Představení produktu: Hodinky Marathon Diver´s Automatic GSAR

Měli jsme možnost testnout ultra odolné hodinky Marathon Diver´s Automatic GSAR.

 

Po návštěvě letošní IWA 2016 mi začalo vrtat hlavou, že bych si měl pořídit nějaké „nadupanější“ hodinky, než mám. Jistě také znáte slavné rčení, že by chlap měl mít hodinky alespoň v ceně jeho měsíčního platu. Což moje Casia za 1300,- moc nesplňují… :) Navíc všichni ostatní z Vybaven týmu nosí Fenixe od Garminu a na každém redaktorském srazu jsem tudíž musel poslouchat jejich nadšené:

– Jůů, ty máš ale super střeleckou aplikaci!

– Aaaale, ty máš zase hezkou fólii!

– Já jsem naběhal včera jen tolik a tolik a ty dnes o kilák víc.

– Ty máš zase lepší hodnoty VO2 max..

Chlapi… 😀

FACEPALM

 

Takže mi to nedalo a poprosil jsem fanoušky o tipy pro inspiraci. Moje požadavky byly – velmi odolné a ultra jednoduché hodinky bez zbytečných funkcí. Třeba i bez datumovky. Vznikla kolem toho velmi poučná debata se spoustou rad a fotek. Pokud máte chvilku, doporučuji pročíst. Stačí kliknout na modré Fko na obrázku.

 

Když chvíli po tom přišla nabídka od Armedu zkusit na měsíc GSARy od Marathonu, nešlo odolat.

O co vlastně jde?

„Hodinky Marathon Diver´s Automatic jsou vyráběné ve Švýcarsku v La Chaux de Fonds. Svou konstrukcí jsou předurčeny pro vojenskou službu v náročných podmínkách. Jsou známé pod názvem GSAR, což je zkratka slov Government Search and Rescue. Hodinky značky Marathon dobře znají piloti, vojáci, potápěči, dále americká pobřežní stráž, záchranáři. Marathon má podepsaný kontrakt s americkou vládou na dodávky hodinek do ozbrojených sil, konkrétně třeba k U.S. Marine Corps. Přebytečné kusy pak nabízí na civilním trhu. Jedná se tedy o vojenské hodinky, kde jedno z hlavních kritérií je odolnost a výdrž. Hodinky musí splňovat americkou vojenskou specifikaci MIL-W-46374.

Předpokládané použití: potápění, SAR – search and rescue (záchranáři)

Splňují normu pro vodotěsnost – iaw ISO 6425

Tělo z nerezové oceli 316 L

Safírové sklíčko o tloušťce 3 mm

Automatický samonatahovací strojek ETA 2824 s 25 ložiskovými kameny

Hodinky jsou vodotěsné do tlaku 30 ATM = 300 m / 1000 ft

Řemínek z odolné vulkanické gumy s nerezovou přezkou Armed.cz.

 

Vzhledem k tomu, že na plnohodnotnou recenzi potřebujeme daleko víc času, berte tento článek opravdu spíše jako představení produktu obohacené o několik postřehů z nošení.

 

Měl jsem trochu obavu z toho, že budou příliš mohutné, ale opak je pravdou. Na to, jak jsou odolné a zdánlivě mohutné (průměr 46mm, výška 13,8mm, váha 120g), na ruce je téměř necítíte.

 

Kvalitu zpracování asi zmiňovat nemusím, u hodinek za 25 tisíc má být samozřejmostí. Jediný „problém“ je celkem volně otáčející se luneta, ale nejsem schopen posoudit, zda je to „bug“ či „feature“.

 

Vzhledem tomu, že se jedná o kousek, který Armed půjčuje postupně všem testerům po dobu cca dvou let, najdou se tu i nějaké ty šrámy :)

 

Další věcí, které si všimnete na první pohled, je hloubka usazení ciferníku v pouzdře, vždyť jen samotné sklíčko má 3mm.

 

Samotný ciferník není nijak velký a v kombinaci s hromadou bílého grafického spamu to ze začátku celkem ruší. Přece jen nepotřebuji grafickou pomůcku k tomu, abych si vybavil, že 2 hodiny jsou zároveň i 14, 3 – 15 apod. Je tam toho všeho prostě moc. Trvalo necelé dva dny, než jsem si zvykl odečítat čas letmým pohledem, bez několikavteřinového zkoumání ciferníku.

 

Po setmění však jsem si ty hodinky nemohl vynachválit. Díky tritiovým kapslím je odečtení času snadné i v polobezvědomí. :)

 

Hodinky pohání švýcarský samonatahovací strojek ETA 2824 s 25 kameny. Jedná se o velmi kvalitní strojek s 28800 kmity za hodinu, což dává přesnost +- 2 až 12 vteřin za den, v závislosti na preciznosti jeho seštelování. Takže s bezúdržbovostí rozhodně nepočítejte.

 

„Otázka: Co působí nejvíce na nepřesnost chodu mechanických hodinek s automatickým nátahem?

Odpověď: Na mechanický stroj má vliv mnoho veličin a aspektů, které přímo ovlivňují přesnost . Dnes jsou již tyto aspekty velmi dobře eliminovány, stále však hrají svojí roli. Mezi nejzásadnější patří proměnlivost hnací síly, která je způsobená nestálým nošením hodinek na ruce. Díky tomu se zmenší amplituda setrvačky, což způsobí zpožďování hodinek. Toto se stává nejčastěji odložením hodinek přes noc, kdy tlak hnací pružiny do soukolí slábne. Přes den opět zesiluje díky dotažení hnací pružiny a hodinky opět jdou přesně. Nestálost amplitudy setrvačky může být též způsobena zašpiněním soukolí atd. Též nestálost teploty má vliv na chod mechanického stroje – ta ovlivňuje vlásek i přes to, že dnes se již vyrábí kompenzační vlásky – tzv. elinvarové vlásky. Vliv teploty je však opravdu minimální. Pak také nelze zapomínat na proměnlivý vliv kroku a úroveň kvality oleje. V neposlední řadě též polohové chyby hodinek – jinak jdou hodinky ve svislé poloze a jinak ve vodorovné. Toto je způsobené změnami tření kol a setrvačky a vyosením těžiště vlásku setrvačky. Lze všeobecně říci, že pokud si koupíte nové hodinky s automatickým nátahem, tyto hodinky se cca. 1 měsíc tzv. „zacházejí“. To znamená, že se rozhýbává v hodinkách olej a celý strojek se dává do pohybu. Po „zajití“ strojku se zkontroluje přesnost chodu – pokud je zde větší, než je doporučená od výrobce, hodinky se zaregulují.“ – hodinky-damske-panske.cz

Další věcí, na kterou je potřeba myslet, je tzv. rezerva chodu. Tedy doba fungování hodinek po jejich svléknutí ze zápěstí a odložení. Oficiálně udávaná rezerva chodu je 40h, my jsme opakovaně naměřili cca 30, což je samozřejmě dané konkrétním strojkem a mnoha dalšími vlivy. V praxi to znamená, že pokud v pátek večer hodinky odložíte a přes víkend nebudete nosit (tedy dotahovat), v pondělí ráno během snídaně budete muset štelovat čas a datum. Já jsem na to první pondělí zapomněl a půl dne žil v domnění, že je o dvě hodiny víc, než skutečně bylo. 😀

No a vzhledem k tomu, že jsem hledal co možná nejspolehlivější a nejjednodušší v ovládání „nástroj“ a ne „modlu“, GSARy v automatickém provedení nejsou nic pro mě. Nemám moc co vytknout, jen nejsem jejich cílovka. Nebýt grafického spamu na ciferníku, uvažoval bych nad jejich quartzovou variantou, ale asi se raději poohlédnu po něčem jiném. Nicméně děkuji společnosti Armed za zapůjčení, jsem rád, že jsem si mohl v praxi vyzkoušet fungování samonatahovacího strojku a udělal si tak lepší obrázek o tom, co vlastně potřebuji.

Počet komentářů: 7

 1. Martin napsal:

  Pokud chcete jednoduché odolné hodinky bez nutnosti je seřizovat tak doporučuji něco z řady G-shock s wave ceptor funkcí, tedy automatické seřizování času.

 2. Jenda napsal:

  Jsem hrdým majitelem těchto hodinek. Mám je tři a půl roku a zatím bez problémů. Ale díky finanční situaci jsem ochoten je za nízkou cenu prodat. Máte někdo zájem? jendamarie@seznam.cz

  • MV napsal:

   Celkem netradiční komentář pod takovou recenzí :-) Třeba se někdo chytne ale…

   • Jenda napsal:

    Nechápu, co se Vám na tom zdá špatné. Recenze není nabídka e-shopu, aby si tady člověk nemohl dát v podstatě inzerát. Takže mi to hloupé nepřipadá. Naopak. Já to beru tak, že někdo si přečte recenzi, budou se mu hodinky líbit a bude mu vadit cena. A náhodou se v komentářích objeví člověk, který má tíživou finanční situaci a protože hodinky zrovna má a může posoudit, jestli jsou dobré nebo ne, proč se s ním nespojit a nezjistit víc. Jsem úplně normální člověk a pokud mi tady komentář povolí, nedělám přeci nic špatného. Věřte mi, že kdybych nemusel, tak tady hodinky nenabízím.
    A nevím, jak na vás působí recenze, ale hodinky jsou suprové. Jsem s nimi maximálně spokojený. Jsou velice odolné a pěkné. Ještě bych doplnil k recenzi to, že pásek je napuštěn nějakou vůní. Voní jemně i po letech po kinder čokoládě. :-)

    • MV napsal:

     Já jsem vám komentář povolil a nevím, kde jste nabral dojem, že ho považuji za „špatný“ – možná tedy svědomí? 😀 😀

   • Jenda napsal:

    Člověče, vy jste urýpaný až hrůza. Jaké svědomí? Já ho mám čisté. Asi jsem si špatně vyložil to vaše ale…
    Nic. Nebudu se tu s vámi dohadovat. Mám na práci zajímavější věci.
    Pokud jste zdejší admin a komentář jste mi povolil, děkuji vám, mějte se hezky a dál už nemám, co říct.

    • MV napsal:

     Však v pořádku, to vy jste měl potřebu vysvětlit mi, proč se sem vaše nabídka hodí :-) Ale jsem rád, že aspoň vím, že řemínek je u nových hodinek navoněný, takže to považuji za veskrze přínosnou diskuzi. Nebudu do vás tedy dále rýpat, pokud to tak těžce nesete, a přeji ať se daří :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Switch to our mobile site

Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget