Recenze: Čelová svítilna LED LENSER H5 (první dojmy)

Předpokládám, že výrobce LED LENSER není třeba nijak zvlášť představovat, neznám vlastně nikoho, kdo by se s některou jejich svítilnou osobně nesetkal, nějakou si neosahal, anebo o nějakou alespoň nezakopl při brouzdání po internetu.

 

Jediným (naneštěstí však zcela zásadním) problémem pak ale vždy byla jejich vysoká cena. Čelovka LED LENSER H5 má ale cenu poměrně lidovou, za doporučených maloobchodních 953,- Kč vč. daně (aktuálně se dá najít až o třetinu levněji) rozhodně stojí za bližší prozkoumání.

Úvodem několik oficiálních dat výrobce/distributora:

„Svítilna LED LENSER H5 v sobě skrývá víc než jen elegantní vzhled. Speciální patentovaná optika Advanced Focus System umožňuje jednoduché ostření a využití celého potenciálu LED diody třídy POWER LED. Měkký popruh a nízká hmotnost umožňují pohodlné nošení na dlouhých túrách a červené zadní světlo vytváří z LED LENSERU H5 ideální svítilnu pro běžce, chodce a cyklisty v silničním provozu. Výklopná hlava umožňuje úhel vyklopení 0-90°.“

 

Obsah balení: čelovka, neoprenové pouzdro, 3 ks AAA baterií 1,5V a návod k použití.

 

Uváděné vlastnosti:

 • Advanced Focus systém
 • Červené světlo na zadní straně čelovky
 • Vysoký komfort nošení díky vyvážení svítilny
 • Výklopná hlava svítilny 0- 90°
 • 1x Power LED
 • Světelný tok 25 lm
 • Dosah světla: 70 m
 • Doba svícení 20 h
 • Hmotnost 120 g (vč. vložených baterií)
 • Baterie 3x AAA 1,5V

Pokud jde o neoprenové pouzdro, není co dodat, funkční (šíře opasku maximálně 50 mm), kvalitně provedené, zcela jistě poslouží svému účelu.

 

Než zhodnotím technické vlastnosti čelovky, přiznávám, že pokud jde o svítilny a vlastně i o veškeré další součásti mého EDC vybavení, jsem až neskutečně rozmazlený perfekcionista (za což samozřejmě nemůže nikdo jiný než zakladatel tohoto webu), na tuto svítilnu tak vždy budu pohlížet s dovětkem, že se jedná o základní a na poměry LED LENSERu i velmi levný model a jako k takovému je k němu třeba i přistupovat.

Co se mi na svítilně jednoznačně líbí je výše zmiňovaný optický systém Advanced Focus. Ovládaný manuálně (bez odskoků!) pomocí posuvné páčky na spodní straně svítilny. Nemám co dodat, funkcí i provedením zaslouží jedničku s hvězdičkou.

Vzhledem k nepříliš výkonné diodě s (bohužel) neměnným světelným tokem 25 lumenů Vám ale svítilna nejlépe poslouží přibližně v polovině jejího rozsahu.

Maximální rozptyl (pro mě osobně nepoužitelný, 25 lumenů je pro takový rozptyl žalostně málo, navíc v kombinaci se studenou bílou barvou světla, které mě na úzkých lesních cestách doslova oslepovalo a všude kolem mě vytvářelo imaginární mlžný opar, což mou viditelnost snad ještě zhoršovalo):

 

Minimální rozptyl (k nasvícení vybraných vzdálenějších objektů velmi užitečná a často používaná věc):

 

Svítilnu zapnete i vypnete jediným tlačítkem, nic víc, nic míň. To naneštěstí platí i pro zadní červené světlo, buď tedy svítí obě anebo žádné.

 

A jak to funguje v praxi? Maximální rozptyl zabírá celkem širokou plochu, ale vidíte cca 5-10metrů před sebe. Zároveň je nutné říct, že vás paprsek lehce oslňuje (jde z čela šikmo před vás, takže skrz něj jakoby koukáte) a vy tak opravdu nevidíte nic, než lehce osvícenou výseč (25lmn se na fotkách zdá možná dobrých, ale vzdálenost, na kterou vidíte, stačí opravdu jen pro turistiku). Na minimální rozptyl už dohlédnete cca na 20-30m, ale vidíte jen osvícený bod.

 

Červené světlo vzadu je potom dobře viditelné.

 

Ke konstrukci s umístěním baterií odděleně na temeno hlavy či helmy jsem byl zpočátku velmi skeptický, nejsem na takovou konstrukci zvyklý a takové rozdělení vypadá minimálně nepohodlně. Zde ale skutečnost předčila očekávání, o svítilně na hlavě za chvíli vůbec nevíte, nepadá a ani při běhu se nikam neposouvá.

 

Minimálně rozporuplné je ale řešení výklopné hlavy, která sice opravdu pracuje v rozsahu 0- 90°, ale je napevno fixována třemi odskoky, z čehož dvě krajní pozice jsou, alespoň podle mého názoru, úplně k ničemu.

 

Dojem z takového řešení dále kazí !plastový! kloub i ozub.

 

Reálné použití ale naštěstí tak tragické není, tu správnou pozici na hlavě či helmě si s trochou fantazie a šikovnosti najde každý (např. polohováním popruhu). Je potřeba podotknout, že svítilna není vodotěsná a zároveň je mechanické ostření slabým místem, kterým mohou dovnitř vnikat nečistoty (pokud posuvný mechanismus drhne, stačí profouknout).

 

Resumé

Závěrem se vraťme zpět k úvodnímu „oficiálnímu“ popisu. Zvážíme-li opět poměr cena vs. výkon vs. kvalita, nejedná se vůbec o špatnou svítilnu. Uplatnění čelovky LED LENSER H5 bych ale osobně viděl jen na dlouhých pěších túrách. Pokud jde o běhání a cyklistiku, tam bych se osobně poohlédl po jiném, podstatně výkonnějším modelu.

 

Pro vybaven.cz píše a testuje Vondraa

Počet komentářů: 12

 1. Soja napsal:

  Litr za levnější čelovku 😀 To máte asi trochu jinou představu o poměru kvalita/cena, protože tahle čelovka je sprostá krádež, výrobní cena tohohle je max 50 Kč. Na Ebayi se dá sehnat kvalitnější a praktičtější čelovka do 100 Kč a skoro stejný model dokonce s lepší ledkou a lineárním nastavením svitu, za 150 Kč viz http://www.ebay.com/itm/Ultra-Bright-500LM-Q5-LED-Zoomable-Zoom-Headlamp-Headlight-Head-Torch-Light-/351257851869?hash=item51c89977dd:g:h9cAAOSwg3FUkq5M

  • MV napsal:

   Ten problém takto bagatelizovat nechci a proto s vámi o výhodnosti čínských produktů polemizovat nebudu :-) Ať slouží a děkujeme za „kritiku“!

   • Soja napsal:

    Možná by stálo za zkoušku porovnat ty 2 čelovky :) (kvalita materiálů, svit, výdrž baterie). U mě nehrozí, že bych kupoval tuhle značkovou verzi, ale s čelovkama z Číny mám docela dobré zkušenosti. Za 150 Kč a týden – měsíc čekání by z toho mohl být materiál na zajímavý článek.

    Tahle čelovka byla téměř 100% vyrobena ve stejné továrně jako ta neznačková, s tím, že firma si za značku na gumovém pásku nahodí několikanásobně víc. Tohle neničí domácí konkurenci o nic míň, než když si to koupím bez „cejchu kvality“. Jenom vyhodím zbytečné peníze navíc, které můžu investovat jinde. (např. nakoupit čelovky pro celou rodinu a ještě mít jednu na náhradní díly :D)

    Na druhou stranu se může stát, že člověk narazí opravdu na šmejd, ale i přes ten Ebay většinou není problém s vrácením peněz, často to jde hladce a líp než v obchodě.

    • MV napsal:

     Vy na to koukáte z odlišného úhlu pohledu než já. Já vidím náklady na chod firmy, vývoj novinek, distribuční síť a mnoho dalšího. Samozřejmě je to vaše volba, my se na čelovku rádi podíváme a zvážíme, zda má smysl podobný výrobek recenzovat. Naše zkušnost zatím říká, že kvalita u „čínských“ věcí je více než divoká a jakákoliv recenze tak má jen malou vypovídací hodnotu.

 2. RT napsal:

  Tuhle celovku mam již cca 4 roky. Za tu dobu 2x Mont Blanc, Grossglockner, apod. Svítí výborně oproti jiným ve stejné cen. kategorii, které jsem měl možnost vyzkoušet. Její velký problém je ovšem nedomyšlené napojení kabelu k bateriím. 2x se mi ukroutily tenoučké drátky a to s ni zacházím jak v rukavičkách. Pokaždé výměna v rámci reklamace. Je to velký handicap – spolehlivost.

  • MV napsal:

   Děkujeme za zkušenosti. Tak záruční servis je této značky opravdu špičkový, ale uznávám, že to drátkové řešení není ideální. Uvidíme jak si povede v našem testu.

  • Soja napsal:

   To je pravda, taky se mě to stávalo, ale to je slabina tohohle designu obecně, na značce moc nesejde. Já sem koupil čelovku se stejným uspořádáním a potom co se mě ten kabel taktéž 2x ukroutil sem ho vyměnil za flex kabel z průmyslového čidla, od té doby je klid 😀

 3. Soja napsal:

  Jasně, s tím souhlasím, ale tendence renomovaných firem prodávat čínské produkty nejnižší kategorie posvěcené vlastním jménem za nekřesťanské peníze je levárna a kálení lidem na hlavu. Firmy umí fungovat i s poctivým přístupem, kdy cena odpovídá kvalitě produktu se započítaným vývojem, náklady, reklamou, distribucí atd., což ale tento případ rozhodně není a koupě takové věci jenom utvrzuje firmy v tom, že se jim vyplatí nakoupit v Číně a tady s těžkou přirážkou prodávat. Tohle pak zabíjí přesně tu chuť inovovat a vytvářet kvalitnější věci za rozumnou cenu, protože lidi nakoupí i ty šmejdy.

  Proti recenzi třeba nic nemám, obsah odpovídá očekávání, ale věta „Zvážíme-li opět poměr cena vs. výkon vs. kvalita, nejedná se vůbec o špatnou svítilnu.“ je prostě to co mi tu nesedí 😀

  Dál už to nemá cenu řešit, je prostě potřeba to vyzkoušet a porovnat :-)

  • MV napsal:

   Já s vámi defacto souhlasím a děkuji za vaše obsáhlé polemiky – je to pro mě i důležitý impuls směrem do budoucna a tomu, co by lidé rádi četli. Ať se daří!

 4. Jirka napsal:

  sorry chlapi ale ja tady zadne naklady na chod firmy a dalsi vyvoj novinek nevidim,vsecko od led lenser co jsem drzel v ruce byl cinsky sunt cehoz je tenhle odporny kus plastu jasnym dukazem… a tak mi neda nez si jen domyslet ze led lenser neni zadny dopredu se vyvijejici producent ale obycejny prekupnik cinskeho situ…

  tohle je navic konceptem zhruba tam kde byl petzl pred 15 lety….

 5. Jirka napsal:

  Tenhle design ma jedinou akceptovatelnost v momente kdy je vzadu poradnej akumulator a vepredu minimalne protiletadlovy svetlomet. Jediny co se mi libi je to integrovany cerveny svetlo. Jinak petzlovku tohohle typu jsem koupil v roce 2003 a to mela krom ledek halogen s dosvitem pul kilometru…nikdy se nic ani nehlo a vyhodil jsem ji az loni kdyz jsem si ji prejel autem…a to taky…prasklo pouzdro na baterky…jinak byla v pohode…takze kdybych nemel tri dalsi tak bych ji dokazal asi i pomerne snadno opravit a zprovoznit

 6. robKubik napsal:

  Ledlenser mám a jako činskej šut bych tu čelovku nebral, navíc nově je na Ledlenser 7 let záruky to čelovky z tržnic a supermarketu nemají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget