Recenze: Powerbanka Powerseed PS-15000

Rozhlédnete-li se kolem sebe v tradičně přeplněné a zpravidla i libově vyvoněné tramvaji či autobusu, musí vám být hned jasné, že doby, kdy vám mobilní telefon vydržel na jedno nabití i týden nebo dva, jsou nenávratně pryč. Výkon moderních mobilních zařízení jde neustále vpřed a to zcela bez ohledu na jejich rostoucí energetickou náročnost. Výjimkou pak nejsou ani případy (zpravidla v rukou nezkušeného uživatele), kdy nový mobilní telefon nevydrží na příjmu ani jeden jediný den. Odpovědí na tento zvrácený paradox, kdy výkon neustále stoupá, obrazovky se zvětšují, ale technologie a kapacita baterií nervózně přešlapují na místě, jsou tzv. powerbanky aneb další mrtvá zátěž vašeho EDC batohu / kabelky v podobě baterie, která je dle potřeby schopná všechny technické vymoženosti za pochodu dobít.

Jakou konkrétní powerbanku zvolit, záleží na preferencích každého z nás, kdy logicky platí, že s rostoucí kapacitou baterie úměrně roste její velikost a také hmotnost. Na soudobém trhu existuje také několik hybridů, kombinujících powerbanku např. se svítilnou, flashdiskem, bezdrátovým reproduktorem apod. Při výběru takového zařízení je tedy nezbytné, aby si každý z nás odpověděl na otázku, jaká zařízení vlastně potřebuje nouzově dobíjet, jak často a také jak velkou a těžkou věc navíc je ochotný s sebou nosit.

V mém případě volba padla Powerseed PS-15000, tj. na poměrně velkou (135 x 70 x 23 milimetrů) a těžkou (330 gramů) lithiovou baterii s kapacitou 15 000 mAh.

 

Parametry a specifikace výrobce:

Akumulátor: Li-Ion (Lithium-Ion)

Kapacita: 15 000 mAh

Konektor: USB 2.0

Vstup: DC 5V/1A

Výstup: DC 5V/2,1A a DC 5V/1A

Rozměry: 135 x 70 x 23 mm

Hmotnost: 330 g

Obsah balení: Powerseed PS-15000, USB micro kabel s redukcí na USB mini a Apple 30PIN, pouzdro a stručný manuál (pouze v angličtině).

Z dalších funkcí je třeba zmínit čtveřici modrých LED diod, díky kterým budete v přibližném obraze o zbývající kapacitě (25% – 50% – 75% – 100%). Samozřejmostí jsou také zabudované ochrany proti zkratu, proti přepětí, proti přebití a proti nadměrnému vybíjení.

Ovládání je velmi intuitivní, dle zcela evidentního vzoru v zařízeních společnosti Apple vystačí s jediným tlačítkem. Po jeho stisknutí powerbanka sama zkontroluje, zda je k některému ze dvou výstupních konektorů skutečně připojeno zařízení k nabíjení (ochrana proti samovolnému spuštění a zbytečnému vybíjení v kapse či batohu) a v kladném případě jej začne nabíjet, v opačném případě se 10 vteřinách sama vypne. Stejně tak se sama vypne po dosažení plné kapacity nabíjené baterie, čímž powerbanka opět šetří sebe sama.

 

Rychlost nabíjení lze ovlivnit výstupním proudem. V naprosté většině případů vystačíte se standardním 1A (spodní zřetelně označený výstupní konektor), ale potřebujete-li z nějakého důvodu nabíjet rychleji (obecně se nedoporučuje, nabíjené zařízení se mimo jiné zbytečně zahřívá a krátíte životnost jeho baterie) anebo potřebujete nabíjet nějaké energeticky náročné zařízení, které je pro takový nabíjecí proud určeno (typicky např. tablet nebo notebook), je možné nabíjet i pod proudem 2.1A (vrchní zřetelně označený výstupní konektor).

 

K powerbance nezávisle na objednané barevné variaci (černá, bílá, červená a modrá) dále dostanete černé skořepinové pouzdro. Toto považuji za jednu z největších slabin. Jednak je zbytečně velké.

 

A hlavně zcela ignoruje umístění nabíjecích konektorů, které oba jsou v pouzdře utopeny a namísto předpokládané ochrany připojeného USB kabelu proti nechtěnému zalomení k jeho zalomení doslova vybízí ne-li přímo pomáhá.

 

Pakliže však jako já nechcete anebo vzhledem k místu již nemůžete mít v batohu „odhozené“ prázdné a úplně zbytečné skořepinové pouzdro a zároveň volně uloženou powerbanku – ne zcela uspokojivým řešením může být její vyjmutí z pouzdra, otočení dnem vzhůru (nejpoužívanější 1A port je naneštěstí dole) a její uložení zpět NA pruženky, které jí původně zajišťovaly v pouzdře.

 

Její fixaci pak „vyřeší“ částečné dopnutí zipu na úroveň zapojeného USB kabelu. Toto řešení se však z dlouhodobého hlediska jeví jako velmi nešťastné, neboť požadovaný prostor, který pruženky powerbance původně poskytovaly, po čase zcela zmizí (obě se vytahají).

 

Další velkou neznámou je pro mě vnitřní část víka tohoto pouzdra, kdy zde přítomná síťka na uložení kabelů a jejich redukcí je z nepochopitelného důvodu našitá vysoko – 1 cm nad jeho dnem. Každá sem na volno vložená redukce je tak na nejlepší cestě ke svému ztracení. Řešením tohoto nedostatku pak může být například vložení redukcí do igelitových sáčků s přítlačnou lištou (jejichž obstarání je na fantazii každého z vás :-), které již z pouzdra po každém jeho otevření samovolně nevypadávají.

 

Obsah balení doporučuji zkontrolovat ihned po nákupu, neboť deklarovaná redukce na Apple 30PIN se u mého kusu nenacházela – a to, že jste ji neztratili vy, již později nedokážete. Složení kabelů a redukcí je pak volbou každého soudruha. Pro ilustraci do mé standardní výbavy patří 18cm dlouhý kabel USB micro (původní), redukce USB mini (původní), 105 cm dlouhý kabel Apple 30PIN a redukce na Apple Lighting. Vzhledem k rozměrům předimenzovaného pouzdra se vše pohodlně vejde.

 

S powerbankou jako takovou jsem však poměrně spokojen – dělá přesně to, co dělat má a po technické stránce jí není absolutně co vytknout. Mezi její největší pozitiva patří samozřejmě jí kapacita 15 000 mAh, která mě prozatím (od října 2013) nikdy a nikde nenechala na holičkách. Tato její výhoda je ovšem logicky vyvážena velkým rozměry a poměrně značnou váhou, která se včetně pouzdra a popisované kabeláže šplhá až k nekomfortním 434 gramům. Další daní za takto vysokou kapacitu je také doba jejího nabíjení, pokud ji zcela vybijete, vezme si až neuvěřitelných 30 hodin nabíjecího času, tzn. v žádném případě nepočítejte s tím, že ji dobijete přes noc…

Nabíjení ostatních zařízení je plně srovnatelné s elektrickou zásuvkou, nabíjecí časy si odpovídají, naopak s tou výhodou, že na rozdíl od elektrické zásuvky nedochází k nežádoucímu přebíjení vašich zařízení, kdy po dosažení plné kapacity powerbanka nabíjení automaticky přeruší a sama se vypne.

V průběhu nabíjení ani vybíjení (rozuměj nabíjení dalších zařízení) jsem nikdy nezaznamenal žádné nadměrné zahřívání. Stejně tak tomu bylo u všech zařízení, které jsem kdy pomocí této powerbanky nabíjel.

Pakliže pominu již popisované a po všech stánkách příšerné pouzdro, čistě z hlediska uživatelského komfortu bych dále prohodil pořadí výstupních konektorů (tj. 1A nahoře, 2.1A dole), anebo lépe, bych jejich umístění volil na kratší straně. Další drobností, pakliže nejste zavilým milovníkem extáze, LSD a k nim přidružené „hudební“ produkce, jsou zbytečně předimenzované modré LED diody, které v noci bez problémů zvládnou osvítit celou místnost. Pokud jde o mě, poté, co jsem v noci potřetí oslněn zakopl o nebohé domácí zvíře, které mě vždy samozřejmě pomstychtivě pokousalo, vyřešil jsem tento nešvar polopropustnou textilní lepicí páskou (pro účely této recenze sundána).

Jako celek vám tedy tuto powerbanku mohu s klidným srdcem doporučit a to nejméně do doby, než opadne nesmyslný hon za stále vyšším (dávno nepotřebným?) výkonem mobilních zařízení a do hledáčku vývojářů/výrobců se konečně dostane otázka jejich do nebe volající (ne)výdrže.

Pro Vybaven.cz píše a testuje Vondraa.

Počet komentářů: 18

 1. Yio L' Narr napsal:

  Toto zařízení vlastním a využívám též, jen mám dvě poznámky – nabíjel jsem s tímto zdrojem zatím vždy jen Samsung Galaxy S III, ale po nabití přístroje se nabíjení nepřerušilo a pokračovalo celou noc, takže pokud máte zapnutou synchronizaci programů v rámci OS Android a jste třeba na signálem špatně pokrytém území, kdy telefon signál stále dohledává, není problém, aby si tento telefon ze zdroje přes noc zbytečně nevytáhl třeba i 1500 mA. Druhá poznámka se týká nízkých teplot, kdy při teplotách pod cca 15°C docházelo k samovybíjení akumulátoru, takže bych s ním do přírody nepočítal jako s ideálním řešením.

  • Vondraa napsal:

   samozřejmě nemám a nemohu mít odzkoušené všechna zařízení na světě, ale z mé zkušenosti se tak nikdy nestalo, nejčastěji „nouzově“ dobíjím svůj telefon iP4, přiležitostně mobily kolegů, (převážně nokie a nějaké levnější samsungy), dále bězně BT handsfree, fotoaparát, bezdrátový router a iPad – u všeho se zatím powerbanka po dokončení nabíjení vždy obratem sama vypnula. Pokud jde o zmiňované nízké teploty, máte samozřejmě pravdu, to je, alespoň pokud je mi známo, obecný problém všech akumulátorů.

 2. admin napsal:

  Pro úplnost sem vložím komentář z Facebooku. Autorem je Dan Mitas:

  „“Mezi její největší pozitiva patří samozřejmě jí kapacita 15 000 mAh, která mě prozatím (od října 2013) nikdy a nikde nenechala na holičkách.“

  Ne, fakt není možné, že by se do toho dalo vecpat ~80 Wh energie (15 Ah při 5 V s 90% účinností zdroje). Uvnitř je podle tvaru krytu 6 článků 18650. Aby daly dohromady takovou energii, musel by mít (při napětí dejme tomu 3,6 V) 3,7 Ah každý! Nic takového na trhu neexistuje a bylo by to vůbec možno vyrobit jen za cenu zkrácení životnosti na pár desítek cyklů. A technická: Není třeba psát za to číslo navíc 3 nuly a předponu mili (v článku se to vyskytuje 3*), protože větší číslo kapacitu opravdu nezvýší

  „Rychlost nabíjení lze ovlivnit výstupním proudem. V naprosté většině případů vystačíte se standardním 1A (spodní zřetelně označený výstupní konektor), ale potřebujete-li z nějakého důvodu nabíjet rychleji (obecně se nedoporučuje, nabíjené zařízení se mimo jiné zbytečně zahřívá a krátíte životnost jeho baterie) …“

  Další hovadina, powerbanka se nestará o nabíjení baterie v cílovém zařízení. Chová se jen jako 5V zdroj a nabíjení své baterie si řídí sám telefon/tablet/cokoliv, tj. vezme si takový proud, jaký potřebuje! Pokud chce víc, než třeba ten 1 A, powerbanka buď zjistí, že sosá víc a odpojí ho, nebo se začne chovat jako zdroj konstantního porudu, čímž klesne napětí (telefon to nejspíš vyhodnotí jako poruchu a nebude se nabíjet vůbec).

  „… naopak s tou výhodou, že na rozdíl od elektrické zásuvky nedochází k nežádoucímu přebíjení vašich zařízení, kdy po dosažení plné kapacity powerbanka nabíjení automaticky přeruší a sama se vypne.“

  Opět, o nabíjení se stará (třeba) telefon a jakmile baterii nabije, přepne se do udržovacího režimu a baterii dál nepřebíjí. Platí to pro každý normální mobil starý míň jak 20 let a pro leštěné prdy značky Apple nejspíš taky.

  „Další daní za takto vysokou kapacitu je také doba jejího nabíjení, pokud ji zcela vybijete, vezme si až neuvěřitelných 30 hodin nabíjecího času …“

  To není daň za nějakou imaginární vysokou kapacitu. Kapacita akupacku dobu nabíjení sama o sobě nijak nezvyšuje. Je to tím, že powerbanka je normální čínský zprasek s poddimenzovaným zdrojem. Protože i kdyby uvnitř opravdu bylo těch 80 Wh (nemožné), mělo by trvat nabíjení ze zdroje 5 V/ 1 A asi 18 hodin (se započítáním rozumné účinnosti). Kdyby ta věc ale nabíjela desetinou kapacity, jak se to normálně dělá, nabila by se do plna za cca 11 hodin bez jakéhokoliv znatelného vlivu na životnost aku (maximální povolený nabíjecí proud bývá ještě několikrát vyšší).“

  • Vondraa napsal:

   Ano, pochopil jsem, největší „problém“ je opět výrobcem deklarovaná vs. skutečná kapacita powerbanky. Tato změřena skutečně nebyla a to z jednoho jednoduchého důvodu – nebylo čím. Pakliže se mi ta hračka dostane do ruky, rád to pro vás přeměřím, abyste mohl v noci lépe spát. Co naopak zajímá mě, v čem si proboha jenom myslíte, že to změní význam a informační hodnotu mého článku? Text byl od samého počátku zamýšlen jako obecná informace, že věc zvaná powerbanka vůbec existuje, proto je zde takto obecně popsána. Jako příklad jsem si poté dovolil sepsat pár postřehů o zařízení, které již rok denně nosím a používám. Pokud jsem se vás dotknul na nejcitlivějším místě, omlouvám se, hned od příštího století začnu přeměřovat každou AA baterii, která se mi dostane do ruky a v tabulkách porovnávat, zda se údaj náhodou neliší od jejího popisku, máte pravdu, nic důležitějšího, co by mě na ní mělo dále zajímat, neexistuje!

   K vaší poznámce o převodu jednotek, děkuji za radu, převádět řády umíte skvěle, ale já s vaším laskavým dovolením zůstanu v řádech, které v popisku zvolil výrobce a to nikoliv pro mou zcela zjevnou a po všech stránkách zvrácenou dekadentní potřebu onanovat nad počtem nul, ale prostě proto, že je takto všude uvádí výrobce a já nevidím důvod, proč bych někomu, kdo v počtech ve škole neprospíval tak skvěle jako vy, komplikovat život tím, že mu budu v průběhu textu řády třikrát měnit, jen abych mu dokázal, jak skvěle ovládám základní matematiku.

   K rychlosti nabíjení, tato hovadina vychází z dosavadní empirické zkušenosti, pokud jde o mobilní telefony a podobnou techniku, která si nabíjení skutečně řídí sama, ano máte pravdu, ochrana proti přebití je jejich letitou součástí, přesto, pokud budete nechávat telefon/notebook ke zdroji připojený nonstop, baterie vám ve stoje nadšeně aplaudovat rozhodně nebude. Doufám, že se shodneme alespoň na tom, že ideální je nabíjet právě pod takovým napětím a proudem, pro které bylo dané zařízení/baterie vyrobeno.

   Pokud jde napadané automatické vypnutí powerbanky po dokončení nabíjení vs. klasická elektrická zásuvka, ano s udržovacím proudem máte u inteligentních zařízení opět pravdu, „výhoda“ je zde míněna naprosto obecně. Jako skutečnou „výhodou“ v tomto případě tedy uveďme, že powerbanka takovým vypnutím (když nedáte jinak) šetří sama sebe, tedy svou zbývající kapacitu.

   K 30 hodinám nabíjecího času, opět, prosté konstatování pozorované skutečnosti u tohoto modelu, nic víc, nic míň. O tom, že s rostoucí kapacitou baterie při ustálených hodnotách napětí/proudu roste i doba potřebná k jejímu nabití spolu snad nadále diskutovat nebudeme.

   Závěrem podotýkám, že záměrem tohoto článku bylo zejména stravitelným způsobem seznámit širší veřejnost s věcí zvanou powerbanka – nikoliv přeměřování si přirození se studenty ČVUT.

   • Trniman napsal:

    Dobrý den. Děkují za članek.Powerseed PS-15000 je to co hlědam. P.S. vždy se najdou „experti“ bez alternativy, pač alternativa ve vyrobě elektroniky již neexistujě .)

   • Tomas.de.p6 napsal:

    No chlapci, (myslím tím uživatele Vondraa, admin a Dan Mitas), vy jste mi zamotali hlavu, ale naštěstí i rozmotali ;). Mám tohle zařízení, byl jsem nešťastnej, že se rychle vybilo a takřka nešlo nabít. Chtěl jsem ho v Brdských lesích mrštit do rokle (ale to bych přírodě neudělal spíš by se mělo mrštit výrobci do reklamačního oddělení). Pak doma zkoumám jak je to možné a hle recenze od Vondraa potvrzuje hrůzný fakt, že se to nabíjí déle než auto baterie. Hmm. Trošku divé. Ale jsem líný myslet a počítat a tak věřím recenzentovi, který si dal tu práci. Nabíjel jsem i víc než 30 hodin, Udělal jsem zkušenost, že jeden dílek (ze 4) za 12h.

    Tak jsem se vrátil na recenzi, jestli jsem to četl dobře… a čtu další reakce..
    Ještě že myslí a počítá jiný uživatel – Dan Mitas, který potvrdí můj původní podivný pocit, že něco neklape.

    Tak jsem hledal dál a jinde, jaký je normální nabíjecí doba, co že to může urychlit. No a nic jsem jen nenašel, krom vytrvale se opakující zmínky, „používejte originální nabíjecí kabel“. Ten jsem nejspíš nikdy neviděl. Zkusil jsem experimentovat. Vybil jsem zařízení a pak testoval různé kabely. A opravdu přes některé se dala Powerbanka nabít za 8h a přes jiné se v podstatě nedala, ač se „tvářila“, že nabíjí! Nu uznávám, že mě to dostalo. S něčím takovým v digitální éře už nepočítám. A tak se nedivím, že tohle dostalo i recenzenta :)

    No a chlapci, díky! Uživateli Vondraa, že si dal práci recenzi napsat a hezky zdokumentovat, adminovi a Dan Mitasovi za kritické myšlení. Ještě by bylo fajn, kdyby Vondraa dokázal na jejich připomínky reagovat nějak pozitivněji. Ale to už patří do jiné vesnice.

    Hodně zdaru, mějte se krásně a něco pro to dělejte
    Tomáš z Prahy 6

 3. specialista napsal:

  zdar,vie mi niekto poradit nejaky powerbank ktory by dokazal nabit aj notebook?velmi sa v tom nevyznam

  • Vondraa napsal:

   Záleží na kapacitě baterie a kapacitě powerbanky, možné to samozřejmě je (pokud se váš notebook nabíjí přes usb port?) v praxi si to ale umím představit spíše u menších zařízení např. u menších netbooků, plnohodnotné notebooky bývají velmi energeticky náročné zařízení a jejich baterie tomu většinou velikostí/kapacitou/váhou odpovídají, tzn. ano, čistě teoreticky jej můžete (nouzově?) nabíjet prostřednictvím powerbanky, ale velmi pravděpodobně se bude jednat o jednorázovou záležitost, která vám powerbanku zcela vybije…

 4. Hanka napsal:

  Dobrý den,se zájmem si přečetla vaši recenzi,powerbanku mi manžel teď donesl z obchodu ale chybí návod k obsluze,vůbec nevím do kterého konektoru ji mám připojit k nabíječce do zásuvky.Z jedné strany je vstup /In/ ale podle vašeho článku usuzuji že nebíjíte přes vstup 1 A.Tak mi prosím poraďte.Děkuji Hanka

  • Vondraa napsal:

   Použití je velmi jednoduché, strana s jedním konektorem s nápisem „in“ je určena pro nabíjení, druhá strana se dvěma USB konektory je určena pro „vybíjení“ tzn. k nabíjení dalšich zařizení… takto stačí? event. vám návod naskenuji a zašlu emailem (dle potřeby vám ho samozřejmě přeložím do češtiny)

 5. Soja napsal:

  Zrovna sem narazil na zajímavou hračku. Jeden youtuber udělal recenzi na powerbanku, která funguje zároveň jako booster pro startování auta. Docela mě překvapilo, že to opravdu funguje. Vypadá to velice lákavě:
  https://www.youtube.com/watch?v=fEza3w7tOMk&feature=em-uploademail

 6. xkleo napsal:

  Informacni hodnota clanku nulova…vlastnim powerbank, jenz vypada uplne stejne jen je cerne barvy. Prodavana pod znackou Eurocase 12000mAh….ma mereni s umelou zatezi 1A…prvni kus 7400mAh…reklamace resena vymenou, druhy kus 6700mA…:-)….ucinnost teda nic moc

 7. groula napsal:

  Tuhle záložní baterku mám taky, a nemůžu si jí vynachválit.
  Jedinej problém, kterej ale spíš přisuzuju firemnímu telefonu HTC Desire X je skutečnost, že ačkoli sem ho připojil k výstuou 1A, tak telefon se nabíjel jenom 500 mA. Což sám ukazoval na displeji.
  Ten kabel, dodaný k baterce totiž nemá zkratovány datové piny a některá zařízení si tudíž myslí, že se nabíjí z USB portu počítače.
  Vyřešil sem to tak, že sem použil nějakej prodlužovací USB kabel u kterýho sem pájkou zkratoval ty datový piny.
  Nyní mám navíc delší kabel a hlavně to nabíjí jak má.
  K pouzdru mám naopak velmi kladný vztah, neboť se mi do něj vejde i kabel na nabíjení Nikon fotoaparátu. Ten totiž zcela debilně nepoužívá klasickou USB zdířku, ale nějakej jejich trapnej konektor, kterej je na metr dlouhým kabelu, kterej se mi krásně do toho pouzdra vejde.
  Pro mě teda super výrobek :-)

 8. Nina napsal:

  Hezký den, ja jsem si pořídila s kapacitou 5200 mAh a jsem spokojena. Malé rozměry a velký výkon, kterým já dobíjím iPhone 6 a tablet dvakrát bez nutnosti dobití. Vyhovuje mi a nic jí nemůžu vytknout. Dobíjí rychle a má i hezký design, to je pro mě hlavní.

 9. Ondra (Pisky) napsal:

  Zkuste otestovat i http://www.gme.cz/powerbank-pd608-20000mah-p751-730 😉 sám jí už několik měsíců používám a tudhle řekl bych strčí do kapsy 😉 Dost povedená je tam i ta ledka která mě překvapila svou svítivostí a odolnost taky nebude podle mě nejhorší :) už 2x mi spadla na zem (do trávy a na koberec) asi z metru a nejeví známky rozpadu.

 10. Robert napsal:

  Dobrý den, rád bych powerbanku využil jiným způsobem. Trvale ji připojit ke staršímu smartphone a přes nějakou adroidí aplikaci (např. Phone Tracker) a datovou SIM mít možnost sledovat pohyb, konkrétně při krádeži auta (profi sledovací softwary/služby jsou drahé). Tedy nechat telefon s připojenou powerbankou v autě a po vybití powerbanky (za týden? nevím…) ji znovu dobít. Můj dotaz je, jestli je na trhu powerbanka, která by se po nabití mobilu sama nevypnula, případně jde-li to zařídit, aby powerbanka průběžně udržovala nabitý mobil, podobně jako když je mobil připojený k síti. Děkuji za případné tipy :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget