Kapesní obvaz vzor 80.

Kapesní obvaz vzor 80, popř. kapesní obvaz vzor 80, typ II (dále jen kapesní obvaz) je součástí zdravotnické výbavy každého vojáka. Ve výzbroji nahrazuje od roku 1984 kapesní obvaz II vzor 60, který již některými vlastnostmi nevyhovuje soudobým požadavkům. Je určen k poskytnutí první pomoci (formou svépomoci nebo vzájemné pomoci) především při střelných a plošných otevřených poraněních, a to i rozsáhlých, popř. mnohočetných. Je rovněž určen k překrytí rány či popáleniny s cílem zabránit jejímu druhotnému mikrobiálnímu znečištění. Slouží k dočasnému zastavení žilního krvácení i krvácení z většiny končetinových tepen. Je vhodný pro prvotní ošetření i hlubokých popálenin menšího rozsahu (do 3,5% povrchu těla). Obal kapesního obvazu, jehož vnitřní strana je sterilní, je možno využít k improvizovanému uzavření otevřeného pneumotoraxu při pronikajícím poranění hrudníku.

Raněné, kteří jsou ošetřeni kapesním obvazem, je možno vyhledat i za tmy pomocí aktivních infrapřístrojů zavedených do výzbroje ČSLA na stupni praporu.

Kapesní obvaz tvoří:

 • barevné obinadlo,
 • dva stejné polštářky, z nichž jeden je posunovatelný po obinadle a druhý s obinadlem pevně spojen,
 • zavírací špendlík,
 • obal uzavřený ze tří stran svarem.

 

 

Kapesní obvaz je při výrobě radiačně sterilizován. Všechny jeho části kromě vnější plochy obalu jsou sterilní. Návod k použití je vytištěn na obalu.

Hlavní takticko-technická data kapesního obvazu

 • délka (bez svaru) max. 17 cm,
 • šířka (bez svaru) max. 10 cm,
 • výška max.4 cm,
 • hmotnost max. 120 g.

 

 

Popis jednotlivých částí kapesního obvazu: Polštářky jsou uspořádány na obinadle tak, že jeden je ve vzdálenosti 20 – 30 cm od začátku obinadla pevně s ním spojen, druhý je posunovatelný po delší části obinadla. Posunovatelný polštářek je opatřen manžetou, kterou prochází obinadlo, čímž je umožněn posun polštářku po obinadle.

Polštářky jsou složeny ze čtyř funkčních vrstev.

 • 1. vrstva – atraumatická neboli nedráždivá – naléhá bezprostředně na ránu. Dokonale propouští krev a ranné sekrety do druhé vrstvy,
 • 2. vrstva – hydrofilní neboli savá – je určena k odsávání a pohlcování ranných sekretů a k jejich rozvádění do celé hmoty vrstvy,
 • 3. vrstva – ochranná neboli brzdící – zpomaluje průnik ranných sekretů svrchní vrstvou polštářků,
 • 4. vrstva – svrchní neboli rubová – je pokračováním atraumatické vrstvy na svrchní (rubovou) stranu a spolu s atraumatickou vrstvou tvoří obal polštářku. Při maximálním nasáknutí ochranné vrstvy umožňuje průnik ranných sekretů do obinadla.

Takticko-technická data polštářků:

Barva – bílá
Celková délka – 22 ± 1 cm
Délka funkční plochy – 19 ± 1 cm
Celková šířka – 15 ± 1 cm
Šířka funkční plochy – 15 ± 1 cm
Délka manžety – 22 ± 1 cm
Šířka manžety – 14 ± 1 cm
Nasávací mohutnost podle ČsL 3 min. – 10,0 g/g
Nasávací mohutnost hydrofilní vrstvy podle ČsL 3 min. – 11,0 g/g
Nasávací mohutnost v simulovaných klinických podmínkách min. – 4,3 g/g
Celkový ochranný účinek proti sekundární bakteriální kontaminaci min. – 100 min

Obinadlo kapesního obvazu je barevné a umožňuje detekci aktivními přístroji o výkonu min. 75 W na vzdálenost 100 m. Sytost zabarvení umožňuje identifikaci různých druhů ranných sekretů pronikajících obinadlem.

Uspořádání obinadla: Ve vzdálenosti 20 – 30 cm od volného konce obinadla je s obinadlem pevně spojen jeden ze dvou polštářků obvazu. Volný konec obinadla je varhánkovitě složen a při přikládání obvazu slouží přeložením přes první otočku obvazu k jeho zabezpečení proti sklouznutí. Druhý konec obinadla (po protažení manžetou volně pohyblivého polštářku) je svinut do smotku a slouží k připevnění polštářku k poraněné části těla. Správně přiložené obinadlo zajišťuje spolehlivou fixaci polštářků obvazu na těle po dobu nejméně 3 dnů.

Takticko-technická data obinadla:

Barva – khaki
Délka – 700 cm
Šířka – 10 ± 0,5 cm
Pevnost v tahu (po osnově) min. – 100 N
Nasávací schopnost podle ČsL 3 min. – 4,0 g/g

Zavírací špendlík je zabalen do přířezu papíru a uložen v obalu vedle složených polštářků s obinadlem.

Obal kapesního obvazu je plátěný a na vnitřní straně opatřen vrstvou polyetylénu. Je barvy khaki a po jedné delší a po dvou kratších stranách má svar. Okraj svaru je při podélné straně nastřižen tak, aby bylo umožněno jeho snadnější odtržení a tím i otevření obalu obvazu. Po uvolnění všech tří svarů je možno obal rozestřít do plochy o velikosti asi 20,5 x 21 cm. V takto upravené formě je obal obvazu připraven k použití pro uzavření otevřeného pneumotoraxu.

Údaje na přední straně obalu:

 • název v češtině,
 • název v ruštině,
 • znak Červeného kříže (v barvě textu),
 • název a sídlo výrobce,
 • číslo výrobní šarže,
 • výraz „sterilizováno“ s datem sterilizace,

Na zadní straně obalu je natištěn návod k použití.

Zdroj:

Prostředky zdravotnické výbavy jednotlivce, Zdrav-21-2, 1985
Příloha 1 Kapesní obvaz vzor 80

csla.cz

Počet komentářů: 3

 1. Bart napsal:

  Tenhle obvaz je výborný na ošetření rozsáhlejších zranění, proto jich vozím asi deset v autě. Je sice pravda, že jsou ještě ze zásob ČSLA rok výroby 1987, ale nemá se na nich co pokazit, ten obal je výborně chrání před poškozením při skladování. Jediný problém je, že už mají prošlou sterilitu, ale jak jsem byl ujištěn záchranářem z IZS, je to jedno. Pokud má někdo rozsáhlé tepenné krvácení, zranění hlavy, nebo něco podobného, určitě ho nezabije prošlý obvaz. Občas záchranáři přijedou k člověku, ovázanému třeba tričkem, kterébylo určitě ještě méně sterilní, ale splnilo svůj účel a dotyčnému zachránilo život. S případnou infekcí si poradí v nemocnici.

  Na menší poranění mám v autolékarně několik „Hotových obvazů“ 1 a 3, ale když si porovnám velikosti polštářků, tak je „80“ na něco většího nenahraditelná. Ted jsem jich pár použil při nácviku záchrany obětí autonehody a rozdíl je opravdu znát. Navíc se dají koupit za 5-10 korun/kus

 2. Goose napsal:

  Taktiež môžem tento obväz len doporučiť. Niekoľko ich nosím.
  – nevýhoda je, väčeí rozmer oproti klasickým H3, H4
  – táto jediná nevýhoda sa vám ale rýchlo zmení na výhodu, ak budete chcieť ošetriť niečo rozsiahlejšie. Je to nenahraditeľný pomocník
  – veľká výhoda je hlavne cena! „konkurencia“ v podobe israeli bandage je oveľa drahšia. Predstavte si situáciu, že chcete ošetriť menšie poranenie. Ak nejde o život a vznikne menšie zranenie (a to sa stáva častejšie než vážne poranenia) miniete israeli badage za 80-90 CZK alebo radšej KO vz. 80 za štvrtinu ceny s rovnakou účinnosťou?

  • Zipy napsal:

   Co se týče malých zranění, tak používat na ně vojenské obvazy mi přijde zbytečné, protože jsou dělané na masivní krvácení a na malých zraněních to pak vypadá jako když ze zraněného děláte mumii. Na jedné akci jsem viděla kluka, co si roztrhl kůži na loktu a někdo ho místo klasickým obvazem ošetřil právě obvazem vz 80, takže pak klučina měl zbytečně ruku dvakrát tak tlustou.
   A co se týče izraeláku, tak ten se dá bez pressure bar sehnat kolem 40 kč a má výhodu jisté sterility, oproti x let starým vz. 80. V kapse s první pomocí nosím izraelák, který na „ostrý“ zásah preferuji, ale je fakt, že v případě různých kurzů nebo cvičení, kde se obvazů spotřebuje hromada radši sáhnu po levnějším vz 80.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget