První měsíc podle Performance Lifestyle 2.0 – kam jsem to povstal?!

Poprvé od loňské střevní chřipky jsem neměl v puse jídlo déle než 22 hodin. Poprvé v životě držím nějakou dietu (správně se říká stravovací plán!). Poprvé v životě si vychutnávám nálev čehosi s názvem Yerba Maté. Je to jen příklad toho, co jsem za posledních 30 dní prožil a rád se o svá poprvé formou tohoto mini-seriálu podělím.

 


 

Já před dvěma měsíci: Ve 25letech žiju podle motta: „dobrej stejk je lepší než špatnej sex“. Taky často tvrdím, že ty chipsy/čokoládu/nutelu/pizzu/pivo vyběhám. Hodně sportuju, posiluju, sloužím u AZ, ale nedá se říct, že bych byl nějak vysekanej, nedejbože korba. Mám sice sílu, nějaké svaly taky, něco uběhnu, ale mám docela tlustý stehna a vydřený six-pack mám schovaný pod ochrannou vrstvou molitanu.

 

Všichni dietáři, vegani, freegani, vegetariáni, počtáři kalorií, paleo blázni, vitariáni, breathariáni – všichni pro mě jsou jedna skvadra ňoumíků, co nemá zdravý vztah k jídlu a abych náhodou nebyl jako oni, odmítám JAKKOLIV řešit svoje stravování (Jak se vyznat v dietách?).

 

OK, možná se snažím omezit sladké, jíst bílkoviny a zeleninu, ale několikrát v týdnu si jdu k místním Vietnamcům pro něco na zub. Mám pocit, že bez Polomáčenek nebo Snickersky nemůžu prostě existovat natož se soustředit na práci (a jdu do extrému, viz můj pokus se Snick&Mayo).

 


 

Osudové rozhodnutí: Přemejšlel jsem. A přišel na to, že když už se tak dřu, že by možná nebylo od věci přestat do sebe cpát potraviny, který celý moje snažení hatěj. S Adamem Česlíkem jsem už dříve dělal jeden rozhovor a jeho přístup k jídlu i cvičení se mi fakt líbil. Taky se mi pod kůži dostala jeho odbojářská image, kdy jde proti mnoha předsudkům, hláška „povstaň nad svoje limity“ a taky ta cool stylová grafika 😀

 

Performance Training je koncept zvyšování výkonnosti a je založen na správném cvičení a zdravém životním stylu. Skládá se z různých protokolů a vy si tak koupíte jen ten, který vám sedí a někam vás posune. Já si v narozeninové slevové akci zakoupil úvodní protokol do světa zdravého životního stylu Performance Lifestyle 2.0 :-) . Za 750,- šlo o mou první investici do podobného produktu.

 


Note: Pokud už dlouho přemýšlíte, jak žít zdravěji, tak by se vám PL 2.0 mohl líbit. Nepotřebujete žádné zkušenosti, pěkně krůček po krůčku se naučíte kontrolovat potraviny na vstupu do svého těla. Je to psáno velmi lidově, zůstane vám dostatek volnosti k drobným úpravám podle vašeho gusta. První dva týdny jen mírně upravujete své nákupní chování a vaříte si pár jídel. Až později naskočíte do různých doplňků a půstů, ale to už máte přípravu správných snídaní, svačin, obědů i večeří celkem najetou. V rámci 12týdenního detoxikačního protokolu si vyzkoušíte jíst 7 jídel denně, držet půst nebo se postit přerušovaně, což se sexy označuje jako Warrior Diet. Po dokončení detoxikace to bude hlavně o vás a o tom, co si vyberete – nejste do ničeho nuceni.

 


 

Protokol jsem si celkem dlouho pročítal a čekal na vhodnou dobu, kdy bych do toho skočil. Znamenalo to totiž totální změnu mého přístupu k jídlu. Jasně, první krůčky jsou opatrné – upravíte si večeři, aby se skládala ze správných makro-živin:

Maso – bílkoviny
Příloha – polysacharidy
Zelenina – voda, minerály, vláknina
Ořechy – zdravé tuky

Nic si nevážím a nenabírám pipetou, jak se píše v protokolu. Hrst toho, dvě hrsti tamtoho, když máš ještě hlad, dej si něčeho trochu víc. To umím zkousnout. Co bych fakt neunes, by byl jídelníček ve smyslu: „V úterý potřebuješ sníst 1600 mikrokalorií – na snídani si dáš 27g čerstvého bio hrášku, k tomu si uvaříš 77,3g organic rýže s 10g přepuštěného másla a plynule přejdeš na přípravu oběda“.

Performance Lifestyle 2.0 pro mě není o hladu ani o odpírání si. Je to pro mě zjednodušení života. Nemusím svůj mozek neustále zatěžovat otázkou, co můžu jíst, jestli si nemám skočit pro Colu nebo chipsy. Mám jasně dáno, co a kdy jíst budu a ještě jasněji vím, co jíst nebudu – tak proč bych o tom přemýšlel?

 


 

Co všechno je jinak: Když jsem studoval protokol, zhrozil jsem se. Od prvního dne nejíst cukr. Nechápal jsem a možná je to tam i trochu vágně vysvětleno. Nakonec jsem to v kontextu dalších kapitol pochopil tak, že nebudu jíst jednoduchý cukr ve formě:

 • rafinovaný či třtinový cukr
 • glukózo-fruktózový sirup
 • jiná nezdravá sladidla (umělá jsou paradoxně povolena, ale já nemám rád tu chemickou pachuť – Cola Zero a další)

Cukr, který jíst můžu, jsem pochopil následovně (jistěže hlavně PŘIMĚŘENĚ!):

 • přírodní cukr v ovoci
 • tekutý med
 • javorový sirup

A tak jsem poprvé v životě za 4 týdny nesnědl žádný nezdravý cukr (jen jeden svatební koláček… Aj karamba!).

Pokračujme. Začal jsem pít více čisté vody. Ideálně by měla být balená, ale nejsem pozér, takže do sebe leju také kohoutkovou. Adam by mi ale určitě vysvětlil, proč je kohoutková voda špatná.

Začal jsem úplně jinak nakupovat. Některé regály můžu v pohodě přeskočit, takže nákup je rychlejší.

 

Na druhou stranu jsem si koupil poprvé v životě spoustu jiných věcí. Koupil jsem si avokádo, spoustu různých nepražených nesolených ořechů, oleje či mléka z ořechů a potom další pestrou paletu semínek a sušených plodů…

 

Poprvé jsem taky začal číst o raw stravě. Nejsem vegan ani paleolitec, ale raw nepoužívá cukr, takže jejich sušenky z mletých datlí a kešu ořechů si čas od času dopřeju. Zkusil jsem i nějaké další recepty a docela mě to baví (jen nemám ultra výkonný mixér, abych se mohl pustit do něčeho většího :-) ).

 

Pak jsem také poprvé začal držet 24hodinový půst na očistu organizmu, kdy jsem pil pouze kouzelný zelený nápoj s rozmíchanými  antioxidanty a dělal si Yerba Maté (kofeinový nápoj).

 

 

Když už jsme u těch doplňků, byla to jedna z věcí, které se mi na Performance Lifestyle 2.0 nelíbily. Nutnost práškovat. Koupit si protein a dělat si ráno super smoothie (nabušená náhražka snídaně).

 

Koupit si multivitamín, hořčík či zinek a zobat pěkně tablety. Ale poprvé jsem si všechny tyto propriety koupil (na 3 měsíce detoxikační fáze mě to vyšlo na něco kolem 3 000,- Kč – což není tak hrozné). Řekl jsem si, že to s pilulkama zkusíme a uvidím.

 


 

Jak to snáším: Překvapivě dobře. Zaráží mě, na kolik věcí jsem byl v životě zvyklý – buchty od babičky, svíčková k obědu, sladká snídaně, sušenky, Cola, chipsy. Nic z toho vlastně nepotřebuju a je bizarní, jak snadné je si to v hlavě otočit. Ano, občas si potřebuju ulevit a něčeho si zobnu, ale když jsem do toho nainvestoval takového času, nehodlám svou vůli zradit a dát si Tatranku. Je to fakt jen o tom, že se člověk musí sám (do)vzdělat, hledat si informace, zkoušet jíst jiné věci, než které do něj cpali rodiče, školní jídelna, místní restaurace a nedej bože ARMÁDA!

 

Uznávám, že někdy jsem unavený a že jsem na sobě cítil dopady vysazení cukru. Není to ale tak hrozné, jak jsem čekal.

 


 

Výsledky: Nemám prakticky chuť na sladké během dne. V pohodě se soustředím na práci. Tím, že mám jasný plán, nemusím o jídle moc přemýšlet. Vařením nestrávím nijak moc času, obvykle nakrmím i přítelkyni, nebo si udělám jídlo na druhý den. Nákupy jsou možná lehce dražší (kvalitní potraviny něco stojí), ale jím toho výrazně méně a do restaurace chodím jen občas (pouze na zdravá jídla – burrito, saláty, …).

A teď k tělu. Zhubnul jsem 1,3kg za měsíc, ale nevím, jak se změnil poměr tuků / svalů / vody v mém těle. Ani to vědět nechci, protože mi to je celkem jedno. Cítím se o hodně líp, už dlouho mi nebylo těžko od žaludku. Je fakt, že při sportu mi rychle dochází energie, ale věřím tomu, že se moje tělo adaptuje – už teď registruju lepšící se tendence. A každá pochvala z okolí, že jsem určitě zhubnul, mě jen utvrzuje v tom, že jsem prostě musel bejt tlustej – snad jen ne úplnej fat-bastard 😀 .

 


 

Uvidím, co se mnou provede další týden (půsty, nízkofrekvenční stravování, warrior diet) a dám vědět!

Počet komentářů: 16

 1. Shaman napsal:

  Warrior diet odporucam. Ja si to neviem vynachvalit, aj ked prve dni to bolo skor o hlave, kedze som bol zvyknuty zrat nonstop. Som zvedavy na tvoju skusenost

 2. Jarda napsal:

  No zpočátku to vypadalo zajímavě, ale na konci z toho na mě křičí – tohle jen okatá prodejní reklama, škoda toho…

  • MV napsal:

   Za to se tedy omlouvám. Ale opravdu nevím jak popsat svoje niterné pocity, aby to neznělo jako reklama…

   Každopádně vás ujišťuji, že to prodejní reklama není, a pokud budete mít zájem, klidně vám povím detaily a vše odpřísáhnu nad nějakým ovocným dortíkem bez cukru!

   A HLAVNĚ: My na VYBAVEN.CZ reklamu vždy jednoznačně avizujeme předem! Žádný text, který není označen v nadpise jako „sponzorovaný“ nebo „komerční“ není reklamou!!! NIKDY !!!! A NIKDY NEBUDE!!! Viz tento manuál: http://vybaven.cz/rady-a-navody/jak-cist-vybaven-cz-mam-se-bat-sponzorovaneho-obsahu/

 3. Kamil napsal:

  Ahoj, chci se zeptat, jestli je tam i nejaka moznost jidelnicku pro cloveka, co dela trismenny provoz? Tzn. Nocni, odpoledni ranni a porad dokola. Diky

  • MV napsal:

   Nic takového tam explicitně není – musel byste vzít základní principy a trochu zaimprovizovat. Což vás asi čeká s tímto pracovním cyklem u jakéhokoliv jídelníčku…

 4. Vebloud napsal:

  Taky jsem si za začátku říkal, že to k něčemu bude, ale jakmile dojde na suplementy, multivitamíny, proteiny v prášku a další pilule, tak je to špatně složená dieta. Specielně pokud s tím začínám.
  Ano u sportovců, kde mám brutální výdej a velkou potřebu proteinů, tak chápu i proteiny v prášku apod, ale to už taky není o zdraví, ale o výkonu za každou cenu.

  • MV napsal:

   Díky za názor. Chápu, že tomu věříte a není na tom nic špatného, dokud to násilím nepředhazujete svému okolí. Já se rozhodl, že zkusím práškovat, což také dělám. Podle mě se s tím dá začít i bez zkušeností, pokud máte nějak smysluplně nastavený systém (což díky protokolu, o kterém píšu, mám). Jaký to na mě bude mít dopad nevím, ani nevím, zda mi to vydrží. U těch proteinů bych s vámi možná trochu polemizoval, ty jsou za mě tím nejmenším zlem. Celkově bych se v tomto ohledu zastal Performance trainingu, protože „zdraví“ a dlouhodobě prospěšný systém stravování je základním pilířem. Pokud by byl cílem výkon za každou cenu, dá se ho dosáhnout i jinou, brutálnější cestou, což je případ mnoha vrcholových sportovců – tam se rozhodně neřadím, ani o to neusiluji.

  • Letec napsal:

   Musím se přiznat, že když jsem PL 2.0 zakoupil, taky jsem měl se všemi suplementy problém. Do teď jsem nikdo nic takového nejedl a myslel jsem si, že to zobou jenom magoři co mají ruce jako já stehna. Avšak opak je pravdou.
   Teď jsem v 11. týdnu detoxikace a nemůžu si to vynachválit. S protokolem jsem začal po operaci kolene (meniskus), kdy jsem nabral z původních 72 kg (178 cm) na 76. Jsem spíš houžev, žádnej svalouš jsem nikdy nebyl. Vždycky jsem hodně běhal, ale jedením s**ček (KFC, burger king, svíčková, špenát vepřový) jsem vždycky měl špek na břiše, který prostě nešel dolu, i když jsem cvičil.
   Teď mám 63 kg a jsem slušně „vysekanej“, aniž bych chodil běhat (kolena zatím nedovolí, takže místo toho 3x týdně kolo ve fitku a trochu si zacvičím s vlastní vahou). Nemusím myslet na jídlo, mám víc energie.
   Nemůžu si to vynachválit a doporučuju to každýmu, kdo chce s něčím podobným začít. Samozřejmě jsou tam občas podle mě věci, které si odporují a suplementy se podle mého názoru doporučují na objednávku firmy (business je business), což ovšem neznamená, že nefungují. Adam by si to určitě nevzal na triko a nedoporučil by nic, s čím nemá osobní zkušenost (soudím tak alespoň podle toho co všechno jsem od něho a o něm četl).
   Celý protokol hodnotím jednoznačně pozitivně.

   • MV napsal:

    Díky za komentář. Tak já to právě beru tak, že si všechny ty „suplementy“ vyzkouším pod vedením někoho zkušenějšího, uvidím, co mi funguje a případně to budu postupně ubírat nebo řešit jinak. Rozhodně jsem rád, že to zkusím.

    A k výsledkům gratuluji, jsem zvědavý, jak si povedete po skončení protokolu, z toho mám zatím já největší obavu. Ale uvidíme :-) Držte se!

    • Letec napsal:

     Díky! Po detoxikaci předpokládám, že určitě přiberu, ale protokol navazuje dialektickým, který je právě tím proč se celá detoxikace provádí.
     Doufám, že přiberu na svalech a zvednu sílu. Začínám chodit cvičit. Ten tuk zpátky nechci :)

     Líbí se mi, že v protokolu jsou různé alternativy (autoregulace). Když nefunguje (nebo nevyhovuje) jedno, je nabídnuta alternativa. Vážně pecka.
     Lidi se mi ze začátku smáli nebo říkali, že jsem blázen, když viděli jak se stravuji. Teď jen nevěřícně kroutí hlavou a tahají ze mě rozumy :)

 5. Pity napsal:

  Bohužel, jídlo dnešní doby je jen odrazem toho co si žádá trh a spotřebitel. Populace je vysoká a vysoce spotřebitelská.
  Lze to omezit a nebo naprosto vypustit, ale chce to radikální dávku sebezapření, ale jakmile se do toho člověk opře a zabředne do těchto vod na delší dobu, začně stravu vnímat jako palivo pro svoje tělo a dokáže se snadněji odprostit od všedního stravovacího návyku, kolikrát se mi stalo že jsem si uvědomil že bych měl něco sníst a nějaký párky v rohlíku na náměstí mě nijak ze židle nezvedali.

  Jeden buržoazní televizní pořad kterej jsem neviděl od tý doby co nemám televizi (počítej 10let) hlásá “Jsme to co jíme“. Žel bohu, je na tom víc pravdy než by člověk chtěl :)

  • MV napsal:

   Také mě překvapilo, jak je zpočátku snadné si říct: „nebudu jíst s*ačky“ a vždycky si nějakou alternativu prostě najdu. Chutě na něco sladkého ještě občas mívám, ale udělal jsem to rozhodnutí a je sndné to pro mě vydržet. Naopak, fakt enchápu běžnou populaci, která do sebe cpe neskutečné věci naprosto běžně…

 6. Radek napsal:

  za začátku jsem Adamovi protokoly jenom okukoval a říkal si že tohle není pro mě ale podlehl jsem a jsme za to rád. Parádní článek

  • MV napsal:

   Taky jsem dlouho jen koukal a zvažoval, jestli to může být opravdu tak dobré. A zdá se, že je :-)

   • Letec napsal:

    Rok jsem čekal a jenom četl články, než jsem si objednal PL2. A nelituju toho, že jsem to nakonec udělal :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget