná masážní reklamou vzhledově pěkného nože, zůstala nenaplněna..Ještě jednou poděkování a jen tak dál..Pítrs.

 3. Adam napsal:

  Dobrý den, na Vaše stránky chodím rád a často, tak mou výtku neberte rozhodně jako útok, ale přijde mě, že výpovědní hodnota těchto „testů“ je nula. Například jaké je zjištění, po tom co nožem (ktěrý slouží na řezání) štípete na cihle údery kladiva hřebík? Co je konkrétní závěr? Sám se musím přiznat, že té mánii štípání nožem jsem taky na čas podlehl, pak bylo sranda zeptat se předků: „štípat a nožem?! Vždyť nůž je na řezání!“

  • admin napsal:

   Máte naprostou pravdu, proto také píšu „Veškeré podrobnosti a vysvětlivky ke Crash testu najdete v našem časopise Vybaven“. Jde o článek – 8 prasáren, které se nesmí dělat s nožem, ale stejně se čas od času dělají. :)

  • Milan napsal:

   To by mne zajímalo, jak jste na tohle přišel. Když budu stát tváří v tvář nepříteli, tak mu řeknu :“Stůj, já tě musím říznout, protože mám nůž a ten je jen na řezání“?????

   • Adam napsal:

    To přesně nevím, já proti nepříteli ještě s nožem nestál (bohudík), když stojíte vy, tak štípáte hřebíky? Mě prostě jen není jasné, co mají tyto konkrétní testy ukázat…přijde mě, že to je jako zničit jakoukoli jinou věc.

  • BlackViper napsal:

   Nůž je od toho, aby se používal, málokdy s sebou nosím deset různých nástrojů pro různé činnosti; místo toho jeden odolný nůž, který to všechno zvládne. A k výběru takového nože často slouží crash testy.

 4. nomadek napsal:

  Tohle video mi připomnělo jednu Mechanix rukavici ztracenou na cestě z Rozsutce :( Proč mi to děláte? 😀

 5. Josef napsal:

  Pánové prominou, ale také mi uniká smysl „testu“
  Budí to dojem puberťáků co se rozhodli něco zničit za každou cenu alá Bořiči mýtů.
  On i ten komentář “ Ty pičo “ co tam tvůrcům utekl 4:26, tomu také odpovídá.
  Za mě si nůž vedl dobře, vydržel a jediné co teď potřebuje
  je brousek,
  brousek,
  brousek
  a nového majitele :o)
  P.S.: pro některé komentující. Pokud by jste zámečnický profi sekáč na železo přeostřili na úhel jako má M95 tak nevydrží sekání cihel a hřebíků o nic déle.

  • Milan napsal:

   To je otázka Josefe….Nevím,jak si mám vysvětlit ten příměr k sekáči. Kdybyste znal například nožíře Maďariče, který vyrábí mimo jiné bojové nože pro SOG většinou z pružinovky 14260, u které vyladil kalení na cca 58 HRC, a viděl byste , jak přesekne hřebík na svěráku bez jakéhokoliv poškození, tak byste pochopil. Zrovna tak umí udělat poláci a Spartan nože z CPM S3V, která je sice prášková, ale vlastnostmi podobná naší 14260 při tvrdosti 59 HRC a zachování houževnatosti.. A o tom to je, zjistit co to snese, který výrobek je lepší.To si táké můžeme říct, na co Mercedes, LandRover, když nás odveze Trabant.

   • Josef napsal:

    Mohu se otázat,
    jaký je cenový poměr nože od pana Maďariče vs M95 ?
    Podobný jako LandRover vs Trabant ?
    Takže si na test vemem Trabanta a budeme s ním v terénu tak dlouho rajtovat až se rozsype a budem hlásit „Vidíte to by LandRover v poho dal! “ ?

    M95 je armádní nůž. Armáda do výstroje zařazuje ne nejlepší kousky, ale kousky s nejlepším poměrem Cena/Výkon , které dostačují pro požadovanou funkci.

    Co by IMHO mělo smysl do testu zařadit několik nožů se stejným určením a porovnat jejich poškození.
    V případě Sissiny například Gloka, ČSLA bajonet,Bajonet pro CZ 805 Bren, Mikováckej Uton, nůž USMC a podobně.
    Prostě nože ve stejné cenové kategorii.

    K tomu sekáči zkusím to vysvětlit jinak . Pokud vemu zavírací nůž, tak otvírákem na konzervy otevřu konzervu bez jeho poškození :o).
    Čepelí nože ne, ta se ztupí – poškodí, přestože obé je ze stejného materiálu a od stejného výrobce.

    • MV napsal:

     Pánové hlavně klid:) Nikdo neříká, že nůž si nevedl dobře. Já naopak říkám, že to zvládl překvapivě dobře! Na nůž napíšeme celou recenzi, toto je jen video z crash testu. Ano, v tomto testu jde o zničení věci. Jak jinak prověřit, že v noži nejsou skryté mikrotrhliny, špatně zakalená místa, nebo konstrukční prvky, která jsou náchylná k selhání? Běžným mazáním paštiky na chleba to nezjistíte a toto je jediná cesta, která je z mého pohledu schůdná. Zároveň je to uhlíková ocel, je měkká a pružná a tyto testy tak maximálně poškodily ostří, ale mohu vám říct, že po přebroušení nůž vypadá opět k světu! Nemějte mi za zlé, že mi při testu ulítlo to slovíčko údivu, ale osobně mi bylo nože líto:) Jenže klient chtěl drsný crashtest…:))) Práce snů, nemyslíte?

     Klidně považujme M95 za trabant a těším se, co řeknete na jeden Land Rover, kterého jsme také podrobili crashtestu, a rozhodně si nevedl nijak přesvědčivě!

     Děkuji, že diskutujete, že nás kritizujete a že máme spoustů podnětů, co zlepšit:) Nicméně v tomto se na redakci Vybaven opravdu nezlobte, není to z naší strony žádná show, ani přetvářka.

    • Milan napsal:

     To je ale přec jedno, kolik který nůž stojí. Když mi bude vyhovovat čínskej za litr, tak si ho koupím, když ne , tak si koupím jinej třeba za dvacítku. A to jaksi bez získání alespoň nějakých informací- FAQ, materiál, test,fórum, nejde.Když budu chtít, aby mi uříznul chleba a klacek, tak si koupím Trabanta, když budu chtít víc, tak LandRover.

 6. Josef napsal:

  MV:
  Děkuji za vysvětlení a těším se na porovnání s LandRoverem „o)

  P.S.:Možná to v počáteční recenzi chtělo „pár slov navíc“
  ,ale i tak Vám držím palce.
  Děláte „dobrou práci“,
  jste jeden z mála relevantních zdrojů informací na netu.

 7. Majsner napsal:

  Stát s kamerou proti člověku, co seká nožem do dřeva, není zrovna inteligentní… :-/

  • MV napsal:

   Riziko povolání :-) Není inteligentní stát mezi sekajícím a sekaným materiálem, já stál v bezpečné vzdálenosti od obého (osobní pocit)…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget