Většina taktických svítilen dnes obsahuje režim strobo. Běžný uživatel ale o stroboskopu u svítilen příliš neví, kromě toho, že „to bliká“ a je velmi nepříjemné se do toho koukat. Proto se dnes podíváme na článek holandského policisty, který se už řadu let věnuje studiu použití taktických svítilen a stroboskopu. Jeho výzkum se zaměřuje hlavně na využití těchto prostředků v policejní praxi, ale přiučit se z něj můžou i civilisté, které zajímá, na co režim strobo u své svítilny vlastně mají a co se s ním dá dělat.
V tomto článku se pokusím podělit o své znalosti taktických svítilen a použití stroboskopu.
1. Proč si myslím, že je to potřeba a 2. Jak jsem k těmto znalostem přišel?
Většina reakcí na téma použití stroboskopu, které jsem kdy slyšel, jsou založené jen na šuškandě nebo vlastních domněnkách. Takže je na čase vyjasnit pár fakt o použití taktických svítilen a stroboskopu.
Kde jsem tyto „fakta“ vzal?
Už přes deset let pracuji jako instruktor pro policisty a speciální jednotky (boj na blízko a kurzy střelby). U policie pracuji (postupně v osmi různých útvarech a zásahových jednotkách) už od roku 1972 a stále jsem v aktivní službě.
Většina z více jak čtyřiceti instruktorů na naší policejní akademii jsou specialisté na boj a trénujeme s velkým množstvím různého taktického vybavení. Už před více než 30 lety jsme začali pracovat se světly a používat je k získání taktické převahy. Za posledních deset let jsme si všimli výrazného zrychlení technického vývoje taktických svítilen. Takže jsme své výcvikové metody přizpůsobili současným technickým možnostem. Stejným tempem, jako se vyvíjely naše technické znalosti, tak se rozvíjely i taktické znalosti a zkušenosti s tím, jak lze svítilny v praxi použít.
Tolik tedy k otázce proč a jak.
Vývoj taktických svítilen
Asi před sedmi lety jsme se rozhodli udělat další krok v používání taktických svítilen a rozhodli jsme se zpracovat dlouhodobou studii tohoto konceptu. Měli jsme k tomu prostředky, vědomosti a lidi, se kterými (nebo na kterých :-D) bychom pracovali. Netrénujeme jenom policejní důstojníky v aktivní službě, ale také studenty policejní akademie. (A klidně se přiznám, že stovky z nich nám při tréningu na akademii posloužily jako pokusní králíci.)
Několikrát jsme změnili koncept a předložili výsledky vývoje policistům v různých jednotkách (pochůzkáři, dopravní policie, detektivové, zásahové jednotky, psovodi, jízdní policie a další specializované jednotky). Také jsme dělali výzkum zaměřený na možné poškození zraku a další zdravotní komplikace.
Většina taktického a technického výzkumu probíhala metodou pokusu a omylu – uč se ze svých chyb a nespoléhej na nějaké „povídačky“. Všechno si vyzkoušej a když se ti něco ověří, přizpůsob tomu svůj tréning a své vybavení. Sestavili jsme seznam otázek, které musel každý student zodpovědět po skončení tréningu. Samozřejmě jsme také během našich školení viděli důsledky použití taktických svítilen v praxi. 90% našich tréningů se zaměřuje na boj beze zbraně. V kombinaci se zbraní se taktické svítilny používají trochu jinak, ale většina našich poznatků se dá aplikovat na použití jak bez zbraně, tak s ní.
Při naší práci s taktickými světly a v kombinaci s poznatky od našich „pokusných králíků“ jsme došli k závěru, že strobo je výrazně účinnější pro dezorientování oponenta než normální paprsek světla (při stejném světelném toku).
Mód Strobo
Nejprve je nutno podotknout, že správné strobo musí splňovat určité požadavky.
Přišli jsme na to, že při pomalém nebo měnícím se strobu byl protivník schopný bez povšimnutí (pomalu) pohybovat rukama. Strobo je stále velmi dezorientující mezi pomalejšími 5 Hz až 12 Hz a i výš, ale zdá se, že pokud frekvence výrazně přesáhne 24 Hz, tak se efektivita snižuje. Útočníkovi stále světlo vadí, ale je lépe schopen odhadnout vzdálenost k policistovi. Vyladili jme strobo na frekvenci mezi 18 a 20 Hz a tento problém (zpozorování pohybu) byl odstraněn. Při 18 až 20 Hz bylo strobo stále extrémně dezorientující a protivník nemohl bez povšimnutí ani pohnout prstem. Takže stroboskopy s frekvencí 8 Hz, 10 Hz, 12 Hz atd. jsou velmi dezorientující, ale mohly by mít negativní vedlejší účinky pro policejního důstojníka. Proto jsme zvolili rozsah od 18 Hz do 20 Hz – méně nežádoucích vedlejších účinků.
Z taktického hlediska je nejlepší co nejužší paprsek. S úzkým paprskem je totiž veškeré světlo soustředěné na oči protivníka. Díky tomu může váš partner přistoupit k protivníkovi nezpozorován až na dosah ruky a uplatnit svůj výcvik (práce ve zhoršených světelných podmínkách). Pátrací světla (svítilny s širokým kuželem světla) jsou určena pro pátrání a neměla by být používána jako taktická svítilna. Jinak nasvítíte svého partnera a uděláte z něj snadný cíl. Při práci se svítilnami s širokým kuželem světla, zvláště pokud jsme pracovali v týmech, jsme zjistili, že část paprsku zvyšuje úroveň světla v celém okolí, takže oslepující „tunelový“ efekt svítilny výrazně ztrácí na účinnosti.
Studenti nebyli pod vlivem správného stroboskopu schopni odhadovat vzdálenosti. Nemohli určit, jestli je vzdálenost půl metru nebo tři metry. To je velmi cenná taktická výhoda, pokud přistupujete k agresivní osobě. Často sebou studenti cukli a automaticky natáhli ruce mezi oči a svítilnu (snadno se tak dají popadnout). Nebo dokonce zavřeli oči (co si víc přát, než slepého protivníka).
Agresivní opilci měli větší problém udržet se na nohou. Měli tendenci zakopávat/padat ještě před tím, než vůbec stačili zaútočit. Většina studentů se proto naučila používat strobo na agresivní osoby s duševní poruchou. V Holandsku se na tento typ lidí snažíme pepřové spreje nepoužívat. Jsou to spíše pacienti, než zločinci. Takže oslnit takového člověka na krátkou dobu je stejně efektivní jako sprej, ale nijak mu to neublíží. Zjistili jsme, že je také strobo lepší v budovách, nebo v autobusech, tramvajích atd. Nestane se tak, že byste omylem zasáhli sprejem i sebe.
Na střelnici jsme zjistili, že správné strobo neovlivňuje schopnost zasáhnout cíl. Na druhou stranu, pokud na vás někdo strobem svítí, je velmi těžké palbu opětovat. Abyste spatřili svůj cíl, musíte se dívat přímo do zdroje světla, což je velmi obtížné (ano, střílíme na sebe speciální cvičnou municí, která není smrtící, ale pořádně to bolí :-D).
Kromě funkce strobo existuje řada požadavků, které musí taktická svítilna pro naši profesi splňovat. Na konec tu specializovanou taktickou svítilnu pro policisty nevyrobil žádný velký výrobce. Vyrobili to co si myslí, že je pro nás dobré, ne to co potřebujeme. Takže jsme si svítilnu museli vyrobit/navrhnout sami. Oslovili jsme mnoho výrobců, ale jenom jeden byl dostatečně pokrokový, aby takovou výzvu přijal. Taktická svítilna, kterou používáme teď, má tedy řadu různých vychytávek a využití. Může být ve svém pouzdře otočena o 360 stupňů, abyste ji mohli natočit dle potřeby a nemuseli ji držet. Jednou rukou ji zvládnete odpojit z opasku a celý set někde odložit a nasvítit tím místnost.
Abych tento text zbytečně neprotahoval, následuje seznam našich poznatků s krátkým vysvětlením.
Kdy je taktická svítilna specializovanou taktickou svítilnou pro policejní službu (v evropských zemích)?
1. Pokud jste schopni ji vytáhnout jednou rukou, pochopitelně ne tou, kterou držíte zbraň (svítilna je taktická pouze pokud ji můžete použít okamžitě, bez hledání).
2. Noste svítilnu ve speciálním dedikovaném pouzdře, spínačem nahoru, spojenou s opaskem nebo pouzdrem krátkou spirálovou šňůrou (ne tak slabou, aby se snadno přetrhla, ale ne tak silnou, aby se dala použít k uškrcení člověka.
3. JEDINĚ palcem ovladatelný patní tlakový spínač. (Absolutně ŽÁDNÉ boční spínače nebo klikací spínače. Ty jsou nepoužitelné ve stresu, kdy i půl vteřiny může rozhodovat. Studie dokazuje, že pod velkým stresem je téměř nemožné používat jemnou motoriku. Co ale zvládnete, je zatlačit palcem a buď držet a nebo ho pustit. I s intenzivním tréningem jste schopni jemnou motoriku vylepšit pouze minimálně.)
4. VŽDY se zapíná ve strobo módu, poté se dá přepnout do jiných režimů. Tato sekvence režimů by neměla být měnitelná. (Policisté jsou také jen lidé, takže většina z nich preferuje to, co je praktické a ne taktické. Takže když jsou módy svítilny měnitelné, řada z nich se pokusí přeprogramovat počáteční mód na to, na co světlo používají nejčastěji… přečíst si údaje na řidičáku, nebo si něco zapsat. Pak se ale ze svítilny stává obyčejný zdroj světla a ne taktická pomůcka, kterou má být.)
5. Úzký světelný paprsek se světelným tokem minimálně 450 lm (a alespoň 2500 lux na vzdálenost tří metrů), který vydrží až 2 hodiny (Efekt oslnění a dezorientace je při této intenzitě optimální. Při menším světelném toku je tento efekt nižší a není optimální). Z technického hlediska je toto výzva. Malá hlava, velký dosvit, hodně lumenů. V roce 2013 jsme skončili u diody XP-G R5 LED. S 34mm širokou hlavou má užší paprsek než XM-L a nemá tak velkou spotřebu. Vzhledem k našim poznatkům bychom ještě ocenili menší rozptyl, ale to už by byly z technického hlediska příliš vysoké požadavky.
6. Musí být dostatečně malá, abyste ji byli schopni nosit na opasku každý den. Maximálně 140 mm dlouhá, hlava max. 34 mm široká, do těla se musí vejít jedna 18650 baterie, váha max. 400 g včetně svítilny/baterie/pouzdra atd. (Když je svítilna moc velká, policisté mají tendenci nechávat ji v autě nebo na stanici. A co je taktického na svítilně, kterou u sebe nemáte, když ji potřebujete.)
7. 100 % spolehlivá při hrubém zacházení. (testy na boj na blízko, test na pády a test vodě odolnosti by měly mít standardní požadovanou úroveň)
8. Cenově výhodná, takže s nabíjecími bateriemi a nabíječkou. (Kvůli velikosti a kapacitě jsme si jako zdroj energie oblíbili baterie 18650. S těmito bateriemi pracujeme už tři roky a zatím jsme s nimi neměli jediný problém nebo defekt)
9. V Holandsku jsou velmi přísná omezení týkající se toho, jaké zbraně mohou policisté nosit. Kovové tyče s úderovými hroty mezi ně rozhodně nepatří. Takže naše svítilny nemají žádné ostré výstupky a zářezy „abychom viděli, jestli je světlo zapnuté“. (Nikdy nepokládáme svítilnu hlavou na povrch, takže víme, jestli svítí nebo ne. A nelíbí se nám představa, že někomu při zatýkání roztrhneme kůži ostrou hranou svítilny. Jiná věc jsou speciální hroty na rozbíjení auto skel, ten nosím samostatně na klíčích.)
Je třeba si uvědomit, že
A) Tento koncept byl vyvíjen jako taktická pomůcka, která může být také použita jako zdroj světla. Tedy ne v tom smyslu, v jakém většina lidí svítilnu standardně používá a jakš takš ji může takticky využít v některých situacích.
B) Zapomeňte na slovo „taktický“ v tom slova smyslu, jak ho dnes používají prodejci. To je taktické leda z hlediska zvýšení prodejů, v žádném jiném ohledu.
Tímto článkem jsem vám snad poskytl pár nových informací na téma strobo a taktická svítilna. Kromě dedikované taktické svítilny pro obyčejné policisty jsme také vyvinuli svítilny pro další specializovaná oddělení policie. To bohužel nemůžu víc rozvést, ale pracuje se na tom.
Jo a ještě jsem zapomněl zmínit, že je potřeba trénovat, abyste svou taktickou svítilnu uměli správně využít. Budete potřebovat dobrého instruktora, který používá nejnovější informace a tréninkové metody. Dokonce ani většina policejních instruktorů nemá aktuální informace v tomto oboru. To je normální, každý máme svoji specializaci. Nemůžete vědět všechno.
V komentářích na fóru se pak můžete dozvědět ještě pár zajímavých informací, které celý článek uvádějí do kontextu:
Proč nedat policistům volbu svítilnu přeprogramovat?
V článku jsem se snažil vysvětlit, že policisté jsou také jen lidé. Takže jsou opravdu praktičtí, což často znamená nebýt taktický. 100% policistů v Holandsku fasuje neprůstřelné vesty. Pouze 25% je ale nosí (je v ní moc vedro, nevětrá, je nepohodlná… je nepraktická). Pokud policistům dodáme svítilny, které jsou programovatelné, 80% ji PŘEPROGRAMUJE, aby byla praktičtější. Takže za pár týdnů budou všechny jejich svítilny začínat na 20 lm módu, aby mohli pohodlně vypisovat pokuty. Tím zahodí veškeré výhody taktické svítilny. Na trhu je řada skvělých svítilen pro civilisty. Tato svítilna nebyla vyvinuta pro civilní trh. Vyvinuli jsme ji jako taktickou pomůcku… která MŮŽE být přeměněna na normální zdroj světla během dvou sekund, ALE pouze pokud nejste v tu chvíli ve stresu a v taktickém prostředí. Když dopíšete a vrátíte svítilnu do pouzdra, stane se z ní zase taktická pomůcka, kterou tato svítilna má být.
Proč jste se více nezabývali použitím stroboskopu v kombinaci se zbraní?
Žijeme v Evropě, nechodíme od domu k domu ozbrojeni útočnou puškou, abychom „sejmuli“ únosce a členy ozbrojených gangů.
V roce 2012 bylo v Amsterdamu 19 incidentů, při kterých byl policista nucen vystřelit (a z toho 15 byly varovné výstřely). 99,9% všech incidentů se odehraje beze zbraní (opilí lidé, kteří nechtějí opustit bar, ženy zneužívající své manžely, odpor při zatýkání po krádeži atd.). Incidenty se střelbou jsou vzácné. A incidenty se střelbou, při které se použije svítilna, jsou extrémně vzácné. Vím o každé střelbě v Amsterdamu za posledních deset let. A u žádné z nich nebyla svítilna použita.
Stále cvičíme speciální jednotky na použití svítilny v kombinaci se zbraní, ale „normální“ policisté mají pouze základní vědomosti o použití „komba“ světlo a zbraň. Po základním výcviku už se pak tyto znalosti rozvíjejí pouze minimálně nebo vůbec. Beze zbraně ale musejí bojovat často. Takže taktická svítilna a strobo jsou velmi nápomocné.
Setkali jste se někdy s tím, že by strobo způsobovalo nějaké zdravotní komplikace? Například epileptické záchvaty?
Testy jsme prováděli po dobu téměř 7 let s různými typy svítilen a stroboskopů. V počáteční testovací skupině bylo přes 400 studentů a policistů. Poté jsme v letech 2010 a 2012 předali naše poznatky ve formě prezentace a tréningů přibližně 350 policejním instruktorům. Od této prezentace cvičíme policisty se svítilnami s frekvencí stroba 20 Hz. Každý měsíc to jsou skupiny po 16 až 20 studentech. Počet policistů, které jsme za tu dobu trénovali, by měl být nyní přes 1500. Během těchto kurzů jsme se NIKDY nesetkali s žádným případem epilepsie.
Pokud vás tato problematika zaujala, původní článek můžete najít zde spolu s řadou přínosných a zasvěcených komentářů.
Zajímavé čtení i pro civila. Mám na zbrani stále nasazený Streamlight TLR-1s (stále tak K100 nosím). Baterku jsem kupoval za velmi slušnou cenu ještě v záruce, kupovat funglovku, asi beru něco jiného a bez stroboskopu. Narazil jsem někdy na názor, že na pistoli je strobo k ničemu, no nezdálo se mi to a po přečtení článku jsme rád, že strobo mám. Akorát na tom Streamlightu má právě nešikovné zapínání. Ale pořád lepší tak, než tu fuknci vůbec nemít. Ovšem netuším, na jaké frekvenci tam strobo funguje – zaujalo mě v článku, že při určitých frekvencích pak člověk ujde pohyb rukou. Musím baterku sundat ze zbraně, sehnat figuranta a vyzkoušet to. Každopádně i přes trošku hroší zapínání strobo (dvojklik) jsem fakt rád, že tenhle mód moje baterka má. Ty výhody jsou veliké. A začnu více trénovat (vzdor názoru ze článku, že to moc nepomůže), rychlé zapnutí strobo.